Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 20-05-08, 16:17
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GYCE39... Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετίζω την ανήσυχη παρέα του υπερκυβισμού .Είμαι νέος στο forum και παρακολούθησα το θέμα του υπερκυβισμού που ξεκίνησε ο cabriolakias (λίγο καθυστερημένα). Αλλά επειδή και εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες θελω να βάλω μερικά θέματα για την βελτίωση αυτή.
Έχω μια Ε39 Steprtronic με μοτέρ M52TU B20 έχει 50.000 km και θελω να δυναμώσω κυρίως ροπή (για λόγους ασφάλειας )και ισχύ .Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα ρεκτιφιέ και δε θελω μπλεξίματα με ΚΤΕΟ . Άρα καταλήγω σε υπερκυβισμό σε 2,6 L . (ΣΤΡΟΦΑΛΟ , ΜΠΙΕΛΕΣ , ΠΙΣΤΟΝΙΑ).
1. Τα πιστόνια που έχει η MAHLE (80mm) σε συνδυασμό με στρόφαλο από 2,8 και μπιέλες αυξάνουν την συμπίεση στο 12:1 ??? (Πρόβλημα με τις βενζίνες).
2. Η διαδρομή μέσα στον κύλινδρο αλλάζει (84mm) και σε συνδυασμό με τα καινούργια πιστόνια μήπως δημιουργούνται προβλήματα με τις ανοχές ? (καθότι σίγουρα υπάρχουν κάποιες φθορές στους κυλίνδρους)
3. Το καπάκι παραμένει το ίδιο και έχει μικρότερες βαλβίδες από αυτές που θα απαιτούσε ένα μοτέρ στα 2,6 L……
4. Το βολάν είναι ίδιο για στρόφαλο με διαδρομή 66 mm και 84 mm ?
5. Η χαρτογράφηση του εγκεφάλου για την μετατροπή αυτή ποίος ξέρει να την κάνει με αξιοπιστία ώστε να έχω την μέγιστη απόδοση ,οικονομία στα καύσιμα και ρύπους εντός ορίων…..
6. Για το Steprtronic απαιτείται αλλαγή στο πρόγραμμα ?
Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στις απορίες αυτές. Το μοτέρ είναι σε άριστη κατάσταση ,δεν γνωρίζω τι θα πει καίει λάδια και δε θελω 2,6 L με παραπάνω δύναμη αλλά με άλλα προβλήματα.
kαλημερα
με τον υπερκυβισμο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξει και ο μετατροπεας ροπης λογω αυξημενης ΗΡ.θα ειναι μεγαλο λαθος εαν δεν αλλλαξει.Οποιος σου πει οτι δεν χρειαζεται λεει λαλακιες.εχω ρωτησει στην ZF και απο αυτους το εμαθα.
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-05-08, 16:23
Το avatar του χρήστη billys.bmw
billys.bmw Ο χρήστης billys.bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 240
billys.bmw is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησταρα πηρε το αυτι μου οτι το βγαζει 205 αλογα... με κατι προγραμματα της schnitzer κλπ...δεν ειμαι σιγουρος.. οποτε απο 155 σε 205 εναι 50+ πολυ ευχαριστημενος....αλλα ποιο πολυ μου μετραει οτι το μοτορι θα ειναι new.,..
αμα βγαζεισ 205 αλογα κ 28 κιλα ροπης τι αλλο 8ελεις?
__________________
εμ αμα δεν ξερεις αυτα παθεινεις...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-05-08, 17:38
GYCE39... Ο χρήστης GYCE39... δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-04-2008
Μηνύματα: 41
GYCE39... is on a distinguished road
Sras σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία . Κάτι είχα υποψιαστεί γιαυτόν έβαλα το ερώτημα . Αν δεν αλλάξει ο μετατροπέας ροπής θα νιώθω ότι το αυτοκίνητο πατινάρει ?
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-05-08, 16:31
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Kαλημερα
το πιθανωτερο ειναι να σου σπασει καποιο γραναζι στο σασμαν.το ειχε παθει φιλος μου με το σουπερτσαρτζερ της σνιτζερ μετατροπη Σπανου και του εμεινε καποια στιγμη στο χερι.ειχαν αφησει το ιδιο στεπτρονικ χωρις αλλαγη του μετατροπεα ροπης.Ο Αλεκος στο Αργος ειχει την ιδια γνωμη οταν τον ρωτησα.αυξηση κυβισμου σημαινει μεγαλωμα μετατροπεα ροπης.
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 03-08-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Μήπως γνωρίζει κάποιος από το forum αν ο Μ54 Β22 μπορεί να υπερκυβιστεί από εσωτερικά μέρη από τον Μ54 Β30. Γνωρίζω ότι υπάρχουν κιτ υπερκυβισμού από την NOELLE, αλλά με απογορευτικό κόστος, γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν με στρόφαλο, μπιέλες, εκεντρoφόρο εισαγωγής (νομίζω ο εξαγωγής είναι ο ίιδος) από το 3λιτρο M54 B30 μπορώ να το υπερκυβίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 03-08-08 στις 12:06
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 06-08-08, 09:03
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Πηρα τηλ πρωι-πρωι στον σπανο για υπερκυβισμο του δικου μου μοτερ 2,2 Ε46.Μου 5500 χιλιαδες και 215 αλογα.Να σας πω την αληθεια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για την ολη φαση.Υπαρχει αλλος που ασχολειτε με υπερκυβισμο?Α ξεχασα να γραψω οτι πηρα τον σπανο.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 06-08-08, 09:07
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bardull Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα τηλ πρωι-πρωι στον σπανο για υπερκυβισμο του δικου μου μοτερ 2,2 Ε46.Μου 5500 χιλιαδες και 215 αλογα.Να σας πω την αληθεια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για την ολη φαση.Υπαρχει αλλος που ασχολειτε με υπερκυβισμο?Α ξεχασα να γραψω οτι πηρα τον σπανο.
με λιγα χρηματα ακομα το κανεις 330 με φρενα αναρτησεις και ολα τα σχετικα
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 06-08-08, 10:26
Το avatar του χρήστη 5555
5555 Ο χρήστης 5555 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-10-2004
Μηνύματα: 407
5555 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
με λιγα χρηματα ακομα το κανεις 330 με φρενα αναρτησεις και ολα τα σχετικα
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 06-08-08, 18:27
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
εγω θυμαμαι οτι στη bmw βουλγαριας μπορεις να αγορασεις καινουριο μοτερ μιας και κρατανε στοκ 30 χρονια...το 2004 μου ειχαν πει απο εκει μεσα για Μ10Β18 ολοκαινουριο μοτερ μετα το καταργησαν για το Μ40..τεσπα..επειδη ενας τουρκος επιχειρηματιας εδω ειχε μια SL και μια 325 Ε30 για τα σαβατοκυριακα...αφου εφτιαξε ολο το αμαξι απο την αρχη πηγε και αγορασε τοτε ενα Μ20Β25 μοτερ απο την ιδια την BMW..το Μ52Β28 με 13.342 λεβα ερχεται καινουριο πακεταρισμενο με χαρτια απο γερμανια... δλδ 6832 εβρω ...αλλα να ξερετε οτι ερχεται χωρις πολλαπλασιαστες , μπεκ και συναφη..σκετο μοτερ με τα πλαστικα του..τουλαχιστον ετσι ισχυε πριν 3-4 χρονια..τωρα δεν ξερω τι παιζει...τωρα εξαρταται τι θες..υπερκυβισμο η να δωσεις κατι παραπανω και να αγορασεις απο την ιδια την μαμα εταιρεια?αντε ελλαδα να σας χρεωσουν 1000 ευρω παραπανω και αν!

δειτε το ιστολογιο μου για ονλαιν τιμες κατευθειαν απο τις αποθηκες της BMW για να ξερετε ανα πασα στιγμη ποσο και και τι κοστιζει να μην σας πιανουν κοροιδα..τα λεμε γκαιζ!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 13-08-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
με λιγα χρηματα ακομα το κανεις 330 με φρενα αναρτησεις και ολα τα σχετικα
Έχει δίκιο ο Shido ρώτησα τον Παπαδόπουλο στην Θεσσαλονίκη για πλήρη μετατροπή του 2.2 σε 3λιτρο με ότι αυτό περιλαμβάνει ζήτησε 6000 με 6500€
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.