Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-02-11, 12:40
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
btw, στο πρωτο λινκ απο το παραπανω σου ποστ (God), προκειται για "remanufactruted" ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-11, 21:23
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παρε εναν καλο aftermarket να βρεις την υγεια σου με μισα λεφτα.. Ακου εκει 1100 ευρω..
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-11, 22:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
btw, στο πρωτο λινκ απο το παραπανω σου ποστ (God), προκειται για "remanufactruted" ....
Έναν δίνει η BMW και είναι αυτός. Γενικά είναι πολιτική των περισσότερων εταιριών οι καταλύτες που δίνει ως ανταλλακτικά να είναι ανακατασκευή. Αυτόν τον ίδιο σου πασάρουν 1000+, δεν υπάρχει άλλος.

Για το ότι δεν ανοίγουμε καταλύτες θα σου δώσω τον καλύτερο λόγο : γιατί κανείς πουθενά στην υφήλιο δεν το κάνει!!!

Τι θα κάνουν; Θα πουν ότι τον άνοιξαν και δεν θα κάνουν τίποτα ή θα τον ανοίξουν και θα σου συγκολλήσουν μέσα πλάκες από έναν φτηνό aftermarket, που θα σπάσουν σε μήνες (το πολύ). Οπότε ο καλύτερος λόγος για εσένα είναι η τσέπη σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 23-02-11 στις 22:36
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-11, 22:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον βλέπουν βλάβη στους "πίσω" λ, που ανάβουν αν περάσουν πολλά καυσαέρια από τον καταλύτη. Αλλά το αξιοπερίεργο είναι ότι έχει λ monitors αυτό το αμάξι, θα έπρεπε να μπορούν άνετα να δουν αν δουλεύουν οι λ καλά.
Εγώ έχω την εντύπωση, οτι οι πίσω λαμδα ανάβουν και μετρούν μόνο
σε υψηλή θερμοκρασία καυσαεριών..
(καυσαέριο δεν βλέπει ο Λ, μόνο οξυγόνο)
Τονίζω πάλι, εντύπωση έχω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 24-02-11 στις 08:22 Αιτία: μορφή post
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-11, 00:37
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω την εντύπωση, οτι οι πίσω λαμδα ανάβουν και μετρούν μόνο
σε υψηλή θερμοκρασία καυσαεριών..
(καυσαέριο δεν βλέπει ο Λ, μόνο οξυγόνο)
Τονίζω πάλι, εντύπωση έχω..
Όχι ακριβώς. Δουλεύουν μετά από λίγα λεπτά γιατί πρέπει να ζεσταθεί ο καταλύτης, και εξηγώ γιατί. Έχεις δίκιο, μετρούν οξυγόνο, αλλά το γαλβανισμένο ζιρκόνιο (ο αισθητήρας λ) διαβάζει οξυγόνο μόνο όταν βρίσκεται παρουσία άλλου καταλυτικού αερίου (στην περίπτωσή μας το μονοξείδιο του άνθρακα κάνει την δουλειά). Ο καταλύτης όταν λειτουργεί σωστά μετατρέπει το μονοξείδιο σε διοξείδιο και έτσι οι πίσω λ διαβάζουν σχεδόν 0, καθώς σε παρουσία διοξειδίου δεν γίνεται να διαβάσουν. Αν διαβάσει ο πίσω λ έστω και λίγο, απλά πάει να πει ότι ο καταλύτης τα έφτυσε και περνάει σημαντική ποσότητα μονοξειδίου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-11, 20:33
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ακριβώς. Δουλεύουν μετά από λίγα λεπτά γιατί πρέπει να ζεσταθεί ο καταλύτης, και εξηγώ γιατί. Έχεις δίκιο, μετρούν οξυγόνο, αλλά το γαλβανισμένο ζιρκόνιο (ο αισθητήρας λ) διαβάζει οξυγόνο μόνο όταν βρίσκεται παρουσία άλλου καταλυτικού αερίου (στην περίπτωσή μας το μονοξείδιο του άνθρακα κάνει την δουλειά). Ο καταλύτης όταν λειτουργεί σωστά μετατρέπει το μονοξείδιο σε διοξείδιο και έτσι οι πίσω λ διαβάζουν σχεδόν 0, καθώς σε παρουσία διοξειδίου δεν γίνεται να διαβάσουν. Αν διαβάσει ο πίσω λ έστω και λίγο, απλά πάει να πει ότι ο καταλύτης τα έφτυσε και περνάει σημαντική ποσότητα μονοξειδίου.
μπορεί να περνάει σημαντική ποσότητα μονοξειδίου λόγω ατελούς καύσης και άρα ύπαρξη άκαυτης βενζίνης ή λέω άσυνάρτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-11, 22:59
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεί να περνάει σημαντική ποσότητα μονοξειδίου λόγω ατελούς καύσης και άρα ύπαρξη άκαυτης βενζίνης ή λέω άσυνάρτητα?
Όχι, καμία σχέση. Το μονοξείδιο είναι παράγωγο της καύσης. Η άκαυτη βενζίνη είναι σκέτο βενζίνη. Αν φτάνει να κατεβάζει άκαυτη στον καταλύτη, μιλάμε για πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-11, 02:54
ALEMAO21 Ο χρήστης ALEMAO21 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-08-2011
Μηνύματα: 1
ALEMAO21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jp1978car Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε Ν45 Β16 μου παρουσίαζε το ίδιο θέμα και μου έλεγαν για καταλύτη αλλά ήταν ο πρώτος αισθητήρας λ , αγορά απο ebay (NTK είναι η μάρκα του οπως και ο γνήσιος) 80 ευρώ και έσβησα το κίτρινο λαμπάκι απλά βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας για ενα λεπτό
Δηλαδή για να καταλάβω ο γνήσιος "μαμά" λ ήταν ΝΤΚ(ME 4 KAΛΩΔIA)? Περίεργο γιατί στον κολλητό μου του είπαν για bosch πρωτη τοποθέτηση...(δυστυχώς το πήρε μετ/σμένο με κομμένο-universal "λ") Έχετε το ίδιο μοντέλο? 316 Ε90 09/2005 115ps N45B16
Γιατί το επόμενο N43B16 με τα 122ps φοράει με 5 ΚΑΛΩΔΙΑ. Toυ ανάβει συνέχεια λαμπάκι ενώ έχει αυξημένη κατανάλωση και πάει σαν "μπουκωμένο". ΤΟ REALOEM βγάζει σαν bmw part το 11787530287 στο οποίο η bosch έχει σαν αντιστοιχία universal(0 258 986 507) ενώ αν βάλεις το μοντέλο σου δίνει αλλο(0 258 017 126 ) o οποίος έχει πέντε καλώδια.. Μπα μπερδεύτηκαν μάλλον λέω αλλά με Ν43Β16 βγάζει αλλο part(0 258 017 130 )! Και η ΝΤΚ δεν έχει καθόλου το Ε90 στον κατάλογό της αλλά έχει κανονικά τον λ για την 116 Ε87 Ν45Β16 που φοράει τον ΝΤΚ 1845(oza600-bm2) ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΟΥ BMW 11787530287. KAI O NTK EXEI KAI THN MIΣH TIMH:
http://cgi.ebay.com/BMW-1-Series-E87...item53e4e44cb3
http://www.online-teile.com/bmw/prod...egelsonde.html
Γιατρέ μου δεν είμαι καλά, τα χάπια μου!
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη για τον (απελπισμένο) φίλο μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.