Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 08-07-11, 08:23
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
ζαχαρωνω το ρχ8 αποταν βγηκε.....φιλος το εχει αγορασει 3 φορες,γουσταρει το οχημα αλλα του βγαινουν ζημιες.σαν να εχεις διχρονο ενα πραμα.και επιδης εχω διχρονο μηχανακι,μαλλον δεν θα παρω το ρχ8.το μονο πλεονεκτημα ειναι αυτο που του δινει η ελληνικη νομοθεσια,με τα κυβικα.....οταν εξευρωπαιστουμε καποτες,θα το χασει και αυτο........θεωρω πολυ καλυτερο το ρχ7 fd αλλα το ατιμο δεν κατεβενει αλλα ανεβαινει τιμολογιακα........
Εμένα γιατί δεν μου έχουν βγει ζημιές μετά από 90.000χλμ που έχω??
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-07-11, 09:08
Dimitrisch Ο χρήστης Dimitrisch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 13
Dimitrisch is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πόσο έκανε καινούρια η 996 carrera 2 ????? Να πω 115.000 euros

Ξέρεις πόσο κάνει τώρα ??? Από 25.000 euros.

Ξέρεις πόσο έκανε η καινούρια E46 M3 ??? ΝΑ πω 85.0000 euros.

Ξέρεις πόσο την βρίσκεις τώρα? Από 20.000 euros
Εχεις δίκιο ολα τα αυτοκίνητα χάνουν αξία ιδικά στους καιρούς αυτους απλα δεν ειναι δυνατον να βλέπεις ενα rx8 ενός χρόνου με 15.000 χλμ να το πουλάνε στα 15000 ευ και πιστευω πολυ στο οτι δεν ξερουν γιτι το παίρνουν και μετα το σκοτώνουν όπως και το renault clio rs που περιμενουν ολοι να καταλαβαίνουν τα 200 σαν gti... αυτο όμως ειναι καλο για αυτους που ξερουν τι το θέλουν
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-07-11, 10:40
Το avatar του χρήστη TeoB
TeoB Ο χρήστης TeoB δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 150
TeoB will become famous soon enoughTeoB will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πόσο έκανε καινούρια η 996 carrera 2 ????? Να πω 115.000 euros

Ξέρεις πόσο κάνει τώρα ??? Από 25.000 euros.

Ξέρεις πόσο έκανε η καινούρια E46 M3 ??? ΝΑ πω 85.0000 euros.

Ξέρεις πόσο την βρίσκεις τώρα? Από 20.000 euros

Παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή αλλά δεν έχω σχολιάσει γιατί 1ον δεν γνωρίζω τόσα πολλά για το rx8 και 2ον μου αρέσει σαν αυτοκίνητο, κάποτε το είχα δει αρκετά δελεαστικά -αλλά δεν ντρέπομαι να πω ότι χαίρομαι που δεν προχώρησα στην αγορά του για διάφορους λόγους-.

Το σχόλιο μου για τα παραπάνω γραφόμενα σου είναι ότι η σύγκριση είναι λίγο άτοπη. Ναι μεν σαν αξία τα αυτοκίνητα χάνουν με τον χρόνο σημαντικά ΑΛΛΑ, το βασικό είναι να συγκρίνεις πόσα Μ3 πωλούνται σε αυτές τις τιμές και πόσα RX8. Πρόσφατα, σε μια πρόχειρη έρευνα παρατήρησα κάπου στα 350+ RX8 και όχι πάνω από 50 M3. Δεύτερον, τα περισσότερα RX8 ακόμα και 5ετίας ή και 3ετίας έχουν χάσει σημαντικά από την τιμή αγοράς τους σαν καινούργια.

Παραδειγματικά παραθέτω δυο αγγελίες ίδιας χρονολογίας και ίδιων χιλιομέτρων αυτοκίνητα:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1448483/ (-50% από την τιμή καινούργιου)
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1485878/ (-70% από την τιμή καινούργιου)
και για το Μ3 παίζουν σημαντικό ρόλο και τα κυβικά του αυτοκινήτου στην μείωση της τιμής του σαν μεταχειρισμένο, άλλο τεκμήριο και τέλη κυκλοφορίας στα 4000 και άλλο στα 1300.

Επιπλέον, για Μ3 >2007 38 αγγελίες ενώ για RX8 >2007 97 αγγελίες.

Ε, όλα αυτά κάτι λένε...

Δεν λέω, καλό αυτοκίνητο το RX8 και ειδικά γι αυτούς που ξέρουν τι θέλουν, αλλά να μην συγκρίνουμε και ότι να 'ναι.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TeoB : 08-07-11 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-07-11, 11:11
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Εγώ έχω τρείς γνωστούς με rx8 και έναν με rx7,το rx7 έσπασε το νορμάλ μοτέρ του στον πρώτο χρόνο που το είχε αγοράσει,πήρε καινούργιο μοτέρ και το πούλησε,στο πρώτο rx8 πάει το μοτέρ,επισκευή και πούλημα,το δέυτερο(challenge)έκαιγε τον άμπακο,στο στρώσιμο να πάει και να έρθει χαλκίδα ήθελε ένα μεροκάματο(τότε)το ξεχρέωσε και αμέσως το πούλησε,το τρίτο έχει συμπίεση για κλάματα,ο ιδιοκτήτης σκέφτεται άν θα το πουλήσει έτσι ή να το φτιάξει πρώτα και να το πουλήσει μετά.
Τώρα εάν κάποιοι για τον Α ή Β λόγο τους αρέσει,το γουστάρουν και δέν τους ενδιαφέρει το ότι το μοτέρ αυτό είναι προβληματικό είναι δεκτό και καλά κάνουν
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-07-11, 11:28
Dimitrisch Ο χρήστης Dimitrisch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 13
Dimitrisch is on a distinguished road
Έτσι είναι, ότι αρέσει στον καθένα.. για αυτούς ισχύει το "NO rotor No motor"
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-07-11, 11:56
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Αυτά που λέει ο Κώστας(rotary pilot) αν είναι ο ίδιος με τον rx8forum που είμαι μέλος, είναι αληθή πάντως. Πήγα και σε συναντήσεις και για 1,5 χρόνο έψαχνα τον τρόπο να πάρω 8άρι. Σχεδόν κανένας δεν είχε προβλήματα σοβαρά και δεν μιλάμε για 5-10 άτομα ενεργά μέσα στο φόρουμ αλλά για πολύ παραπάνω.
Δεν πήρα γιατί μου έκτατσε να πάρει η μάνα μου άλλο αυτοκίνητο και να πάρω εγώ την Ζ4 οπότε για την ηλικία μου ήταν ότι καλύτερο!

Ωστόσο το 8άρι μου έχει μείνει αποθημένο θα έλεγα. Μου αρέσει τρελά σαν αυτοκίνητο και για όποιον ενδιαφέρεται κιόλας υπάρχουν πολλές προτάσεις για tuning και οικονομικές και ακριβές...

Η τιμή πέφτει σε όλα τα αυτοκίνητα οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα!!! Ε στο ένα λόγω κυβικών στο άλλο λόγω κινητήρα στο άλλο λόγω πλαστικών κτλ κτλ κλτ

(Κώστα χρησιμοποιούσα το ίδιο username και το δικό σας φόρουμ.)
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-07-11, 12:35
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
TeoB δεν συγκρίνω το M3 με το RX-8. Αυτή η σύγκριση είναι άτοπη επειδή τα αμάξια βρίσκονται σε τελείως διαφορετική κατηγορία τιμής.

Δεν νομίζω πως κάποιος που αγοράζει ένα καινούριο αμάξι πχ RX-8 και το πουλάει ως μεταχειρισμένο να έχει την απαίτηση να μην χάσει χρήματα. Τώρα εάν με την αγορά του RX-8 και έπειτα την πώληση θα χάσει περισσότερα χρήματα από την αγορά μίας Μ3 και έπειτα την πώληση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ κυρίως κριτήριο για να αγοράσει κάποιος ένα αμάξι.

Ναι το RX-8 έχει μικρή αξία στην πώληση σαν μεταχειρισμένο ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό αμάξι. Λανθασμένα οι περισσότεροι το έχουν ταυτίσει.

Η ΕΛΜΑ Πουλούσε κερδοσκοπικά το RX-8 cosmo στα 40.000 euros ενώ κόστιζε 22.000 euros. AYTO πρέπει να σας δείξει την κερδοσκοπία της αντιπροσωπείας που έπειτα έριξε την τιμή του καινούριου στα 25.000 !!!!!!

Φανταστείτε όταν βγήκε η E46 M3 να πωλούνταν στην τιμή των 130.000 euros και μετά από 3-4 η ΒΜW στην Ελλάδα να έριχνε την τιμή στα 75.000 euros !!!!!!!!!!! Αυτό είναι το έγκλημα.

Το RX-8 είναι ένα μοναδικό αμάξι που για την χρήση που βγήκε (πίστα και στροφές κυρίως ) κέρδισε πολλά ακριβότερα αμάξια. Η ΕΛΜΑ το χαντάκωσε με την πολιτική της και το κοινό το χαντάκωσε με την άγνοια του. Οι μόνοι που γνωρίζουν την αξία του αμαξιού είναι οι λίγοι στην Ελλάδα (όμως πολλοί στο εξωτερικό) που όσο και αν λένε πως δεν ισχύουν οι χαζές ιστορίες τις κατανάλωσης λαδιού και βενζίνης αλλά και την ημερομηνία λήξεως στα 100.000χλμ του κινητήρα , οι πολλοί δεν τις πιστεύουν και παραμένουν μέσα στο σκοτάδι επειδή ο φίλος του φίλου του κουμπάρου του μπατζανάκι είχε ένα RX-8 που έκαιγε 60lt/100χλμ και έσπαγε κάθε 10.000χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-07-11, 12:49
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω τρείς γνωστούς με rx8 και έναν με rx7,το rx7 έσπασε το νορμάλ μοτέρ του στον πρώτο χρόνο που το είχε αγοράσει,πήρε καινούργιο μοτέρ και το πούλησε,στο πρώτο rx8 πάει το μοτέρ,επισκευή και πούλημα,το δέυτερο(challenge)έκαιγε τον άμπακο,στο στρώσιμο να πάει και να έρθει χαλκίδα ήθελε ένα μεροκάματο(τότε)το ξεχρέωσε και αμέσως το πούλησε,το τρίτο έχει συμπίεση για κλάματα,ο ιδιοκτήτης σκέφτεται άν θα το πουλήσει έτσι ή να το φτιάξει πρώτα και να το πουλήσει μετά.
Τώρα εάν κάποιοι για τον Α ή Β λόγο τους αρέσει,το γουστάρουν και δέν τους ενδιαφέρει το ότι το μοτέρ αυτό είναι προβληματικό είναι δεκτό και καλά κάνουν
Είναι ακριβώς αυτό που έγραψα πριν. Σχεδόν κανένας από εδώ δεν έχει προσωπική εμπειρία με ένα RX-8. Αυτό που διαβάζουμε σε όλα αυτά τα posts είναι πως έχω ένα φίλο που έχει ένα RX-8. Έχω έναν κουμπάρο που έχει ένα RX-8, Άκουσα πως RX-8 φίλου ή γνωστού έσπασε όταν βγήκε από την βιτρίνα της αντιπροσωπείας κτλ κτλ. Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως ο φίλος ή ο γνωστός λέει ψέματα αλλά όταν κάποιος ξέρει από πρώτο χέρι ένα RX-8 γνωρίζει εάν ο ιδιοκτήτης το μεταχειρίζονταν λες και ήταν σαπάκι για πέταμα.

Εάν θέλετε να μάθετε την αλήθεια και τι πραγματικά ισχύει πρέπει να ξεχάσετε τις ιστορίες που ακούτε. Δεν είναι δυνατόν ένα RX-8 στην Αμερική να βγάζει 250.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ή στην Ελλάδα να βγάζει πάλι 160.000χλμ με σωστή συμπίεση και απροβλημάτιστα ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ένας φίλος που είχε να το είχε σπάσει 10 φορές και να το πούλησε. Δηλαδή στον έναν έβγαλε 250.000χλμ και στον άλλο έβγαλε 40.000χλμ. Αυτά είναι ψευδή και ένα μοτέρ δεν βγάζει χιλιόμετρα επειδή του γουστάρει. ΕΑΝ το μοτέρ είχε πρόβλημα ΣΕ ΟΛΟΥΣ θα έσπαγε ή θα έπεφτε η συμπίεση στα ίδια χιλιόμετρα ή χρονικό διάστημα.

Εντωμεταξύ αυτές οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ σε αυτό το topic έχουν γίνει ν φορές σε ν for a εδώ και πολλά χρόνια. Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι νομίζουν πως το RX-8 σπάει και χαλάει και καίει όσο ένα αεροπλανοφόρο και στην πραγματικότητα ιδιοκτήτες σαν εμένα κάνουν 100.000χλμ , τουρμπίζουν και βγάζουν 420χλμ με 61 λίτρα βενζίνη.

Επίσης όταν τους κεράσει ένα RX-8 θα πουν ότι αυτό σπάει και χαλάει και καίει ,,,δεν είναι αμάξι.

Εγώ σε όλους που δεν γνωρίζουν και φυσικά είναι στο μαύρο το σκοτάδι όσο αφορά το RX-8 τους σκέφτομαι όταν ντριφτάρω σε κάθε στροφή αλλά και όταν κερνάω δυνατότερα αμάξια και ας νομίζουν πως σπάει , χαλάει και καίει το 8αρι.

Happy motoring σε όλους και μην ακούτε ότι σας πασάρουν …
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-07-11, 12:50
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που λέει ο Κώστας(rotary pilot) αν είναι ο ίδιος με τον rx8forum που είμαι μέλος, είναι αληθή πάντως. Πήγα και σε συναντήσεις και για 1,5 χρόνο έψαχνα τον τρόπο να πάρω 8άρι. Σχεδόν κανένας δεν είχε προβλήματα σοβαρά και δεν μιλάμε για 5-10 άτομα ενεργά μέσα στο φόρουμ αλλά για πολύ παραπάνω.
Δεν πήρα γιατί μου έκτατσε να πάρει η μάνα μου άλλο αυτοκίνητο και να πάρω εγώ την Ζ4 οπότε για την ηλικία μου ήταν ότι καλύτερο!

Ωστόσο το 8άρι μου έχει μείνει αποθημένο θα έλεγα. Μου αρέσει τρελά σαν αυτοκίνητο και για όποιον ενδιαφέρεται κιόλας υπάρχουν πολλές προτάσεις για tuning και οικονομικές και ακριβές...

Η τιμή πέφτει σε όλα τα αυτοκίνητα οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα!!! Ε στο ένα λόγω κυβικών στο άλλο λόγω κινητήρα στο άλλο λόγω πλαστικών κτλ κτλ κλτ

(Κώστα χρησιμοποιούσα το ίδιο username και το δικό σας φόρουμ.)
Ναι ο ίδιος είμαι βρε,,,,,,,από το forum
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-07-11, 12:52
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisch Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι, ότι αρέσει στον καθένα.. για αυτούς ισχύει το "NO rotor No motor"
Αυτό είναι απλά ένα αστείο σλόγκαν και δεν ισχύει. Το 99.9% των ιδιοκτητών wankel γουστάρει πάρα πολλά αμάξια που έχουν πιστόνια. Πχ GTR 35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.