Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-10, 00:29
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Πλύσιμο - καθαρισμός μοτέρ (μηχανοστάσιο)

Στο manual του αυτοκινητου λεει οτι το πλυσιμο του χωρου του κινητηρα γινεται μονο σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια..

Πλενετε τα μοτερ σας οταν πηγαινετε το αμαξι στο πλυντηριο?? (αυτο ειναι καλο ή κακο..??)

Υπαρχει καποιο σπρευ καθαριστικο για το χωρο του κινητηρα, αντι το πλυσιμο στο πλυντηριο με πιεση??

Εχω δει στο συνεργειο οτι υπαρχει καποιο σπρευ που ριχνουν, οπου εχουν τρεξει λαδια, βενζινες κτλ και καθαριζει αμεσως, ξερουμε κατι παραπανω γιαυτο?? Αυτο κανει και για το μοτερ, δηλαδη ψεκαζεις παντου οπου θελεις σε επαφες, φυσες, καλωδια κτλ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-10, 13:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγω το πλενω συνηθως με ενα βρεγμενο πανακι οπου μπορω και οσο μπορω, εαν εχω κοντα και αερα, πχ σε βενζιναδικο του ριχνω πρωτα ενα φυσημα και μετα με το πανακι το καθαριζω οσο μπορω. Επισης εχω παρει και ενα σπρευ καθαρισμου μηχανης απ τη BMW και μια στο τοσο το κανω και μ αυτο, με κρυα μηχανη ψεκαζω και μετα απο λιγο με βρεγμενο πανι το σκουπιζω. Αυτα τιποτα αλλο. Σε συνεργειο μου το ειχαν καθαρισει κανα δυο φορες μονο με ενα αντιστοιχο σπρευ καλυτερο ομως απ αυτο που εχω χωρις να ριξουν καθολου νερο.
Γενικα το χυμα νερο στο μοτερ το φοβαμαι και δε θελω να ριξω ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-10, 19:40
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το πλενω συνηθως με ενα βρεγμενο πανακι οπου μπορω και οσο μπορω, εαν εχω κοντα και αερα, πχ σε βενζιναδικο του ριχνω πρωτα ενα φυσημα και μετα με το πανακι το καθαριζω οσο μπορω. Επισης εχω παρει και ενα σπρευ καθαρισμου μηχανης απ τη BMW και μια στο τοσο το κανω και μ αυτο, με κρυα μηχανη ψεκαζω και μετα απο λιγο με βρεγμενο πανι το σκουπιζω. Αυτα τιποτα αλλο. Σε συνεργειο μου το ειχαν καθαρισει κανα δυο φορες μονο με ενα αντιστοιχο σπρευ καλυτερο ομως απ αυτο που εχω χωρις να ριξουν καθολου νερο.
Γενικα το χυμα νερο στο μοτερ το φοβαμαι και δε θελω να ριξω ποτε.
Και γω της ριχνω κανα φυσιμα στο πλυντηριο πριν το πλυνω και μετα καμια φορα στο γκαραζ τη περναω με το σφουγγαρι που κανω το σαλονι (το οποιο εχει κρεμα για τα δερματα πανω και μετα φυσικα το πεταω γιατι εχει γινει μαυρο)...
Νερο ΠΟΤΕ, 3 χρονια που το εχω δεν της εχω ριξει..
Ψαχνω για καπιο σπρευ που να ειναι αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια..
Καμια αλλη γνωμη..???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-10, 15:27
Το avatar του χρήστη pyrros25
pyrros25 Ο χρήστης pyrros25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-07-2009
Μηνύματα: 29
pyrros25 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω της ριχνω κανα φυσιμα στο πλυντηριο πριν το πλυνω και μετα καμια φορα στο γκαραζ τη περναω με το σφουγγαρι που κανω το σαλονι (το οποιο εχει κρεμα για τα δερματα πανω και μετα φυσικα το πεταω γιατι εχει γινει μαυρο)...
Νερο ΠΟΤΕ, 3 χρονια που το εχω δεν της εχω ριξει..
Ψαχνω για καπιο σπρευ που να ειναι αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια..
Καμια αλλη γνωμη..???
φιλαρακι σε καμια περιπτωση νερο. το καθαριστικο της ΒΜW για κινητηρα ειναι εξαιρετικο και κανει πολυ καλη δουλεια...
__________________
Ε92 325ι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-10, 21:01
trueno Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Μηνύματα: 80
trueno is on a distinguished road
Στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο (Opel Vectra GTS) έπλενα την μηχανή κανονικότατα με νερό με το πιεστικό , μετα την εβαζα να δουλεψει τρια-τεσσερα λεπτά για να εξατμιστει η υγρασία , και στο τέλος την ψέκαζα με τον αφρό της Armor-all για τα ελαστικά. Η μηχανή ηταν πάντα σαν καινούρια , και όταν έδωσα το αυτοκίνητο μετά από 6 χρόνια και 80000 Κμ , δεν είχα αντιμετωπίσει ΚΑΝΕΝΑ μηχανικό ή άλλο πρόβλημα.
Το ίδιο κάνω χρόνια τώρα σε όλα τα αμάξια μου.
Το μόνο πρόβλημα που είχα ποτέ ηταν το 1993 όταν μετά από ενα πλύσιμο της μηχανής με πιεστικό σε ενα βενζινάδικο ενός Citroen ZX που είχα τότε ,πήγα να φύγω και το αμάξι "ρεταρε" στο δρόμο.Γυρισα πίσω μου φυσηξαν τα μπουζι με αερα και όλα καλά. Στα υπόλοιπα αυτοκινητά μου VW Polo , Fiat Cinquecento , Fiat Seicento , Fiat Panda ομοιως κανένα πρόβλημα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαστε τόσο αρνητικοί στο πλύσιμο της μηχανής με νερό....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-10, 22:27
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
να πω και γω την αληθεια το ιδιο κανω χωρις καμια προστασια και ποτε μα ποτε δεν εχω παθει το πραμικρο (μονο μια φορα που σε ενα σκοντα που εχουμε ''επνιξα'' τον συναγερμο)και οπως ειπε ο φιλος στ ΑΤΟΣ που εχουμε μια φορα εκανε κατι ψιλα με το ρελαντι φυσιξα με αερα τα μπουζι κλπ και ολα καλα!!!!!μην τρελαθουμε οι κινητηρες και ολατα εξαρτηματα εχουν φτιαχτει να αντεχουν σε υγρασια και σκονη και δεν χαλανε τα πανατ με μια φορ απου θα πλυθει η μηχανη!!!!!!δλδ αν πατησουμε σε μια μεγαλη λιμνη με νερο(που εχουμε μπολικες στους τελειους ελληνικους δρομους)και βραχουν καποια ηλεκτρονικα κυκλοματα παει παμε για αλλο εγκεφαλο πολλαπλασιαστη κλπ κλπ???ενταξει δεν ειπαμε καθε φορα που πλενουμε το αμαξι να πλενουμε και την μηχανη αλλα 2 φορεσ τον χρονο δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-10, 22:49
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Συμφωνω με αυτα που λετε (οτι με 1 και 2 φορες το χρονο δεν παθαινει τπτ), απλα με φοβιζει λιγο το γεγονος οτι υπαρχει αρκετη ηλεκτρονικουρα και επειδη θυμαμαι απο φιλο με 406 peugeot που στο τελος αλλαξε μεχρι ΚΑΙ εγκεφαλο (!!). Τα μπουζοκαλωδια ειχαν κατασκουριασει, το αμαξι ρεταριζε, ανεβαζε 2-3000 στροφες μονο του, εσβηνε εν κινησει, ειχε αλλαξει το μισο μοτερ (τα περιφεριακα), απειρα μοτερακια ρελαντι κτλ και δεν μπορουσαν να βρουν τί εχει το αμαξι, αλλαζαν εξαρτηματα (πληρωνε ο αλλος) και οτι γινει, μεχρι που αλλαξε εγκεφαλο και ησυχασε.. Και ολα αυτα επειδη επλενε το μοτερ..
Περα απο αυτα το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο, απλα ειμαι λιγο "μιζερος"...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-10, 23:32
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
δεν χρειαζεται να ριχνεις στο κουτι του εγκεφαλου πολυ νερο και πλεον ολα τ αηλεκτρονικα στο αμαξι μας ειναι προστατευμενα!!!ριξε νερο με το πιεστικο γρηγορα γηργορα να εχεις λαδια γρασα κλπ ριξε ενα σπρευ καθαρισμου για μηχανη (εχουν σχεδον ολες οι εταιρειες) και ξεπλυνεμε το πιεστικο!!να θες φυσα με τον αερα σκουπισε τ απολλα νερα και εισαι ετοιμος!!!δεν υπαρχει κανενα προβλημα μη μασας Ζαχο!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-10, 07:17
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
εγω παλι παιδια,μια φορα στο διμηνο τουλαχιστον,καθαριζω ολο το χωρο του κινητηρα με σφουγγαρι και σαπουναδα.επειτα ξεπλενω με λαστιχο(οχι πιεστικο) με πιστολι στην σκαλα ομπρελλα με κανονικο νερακι του θεου.συνηθως μετα βαζω μπροστα,αλλα οχι παντα.τελειωνοντας βαζω και λιγο σπρευ γυαλιστικο στα πλαστικα!!μεχρι τωρα,και στα τεσσερα αυτοκινητα μου(εκ των οποιων τα δυο BMW), δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πλύσιμο, καθαρισμός, κινητήρας, μηχανή, μοτέρ


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.