Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-05-07, 18:51
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road

Πολύ σωστά. Αλλά, πρόσφατα, πλήρωσα €3.700, για κινητήρα, χταπόδι, άξονα, ημιαξόνια και μπλοκέ (μαζί με λάδια, βαλβολίνες κλπ) τοποθετημένα!


Η επιφύλαξή μου έχει να κάνει περισσότερο με την αλλαγή ΜΟΝΟ του κινητήρα φίλε..

(και πάλι, μην με παρεξηγήσεις, την άποψή μου σου λέω. Πιθανότατα να έλεγα ότι κι εσυ αν μου το έλεγε ο μηχανικός μου που εμπιστεύομαι. Αλλά ετσι πρέπει. Να υπάρχει και η επιφύλάξη από τους τρίτους! )
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-05-07, 21:29
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
σκεφτείτε ότι όσο περνάει ο καιρός το Ε36 παλιώνει και πιο πολύ.... να φανταστείτε μεταχειρισμένα ελάχιστοι έχουν....... δεν μπορώ να βρω σαλόνι πουθενά, όποιος ακούει ανταλλακτικό σχετικά με Ε36 μου λέει δεν φέρνουμε ανταλλακτικά....
γιατί αυτή τη στιγμή είναι 2 γενιές πίσω..... έχει βγει και το Ε90 (το sedan )και το Ε92 (το coupe) οπότε λογικό είναι αυτά να πέφτουν.... σε κάποιον που έφερνε μοτέρ πριν ένα χρόνο για Ε36 είχα ρωτήσει τιμές και μου είχε πει 2000 ευρώ για 6κύλινδρο.... λέω ποιο μοτέρ? μ λέει οποιοδήποτε εκτός από αυτά των Μ γιατί είναι σπάνια, και ότι γι αυτόν το ίδιο κοστίζουν και η διαφορά θα είναι στην τσέπη μου όσον αφορά τα τέλη και την ασφάλεια.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-05-07, 23:16
b.m.w.z8 Ο χρήστης b.m.w.z8 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2005
Μηνύματα: 94
b.m.w.z8 is on a distinguished road
παιδια εχετε να μου προτεινετε μαγαζια με ανταλακτικα να δω και αλλες τιμες και μοτερ??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-06-07, 08:41
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Καλησπέρα φίλοι μου,
Έχω ανοίξει παρόμοιο post και τώρα που διάβασα όσα έχετε γράψει εδώ μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Σκόπευα να μετατρέψω το 316 μου Ε46 του 2000 προ-facelift σε 2λιτρο βαλβοτρονικ. Διαπιστώνω ότι μάλλον τα 4000χιλ που μου έχουν ζητήσει είναι too much, αλλά κυρίως ότι ενδεχομένως να είναι προβληματική η μετατροπή λόγω ηλεκτρονικών, οργάνων, κτλ κάτι που κανένας μέχρι τώρα δεν μου είχε επισημάνει! Ισχύει όντως αυτό???? Τελικά τι πρέπει να περιλαμβάνει μια τέτοια μετατροπή για να είναι πλήρης? Θα παρακαλούσα όποιος έχει τις απαραίτητες γνώσεις να με διαφωτίσει. Επίσης όποιος θέλει να μου συστήσει «δοκιμασμένα» συνεργεία κατά προτίμηση Αθήνα(έστω και Θεσσαλονίκη) ας μου στείλει mail στο wiserman29@yahoo.gr για να ρωτήσω για τιμές.
Βέβαια μακάρι να μπορούσα να το πουλήσω το αυτοκίνητο και να έπαιρνα «μαμά» το 2λίτρο, αλλά εδώ και 2 μήνες αγγελία και ούτε 1 τηλέφωνο. Σε μάντρες μου δίνουν 10000 με 12000 για ανταλλαγή και τα περισσότερα 2λιτρα είναι πάνω από τα 20000 για να είναι σε καλή κατάσταση με εξοπλισμό και όχι από Γερμανία. Δυστυχώς τα 1600άρια δεν έχουν ζήτηση ως μεταχειρισμένα, ενώ τα 2λίτρα κρατάνε την τιμή τους. Η μόνη ευκαιρία που βρήκα ήταν μια 520 2200cc με αυτόματο κιβώτιο, xenon κτλ του 2003 στα 32000 από ιδιώτη, αλλά δεν θέλω να ανέβω τόσο για μεταχειρισμένο…

Ευχαριστώ πολύ,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-06-07, 08:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν μιλαμε για να τσακωνομαστε αλλα για να ανταλλαζουμε ιδεες και γνωσεις. Λοιπον ειχα ενα Ε36 320 (Μ52Β20) και σε 3 (καλοι και γνωστοι)μετατροπεις που πηγα για να βαλω μια 28αρα (Μ52Β28) το 20αρι το δικο μου το μοτερ μαζι με ολα τα παρελκωμενα μηχανικα και ηλεκτρικα τα επερναν 2000Ε. Πειτε μου λοιπον εαν αυτοι οι μηχανικοι θα την εβαζαν σε καποιον αλλον παλι με 2000Ε. ΟΧΙ. Τουλαχιστον 3000Ε.
Εγώ πριν 2 χρόνια, άλλαξα στο Ε28 την 1800 μηχανή με μια δίλιτρη εξακύλινδρη του 1991. Ολο μαζί βγήκε 2400 ευρώ, και ειχε στο πακέτο
αεριζόμενους εμπρός δίσκους, αλλαγη ταμπούρα σε δίσκους πίσω,
κιβώτιο ψυγείο νερού και στροφόμετρο. Εντελώς διαφορετικά τα ηλεκτρικά,
τα οποία τα έκανε το συνεργείο. Και όλα τα κομάτια μου, στην αποθήκη μου.
Οταν είχα πάει σε "μετατροπείς / τα κάνω όλα και στις καλύτερες τιμές"
ξεκινούσαν απο 1.000 ευρώ, και καταλήγαν στα 1700 ευρώ..
Κανεις όμως δεν μου έδωσε 3 χρόνια ή 50.000 χλμ εγγύηση, παρά μόνο το
συνεργείο μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.