Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-13, 11:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
BMW E30 fan delete mod (FDM) ala Ελληνικά

Fan delete mod, ή απλά FDM, είναι μία τακτική αναβάθμιση που παίζει πολύ στα forum του εξωτερικού κι αναφέρεται στην κατάργηση του μηχανικού βεντιλατέρ. Μιάς και χάλασε το κομπλέρ μου (ούτε 25 χρόνια δεν έβγαλε το άτιμο) και επειδή είχα ένα ημιτασιόν βεντιλατέρ στο A/C που, δούλευε μεν, μου είχε κάτσει στο λαιμό δε, ελέω αναβάθμισης είπα να βάλω το γνήσιο βεντιλατέρ στο A/C και να βάλω ηλεκτρικό βεντιλατέρ στο ψυγείο νερού.

Υπάρχουν ίσα με 100 guides για FDM στο νετ, τα 99 των οποίων δείχνουν την εγκατάσταση ενός απλού βεντιλατέρ μίας σκάλας, είτε φτηνιάρικου Κινέζικου ή κάποιο Mishimoto (επώνυμο φτηνιάρικο Κινέζικο), Spal, κτλ. Εγώ όμως που είμαι μπρουτζόβλαχος Ελληνάρας και δεν ξέρω από τέτοια, πέρασα απλώς το μαμά βεντιλατέρ από E36, αφού έχει ακριβώς το ίδιο ψυγείο με το E30, φτιάχνοντας κύκλωμα ελέγχου για τις 2 σκάλες, ασφαλείας, κτλ.

Ο οδηγός προϋποθέτει την παρουσία βεντιλατέρ A/C. Αν δεν υπάρχει, απλώς αγνοείτε όλα τα parts και μέρη που έχουν να κάνουν με αυτό.

Τι θα χρειαστείτε:
  • Διακόπτη θερμοκρασίας 80/88 °C από E36 (το E30, αν φοράει καν αφού μόνο όσα είχαν εργοστασιακό A/C φόρεσαν, είναι 91/99 °C).
  • Θερμοστάτη 80 °C. Και με 88 °C θα δουλέψει, αλλά θα ανοιγοκλείνει το βεντιλατέρ άδικα.
  • 4 ρελέ απλά, on/off, ιδανικά της Bosch (υπάρχει λόγος, εξηγώ παρακάτω)
  • 1 ρελέ 5 επαφών, double throw (όχι double switch!)
  • 5 βάσεις για ρελέ
  • 2 ασφαλειοθήκες και 2 ασφάλειες 20Α
  • Καλώδια τουλάχιστον 1.5 τετραγωνικού χιλιοστού και ένα 4 χιλιοστών για να πάρει από την μπαταρία.
  • Κοννέκτορες 3 επαφών, ικανών να σηκώσουν 15Α minimum.
  • Προφανώς, ένα βεντιλατέρ από Ε36 τετρακύλινδρο
  • Και τέλος, ένα σκουριασμένο τσεκούρι τύπου τόμαχωκ, σαν αυτό.
Για όσους απορούν, το τσεκούρι αφορά την επίσκεψη στην μάντρα ανταλλακτικών, όπου οι μάγκες της high-end κοινωνίας πιθανότατα θα ζητήσουν 100-150€ για το βεντιλατέρ και χωρίς απόδειξη, όταν από Γερμανία και Αγγλία, με τα μεταφορικά, έρχεται 50 με 70€. Αν ακούσετε εδώ τριψήφιο αριθμό λοιπόν, ξεζωστείτε το και κινηθείτε με απειλητικές διαθέσεις.

Όλος ο χρόνος, αφού το βεντιλατέρ κουμπώνει αμέσως, προφανώς είναι για την κατασκευή του ηλεκτρικού κυκλώματος. Το σχεδιάγραμμα φαίνεται παρακάτω (οι δίοδοι είναι οι ασφάλειες, δεν είχε το software εικονίδιο για αυτές).



Πως λειτουργεί:
  1. Αν ανάψει το A/C, ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, το βεντιλατέρ του A/C θα ανάψει στην χαμηλή σκάλα.
  2. Αν φτάσει η θερμοκρασία 80 °C, θα ανάψει το βεντιλατέρ της μηχανής στην μικρή σκάλα.
  3. Αν φτάσει η θερμοκρασία 88 °C (κάτι δεν πάει καλά εκεί), θα ανάψουν και τα 2 βεντιλατέρ στην μεγάλη σκάλα.
  4. Αν χρησιμοποιήσατε ρελέ Bosch, είναι υπολογισμένο ηλεκτρικά έτσι που, αν καεί ασφάλεια ή πάθει βλάβη το βεντιλατέρ του A/C και ανάψει το A/C, θα πάρει αυτομάτως της μηχανής στην μεγάλη σκάλα.

To αποτέλεσμα είναι κάτι σαν το παρακάτω χάος:



Κι οπτικά είναι αυτό:



Όταν λέμε χωράει ακριβώς, εννοούμε ακριβώς:



Τώρα, από μεριάς επιδόσεων, το αυτοκίνητο γίνεται λιγάκι πιο νευρικό στις χαμηλές στροφές (μειώνεται η στρεφόμενη αδράνεια) και πέφτει ελάχιστα η κατανάλωση (ίσως 0.5 με 0.7 λ ανά 100 χλμ εντός πόλεως), αλλά η αλλαγή γίνεται σημαντικά αισθητή σε ταξίδι (-1 με 2 λ ανά 100 χλμ).

Σαν αναβάθμιση αξίζει να ασχοληθεί να το φτιάξει κάποιος μόνος του, με μέγιστο κόστος συνολικά 100€, ή αν υπάρχει ήδη βλάβη και πρόκειται να γίνει επισκευή. Για να πάει κάποιος σε μηχανικό και να τον βάλει να το κάνει (200-300€) χωρίς να συντρέχει λόγος και μόνο για τα 2-3 άλογα που ίσως πάρει, είναι τσάμπα χρήμα - αναλόγως με την τρέλα που κουβαλά ο καθένας βέβαια. Από την άλλη είναι και μία σίγουρη μικροαναβάθμιση, αν αναλογιστεί κανείς πως κάποιοι πετάνε εκατοντάδες ευρώ μπας και πάρουν μισό ίππο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-13, 12:26
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ωραιος..πολυ μου αρεσουν τα DIY..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-13, 12:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ωραίο θέμα!
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-13, 13:20
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Ωραίος ο Μάνος!!!
Πολύ καλό DIY!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-13, 15:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, από μεριάς επιδόσεων, το αυτοκίνητο γίνεται λιγάκι πιο νευρικό στις χαμηλές στροφές (μειώνεται η στρεφόμενη αδράνεια) και πέφτει ελάχιστα η κατανάλωση (ίσως 0.5 με 0.7 λ ανά 100 χλμ εντός πόλεως), αλλά η αλλαγή γίνεται σημαντικά αισθητή σε ταξίδι (-1 με 2 λ ανά 100 χλμ).
Πάρα μα πάρα πολύ ωραίο θέμα... Τσιμπάει θετική αν με αφήσει..
Αλλά,
1) εγώ την ξεκομπλάριστη φτερωτή την σταματάω με το ένα δάκτυλο, οπότε όχι άλογο, αλλά ούτε τρίχα απο την ουρά δεν τρώει..
2) Κομπλαρισμένη η φτερωτή φορτίζει όντως με άλογα τον κινητήρα, αλλά εξαρτάται απο τις στροφές που έχει ο κινητήρας..
3) 2 λίτρα /100 χιλιόμετρα, ή ένα λίτρο/100 είναι 80 / 160 κιλά βάρος στο αυτοκίνητο.. Ξεχάστε το..
Μην ξεχνάτε, η επιβάρυνση απο τον κλιματισμό είναι 0,7 λίτρα/100 και κάπου στο 1,2 λίτρα τα 2 ανοικτά παράθυρα, και κάθε παράθυρο είναι 6 άλογα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-13, 15:45
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα μα πάρα πολύ ωραίο θέμα... Τσιμπάει θετική αν με αφήσει..
Αλλά,
1) εγώ την ξεκομπλάριστη φτερωτή την σταματάω με το ένα δάκτυλο, οπότε όχι άλογο, αλλά ούτε τρίχα απο την ουρά δεν τρώει..
2) Κομπλαρισμένη η φτερωτή φορτίζει όντως με άλογα τον κινητήρα, αλλά εξαρτάται απο τις στροφές που έχει ο κινητήρας..
3) 2 λίτρα /100 χιλιόμετρα, ή ένα λίτρο/100 είναι 80 / 160 κιλά βάρος στο αυτοκίνητο.. Ξεχάστε το..
Μην ξεχνάτε, η επιβάρυνση απο τον κλιματισμό είναι 0,7 λίτρα/100 και κάπου στο 1,2 λίτρα τα 2 ανοικτά παράθυρα, και κάθε παράθυρο είναι 6 άλογα...
1. Ναι, αλλά η φτερωτή κομπλάρει με το που ζεσταθεί ο κινητήρας και δεν απεμπλέκεται. Αν πας να την σταματήσεις κομπλαρισμένη, θα πιάνεις τα φλυτζάνια με το άλλο χέρι για το υπόλοιπο της ζωής σου. Το ηλεκτρικό βεντιλατέρ στις περισσότερες διαδρομές που κάνω δεν ανάβει ποτέ.

2. Ναι, κι γι'αυτό, όπως έγραψα, την μεγαλύτερη διαφορά την κάνει στο ταξίδι, όπου πας με κάποιες στροφές μόνιμα. Αυτό "ρουφάει" από την μηχανή, σε συνθήκες που δεν το χρειάζεται καν. Επίσης, ναι, όσο περισσότερες στροφές, τόσο περισσότερο "κλέβει", αλλά αν κλέβει μισό άλογο στις 2000 στροφές, όπου βγάζει ο κινητήρας 20, είναι χειρότερο από το να κλέβει 5 στις 6000, όπου ο κινητήρας βγάζει 100 (τυχαία νούμερα). Γι'αυτό η διαφορά φαίνεται στις καθημερινές απλές επιταχύνσεις και μετακινήσεις, όχι αν πηγαίνεις φέτες.

3. Κι όμως, εγώ μέτρησα παραπάνω (κι όχι σε 1 γέμισμα...), έχω βάλει συντηρητικά νούμερα γιατί δεν είναι όλοι οι οδηγοί το ίδιο. Η επιβάρυνση από το A/C σε Ε30 είναι +2 με 3 λ / 100. Αυτό με τα παράθυρα προφανώς δεν ισχύει, η οποιαδήποτε επιβάρυνση εξαρτάται (κυρίως) από την ταχύτητα και τον σχεδιασμό του οχήματος. Προφανώς δεν είναι το ίδιο όταν κινείσαι με 50 και με 150, ούτε αν οδηγείς Ford του 1950 σε σχέση με F30.

Προφανώς και δεν είναι η "μόντα του αιώνα", ούτε και είναι μετατροπή για να πάρει κάποιος επιδόσεις - εκτός κι αν κουβαλά μούρλα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 22-08-13 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-13, 16:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και εγώ νομίζω ότι με ανοικτό παράθυρο σε ταχύτητες πάνω από 120 kmh καίς περισσότερο από ότι με κλειστά και A/C.

Κάτω από 100 kmh (και ειδικά κάτω από 80) δεν επηρεάζουν τα παράθυρα.

Αλλά από τα 100-120kmh και πάνω έχουν τεράστια επιβάρυνση. Και έχει και σχέση ο σχεδιασμός του αυτοκινήτου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-13, 20:12
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
μια χαρα το βεντιλατερ!!! καλοριζικο!!!

μια φορα που ειχα κανει ταξιδι με ανοιχτο ντουλαπακι συνοδηγου
δεν ειδα διαφορα σε καταναλωση , λετε να εχω θεμα? λοοοοολ

και στο δικο μου Ε30 με Μ50 μοτερ και 2 σπαλ βεντιλατερ με ψυγειο απο Ε35 325TDI ισα-ισα χωρανε τα βεντιλατερ μεταξυ μοτερ και ψυγειου
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bassakos : 22-08-13 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-13, 13:54
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Μπράβο πολύ καλό !!!!!!!!!!!
Δεν με αφήνει να δώσω θετική ……(πρέπει να αξιολογήσω κι άλλους χρήστες πριν αξιολογήσω πάλι εσένα και λα λα λα λα ….)
Θα το έχω στα υπόψη …..

Ερώτηση …..
Πως λειτουργεί:
3. Αν φτάσει η θερμοκρασία 88 °C (κάτι δεν πάει καλά εκεί), θα ανάψουν και τα 2 βεντιλατέρ στην μεγάλη σκάλα.

Γιατί το λες αυτό δεν είναι φυσιολογικό κάποιες στιγμές να φτάνει σε αυτό το σημείο ;
Όταν έχει 40 βαθμούς υπό σκιά και με μποτιλιάρισμα στο κέντρο της πόλης σταμάτα ξεκίνα ε…. λογικό δεν είναι να φτάσεις τέτοιες θερμοκρασίες ΑΛΛΑ χωρίς να το αφήσει να πάει παραπάνω …..

Γιαυτό το λόγο (όπως έχω γράψει στο γνωστό θέμα μου ….) μου έβαλε ο μηχανικός μου δεύτερη φούσκα …… (αν το λέω σωστά και είναι από Ε36 κάτι τέτοιο ….)
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-13, 18:04
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση …..
Πως λειτουργεί:
3. Αν φτάσει η θερμοκρασία 88 °C (κάτι δεν πάει καλά εκεί), θα ανάψουν και τα 2 βεντιλατέρ στην μεγάλη σκάλα.

Γιατί το λες αυτό δεν είναι φυσιολογικό κάποιες στιγμές να φτάνει σε αυτό το σημείο ;
Δεν θα το έλεγα.

Ο διακόπτης θερμοκρασίας είναι ψηλά στο ψυγείο. Η θερμοκρασία που διαβάζει είναι 5 με 10 βαθμούς μικρότερη από αυτή του κινητήρα. 80 βαθμοί είναι ακριβώς στην μέση του δείκτη, ενώ ο 80άρης θερμοστάτης έχει ήδη ανοίξει αρκετά πιο πριν. 88 βαθμοί είναι κοντά στην τρίτη γραμμή, δηλαδή περίπου 93-94 βαθμοί για τον κινητήρα. Αν φτάσει τόσο ψηλά και ενώ ήδη δουλεύει το βεντιλατέρ στην χαμηλή, πάει να πει πως είτε θέλει συμπλήρωμα νερό ή κάτι άλλο δεν πάει καλά.

Δεν έχει και πολύ σημασία η κίνηση της πόλης με την παρουσία ηλεκτρικού βεντιλατέρ, πάντα στροφάρει με τις ίδιες στροφές, κινείσαι - δεν κινείσαι. Φυσιολογικά, όχι μόνο δεν θα πρέπει να ανέβει η θερμοκρασία άλλο αφού πάρει εμπρός, αλλά θα πρέπει να σβήνει και κάθε λίγο από μόνο του. Δεν αποκλείω πως ίσως σε κάποια πολύ ακραία φάση (π.χ. σαράντα βαθμούς, ανοιχτό A/C και να είσαι ακίνητος κάτω από ήλιο 2 ώρες ή να προσπαθείς να βγάλεις ανηφόρα 5χλμ με 5η και 40χλμ/ω) μπορεί να πάρει στην μεγάλη σκάλα, αλλά θα είναι πολύ σπάνιο και μόνο για κάποια δευτερόλεπτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.