Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-09, 13:34
johny4x4 Ο χρήστης johny4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2008
Μηνύματα: 14
johny4x4 is on a distinguished road
Σπασμένο σασμάν σε X3

Καλησπέρα και απο μένα!
Ο πατέρας μου έχει ενα bmw X3.
Το έχει 4 χρόνια και προχτές μας έμεινε στο δρόμο.
Έχει το αυτόματο σασμάν. Το αμάξι είναι 3.0d και το πήρε καινούριο απο Ελλάδα.
Είτε του έβαζες D είτε R δεν ξεκινούσε.
Το στείλαμε στην αντιπροσωπεία και μας είπαν σήμερα οτι εσπασε το σασμάν.
7000 ευρώ για καινούριο.
Επειδή είμαστε υποτίθεται καλοί πελάτες μας λένε κάτι π...ες οτι συζητάνε με τα κεντρικά αλλά καταλαβαίνετε....
Το θέμα μου είναι πως γίνεται να έχεις δώσει πόσα λεφτά για ένα κολάμαξο για το οποίο το μόνο σίγουρο είναι η αξιοπιστία του.
Ακόμα δεν τα πιστεύω αυτά που μας λένε και ενοείτε δεν το περίμενα οτι ολόκληρο σασμάν απο τετραετίας bmw θα χαλάσει.
Θα ήθελα να μου πειτε αν έχετε ακούσει παρόμοια περιστατικά και τι έχετε κάνει γι αυτό, και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι πριν απο 2 χρόνια έσπασε το αυτόματο σασμάν απο θείου μου το Χ5 3.0d
Βέβαια αυτός μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερός γιατί ήταν στην εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-09, 13:54
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Περαστικά.... ασχημη κατάσταση....

Ριξε μια ματια στο thread να πάρεις ιδεες...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20429
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-09, 14:04
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Έτσι γίνεται με τα αυτόματα...όταν όλοι οι πωλητές μας εκθειάζουν τα υπέρ του αυτόματου σαζμάν (και ψήνομαι άσχημα για νάναι αυτόματο το επόμενο αμάξι) αποκρύπτουν επιμελέστατα και τις αυξημένες φθορές/μειωμένη διάρκεια ζωής που έχει σε σύγκριση με ένα συμβατικό...ρωτληστε και ένα ταξιτζή με αυτόματο να σας πει τι αβαρίες έχει τραβήξει...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-09, 14:09
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Επίσης να σημειώσουμε και τη μη σωστή χρήση που κάνουν πολλοί με τα αυτόματα...Όταν το αμάξι είναι σταματημένο πρέπει να βγάζεις τελείως και όχι να το αφήνεις έτοιμο για να ξεκινήσει γιατί καταπονείται παραπάνω το σασμάν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-09, 15:23
johny4x4 Ο χρήστης johny4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-09-2008
Μηνύματα: 14
johny4x4 is on a distinguished road
Παρεπιπτόντως να σημειώσω οτι η χρήση του αυτοκινήτου είναι κατά 80% εθνική λόγω δουλειάς.
Ακόμα και να μην τηρεί κάποιος ακριβώς κατά γράμμα αυτά που λέει ο κατασκευαστής όμως ρε παιδιά είναι λογικό να σπάει στα 4 χρόνια?
Δεν το νομιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-09, 16:25
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Από την εμπειρία που έχω, μπορείτε με συνεχόμενες οχλήσεις προς τα κεντρικά, είτε απευθείας είτε μέσω εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου, να αναλάβουν να το περάσουν (το κόστος του ανταλλακτικού) έστω και μερικώς, στις εγγυήσεις τους.

Δηλ. η BMW Ελλάς να δεχθεί να αναλάβει το κόστος (το κόστος του ανταλλακτικού ίσως, χωρίς την εργασία) η οποία με τη σειρά της θα το μεταβιβάσει στη Γερμανική μητρική.

Όλα τα παραπάνω γίνονται υπο προϋποθέσεις, αξίζει ωστόσο να δοκιμάσετε. Καλή τύχη και υπομονή.
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-09, 08:52
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ανηκουστο μεσα σε 4 χρονια να σου μεινει το σασμαν στο χερι.και δε μιλαμε για ασο η για τριαρα.οχι πως εκει το δικαιολογω.αλλα μιολαμε και για αμαξι 45 χιλιαδων ετσι?
κυνηγησε το να σου το κανει η αντιπροσωπεια.αν ειναι να δωσεις 7000 για το σασμαν,ξηλωσε που λεει ο λογος ολο το αμαξι ,δωσε το ανταλλακτικα,και παρε ενα αλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-09, 10:45
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
ανηκουστο μεσα σε 4 χρονια να σου μεινει το σασμαν στο χερι.και δε μιλαμε για ασο η για τριαρα.οχι πως εκει το δικαιολογω.αλλα μιολαμε και για αμαξι 45 χιλιαδων ετσι?
κυνηγησε το να σου το κανει η αντιπροσωπεια.αν ειναι να δωσεις 7000 για το σασμαν,ξηλωσε που λεει ο λογος ολο το αμαξι ,δωσε το ανταλλακτικα,και παρε ενα αλλο!
Και ο άσσος και η τριάρα με λίγο εξοπλισμό φτάνουν άνετα και ξεπερνάνε τα 45χιλιάρικα.

Δεν έχει να κάνει.

Το κακό είναι ότι δεν είναι μεμονωμένο το περιστατικό (αλλά ούτε και γενικό).

Shit happens, και όταν έχεις ένα κάρο αυτοματισμούς κτλ κτλ και γενικά όσο πιο περίπλοκο και πολύπλοκο είναι ένα όχημα τόσο πιο εύκολο να αστοχήσει κάποιο εξάρτημα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-09, 11:53
super duper Ο χρήστης super duper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-03-2008
Μηνύματα: 314
super duper is on a distinguished road
κριμα φιλε μου, οντως ειναι μεγαλο κοστος επισκευης.

ελπιζω να λυθει το προβλημα σου συντομσ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-09, 12:06
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Σε Χ5 πάντως έχω ακούσει και εγώ για σπασμένα σασμάν και έχουμε ξανα αναφέρει τις περιπτώσεις στο φόρουμ (έχω δει και ML φίλου 2 ετών με το ίδιο πρόβλημα)

και εγώ με τη σειρά μου θα σου πω να πιέσεις για καλύτερη τιμή
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.