Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-07-06, 03:00
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
αποτι εχω ακουσει, οχι μονο τα αλογα παραμενουν, αλλα εχεις και μια μικρη αυξηση επιδοσεων γιατι το μειγμα υγραεριου συμπιεζεται πιο πολυ και πιο ευκολα αποτι το μειγμα βενζινης-αεριου με αποτελεσμα καλυτερη και δυνατοτερη εκρηξη και περισσοτερα αλογα...
οσο για τον διακοπτη αυτο ισχυει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-06, 08:13
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Να πω και εγω που το εχω δει?


Φιλος του πατερα μου εχει βαλει υγραεριο σε Ε34 525 παρακαλω. Κινειται αψογα εδω και 2 χρονια. Αυξηση επιδοσεων δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια αφου το υγραεριο βγαζει λιγοτερη ενεργεια στην ιδια ποσοτητα καυσιμου με την βενζινη, μαλιστα κοβει ενα 20-30% αλλα το 2.5 δεν εχει κανενα προβλημα να τραβηξει και παλι. Για οδηγηση μεσα στην πολη ειναι οαση αφου η καταναλωση (στην τσεπη) πεφτει κοντα στο μισο. Προβλημα ειναι μονο το οτι ο συγκεκριμενος πχ μενει κερατσινι και παει ρεντη για γεμισμα, αλλα τουλαχιστον δουλευει και ρεντη και βολευει. Δεν υπαρχουν πολλοι σταθμοι με υγραεριο.

Κοστος δυστυχως δεν γνωριζω αλλα σιγουρα δεν κανει οσο να παρεις νεο αμαξι, υμαρτον. Για χαμηλο 4-ψηφιο νουμερο προκειται αν δεν κανω λαθος.

Σε μικρου κυβισμου αμαξι δεν θα το εβαζα αλλα σε μεγαλυτερο που εχει και πολυ χωρο πισω δεν θα ελεγα και οχι.

Φυσικα οποτε θελεις γυρνας απο υγραεριο σε βενζινη απλως με το πατημα ενος κουμπιου, χωρις καν να σβησεις την μηχανη. Αλιμονο αν πηγαινε με υγραεριο μονο και ηθελες να πας ταξιδι...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-06, 10:46
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Δε ξέρω μόνο κατά πόσο είναι νόμιμη στο Ελλάντα η μετατροπή επιβατικού από βενζίνη σε LPG. Με το ΚΤΕΟ τί γίνεται?
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-06, 10:47
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Αλλά σίγουρα είναι ασφαλές, αρκεί να έχει γίνει σωστά!
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-06, 11:04
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
με το ΚΤΕΟ φιλε μου το εχω ψαξει και μου ειπαν οτι το αμαξι με 30 ευρω περναει απο ελεγχο κτεο ανετα, χωρις κανενα προβλημα και πρεπει κα8ε 5 χρονια να σου κανουν ελεγχο το δοχειο που θα εχει μεσα το υγραεριο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-06, 12:29
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Οι μετατροπες αυτες εχουν και υπογραφη μηχανολογου ωστε να μην υπαρχει προβλημα με ΚΤΕΟ κτλ. Γενικα ειναι μια πολυ καλη λυση αμα το ψαξει κανεις, ειναι και αξιοπιστη απλα το θεμα ειναι οτι προσωπικα αν ηθελα οικονομια θα επαιρνα πετρελαιο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-07-06, 12:47
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
το ξερω οτι το πετρελαιο ειναι πιο οικονομικο απο το υγραεριο, αλλα ο βενζινοκινιτηρας δεν γινεται σε πετρελαιο με καμια μετατροπη, θελει ολος αλλαγμα. Αντιθετα το υγραεριο ειναι μια κατασκευη που μπαινει σε 30 λεπτα στο κινιτηρα και οποτε θες το βγαζεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-07-06, 12:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Φιλε μου σε βρισκω λιγο υπερβολικο...να σε ενημερωσω βασικα οτι η BMW πριν περιπου 10 χρονια ηταν απο τις πρωτες εταιριες που εξελιξε μοτερ να κινουνται με υγραεριο...δεν νομιζω εχει σχεση αυτο που λες bmw και υγραεριο δεν παει μαζι...βεβαια και εγω θα ημουν διστακτικος να κανω αυτη την μετατροπη...νομιζω η πιο καλη λυση εφοσον ειναι και επαρχια ο φιλος ειναι να βαλει dieselακι μοτερ...απο εκει και περα το θεμα που λες ''αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς'' δεν ισχυει γιατι ενας μεγαααααλος αριθμος ταξι κινηται με υγραεριο(με αυτη την μετατροπη) και δεν εχει ακουστει ποτε καποιο συμβαν...εχει και καποιες δικλειδες ασφαλειας, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
Εισαι σίγουρος οτι εξέλιξε σύστημα για υγραέριο??
Μήπως αναφέρεσαι στο υδρογόνο?? υπάρχει μεγάλη διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-07-06, 13:00
Το avatar του χρήστη gus8511q
gus8511q Ο χρήστης gus8511q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2006
Μηνύματα: 32
gus8511q is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast
Εισαι σίγουρος οτι εξέλιξε σύστημα για υγραέριο??
Μήπως αναφέρεσαι στο υδρογόνο?? υπάρχει μεγάλη διαφορα.

Συστημα για υδρογονο εχει εξελιξει η BMW και μαλιστα συνεχιζει το project αυτο ακομα και μεχρι σημερα με καλα αποτελεσματα
Στο επισημο site της εταιριας στα projects της αναφερεται λεπτομερειακα για το θεμα αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-07-06, 13:53
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast
Εισαι σίγουρος οτι εξέλιξε σύστημα για υγραέριο??
Μήπως αναφέρεσαι στο υδρογόνο?? υπάρχει μεγάλη διαφορα.
Ουπς ναι δικιο εχεις...γραψτε ακυρο για αυτο...ειδα ξανα ενα παλιο περιοδικο που εχω και οντως λεει για το υδρογονο....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.