Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-10, 09:51
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile e46compact 1.8 118ps -vs- 2.0 143ps

Αγαπητοί φίλοι,

είμαι μεταξύ 316ti 1800cc 118ps και 318ti 2000cc 143ps (e46compact και τα 2)
Οι τιμές των αυτοκινήτων πάνω-κάτω είναι ίδιες και ο εξοπλισμός επίσης.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εσείς ποιο θα επιλέγατε και αν κάποιος έχει οδηγήσει ένα από τα δύο (ή και τα δύο).
Θα ήθελα να σας θυμίσω ότι το 318ti φοράει τον 2λιτρο τετρακύλινδρο των 143ps και το 316ti τον 1800cc (όχι τον 1.6).
Αξίζουν τα περισσότερα άλογα την διαφορά στα τέλη κυκλοφορίας και την κατανάλωση? Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?


Παρακαλώ απαντήστε, γράψτε μια γνώμη, έστω και 1-2 γραμμές - είμαι σε δίλημμα !

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-10, 10:05
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
εγω ημουν στο ιδιο διλημμα και πηγα σε 1800cc κυριως λογω τεκμηριων και οχι τελων κυκλοφοριας(ειναι 670€ βεβαια με αδεια κυκλοφοριας πριν το 2005...)
δυστυχως εχω οδηγησει μονο το δικο μου και μπορω να πω οτι εχει ροπη λογω valvetronic παντου, καταλαβαινεις αμεσως ομως την ελλειψη δυναμης (17αρες και τοσα κιλα τι να κανει το αμοιρο)
το θεμα ειναι τι εισοδημα δηλωνεις βεβαια μπορει να μην σε επηρεαζει καθολου! ρωτα εναν φοροτεχνικο τι φορος θα προκυπτει επιπλεον.

Εχετε ακουσει αν θα αναθεωρηθει η λογικη των τελων κυκλοφοριας δλδ αν θα κοιταν τις προδιαγραφες καυσαεριων euro3 euro4 κτλ, αντι για την ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας στην Ελλαδα?
εχω την εντυπωση οτι ο N42 ειναι euro4, αλλα δν μπορω να το επιβεβαιωσω απο εγκυρη πηγη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-10, 10:07
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
αν είσαι σε θέση να σε απασχολεί το θέμα αυτό πάρε το 1800 να έχεις το κεφάλι σου αρκετά πιο ήσυχο.
αν και πιστεύω πως με τα νέα τέλη κυκλοφορίας απο το 2011 που μάλλον θα εμπλακεί και η εκπομπή ρυπαντών στο περιβάλλον οι διαφορές-δαιμονοποίηση του 2λιτρου κινητήρα στην ελλάδα θα αμβλυνθούν.
επίσης δες και το θέμα diesel, αν μπορείς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-10, 10:25
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

οι κινητήρες Ν42 1.8 και 2.0 των e46 compact είναι Euro 4.
(το τεκμήριο λόγω 5ετίας είναι μειωμένο κατά 20% και δεν με απασχολεί τόσο)
-το θέμα diesel δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα-φοβάμαι καύσιμα, Αθήνα κλπ


Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν , περιμένω απαντήσεις από όσο περισσότερα μέλη μπορούν. Έστω και 2 λέξεις να γράψετε, θα με βοηθήσετε πολύ στην απόφασή μου !
Από εσάς εξαρτάται η επιλογή μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 23-05-10 στις 10:38
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-10, 11:45
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
φίλε μου για θεωρώ το δίλημμα σου λίγο κάπως αφελές. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο 2.0 και το 1.8. Αν είχες δίλημμα θα πρεπε να το χεις αν ήταν να πάρεις 1,6 ή 1,8. Από κει και πέρα το 1,8 με το 2,0 είναι μεγάλες οι διαφορές και ως προς το κομμάτι συντήρησης (τέλη, ασφάλειες,κατανάλωση) αλλά και ως προς το κομμάτι άλογα. Είναι το τι θες. Αλλά από την στιγμή που μπαίνεις σε τέτοιο δίλημμα πάρε το 1.8 γιατί έτσι πως πάνε τα πράγματα τα 2.0+ θα τα χτυπήσουνε πολύ μελλοντικά, θα ανέβουνε και οι ασφάλεις μέσαστην απόμενη 2ετία σχεδόν 100% από ότι πληρώνουμε τώρα...οπότε 1.8 να σαι καλημένος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-10, 11:57
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου για θεωρώ το δίλημμα σου λίγο κάπως αφελές. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στο 2.0 και το 1.8. Αν είχες δίλημμα θα πρεπε να το χεις αν ήταν να πάρεις 1,6 ή 1,8. Από κει και πέρα το 1,8 με το 2,0 είναι μεγάλες οι διαφορές και ως προς το κομμάτι συντήρησης (τέλη, ασφάλειες,κατανάλωση) αλλά και ως προς το κομμάτι άλογα. Είναι το τι θες. Αλλά από την στιγμή που μπαίνεις σε τέτοιο δίλημμα πάρε το 1.8 γιατί έτσι πως πάνε τα πράγματα τα 2.0+ θα τα χτυπήσουνε πολύ μελλοντικά, θα ανέβουνε και οι ασφάλεις μέσαστην απόμενη 2ετία σχεδόν 100% από ότι πληρώνουμε τώρα...οπότε 1.8 να σαι καλημένος


Αφελές δίλημμα ή όχι, κάθε άποψη είναι δεκτή και με τη δική σου πρόσθεσες ακόμα μια σοβαρή παράμετρο: την ασφάλιση στην επόμενη διετία!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Περιμένω και άλλες απόψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-10, 14:33
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κανένα δίλημμα δεν είναι αφελές.

Το θέμα είναι ότι τα 2 αυτοκίνητα χωρίζουν περίπου 30 άλογα με 2-3 κιλά ροπής και επίσης 250-300 ευρώ τέλη κυκλοφορίας το χρόνο και κάτι αντίστοιχο σε ασφάλιστρα.
Επίσης έχει λίγο μεγαλύτερο τεκμήριο το 2.0.

Από κατανάλωση δεν έχουν καμμιά διαφορά, ίσως να είναι και λίγο οικονομικότερο το 2.0 λόγω μικρότερης πίεσης στον κινητήρα για να κινηθούν στην ίδια διαδρομή αντίστοιχα.
Από συντήρηση επίσης, είναι ίδια καθώς έχουν ίδια αναλώσιμα (και σε ποσότητες). Δεν έχουν διαφορά. Το τί έξτρα από συντήρηση θα χρειαστείς εξαρτάται από την ταλαιπωρία που υπέστησαν στους προηγούμενους ιδιοκτήτες και αυτήν που θα υφίστανται στα δικά σου χέρια.

Το τί θα γίνει στο μέλλον είναι άγνωστο και απρόβλεπτο. Πριν 10 μήνες θα σου έλεγαν όλοι ότι δίλημμα δεν υπάρχει...Το 2.0 είναι μονόδρομος και κάποιοι θα σου έλεγαν πάρε κατευθείαν κανένα 325ti. Τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Αν νομίζεις ότι οι επιδόσεις του 316 σου ήταν αρκετές και ευχάριστες, πάρε το 1.8. (αν και θα είναι λίγο χειρότερο σε αίσθηση λόγω φοβερής γραμμικότητας του κινητήρα και ηλεκτρικού γκαζιού). Αν τα οικονομικά σου δεν σου επιτρέπουν έστω και αυτές τις διαφορές των 500-1000 ευρώ το χρόνο σε τέλη και ασφάλεια τότε πάρε πάλι το 1.8 είτε σου αρκούν οι επιδόσεις, είτε όχι.

Αυτό το τελευταίο, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
τα 1.8 έχουν πολύ μικρή διαφορά απο το 2.0 στο δρόμο..έτσι όπως είναι τα πράγματα και 1.6 να πάρεις πάλι τα τεκμήρια μπορεί να τα φάς..αυτοί θα μας βάλουν να πληρώσουμε τέλη(αναδρομικά) ακόμα και για τα οχήματα που είχα στην κατοχή μας παλιά..πάντως δεν καταλαβαίνεις σχεδόν καμιά διαφορά στο δρόμο,στο λεώ διότι έχει 1.8 ο κολλητός και εγώ 2.0 και με τον ζόρι τον περνάω..κατανάλωση σχεδόν ίδια..αλλά τέλη στο θεό το 2.0...
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-10, 20:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν μπορεις να την παλεψεις με τα πιο μεγαλα παγια εξοδα του 2λιτρου (τελη κλπ), πηγαινε για 2λιτρο μη το συζητας. Εγω ειχα το ιδιο διλλημα με τον ασσο αλλα μεταξυ 1600 κ 2λιτρο (δυστυχως μεση λυση 1800κ.εκ. δεν εβγαινε),φοβηθηκα τα εξοδα του 2λιτρου, προτιμησα το 16αρι και τελικα το μετανοιωσα λογω μειωμενων επιδοσεων και υψηλης καταναλωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-10, 21:20
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Φιλε εγω εχω Ν40 με διπλο βανος χωρις βαλβετρονικ.1600 κυβικα.Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το αυτοκινητο και στα 160.000 χιλιομετρα δεν εχει βγαλει το περαμικρο παρα ενα καμμενο πολλαπλασιαστη στις 152.000.Ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα.Τωρα απο θεμα επιδοσεων δεν ειναι και τοσο χαλια δηλαδη να πατας γκαζι και να μην τραβαει.Πραγματικα οταν οδηγησα πρωτη φορα 316 ειπα πως ειναι αδικημενο αυτοκινητο στον τομεα αυτο.Αλλα απο την αλλη δεν ειναι και αυτοκινητο επιδοσεων.Ξερεις ομως με μια κομπακτ ποσο σβελτα μπορεις να οδηγησεις σε ενα δρομο με στροφες?Ο 1,8 Ν42 με το δικο μου 1,6 Ν40 δε θα ελεγα οτι εχουν πολυυυυ μεγαλη διαφορα,λιγη παραπανω ροπη στον 1,8.Το διλιτρο ειναι αρκετα καλυτερο σε θεμα επιδοσεων-καταναλωσης.Κινει πιο σβελτα το αμαξι και πιο ανετα καθως ειναι και το βαρος.Για μενα η ιδανικη λυση θα ηταν το διλιτρο.Αν μπορεις προχωρα στην αγορα αυτου φιλε.
Και κατι ασχετο:
Eχεις φιλε Ε36 κομπακτ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.