Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-07-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Εγώ παιδιά τώρα ''φοράω'' τα bridgestone Potenza. Τι να πω για αυτό το λάστιχο? Είναι λίγο αίσχος το έχω ξαναπεί. Δε ζεσταίνεται με τίποτα, κρατήματα άσχημα (βέβαια είναι και 60άρι προφίλ) και κυρίως δε καταλαβαίνεις πότε είναι να ''φύγει'' το αμάξι. Από εμπειρία με το αμάξι του πατέρα(πισωκούνα φυσικά) τα καλύτερα είναι τα Michelen PS2. Τέλος. Πονάει λίγο η τιμή αλλά πιστεύω αξίζουν.
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-07-07, 12:00
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Το tirerack είναι κατάστημα πώλησης ελαστικών, με κριτικές βέβαια.

Το site που θυμάσαι είναι το www.tyretest.com
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-07-07, 14:08
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Σωστός......
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-07-07, 23:25
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παιδιά τώρα ''φοράω'' τα bridgestone Potenza. Τι να πω για αυτό το λάστιχο? Είναι λίγο αίσχος το έχω ξαναπεί. Δε ζεσταίνεται με τίποτα, κρατήματα άσχημα (βέβαια είναι και 60άρι προφίλ) και κυρίως δε καταλαβαίνεις πότε είναι να ''φύγει'' το αμάξι. Από εμπειρία με το αμάξι του πατέρα(πισωκούνα φυσικά) τα καλύτερα είναι τα Michelen PS2. Τέλος. Πονάει λίγο η τιμή αλλά πιστεύω αξίζουν.
Φίλε Kitsos, ποιά Bridgestone Potenza? Τα RE720 Μήπως??
Τα συγκεκριμένα που λές για αυτοκίνητα μικρού-μεσαίου βάρους και ισχύος είναι πάρα πολύ καλά για σπόρ οδήγηση.
Έχουν ΠΟΛΥ σκληρά πλαινά δε και δεν επηρεάζονται τόσο από το υψηλό προφίλ που πιστεύεις ότι έχεις.
Απλά έχουν κάποιο θέμα με την πάροδο 3-4 ετών, σκληραίνουν κάπως και γίνονται πιο απότομα πριν ζεσταθούν.
Όμως όταν ζεσταθούν είναι κορυφαία σε κράτημα, πληροφόρηση στον οδηγό και διάρκεια.
Οι αρετές τους είναι για τη σπορ οδήγηση(πραγματική) και όχι τόσο σε απλές και καθημερινές βόλτες, με 2-3 γρήγορες στροφούλες όταν μας έρθει..
Κρίμα γιατί έχουν εξαφανιστεί από τα βουλκανιζατέρ (είναι και παλιό λάστιχο) και στη συγκεκριμένη κατηγορία διαστάσεων δεν βγαίνουν πια σπόρ λάστιχα παρά μόνο της μεσαίας σειράς (τύπου turanza, Conti Premium contact κλπ..)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-07-07, 23:29
Το avatar του χρήστη sportscoupe
sportscoupe Ο χρήστης sportscoupe δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2007
Μηνύματα: 77
sportscoupe is on a distinguished road
F1 eagle φοράω!
Πρόσφατα βγήκε και νέα έκδοση!
__________________
www.mbclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-07-07, 15:39
Το avatar του χρήστη bmw maniac
bmw maniac Ο χρήστης bmw maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 85
bmw maniac is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sportscoupe Εμφάνιση μηνυμάτων
F1 eagle φοράω!
Πρόσφατα βγήκε και νέα έκδοση!
Φίλε μου επειδή ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών, πώς σου φαίνονται; Ζεσταίνονται εύκολα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-07-07, 18:49
Το avatar του χρήστη sportscoupe
sportscoupe Ο χρήστης sportscoupe δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2007
Μηνύματα: 77
sportscoupe is on a distinguished road
Η προηγούμενη έκδοση που έχω εγώ αργεί κάπως να ζεσταθεί.Χρειάζονται min. 10 χλμ.
Για διαδρομή μέσα στην πόλη αργεί.Για ταξίδια είναι ό,τι πρέπει!
Με τα καινούργια δεν ξέρω τι παίζει...πρέπει να είναι πολύ βελτιωμένα γιατί ο ανταγωνισμός είναι δυνατός!
__________________
www.mbclub.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sportscoupe : 18-07-07 στις 18:52
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-07-07, 20:22
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Kitsos, ποιά Bridgestone Potenza? Τα RE720 Μήπως??
Τα συγκεκριμένα που λές για αυτοκίνητα μικρού-μεσαίου βάρους και ισχύος είναι πάρα πολύ καλά για σπόρ οδήγηση.
Έχουν ΠΟΛΥ σκληρά πλαινά δε και δεν επηρεάζονται τόσο από το υψηλό προφίλ που πιστεύεις ότι έχεις.
Απλά έχουν κάποιο θέμα με την πάροδο 3-4 ετών, σκληραίνουν κάπως και γίνονται πιο απότομα πριν ζεσταθούν.
Όμως όταν ζεσταθούν είναι κορυφαία σε κράτημα, πληροφόρηση στον οδηγό και διάρκεια.
Οι αρετές τους είναι για τη σπορ οδήγηση(πραγματική) και όχι τόσο σε απλές και καθημερινές βόλτες, με 2-3 γρήγορες στροφούλες όταν μας έρθει..
Κρίμα γιατί έχουν εξαφανιστεί από τα βουλκανιζατέρ (είναι και παλιό λάστιχο) και στη συγκεκριμένη κατηγορία διαστάσεων δεν βγαίνουν πια σπόρ λάστιχα παρά μόνο της μεσαίας σειράς (τύπου turanza, Conti Premium contact κλπ..)

Φίλε Dim77 τι να πω? Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάω για αλλαγή το φθινόπωρο και μάλλον δε θα πάρω την ίδια εταιρία (περαιτέρω πληροφορίες από κοντά). Είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη και κακώς ίσως που δε το παρέθεσα. Μπορεί και να έχεις δίκιο άλλωστε ποτέ δεν αμφισβητώ κανέναν χωρίς να είμαι 100% σίγουρος κατόπιν έρευνας και δοκιμής πάντα. Θέλω να δοκιμάσω όλα τα λάστιχα αν είναι δυνατόν και τότε θα είναι και πιο σωστή η σύγκριση από μένα. Γενικά πάντως δεν έχω και την καλύτερη γνώμη μέχρι τώρα γι αυτά.
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-07-07, 00:37
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά τέτοια σχόλια όπως...''είναι αίσχος'' τη στιγμή που πολλοί ιδιαίτερα έμπειροι οδηγοί που ξέρω τα χαρακτηρίζουν όπως ανέφερα παραπάνω καλό είναι να αιτιολογούνται.
Το κατάλληλο λάστιχο πάντα έχει σχέση με το αυτοκίνητο που τοποθετείται...τη διάσταση, τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του και το κυριότερο,τις οδηγικές συνήθειες αυτού που το χρησιμοποιεί. (όχι απαραίτητα εμπειρία και ικανότητες...απλά συνήθειες)..
(Π.χ. κάποιος που οδηγεί χαλαρά και ξαφνικά αποφασίζει για τις επόμενες 2-3 φορές να πιέσει, θέλει κάποιο λάστιχο που να έρχεται πολύ εύκολα ακόμα και σε αργή οδήγηση στη θερμοκρασία λειτουργίας του)

Ετσι κι αλλιώς το RE720 έχει αρχίσει να εκκλίπει από την αγορά οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-09-07, 23:28
babisbabou Ο χρήστης babisbabou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 292
babisbabou is on a distinguished road
205/55/16 Michelin καλά φαίνονται ;-) αν και τα continental που είχα πριν αλλά σε άλλη διάσταση είχε ποιο καλά φρένα, θα δούμε με τον καιρό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη babisbabou : 01-10-07 στις 20:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.