Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-13, 00:39
storki Ο χρήστης storki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Μηνύματα: 25
storki is on a distinguished road
e36 κουπε απο 316 σε 318is

καλησπερα.
επιδη ψαχνω για μια τετοια μετατροπη οπως γραφω στον τιτλο εσεις τι θα μου προτεινατε. απο μοτερ, αξιοπιστια, οικονομια, κοστος μετατροπης.
ωστε να παρουμε λιγο τα πανω μας μιας και με ολα αυτα που εχω ακουσει εχω πελαγωσει και δεν ξερω τι να κανω.
οσοι πιστοι προσελθετε.
βοηθεια πειτε τις γνωμες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-13, 08:17
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
καλημέρα.

αρχικά, υπάρχουν 2 τύποι is μοτερ, ο Μ42 που είναι πιο παλιός, 1800cc, το φορούσαν τα πρώτα Ε36 και ο Μ44 που είναι 1900cc και το φορούσαν τα τελευταία Ε36. από θέμα ιπποδύναμης είναι πάνω κάτω ίδια και τα 2, απλά το Μ44 έχει πιο πολύ ροπή χαμηλά.

από θέμα αξιοπιστίας λένε ο Μ42 να είναι πιο αξιόπιστος, αλλά στα χέρια μου ο Μ44 για την ώρα δεν έχει βγάλει κανα ιδιαίτερο πρόβλημα.

για τη μετατροπή δεν θα χρειαστείς κ πολλά πράγματα, μοτερ με τα ηλεκτρικά του (εισαγωγή, εγκέφαλο πρόσεχε, εγώ για τα διαόλια αυτά έτρεχα αν και σε αυτό φταίνε κυρίως λάθος άτομα που εμπιστεύτηκα, τέσπα), ψυγείο και πάνω κάτω αυτά. Τα E36 is φορούσαν μαμά αεριζόμενα φρένα, αν μπορέσεις να βάλεις και αυτά καλό θα είναι, για τη δική σου ασφάλεια κυρίως. Επίσης, αν ο δότης έχει και immobilizer και εσύ δεν έχεις, θα χρειαστείς και τα κλειδιά του. Αλλιώς καινούριο και προγραμματισμό (και θα έχεις 2 κλειδιά, εκτός και αν αλλάξεις ολες τις κλειδαριές σου)

κόστος , δεν μπορώ να σου πω. καλό ψάξιμο.

οικονομία, με το Μ44 προσωπικά μέσα σε πόλη και σε ταξίδι είδα αντίστοιχες καταναλώσεις με το Μ40 που είχα. (ίσως και κάτι λιγότερο να καίει ο Μ44)

αν αξίζει.. και εδώ δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ. Σίγουρα θα πηγαίνει (αρκετά) καλύτερα το Ε36 αλλά μην φανταστείς οτι θα βγάζεις και φωτιά στην άσφαλτο. Για μένα αξίζει σαν μετατροπή, αλλά αν περιμένεις οτι μετά θα "σκοτώνεις" κτλπ, θα φας τα μούτρα σου. Θα είναι σαφέστατα πιο γρήγορο το Ε36 σου, πιο παιχνιδιάρικο και ως εκεί.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-13, 14:30
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
από θέμα αξιοπιστίας λένε ο Μ42 να είναι πιο αξιόπιστος,
Έχω την εντύπωση ότι ο Μ42 ειδικά στην αρχή είχε πολλά προβλήματα (Ε30) και υπήρξαν διάφορες βελτιώσεις του στη συνέχεια. Ο Μ44 δεν νομίζω πάντως να δημιουργεί παραπάνω προβλήματα από τον Μ42, αφού θεωρητικά μόνο βελτιώσεις είχε...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-13, 16:25
storki Ο χρήστης storki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Μηνύματα: 25
storki is on a distinguished road
καλησπερα. μπροστα εχω αεριζομενα φρενα και πισω δισκοφρενα.
απο αναρτηση εχω την bilstein την χοντρομπουκαλη + ζαμφορ και τα λοιπα απο Μ3.
βημα διαφορικου 338.
δεν ελεγα να βαζω και φωτια στην ασφαλτο απλα με το 316 και κλιμα ανοιχτο με περνανε και τα ατος + το οτι πριν λιγο καιρο επιδη κολλησε ο θερμοστατης ειχε ενα θεμα με την θερμοκρασια και μεχρι που ηρθα κατω απο το σπιτι εσφιξε και το παρκαρα με τα χερια.
και λεω μιας και εχουν γινει και καποια πραγματα και επιδη σκεφτομαι και την βελτιωση λιγο να εβαζα τον μ42is η m44is αν και ακομα καλυτερα θελω τον Μ44.
μου εκανε μια προταση προχθες ο μηχανικος μου (μιας και του ειχα πριξει τον ερωτα καιρο τωρα) με περιπου 1000€ να βαλουμε το is (δεν τον ρωτησα πιο ακριβως) και μεσα στην τιμη ειναι η εργασια του ειναι να ανοιξουμε καπακι να πλαναρουμε και τα λοιπα να αλλαξουμε καποια μεταλλα απο κατω και + οτι χρειαστει απο κανενα κολλαρο παραδειγμα.

ξεχασα να πω πως το ψυγειο μου ειναι το μεγαλο σαν του is λογω του οτι εχω κλιμα. και ετσι παμε μονο εγκεφαλο μοτερ λουφτ και ενα κομματι τις εξατμισης.
τι λετε αξιζει? ειναι πολλα τα λεφτα? εχω ψηθει να το βαλω απλα θελω και την γνωμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Αν στο βαλει πανω με 1000€ μου φαινεται υπερβολικα καλη τιμη.

Μη βαλεις ομως κανα διαλυμενο μοτερ, μετρηση συμπιεσης οπωσδηποτε, και μετα ευχεσαι να μην καιει λαδια. Πλαναρισμα βαλβιδες κλπ καλο ειναι να γινουν πριν μπει ο κινητηρας επανω, ισως και ελατηρια πιστονιων και μεταλα μπιελων. Ανεβαινει το κοστος ομως ξερεις οτι θα σου βγαλει αλλα 200.000χλμ και οχι να παιζεις με το τι φταιει καθε φορα. Φανταζομαι στο 1000ικο δε νομιζω να περιλαμβανονται ολα αυτα.

Ξερεις απο που ειναι ο κινητηρας που θα σου βαλει?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-13, 13:50
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από storki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. μπροστα εχω αεριζομενα φρενα και πισω δισκοφρενα.
απο αναρτηση εχω την bilstein την χοντρομπουκαλη + ζαμφορ και τα λοιπα απο Μ3.
βημα διαφορικου 338.
δεν ελεγα να βαζω και φωτια στην ασφαλτο απλα με το 316 και κλιμα ανοιχτο με περνανε και τα ατος + το οτι πριν λιγο καιρο επιδη κολλησε ο θερμοστατης ειχε ενα θεμα με την θερμοκρασια και μεχρι που ηρθα κατω απο το σπιτι εσφιξε και το παρκαρα με τα χερια.
και λεω μιας και εχουν γινει και καποια πραγματα και επιδη σκεφτομαι και την βελτιωση λιγο να εβαζα τον μ42is η m44is αν και ακομα καλυτερα θελω τον Μ44.
μου εκανε μια προταση προχθες ο μηχανικος μου (μιας και του ειχα πριξει τον ερωτα καιρο τωρα) με περιπου 1000€ να βαλουμε το is (δεν τον ρωτησα πιο ακριβως) και μεσα στην τιμη ειναι η εργασια του ειναι να ανοιξουμε καπακι να πλαναρουμε και τα λοιπα να αλλαξουμε καποια μεταλλα απο κατω και + οτι χρειαστει απο κανενα κολλαρο παραδειγμα.

ξεχασα να πω πως το ψυγειο μου ειναι το μεγαλο σαν του is λογω του οτι εχω κλιμα. και ετσι παμε μονο εγκεφαλο μοτερ λουφτ και ενα κομματι τις εξατμισης.
τι λετε αξιζει? ειναι πολλα τα λεφτα? εχω ψηθει να το βαλω απλα θελω και την γνωμη σας.
κατσε στ αυγα σου δε λεει να κανεις αυτη τ μετατροπη ψαξε για διαφορικο ή κανε το δικο σου πιο κοντο βημα πχ 4.10 αντε βαλτου κ κανενα τελικο εξατμισης κ τελος
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-13, 14:04
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε στ αυγα σου δε λεει να κανεις αυτη τ μετατροπη ψαξε για διαφορικο ή κανε το δικο σου πιο κοντο βημα πχ 4.10 αντε βαλτου κ κανενα τελικο εξατμισης κ τελος

το is με το αναιμικο 316 τι δουλεια εχει? και με το διαφορικο και το τελικο δηλ τι παραπανω θα

γινει?? τιποτα απολυτως. να κοντυνει το διαφορικο στο 316 για ποιο λογο? πιο πολυ νευρο?? με

105 αλογα και τετοιο βαρος δεν θα καταλαβει και κατι,,,,,,να ειχε αλογα, να ειχαμε να

μιλαγαμε....

αν η μετατροπη εχει νορμαλ κοστος αξιζει μια χαρα....
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-13, 14:24
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Storki να ξέρεις πως το is ναι μεν δεν έχει καμία σχέση με το 316 σε γκάζι, είναι 35-40 άλογα παραπάνω, αλλά μην νομίσεις ότι πλέον θα βάζεις φωτιά στο δρόμο...θα έχεις απλά ένα σχετικά σβέλτο αμαξάκι. Το παραπάνω γκάζι αργά ή γρήγορα θα το συνηθίσεις.

Εκεί που θα έλεγα εγώ ότι αξίζει περισσότερο, είναι το παιχνίδι που θα μπορείς να κάνεις με την πιο δυνατή πλέον πισωκούνα σου. Με ένα ζευγάρι ελαστικά ολίγον φθαρμένα και ακόμα καλύτερα με ένα μπλοκέ διαφορικό σίγουρα θα το χαρείς και με το παραπάνω.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-13, 14:58
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Storki να ξέρεις πως το is ναι μεν δεν έχει καμία σχέση με το 316 σε γκάζι, είναι 35-40 άλογα παραπάνω, αλλά μην νομίσεις ότι πλέον θα βάζεις φωτιά στο δρόμο...θα έχεις απλά ένα σχετικά σβέλτο αμαξάκι. Το παραπάνω γκάζι αργά ή γρήγορα θα το συνηθίσεις.

Εκεί που θα έλεγα εγώ ότι αξίζει περισσότερο, είναι το παιχνίδι που θα μπορείς να κάνεις με την πιο δυνατή πλέον πισωκούνα σου. Με ένα ζευγάρι ελαστικά ολίγον φθαρμένα και ακόμα καλύτερα με ένα μπλοκέ διαφορικό σίγουρα θα το χαρείς και με το παραπάνω.
Πέσ' τα Μητς!!!!
Εγώ το έχω δηλώσει ότι είμαι fan του Μ44Β19!!!
Νομίζω απ τα καλύτερα μοτέρ για Ε36 λαμβάνοντας υπόψη ισχύ-κατανάλωση-παντιλίκια-φορολογία κτλ κτλ...
Σπρώχνει πολύ καλά το σκάφος του Ε36!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 23-05-13 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-13, 01:08
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από storki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.
επιδη ψαχνω για μια τετοια μετατροπη οπως γραφω στον τιτλο εσεις τι θα μου προτεινατε. απο μοτερ, αξιοπιστια, οικονομια, κοστος μετατροπης.
ωστε να παρουμε λιγο τα πανω μας μιας και με ολα αυτα που εχω ακουσει εχω πελαγωσει και δεν ξερω τι να κανω.
οσοι πιστοι προσελθετε.
βοηθεια πειτε τις γνωμες σας.
καλησπερρα φιλε storki !!! σκεψου να εβαζες Φ.Π.Ε. μονο σε ενα σου αμαξι.. θα σου εφευγε αυτο το +1000ρικο αερας..αν εμπιστευεσαι τον μηχανικο σου, και αν ο μηχανικος σου εχει πραγματικα ορεξη για να κανει σωστη δουλεια κανε την μετατροπη και βαλε και ενα μπλοκε !!!!! μπορει να συνηθισεις το γκαζι σχετικα γρηγορα αλλα αυτα ειναι και 40 αλογα διαφορα οπως και να το κανουμε.. επισης με το μπλοκε θα ξανανιωσεις παιδι για μια ζωη.. ασε που και Φ.Π.Ε. να εβαζες 40 αλογα δεν θα επαιρνες !!!! οποτε αν υπαρχει 1)εμπιστοσυνη στον μηχανικο 2) καλο και σωστο μοτερ 3) ορεξη για βελτιωση, τοτε ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!! και εγω εχω IS M44 γνησιο ομως και εχει κανα 2μηνο που φοραω μπλοκε και ακομα δεν εχω σταματησει να συμπεριφερομαι σαν μικρο παιδι που πηρρε καινουργιο ποδηλατο !!! οπου βρω την ευκαιρια το λιωνω(οσο μπορω παντα). αυτα απο εμενα, ελπιζω να το χαρεις οτι και να κανεις τελικα !!
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.