Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-04-13, 20:06
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, το αυτοκίνητο το πήρα.
Ρώτησα τι είχε και απάντηση ουσιαστική δεν πήρα. Μου είπε ότι του έβγαλε κωδικό 171.
Τον ρώτησα αν έκανε κάποια ρύθμιση ή αν το προγραμμάτισε και μου απάντησε ότι το υγραέριο προγραμματίζεται μία φορα. Μάλιστα μου λέει, τη βενζίνη τη ρυθμίζεις ή την προγραμματίζεις συνέχεια; Μου είπε να το δουλέψω καμιά 100-150αριά χλμ μόνο με βενζίνη και να το "πλακώσω" για να καθαρίσει ο λ. Αν μου ανάψει λαμπάκι δεν είναι θέμα υγραερίου, αλλά βενζίνης.
Το παίρνω και φεύγω. Βγαίνω Π. Ράλλή (με βενζίνη) αλλάζω από πρώτη σε δευτέρα με 2.000 στροφές περίπου και σανιδώνω. Το αυτοκίνητο μπουκωμένο σε σημείο που δεν ανέβαζε στροφές, πήγαινε μπρος πίσω (σαν κλώτσιμα) και δεν ανέβαζε στροφές πάνω από 3700 περίπου. Αφήνω το γκάζι, και το πατάω πιο μαλακά, όχι απότομα. Τότε μόνο ανέβασε στροφές μέχρι τον κόφτη (6.200 περίπου) αργά και μπουκωμένα. Μετά όλα οκ. Βγήκα Κηφισσό και πάτησα δευτέρα και τρίτη και ανέβαζε κανονικά το αυτοκίνητο. Μάλλον ξεμπούκωσε.
Το λαμπάκι πριν μου άναβε στα 15-20 χλμ. Έκανα τώρα 20 χλμ και δεν μου έχει ανάψει.
Θα δούμε. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα, θα δείξει ο χρόνος. Θα το δουλέψω λίγο ακόμη με βενζίνη και μετά θα το γυρίσω σε υγραέριο.
Πως σας ακούγετε εσάς όλο αυτό;
Τι προτείνετε;
Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το βάλεις σε διαγνωστικό της BMW.Δεν ξέρω τι καπνό φουμάρει ο εγκαταστάτης σου που το πήγες αλλά από αυτά που λές είναι και αυτός άλλος ένας ΜΑΣΤΟΡΑΣ MADE IN GREECE!!!Αφου βλέπεις τόσο μεγάλη διαφορά από υγραέριο σε βενζίνη ένα είναι σίγουρο ότι οι ρυθμίσεις του υγραερίου δεν έχουν καμία απολύτως συνάφεια με αυτούς της βενζίνης...Τι μαρκα έχεις βάλει και που, έτσι εγκυκλοπαιδικά??Βάζω στοίχημα ότι θα σου ξαναναψει check engine... στο υγραεριο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη enatos : 03-04-13 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-04-13, 21:06
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Λοιπών ,κωδικός 171 δές εδω για δείς ότι είναι απο μείγματα


DTC Codes - P0100-P0199 - Fuel and Air Metering.

1) http://www.obd-codes.com/trouble_codes/

η παραπάνω σελίδα σε βγάζει εδω

2) http://www.obd-codes.com/p0171

Aντέγραψε και επικόλησε να δεις τη πρέπει να κοιτάξεις ,αλλά πρόσεξε αυτά είναι σε σωστέ συνθήκες όταν τα μείγματά σου είανι σωστά...




P0171 OBD-II Trouble Code

If you wish to share this article, please link back to this page instead of copying-and-pasting this article elsewhere. Why?




Technical Description

System Too Lean (Bank 1)

What does that mean?

Basically this means that an oxygen sensor in bank 1 has detected a lean condition (too much oxygen in the exhaust). On V6/V8/V10 engines, Bank 1 is the side of the engine that has cylinder #1. The P0171 is one of the more common trouble codes.

This code is triggered by the first downstream (front) O2 sensor. The sensor provides a reading of the air:fuel ratio leaving the engine's cylinders, and the vehicles powertrain/engine control module (PCM/ECM) uses that reading and adjusts to keep the engine running at that optimum ratio of 14.7:1. If something is not right and the PCM cannot maintain the 14.7:1 ratio, but rather there is too much air, it triggers this code.

You'll want to also read our article on short and long term fuel trims to help understand the operation of the engine. Note: This DTC is very similar to P0174, and in fact your vehicle may show both codes at the same time.

Symptoms

You will more than likely not notice any drivability problems, although there may be symptoms such as:
• a lack of power
•detonation (spark knock)
•rough idle
•hesitation/surge on acceleration.

Causes

A code P0171 may mean that one or more of the following has happened:
•The MAF (Mass Air Flow) Sensor is dirty or faulty
Note: The use of "oiled" air filters may cause the MAF to become dirty if the filter is over-oiled. There is also an issue with some vehicles where the MAF sensors leak the silicone potting material used to protect the circuitry.
•There could be a vacuum leak downstream of the MAF sensor
•Possible cracked vacuum or PCV line/connection
•Faulty or stuck open PCV valve
•Failed or faulty oxygen sensor (bank 1, sensor 1)
•Sticking/plugged or failed fuel injector
•Low fuel pressure (possible plugged/dirty fuel filter!)
•Exhaust leak between engine and first oxygen sensor

Possible Solutions

A lot of times, cleaning the MAF sensor and finding/fixing vacuum leaks fix the problem. If you're on a tight budget, start there, but that may not be the fix for certain. So, possible solutions include:
•Clean the MAF sensor. Consult your service manual for it's location if you need help. I find it's best to take it off and spray it with electronics cleaner or brake cleaner. Make sure you are careful not to damage the MAF sensor, and make sure it's dry before reinstalling
•Inspect all vacuum and PCV hoses, replace/repair as required
•Inspect all hoses and connections in the air intake system
•Inspect and/or test the intake manifold gaskets for leakage
•Check for a dirty fuel filter and proper fuel pressure
•Ideally you'll want to monitor short and long term fuel trims using an advanced scan tool
•If you have access, you may want to run a smoke test

Ξανα λέω κοιταξε τα FUEL TRIMS και μετά ψάξε οτιδίποτε άλλο !!!! και αυτό που σου είπε ο enatos .....Διαγνωστικό να δεις που κοιμαίνονται τα μειγματά σου...
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-04-13, 17:43
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Κύριοι το λαμπάκι άναψε ξανά, παρόλο που το δούλευα μόνο βενζίνη.
Σάββατο πρωί έχω ραντεβού για διαγνωστικό.
Θα επανέλθω με νεότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-04-13, 19:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τελικά ο φίλος μας ο ένατος δεν αποδείχτηκε τόσο μεγάλη
εγγύηση, και δεν βλέπω να σε βοήθησε..
Αλλά επειδή κάτι με ρώτησε αν ξέρω να διαβάζω ηλεκτρικά διαγράμματα,
δε σου κρύβω ότι βλέπω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το θέμα σου,
και περιμένω να με δικαιώσεις με τη επίλυση του, για να το παίξω εξυπνάκιας στο τέλος..
Και ναι, απο τώρα το λέω, όπως το είπα και στην πίτα σε δύο άτομα που εκτιμώ..
θα το παίξω εξυπνάκιας στο τέλος, αλλά δεν θα υπάρχει αντίλογος..!!!!
Και φυσικά, έχει χάσει ο ένατος το στοίχημα με το λαμπάκι, και ότι φταίει το υγραέριο και ο εγκαταστάτης του..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-04-13, 20:04
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Αγαπητέ rapid δεν το βλέπω ως εξυπνάκιας, αλλά ότι όλοι ενώνουμε τις τεχνικές γνώσεις και εμπειρίες που έχουμε για να μην μας κοροϊδεύουν και μας εκμεταλλεύονται. Ο εγκαταστάτης επιμένει για λ, αλλά σήμερα ξέχασα να γράψω και μία άλλη θεωρία που μου είπε.
Το μπούκωμα το κάνει μόνο όταν λειτουργεί σε βενζίνη και όχι στο υγραέριο. Με ρώτησε πόσο καιρό έχω τη βενζίνη. Του είπα ότι είναι πάρα πολύ καιρό. Και πραγματικά. Μόλις πλησιάσει προς τη μέση πάω και το γεμίζω. Αυτό βέβαια κάνει περίπου 4 μήνες. Μου είπε ότι αυτό φταίει γιατί "εξατμίζεται" και σίγουρα θα έχει πρόβλημα η αντλία βενζίνης. Αν βγάλω λέει το καπάκι θα μυρίζει σαν σάπιο αυγό. Μάλιστα με προέτρεψε να πω στο μηχανικό το Σάββατο να μου τη μετρήσει. Αυτός στο δικό του αυτοκίνητο που έχει βάλει υγραέριο αφήνει λέει να του ανάψει λαμπάκι στη βενζίνη και μετά βάζει 10 ευρώ μόνο για να ανανεώνεται. Αυτό που κάνω εγώ το θεωρεί μέγιστο σφάλμα.
Δεν ξέρω αν ισχύει πραγματικά, θα το ελέγξω το Σάββατο.
Δυστυχώς στην πίτα δεν κατάφερα να έρθω γιατί δούλευα.
Το σύστημα υγραερίου που έχω είναι Zavolli.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-04-13, 20:47
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά ο φίλος μας ο ένατος δεν αποδείχτηκε τόσο μεγάλη
εγγύηση, και δεν βλέπω να σε βοήθησε..
Αλλά επειδή κάτι με ρώτησε αν ξέρω να διαβάζω ηλεκτρικά διαγράμματα,
δε σου κρύβω ότι βλέπω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το θέμα σου,
και περιμένω να με δικαιώσεις με τη επίλυση του, για να το παίξω εξυπνάκιας στο τέλος..
Και ναι, απο τώρα το λέω, όπως το είπα και στην πίτα σε δύο άτομα που εκτιμώ..
θα το παίξω εξυπνάκιας στο τέλος, αλλά δεν θα υπάρχει αντίλογος..!!!!
Και φυσικά, έχει χάσει ο ένατος το στοίχημα με το λαμπάκι, και ότι φταίει το υγραέριο και ο εγκαταστάτης του..
Καλώς τον rabid-rabit...Εσυ έχεις να μας πεις ακόμα για την επανακαυσιμη ύλη...του εντερπραϊζ είναι???Χαλάει τελικά ο καταλύτης με τα φτωχά μείγματα που είπα εξαρχής ότι έχει ο φίλος ή όχι??...Αντε πες μας αλλαξες γνώμη???Πες μας και το άλλο γιατι είχε κωδικό βλάβης για φτωχα μειγματα εξυπνακια του Βορρά όταν πηγε με υγραεριο στον μαστορη...Μήπως έχεις ζαλιστεί από το γύρω-γύρω όλοι στο βρεγμενο την κυριακη πιλότε??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-04-13, 22:14
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ rapid δεν το βλέπω ως εξυπνάκιας, αλλά ότι όλοι ενώνουμε τις τεχνικές γνώσεις και εμπειρίες που έχουμε για να μην μας κοροϊδεύουν και μας εκμεταλλεύονται. Ο εγκαταστάτης επιμένει για λ, αλλά σήμερα ξέχασα να γράψω και μία άλλη θεωρία που μου είπε.
Το μπούκωμα το κάνει μόνο όταν λειτουργεί σε βενζίνη και όχι στο υγραέριο. Με ρώτησε πόσο καιρό έχω τη βενζίνη. Του είπα ότι είναι πάρα πολύ καιρό. Και πραγματικά. Μόλις πλησιάσει προς τη μέση πάω και το γεμίζω. Αυτό βέβαια κάνει περίπου 4 μήνες. Μου είπε ότι αυτό φταίει γιατί "εξατμίζεται" και σίγουρα θα έχει πρόβλημα η αντλία βενζίνης. Αν βγάλω λέει το καπάκι θα μυρίζει σαν σάπιο αυγό. Μάλιστα με προέτρεψε να πω στο μηχανικό το Σάββατο να μου τη μετρήσει. Αυτός στο δικό του αυτοκίνητο που έχει βάλει υγραέριο αφήνει λέει να του ανάψει λαμπάκι στη βενζίνη και μετά βάζει 10 ευρώ μόνο για να ανανεώνεται. Αυτό που κάνω εγώ το θεωρεί μέγιστο σφάλμα.
Δεν ξέρω αν ισχύει πραγματικά, θα το ελέγξω το Σάββατο.
Δυστυχώς στην πίτα δεν κατάφερα να έρθω γιατί δούλευα.
Το σύστημα υγραερίου που έχω είναι Zavolli.
Λοιπών φίλε μου ,σε αυτά που σου είπε ο εγκαταστάτης αερίου δέν έχει άδικο (σε κάποια πράγματα) στο αυτοκίνητο για να κάνεις μία σωστή ρύθμηση αερίου ,πρέπει το αμάξι να είναι σωστό στην λειτουργία του με βενζίνη, οπότε πρέπει να έχεις καινούργιο φίλτρο αέρα σωστό μαφ , καινούργιο φίλτρο βενζίνης και καινουργια μπουζί ..Τήν βενζίνη εάν την έχεις πολύ καιρο δέν κάνει , κατα την δική μου γνώμη να βάζεις κατοστάρα .
Τώρα ,νομίζω ότι και ο enatos με τα λεγόμενά του έχει βοηθήσει ! Νομίζω ότι πρέπει να λέμε την γνώμη μας ! και την είπε !! Φτωχά μέιγματα ο κωδικός ! Νομίζω ότι μπορεί να πάθει πολλες ζημιές ένα αμαξι από φτωχά μείγματα ,δέν είναι κάτι το οποίο αμελείς !
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-04-13, 22:30
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Φτωχά μείγματα τη μπορείς να πάθεις .



1ον, θερμοκρασίες το αμάξι σηκώνει λόγω φτωχού μίγματος και όχι λόγο πλούσιου άκα "ρίξανε παραπάνω βενζίνη τα μπέκ". Αν το αμάξι δούλευε φτωχό τότε είτε είχε βουλώσει κάποιο μπέκ, είτε οι αντλίες δεν είχαν σωστή παροχή, είτε είχες θέμα με το χρονισμό, είτε έβαλες βενζίνη μάπα(το οποίο θα σου έβγαζε πρώτα depollution λογικα).
Τσέκαρε μία στο σφάλμα που σου έβγαλε τα short/long. Τα αναφέρει το DiagBox στην εκτύπωση σφάλματος.

Αυτα έπαθε γνωστός από φτωχά μείγμα ,πάει το μπιστόνη του δέυτερρου κυλίνδρου !! νά γιατί ανεβάζει θερμοκρασίες με φτωχά μείγματα !!!
Για αυτό το λόγο επέμενε ο enatos !!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-04-13, 22:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον rabid-rabit...Εσυ έχεις να μας πεις ακόμα για την επανακαυσιμη ύλη...του εντερπραϊζ είναι??
Ναι, ο καταλύτης είναι μετακαυστήρας. Και κάνει μετάκαυση.
Και περιμένω πως και πώς την ώρα να φτιαχτεί το πρόβλημα, για να το παίξω εξυπνάκιας..

Υ.Γ. Οποιος καταφέρει να πιάσει 62 στον βρεγμένο κύκλο, ας μου την πεί..
Πάνω απο 35 μου είπαν δεν θα πάω. (αυτοί που κατείχαν)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-04-13, 06:31
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ο καταλύτης είναι μετακαυστήρας. Και κάνει μετάκαυση.
Και περιμένω πως και πώς την ώρα να φτιαχτεί το πρόβλημα, για να το παίξω εξυπνάκιας..

Υ.Γ. Οποιος καταφέρει να πιάσει 62 στον βρεγμένο κύκλο, ας μου την πεί..
Πάνω απο 35 μου είπαν δεν θα πάω. (αυτοί που κατείχαν)
Καλημέρα, καταρχην εγώ είπα ότι βάζω στοιχημα ότι θα του ξαναναψει το λαμπακι στο υγραέριο δεν μίλησα για βενζίνη...εκτός και εαν είτε θέλεις έλεγχο στις διόπτρες σου είτε τα ελληνικά σου είναι Μπαμπινιώτικα...Οσο αφορά την ταχύτητα στο βρεγμένο αν θυμαμαι καλά ο κυκλος ήταν για drift όχι για επίδειξη dsc.Με αφήνεις και σε αγωνία αν χαλάει ο καταλύτης με φτωχά μειγματα και δεν ξέρω τι να κάνω να βγάλω την dme που δεν χρειάζεται ή όχι...Εσύ βέβαια μπορείς και κάνεις διαγνωση μέσω ιντερνετ χωρίς καν να δεις το αυτοκίνητο, μα καλα τετοιο ταλέντο πως και δεν σε πήρανε στην NASA, μάλλον φταίει η παραγκα της Αθήνας...

Υ.Γ.Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε βάλε μια κονκάρδα να ξεχωρίζεις γιατι εν τελει μόνο αυτό καταφέρνεις που μανουριαζεσαι με όλο τον κόσμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.