Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-10, 17:10
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
Lightbulb ηχος

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ασχολιθει κανενας με ηχοσθστημα σε bmw 316 e36?αν μπορειτε πητε μου εντυπωσεις και προτασεις...οχι για μουσικη που θα σε ακουνε 15 τετραγονα μακρια για εναν ηχο ποιοτηκο καθαρο και στα λογικα πλεσια δυνατο μαζι με ενα σαμπακι!θα ηθελα να επισημανω οτι στο bmw μου τα καθησματα πεφτουν τα πισω δεν εχει λαμαρινα..σας ευχαριστω πολυ.
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-10, 21:30
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Είναι πολύ δύσκολο το 36αρι στο θέμα ήχου θέλει dοοr panels έτσι μπορείς να βάλεις 2x6,5" η 8" μπρος κ απο μια κορνα σε κάθε πόρτα (κ πίσω άμα θέλεις αλλά δεν είναι απαραίτητο βάλε ένα ζευγάρι οβάλ 6x9) κ ένα sub απο 12" κ ανω κ βάλε δύο 4καναλους(η έναν 4καναλο κ έναν 2καναλο εαν δε βάλεις ηχεία πίσω) ενισχυτές 1000watt κ ανω κ θα χεις έναν ήχο κ@¥#@
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-10, 21:58
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwnikolase36 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ασχολιθει κανενας με ηχοσθστημα σε bmw 316 e36?αν μπορειτε πητε μου εντυπωσεις και προτασεις...οχι για μουσικη που θα σε ακουνε 15 τετραγονα μακρια για εναν ηχο ποιοτηκο καθαρο και στα λογικα πλεσια δυνατο μαζι με ενα σαμπακι!θα ηθελα να επισημανω οτι στο bmw μου τα καθησματα πεφτουν τα πισω δεν εχει λαμαρινα..σας ευχαριστω πολυ.
Πισω βαλε οβάλ, μην ανησυχείς που η μεταλλική εταζέρα εχει μικρές τρύπες, και προπάντων ΜΗΝ την κόψεις! Yπάρχουν βάσεις οι οποιες πιάνουν κάτω απο την εταζέρα (δηλαδή για να τις βάλεις πρεπει να πας απο το πορτ-παγκάζ), υπάρχουν αναμονές για βίδες εκει, δεν χρειάζεται να κάνεις καμμιά πατέντα απολύτως, απλά βαλε και γκροβεράκια γιατι που ξερεις, απο την ταλάντωση των ηχείων ισως ξεβιδωθούν!

Επειδη ειναι λιγο κουφή η θέση, να, φαινεται στη φωτό που θα ειναι τα ηχεία μετα.. (μην ακουσω σχολια, περναγε φαση το αμαξι τοτε που τραβηχτηκε η φωτο, τωρα εχει ελαφρώσει λιγο lol )



Τώρα για μπροστά... Επειδή η θέση είναι παράξενη, αν θες να εισαι διακρητικούλης και δεν θες να φτιαξεις panel (οπως αρκετοί φαντάζομαι), τοτε εμπλεξες επειδη η θεση κατω στα πόδια είναι καλη μεν για να φτάνει η μουσική ωραία και καλά στα παπούτσια σου, αλλα όχι στ'αυτιά σου.. Κατα τ'αλλα υπάρχουν επιλογές σε ρηχά midbass, και καλύτερα να βαλεις διαιρούμενα ετσι ώστε να εχεις τα mid στα πόδια και τα tweeterάκια χαμηλά στις κολώνες. Αν βαλεις sub, θεωρώ πως ένας τετρακάναλος είναι υπεραρκετός, 2 καναλια στο sub και τα αλλα 2 στα ηχεια σου..
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 16-11-10 στις 22:01
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-10, 22:52
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
μαλιστα!για πανελ δεν νομιζω δεν θελω να "φουσκοσω" τις πορτες μου αλλοστε δεν θελω κατι δυνατο!τωρα η δευτερη λυση που προτηνει ο φιλος μου ακουγετε ποιο νορμαλ για τις προτημισεις μου..ποσο θα κοστισει αυτο περιπου?
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-10, 23:04
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Χμ, 2 οβαλ + 2 για μπροστά (διαιρούμενα ή και ομοαξονικά) (βλεπουμε αυτα για αρχή γιατι μπορεί να σε ικανοποιήσει Επειδή επειδη τα οβαλ θα ειναι απο πισω οπως ειπαμε, θα κανει μπασοκαμπίνα το χώρο του πορτ-παγκάζ) δεν εχω ιδεα πόσο πάνε τώρα, μολις κατέβω Ελλάδα θα παω απο ενα γνωστό που εχει μαγαζι να κανω μια ερεύνα.. Τυχαία με ενα προχειρο google βρηκα αυτα:

http://www.carstereocenter.gr/store/...php?cPath=8_64

Επισης δεν θυμαμαι το μεγεθος μπροστά.. Νομιζω ειναι τεσσάρια (ολο νομιζω σημερα... ωραία βοήθεια ειμαι )

http://www.carstereocenter.gr/store/...php?cPath=8_60

Αυτα απλά για μια ιδέα το που θα κυμανθείς οικονομικά.. Μερικά παιδιά εδω εχουν ψαχτεί πιο πολύ στον τομέα του ήχου και θα μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες! Θα σου πουν και ποιες εταιρείες να αποφύγεις
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-10, 23:16
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου αδερφε!!παιδια περιμενω και απο αλλους ακουω..
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-10, 23:50
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις sub, θεωρώ πως ένας τετρακάναλος είναι υπεραρκετός, 2 καναλια στο sub και τα αλλα 2 στα ηχεια σου..
Θα ναι μουφα εαν συνδέσει πάνω στ 2 κανάλια μόνο τα οβάλ θα ακούει τον ήχο μαζί με τα μπασα μόνο πίσω σίγουρα δε θα ναι κάτι πιωτικο δε το συζητάω να τα συνδέσει παράλληλα με τα 5αρια μπροστά καλύπτουν διαφορετικές συχνότητες μάλλον θα ναι καλύτερα να βάλει ένα ζευγάρι καλά 4αρια πίσω που μπαίνουν στις εργοστάσιακες θέσεις κ να τα συνδέσει παράλληλα με τ μπροστινά
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-10, 00:02
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ναι μουφα εαν συνδέσει πάνω στ 2 κανάλια μόνο τα οβάλ θα ακούει τον ήχο μαζί με τα μπασα μόνο πίσω σίγουρα δε θα ναι κάτι πιωτικο δε το συζητάω να τα συνδέσει παράλληλα με τα 5αρια μπροστά καλύπτουν διαφορετικές συχνότητες μάλλον θα ναι καλύτερα να βάλει ένα ζευγάρι καλά 4αρια πίσω που μπαίνουν στις εργοστάσιακες θέσεις κ να τα συνδέσει παράλληλα με τ μπροστινά
Aν βαλει 2 καναλια στο sub και 2 καναλια στα μπροστινά? Ετσι ωστε να εχει και μπασα απο το sub και πριμα απο τα tweeter, αν ειναι διαιρουμενα
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-10, 07:20
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Κ έτσι γίνεται καταργώντας τα πίσω αλλά απο τα 5αρια είναι που είναι μικρά κ εκεί που βρίσκονται δε θα ακούει τις μεσαίες καθόλου εκτός τα παπούτσια του όπως είπες πιο πάνω, καλά είναι να βάλει ακόμα έναν τουλάχ 2 καναλο ενισχυτή δεν είναι κ τόσο μεγάλο το κόστος η να τοποθετήσει καλά 4αρια(άμα θέλει μπορεί κ διέρουμενα) στις εργοστάσιακες θέσεις πίσω κ να τα συνδέσει παράλληλα διέρουμενα 5αρια μπρος κ με ένα μικρό σαμπ 8-10αρι σε αυτή τ περίπτωση(μην ακούει μόνο τα μπασα απο το σαμπ) πάνω σε έναν 4καναλο(600watt) κ θα χει έναν ικανοποιητικό κ σωστό ήχο
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-10, 01:21
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παιδια δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα. Δεν μπορουμε να πουμε στον ανθρωπο βαλε door panel με 8αρια και κορνες και να του λεμε θα εχεις ποιοτικο ηχο.. Ουτε να λεμε τυχαια οτι τα 13 αρια ειναι ανερπακεις. Υπαρχουν μεγαφωνα και μεγαφωνα. Εγω με τα rainbow kick series (13 αρι) στις εργοστασιακές θεσεις βγαζω 117 db spl χωρίς παραμόρφωση. Εχω πετυχει σκηνη (imaging) σχεδον στο κεντρο με χρηση time alignment απο το DSP της πηγης. Το αποτέλεσμα ηχητικα θα μπορουσε να παρει μια πολυ καλη θεση στην ΕΜΜΑ. Βεβαια το project πηγε περιπου 1600 ευρω. Αλλα εγω εχω αρκετα υψηλες απαιτήσεις. Α υπ οψην δεν εχω μεγαφωνα πισω και πιστεψτε με δεν χρειαζονται!! Η μουσικη stereo εχει σχεδιαστεί για να ακουμε μονο εμπρος αριστερο - δεξι καναλι.

Για αρχη μια και εχω μεγαλη τριβη με το θεμα (και επαγγελματική) εχω φτιαξει εδω ενα δικο μου άρθρο και εξηγω τα παντα για το car audio.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24733

Εδω σας παραθετω μια απαντηση μου σχετικη με στησιμο σε Ε36
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...24&postcount=2

Οποιος θελει να το δει ολο το θεμα ας παει εδω

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...124#post272124

Και οτι αλλο θελετε εδω ειμαστε.

ΥΓ μακρια απο μεγαφωνα Sony, Kenwood, Pionner κτλ. Υπαρχουν αμετρητες αξιολογες εταιριες διατιθεμενες σε λογικες τιμες, (Rainbow, Eton, Helix, Peerless, DLS, Focal κτλ)
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 18-11-10 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.