Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-12, 17:06
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Λάδια 116i

Καλησπέρα παιδιά.

Αυτές τις μέρες το αυτοκίνητο ζητάει το service των 50κ χιλιομέτρων και συμπέφτει να αλλάξω και λάδια. Παραδοσιακά έβαζα τα Castrol 0w-40 και το αμαξάκι δεν καίει σταγόνα και δεν έχω κανένα παράπονο.

Το πρόβλημα όμως είναι πως τα castrol edge sport 0w-40 είναι είδος υπο εξαφάνιση εδώ και ένα μήνα. Μόνο σε ένα site βρίσκω 5άδα και μου ζητάνε τον κούκο αηδόνι. Στο site της η Castrol απο εκεί που έδινε προτεινόμενα τα 5-30 με πρώτη εναλλακτική τα 0-40, τώρα δίνει σχετικά απόλυτα τα 0w-30 για τοποθέτηση.

Ερώτηση 1.

Σε 0w-40 ποιά μάρκα πλήν Castrol θα προτείνατε ; Βρίσκω BP visco 7000 και Aral Supertronic σχετικά εύκολα.

Ερώτηση 2.

Το 0w-30 είναι επιλογή της προκοπής ;

Ερώτηση 3.

Τα Mobil 1 ESP Formula 5w-30 τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς ; Αξίζει να πάω προς τα εκεί ;
Η Castrol για 5w-30 τοποθέτηση σε BMW δίνει πλέον τα Edge Professional, και στα απλά η προδιαγραφή LL-04 είναι εξαφανισμένη σε κάποιες νέες παρτίδες που είδα. Τι διαφορά έχουν ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τη βοήθεια !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-12, 19:39
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Αν, για τους λόγους που λες, δεν θες να ξαναπάς σε edge 0-40, τότε πήγαινε στα αντίστοιχα 5-30.
Είναι εξίσου καλά λάδια και δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά, ούτε σε κατανάλωση ούτε γενικότερα.
Και τα 0-30 είναι μια χαρά, αλλά για τη χώρα μας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας σε αυτά κι όχι τα 5-30.
Σε πιο κρύα κλίματα είναι ιδανικά βέβαια.

Τα mobil 1 που λες είναι κι αυτά πολύ καλά λάδια.
Αλλά προσωπικά, αφού μια ζωή χρησιμοποιείς (όπως κι εγώ) castrol στη bmw σου, δεν θα άλλαζα εταιρεία.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-12, 20:27
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν, για τους λόγους που λες, δεν θες να ξαναπάς σε edge 0-40, τότε πήγαινε στα αντίστοιχα 5-30.
Είναι εξίσου καλά λάδια και δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά, ούτε σε κατανάλωση ούτε γενικότερα.
Και τα 0-30 είναι μια χαρά, αλλά για τη χώρα μας δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας σε αυτά κι όχι τα 5-30.
Σε πιο κρύα κλίματα είναι ιδανικά βέβαια.

Τα mobil 1 που λες είναι κι αυτά πολύ καλά λάδια.
Αλλά προσωπικά, αφού μια ζωή χρησιμοποιείς (όπως κι εγώ) castrol στη bmw σου, δεν θα άλλαζα εταιρεία.
Σε Edge sport 0w-40 θέλω να πάω πάλι, αλλα απλά δεν υπάρχουν προς το παρόν σε λογικές τιμές εκτός αν παίξει ebay. Δυστυχώς το amazon δε στέλνει λάδια στην Ελλάδα. Και λέω λογικές τιμές, οπου πριν ένα χρόνο τα είχα πάρει 55 ευρώ, τώρα μου ζητάνε 80. Ε νιώθω λίγο βλάκας και οτι γίνονται μάγκες απο την τσέπη μου κι ας είναι απλά ένα 20ευρο.

Τα 5w-30 με προβληματίζει αυτό που είδα με την αλλαγή σε "professional" (με άλλη τιμή απο τα απλά) ως εγκεκριμένα για BMW LL-04 με την Castrol να μην τα προτείνει πιά ως default επιλογή για τον Ν45Β16, αλλα να δίνει ως προτεινόμενα τα 0w-30.

Τα professional εδώ δεν τα βρίσκεις, και η trade-wind στην καινούρια παρτίδα που έφερε σήμερα απο τα Edge 5w-30 όντως έβγαλε το LL-04 απο τις προδιαγραφές. Ευχαριστώ για την άποψη περι Mobil, δεν έχω καθόλου εμπειρία απο την εταιρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 30-04-12 στις 20:30
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-12, 21:09
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε Edge sport 0w-40 θέλω να πάω πάλι, αλλα απλά δεν υπάρχουν προς το παρόν σε λογικές τιμές εκτός αν παίξει ebay. Δυστυχώς το amazon δε στέλνει λάδια στην Ελλάδα. Και λέω λογικές τιμές, οπου πριν ένα χρόνο τα είχα πάρει 55 ευρώ, τώρα μου ζητάνε 80. Ε νιώθω λίγο βλάκας και οτι γίνονται μάγκες απο την τσέπη μου κι ας είναι απλά ένα 20ευρο.

Τα 5w-30 με προβληματίζει αυτό που είδα με την αλλαγή σε "professional" (με άλλη τιμή απο τα απλά) ως εγκεκριμένα για BMW LL-04 με την Castrol να μην τα προτείνει πιά ως default επιλογή για τον Ν45Β16, αλλα να δίνει ως προτεινόμενα τα 0w-30.

Τα professional εδώ δεν τα βρίσκεις, και η trade-wind στην καινούρια παρτίδα που έφερε σήμερα απο τα Edge 5w-30 όντως έβγαλε το LL-04 απο τις προδιαγραφές. Ευχαριστώ για την άποψη περι Mobil, δεν έχω καθόλου εμπειρία απο την εταιρία.
Από ebay γιατί δεν θες να αγοράσεις; Πόσα λίτρα χρειάζεσαι;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
5lt. Απλά επειδή σε άλλες μάρκες βρίσκω ίδιες τιμές απο εδώ είπα μήπως γλιτώσω τον έξτρα χρόνο που θα χρειαστεί για να έρθουν.

Επειδή το κοιτούσα και απο εκεί όμως, το 0w-40 edge sport είναι επίσης είδος προς εξαφάνιση. Κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω edge prof 0w-30 αν προτιμήσω ebay.

Τα Visco 7000 0w-40 που κοιτούσα έχουν πανομοιότυπο κινηματικό ιξώδες με τα edge sport 0w-40, οπότε είναι απλά το ίδιο λάδι της αδερφής εταιρίας και με βλέπω να πηγαίνω προς τα κεί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-12, 01:32
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
5lt. Απλά επειδή σε άλλες μάρκες βρίσκω ίδιες τιμές απο εδώ είπα μήπως γλιτώσω τον έξτρα χρόνο που θα χρειαστεί για να έρθουν.

Επειδή το κοιτούσα και απο εκεί όμως, το 0w-40 edge sport είναι επίσης είδος προς εξαφάνιση. Κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω edge prof 0w-30 αν προτιμήσω ebay.

Τα Visco 7000 0w-40 που κοιτούσα έχουν πανομοιότυπο κινηματικό ιξώδες με τα edge sport 0w-40, οπότε είναι απλά το ίδιο λάδι της αδερφής εταιρίας και με βλέπω να πηγαίνω προς τα κεί.
Πάντως τα λάδια από ebay έρχονται σχετικά γρήγορα...μέσα σε 4-5 μέρες...και οι τιμές πχ στα original BMW 0W40 είναι χαμηλές...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-12, 02:06
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τα λάδια από ebay έρχονται σχετικά γρήγορα...μέσα σε 4-5 μέρες...και οι τιμές πχ στα original BMW 0W40 είναι χαμηλές...
Τα bmw 0-40 είναι κατώτερα ποιοτικά από τα αντίστοιχα edge, όπως και γενικά τα λάδια με το σήμα bmw από τη σειρά edge.
Γι'αυτό και είναι φτηνότερα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-12, 02:52
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον...Κατ αρχην μην αγχωνεσαι και μη μπερδευεσαι πολυ με τα λαδια... Κι εγω ειναι να κανω σερβις την αλλη βδομαδα...των 206.000χμ!

Για το μοτερ μας μπορεις να βαλεις 0-30, 5-30 και 0-40.

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα...

Τα 0-30 ειναι πολυ ψιλα λαδια κι οπως προαναφερθηκε μπαινουν σε πολυ κρυα κλιματα. Δε νομιζω να χεις προβλημα με τη λιπανση του μοτερ σου εκτος κι αν το σκιζεις μες στο κατακαλοκαιρο με 40+ βαθμους και εισαι σε πιστα! Ισως σου καψει λιγο παραπανω μονο. Αυτα τα λαδια μου εβαζαν στην αντιπροσωπεια οταν ημουν Βορεια Γερμανια. Στη Νοτια Γερμανια να φανταστεις που ειχε τυχει κι εκανα ενα σερβις μου εβαλαν 5-30. Και στις 2 περιπτωσεις BMW Longlife LL 04.
Στην Ελλαδα και σε εξουσιοδοτημενα επισημα και σε εξειδικευμενα εκτος επισημου δικτυου, ομοιως μου βαζανε 5-30 BMW Longlife LL 04.
Επειδη αυτη τη φορα τα αναλωσιμα φιλτρα λαδια εψαξα και τα βρηκα μονος μου, τα πηρα απ τον Πειραια απο γνωστο μαγαζι με τετοια πραγματα, αμα θες πληροφοριες με πμ, να μη φανει οτι του κανουμε και διαφημιση... 10€/λτ το λαδι BMW Longlife LL 04 5-30 και 6.6€ το φιλτρο λαδιου, συνολο 56.6 με φπα για 5 μπουκαλακια του λιτρου και το φιλτρο.

Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι περιπου 1λτ στα 12-13.000χμ με αυτο το λαδι και με το μοτερακι μου φορτωμενο στην πλατη του τοσα χιλιομετρα ταλαιπωριας...

Εφ οσον τα λαδια της BMW μια χαρα ειναι με προδιαγραφες κλπ και μπορεις να τα βρεις κι εσυ σε καλη τιμη, γιατι να μπερδευεσαι με της Castrol ή αλλης μαρκας... Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια, και για οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-12, 10:13
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα bmw 0-40 είναι κατώτερα ποιοτικά από τα αντίστοιχα edge, όπως και γενικά τα λάδια με το σήμα bmw από τη σειρά edge.
Γι'αυτό και είναι φτηνότερα.
Αυτό που το ξέρεις; Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-12, 14:10
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον...Κατ αρχην μην αγχωνεσαι και μη μπερδευεσαι πολυ με τα λαδια... Κι εγω ειναι να κανω σερβις την αλλη βδομαδα...των 206.000χμ!

Για το μοτερ μας μπορεις να βαλεις 0-30, 5-30 και 0-40.

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα...

Τα 0-30 ειναι πολυ ψιλα λαδια κι οπως προαναφερθηκε μπαινουν σε πολυ κρυα κλιματα. Δε νομιζω να χεις προβλημα με τη λιπανση του μοτερ σου εκτος κι αν το σκιζεις μες στο κατακαλοκαιρο με 40+ βαθμους και εισαι σε πιστα! Ισως σου καψει λιγο παραπανω μονο. Αυτα τα λαδια μου εβαζαν στην αντιπροσωπεια οταν ημουν Βορεια Γερμανια. Στη Νοτια Γερμανια να φανταστεις που ειχε τυχει κι εκανα ενα σερβις μου εβαλαν 5-30. Και στις 2 περιπτωσεις BMW Longlife LL 04.
Στην Ελλαδα και σε εξουσιοδοτημενα επισημα και σε εξειδικευμενα εκτος επισημου δικτυου, ομοιως μου βαζανε 5-30 BMW Longlife LL 04.
Επειδη αυτη τη φορα τα αναλωσιμα φιλτρα λαδια εψαξα και τα βρηκα μονος μου, τα πηρα απ τον Πειραια απο γνωστο μαγαζι με τετοια πραγματα, αμα θες πληροφοριες με πμ, να μη φανει οτι του κανουμε και διαφημιση... 10€/λτ το λαδι BMW Longlife LL 04 5-30 και 6.6€ το φιλτρο λαδιου, συνολο 56.6 με φπα για 5 μπουκαλακια του λιτρου και το φιλτρο.

Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι περιπου 1λτ στα 12-13.000χμ με αυτο το λαδι και με το μοτερακι μου φορτωμενο στην πλατη του τοσα χιλιομετρα ταλαιπωριας...

Εφ οσον τα λαδια της BMW μια χαρα ειναι με προδιαγραφες κλπ και μπορεις να τα βρεις κι εσυ σε καλη τιμη, γιατι να μπερδευεσαι με της Castrol ή αλλης μαρκας... Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια, και για οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντηση. Καλά οτι έχεις 206χιλ χλμ σε αυτό το αμάξι ούτε για αστείο δε φαίνεται !

Προτιμώ να την ψάξω με Castrol πρώτα γιατί δε μου καίει σταγόνα σε κάθε αλλαγή, και αν δε βγάλω άκρη και σήμερα θα πάω για τα BMW να τα δοκιμάσουμε κι αυτά τα τιμημένα, το πμ θα φύγει άμεσα.

Όταν δεν ξέρω κάτι συνηθίζω να διυλίζω το κουνούπι και γίνομαι απο ψείρας έως σπασίκλας. Και 112i να είχα και να είχε ανώτερη ταχύτητα τα 50χλμ/ω θα έψαχνα να του βρώ λάδια με προδιαγραφές F1.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.