Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-16, 18:34
photios Ο χρήστης photios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-10-2016
Μηνύματα: 1
photios is on a distinguished road
E36 επισκευή

Χαίρετε,
όποιος μπορεί παρακαλώ ας μου δώσει μια συμβουλή. Έχω μια BMW 318 του 91 με μηχανή M40B18 (225000 km) που πρέπει να αποφασίσω αν αξίζει να την κρατήσω ή να την αποσύρω. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι ότι από το 2006 έχει χαλάσει το A/C και την έχω παρατήσει (ΟΚ της αλλάζω ελαστικά και λάδια και τακάκια και τα πίσω ψαλίδια όταν χρειάστηκε) και όσο κρατήσει. Και κρατάει γερά η άτιμη! Αν και είναι πια 25 χρονών σκέφτομαι μήπως ασχοληθώ και την φτιάξω. Υπάρχει συνεργείο που να μπορώ να εμπιστευτώ; Σε επίσημο που το πήγα (στα Βριλήσσια) μου είπε να το πετάξω γιατί είναι επικίνδυνο το αυτοκίνητο, κάτι στο μπροστινό σύστημα, χωρίς να μου εξηγήσει. Κάνει ένα μεταλλικό θόρυβο κοντά στον εμπρός δεξιά τροχό, από το 2010! Μου πέταξε και μια τιμή 1500€ γιατί θέλει κάποιο φτιάξιμο και η μηχανή. Ως γνωστόν άμα δεν ξέρεις σε δουλεύουν.

Στείλτε μου ένα pm αν υπάρχει αξιόπιστος τεχνίτης που να το πάω και να μου εξηγήσει τι μπορεί να γίνει. Αν μη τι άλλο να ξέρω αν είναι όντως επικίνδυνο το αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Υπάρχει περίπτωση να το χαρίσω σε ένα συγγενή μου, αλλά θέλει 550€ το χρόνο μόνο για να κάθεται ακίνητο (σήμα και ασφάλεια), οπότε αν το δώσω σε κάποιον πρέπει να μπορεί να το συντηρήσει. Να ξέρω τουλάχιστον σε τι κατάσταση είναι. Αν δεν αξίζει, να το αποσύρω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-16, 20:05
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Να πας σε καποιον που να γνωριζεις και να εμπιστευεσαι και εαν ειναι δυνατο να πας με καποιον ο οποιος γνωριζει καποια πραγματα...επισης εκανε λεπτομερη ελεγχο στο αυτοκινητο η απλα σε ειδε και ειπε αερολογιες??...εαν εννοεις οτι σου πε 1500 ευρω μονο για τον κινητηρα απλα σε κοροιδευει και δεν αξιζει τον κοπο...τα μοτερ αυτα πανε και αλλα τοσα χιλιομετρα ...αλλα και με 400 500 ευρω βαζεις αλλο μοτερ...οσο για τους θορυβους μπορει να ειναι κατι απλο οπως μπαλακι ψαλιδιου η ζαμφορ κλπ οποτε μην αγχωνεσαι...κανε σωστο ελεγχο με καταγραφη της καθε ζημιας και αποφασισε αν αξιζει τον κοπο...να δωσεις μια περιουσια σε ενα αμαξι που αξιζει 2 χιλιαρικα δεν εχει νοημα πιστευω...ολα αυτα με την προυποθεση οτι το αμαξι οντως εχει κατι σοβαρο ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-16, 00:30
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που γνωριζουν τα 36αρια σαν τη παλαμη τους... Αν εχεις ορεξη μπορεις να γινεις ενας απ' αυτους. Τα Ε36 πλεον ζητουν ελαχιστα χαμηλο κοστος στα ανταλλακτικα τους και ιδιαιτερα ευκολη εργασια για να τα φτιαξεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.