Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-09, 07:58
bagdebag Ο χρήστης bagdebag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 7
bagdebag is on a distinguished road
New member-new troubles

Γείας σας.

Είμαι νέο μέλος στο forum και σχετικά νέος κάτοχος μίας 320i sedan. Αν και ποτέ δεν πίστευα ότι θα κατέληγα με μία μπέμπα, τελικά η μείωση του φόρου και το 20% της BMW με έπεισαν εύκολα να δώσω το Α3 και να μετακομίσω στο club της Βαυαρίας. Επειδή είμαι άσχετος από αυτοκίνηση θα ήθελα την γνώμη σας για δύο προβλήματα που μου έβγαλε το αυτοκίνητο στα πρώτα 10000 km.

Το πρώτο ήταν σε ένα ταξίδι όταν ξαφνικά από τη μηχανή άρχισε να ακούγεται ένας σκληρός θόρυβος, το αυτοκίνητο άρχισε να χάνει τη δύναμη του και άναψε το κίτρινο λαμπάκι της μηχανής. Εννοείται ότι @#$%^&κα πάνω μου. Το πήγα άρων άρων στην αντιπροσωπεία και μετά μερικές ώρες μου είπαν ότι κάηκε ο πολλαπλασιαστής ενός κυλίνδρου (αστοχία υλικού!!! είπαν). Είχα κάνει περίπου 5000 km οπότε φοβήθηκα ότι η επιλογή μου για ΒΜW ήταν λάθος και ότι θα τρέχω στα συνεργεία και αφού δεν έχω ιδέα θα με γδέρνουν με το γάντι.

Το δεύτερο, και σε αυτό θα εκτιμούσα την γνώμη σας, ήταν όταν με το αυτοκίνητο σταματημένο σε ανηφόρα έβγαλα το χειρόφρανο, άφησα συμπλέκτη και πάτησα γκάζι για να φύγω. Χωρίς σπινιάρισμα το αυτοκίνητο δεν προχώρησε. Τα λάστιζα άρχιζαν μυρίζουν τρελά (ακόμα και την επόμενη μέρα μύριζαν). Σταμάτησα και ξαναπροσπάθησα...και πάλι το ίδιο. Την τρίτη φορά δεν έμπεναν ταχύτητες, ούτε πρώτη ούτε ούτε όπισθεν τίποτα. Αφού βγήκα και έκανα ένα τσιγάρο για να ηρεμήσω ξαναμπήκα. Οι ταχύτητες αυτή τη φορά υπάκουσαν και τελικά έφυγα.

Όποιος έχει καμία ιδέα τι μπορεί να ήταν αυτό με τις ταχύτητες θα του είμουν ευγνώμων.

Τέλος να πω ότι παρά τα παραπάνω δεν το μετάνιωσα. Το αυτοκίνητο είναι σίγουρα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!

Ευχαριστώ που με "ακούσατε" και είμαι σίγουρος ότι μέσα από τις κουβέντες σας θα αποκτήσω και εγώ κάποιες γνώσεις για το απόκτημα μου. Εννοείται ότι αν μπορώ να συνδράμω και εγώ στις συζητήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-09, 08:26
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bagdebag Εμφάνιση μηνυμάτων
Γείας σας.

Είμαι νέο μέλος στο forum και σχετικά νέος κάτοχος μίας 320i sedan.
............
............Το δεύτερο, και σε αυτό θα εκτιμούσα την γνώμη σας, ήταν όταν με το αυτοκίνητο σταματημένο σε ανηφόρα έβγαλα το χειρόφρανο, άφησα συμπλέκτη και πάτησα γκάζι για να φύγω. Χωρίς σπινιάρισμα το αυτοκίνητο δεν προχώρησε. Τα λάστιζα άρχιζαν μυρίζουν τρελά (ακόμα και την επόμενη μέρα μύριζαν). Σταμάτησα και ξαναπροσπάθησα...και πάλι το ίδιο. Την τρίτη φορά δεν έμπεναν ταχύτητες, ούτε πρώτη ούτε ούτε όπισθεν τίποτα. Αφού βγήκα και έκανα ένα τσιγάρο για να ηρεμήσω ξαναμπήκα. Οι ταχύτητες αυτή τη φορά υπάκουσαν και τελικά έφυγα.
.......
Καλώς ήρθες στο Φόρουμ,καλά ποσταρίσματα και χωρίς άλλα προβλήματα με το αυτοκίνητό σου.
Το πρόβλημα που αναφέρεις πιο πάνω και όπως το περιγράφεις υποψιάζομαι οτι ειναι στο
συμπλέκτη. Η μυρωδιά πρέπει να προήλθε απο το δίσκο. Τα λάστιχα γιατί να μυρίσουν
αφου δεν γύριζαν καν. Αλλωστε δεν έμπεναν και οι ταχύτητες στη συνέχεια.
Θα πρέπει άμεσα να αποτανθείς στην Αντπροσωπεια για έλεγχο και πιθανόν επισκευή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-09, 08:35
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από a.samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στο Φόρουμ,καλά ποσταρίσματα και χωρίς άλλα προβλήματα με το αυτοκίνητό σου.
Το πρόβλημα που αναφέρεις πιο πάνω και όπως το περιγράφεις υποψιάζομαι οτι ειναι στο
συμπλέκτη. Η μυρωδιά πρέπει να προήλθε απο το δίσκο. Τα λάστιχα γιατί να μυρίσουν
αφου δεν γύριζαν καν. Αλλωστε δεν έμπεναν και οι ταχύτητες στη συνέχεια.
Θα πρέπει άμεσα να αποτανθείς στην Αντπροσωπεια για έλεγχο και πιθανόν επισκευή.
Πολυ σωστα μιλαει ο samaro !!!
Αυτα συμβαινουν και να παρακαλας οτι ειναι να βγαλει απο ζημιες να τα βγαλει οσο εισαι στην εγγυηση !!!
Για οποιο προβλημα εχεις θα πρεπει αμεσως να πηγαινεις αφοβα στην αντιπροσωπεια !!!.
Καλως ηρθες στο φορουμ καλη διαμονη και καλα ποσταρισματα !!!
Ελπιζω να σε και και να μας γνωρισεις απο κοντα σε καποια απο τις τακτικες συναντησεις του φορουμ μας !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-09, 09:16
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
1)πολλαπλασιαστές είναι ΠΑΡΑ πολύ συχνό φαινόμενο στο αμάξι σου ακόμα και στα καινούργια. Μετά την αλλαγή δεν θα έχεις πρόβλημα στον ίδιο αλλά αν μπορούσες να αλλάξεις και τους άλλους 3 ακόμα καλύτερα. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς πολλά για το θέμα εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21142 αλλά και σε πολλά άλλα thread)

2)πρόβληματα που να χρειαστούν αλλαγή συμπλέκτη έχουν αναφερθεί αλλά όχι και τόσα πολλά ώστε να το θεωρήσουμε γενικευμένο πρόβλημα. Μη τρομάζεις. Σε όλα τα αμάξια θα έρθει μια στιγμή που δεν κουμπώνουν σχέσεις. ΜΗΝ επιμένεις. Άσε το συμπλέκτη, ξαναπάτα και ξανάπροσπάθησε.
Στο δικό μου Ε92 μια φορά δεν έμπαινε καμία. Έκανα ότι σου είπα και όλα ΟΚ
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-09, 09:09
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
το πιο πιθανο ειναι συμπλεκτης.να μυριζει καμμενο απο λαστιχο που δε γυρναει....ουτε ο κοπερφιλντ!!!!
δισκος-πλατω μαλλον και αυτο αστοχια κατασκευης..πηγαινε στην αντιπροσωπεια.το κακο ειναι οτι θα επιβαρυνθεις τα εργατικα,αλλα εν τελει τι αλλο να κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-09, 14:33
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Για την δεύτερη περίπτωση είναι όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω, δίσκος - πλατό. Το κακό είναι ότι η αντικατάσταση είναι αρκετά δαπανηρή και το χειρότερο, ότι είναι στα ανταλλακτικά που δεν καλύπτονται από εγγύηση μιας και είναι στην κατηγορία ''αναλώσιμα''. Ίσως όμως καταφέρεις να κερδίσεις μια έκπτωση επειδή το αμάξι είναι καινούριο.

Άλήθεια τώρα το αμάξι τί κάνει? Μπαίνουν οι ταχύτητες?
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-09, 14:49
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καλωσήρθες στην παρέα μας φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-09, 18:13
bagdebag Ο χρήστης bagdebag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 7
bagdebag is on a distinguished road
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
για btoul: όχι μόνο εκείνη τη φορά. Από τότε από στάση με ανηφόρα για κίνηση προσέχω να φεύγω πολύ γρήγορα και να μην αργώ δευτερόλεπτο κρατώντας πατημένο το συμπλέκτη. Έκτοτε ουδέν πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-09, 19:18
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
To πρόβλημα με το κούμπωμα των σχέσεων πιστεύω πως είναι συμπτωματικό και ίσως έχει να κάνει με την προσπάθεια του φίλου μας να ξεκινήσει (γι' αυτό άλλωστε μύρισε και ο συμπλέκτης και θα μυρίζει αρκετές 'μέρες ακόμα - χωρίς ανησυχία).
Όπως έγραψε και ο bimmer-corfu παραπάνω σε πολλούς από 'μας (και σε 'μένα σποραδικά 2 ή 3 φορές) έχει συμβεί, χωρίς συνέχεια και χωρίς να προκληθεί βλάβη. Παρακολούθησέ το, ανάφερέ το στην αντιπροσωπεία, αλλά μην θεωρήσεις σίγουρο πως πας για αλλαγή συμπλέκτη... Το πιθανότερο είναι πως όχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-09, 19:35
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Ενας λογος που συνηθως δεν κουμπωνουν οι σχεσεις στο κιβωτιο ειναι επειδη δεν απομονωνει σωστα ο συμπλεκτης και δεν αφηνει τα γραναζια του κιβωτιου ελευθερα(απο την κινηση της μηχανης) ωστε να κουμπωσει η σχεση που επιλεγουμε. Πιθανον να κουμπωσει με αρκετη πιεση του μοχλου των ταχυτητων με το αντιστοιχο γρατσουνισμα-κουρεμα-καρφωμα (αυτο το γκαπ) της ταχυητητας. Γι αυτο και σε αμαξια που εχουν παθει δισκο-πλατω κουμπωνουν πιο δυσκολα οι ταχυτητες, επειδη δεν απομονωνει σωστα.

Στην περιπτωση σου, εφοσον δεν στο κανει πλεον δεν εχεις λογο ανησυχιας. Πιθανον εκεινη την ωρα αγχωθηκες, ζορισες πολυ το δισκο πατιναρωντας (αρα και μυρισε) και πιθανον να μην παταγες καλα συμπλεκτη ωστε να βαλεις την ταχυτητα. Πιθανον και λογω υπαρθερμανσης του δισκου να συνεβη αυτο, να μην απομονωνει για να κουμπωσει.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.