Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 09:18
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Εφτασε η ώρα να δώσω το αγαπημένο μου 318ci/E46/143hp/facelift, στεναχωριέμαι αλλά λόγω νέων μελών στην οικογένεια (μια κόρη 3 χρονών και ένα γιο, ο γιός ήρθε πρίν δυο μήνες) πρέπει να παω σε 4θυρο. Δύο υποψήφια μοντέλα σε μεταχειρισμένο και τα έχω μελετήσει όλα πολύ καλά και έχω λάβει υπόψη και διάφορους παράγοντες όπως τέλη κυκλοφορίας, χώροι, επιδόσεις, καταναλώσεις κ.α
Το ένα είναι το 316i facelift E90 και το άλλο το Α4 1.8t (2007) πάντα σε μεταχειρισμένο. Τα έκανα test drive και τα δύο και είναι μοιρασμένες οι απόψεις μου, σίγουρα το Α4 δεν πάιζεται σε επιδόσεις και χώρους ωστόσο και το 316 καλο έιναι και έχει και κατανάλωση χαμηλή αναμένω σχλόλια σας.

Υ.Γ το δικό μου το πουλάω σε πολύ χαμήλη τιμή και περιποιημένο..... αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου πει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-11, 09:32
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ θα έλεγα 316. Μια χαρά είναι.
115 ή 122 άλογα είναι υπεραρκετά για ασφαλείς μετακινήσεις με ωραία αίσθηση στην οδήγηση.

(Η ευχαρίστηση δεν έγκειται μόνο σε έντονες επιταχύνσεις και μεγάλη ισχύ)

Και προσπέρασμα κάνει και από όλα. Και σίγουρα θα είναι πιο οικονομική στο σύνολο της οδήγησης.
(Το audi μπορεί να έχει και μεγαλύτερες απαιτήσεις συντήρησης καθώς στα 4 χρόνια θα τα έχει κάνει τα χιλιομετράκια του).

Εσύ ποιό θέλεις πιο πολύ? Αυτό να πάρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-11, 09:43
MAKENZI E90 Ο χρήστης MAKENZI E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 27
MAKENZI E90 is on a distinguished road
Φίλε μου έχω το ε90 316 facelift και θα ήθελα να σου πώ πως το αυτοκίνητο είναι φοβερά στημένο στοιβαρό πάρα πολυ καλή ποιότητα κατασκευής, χαμηλή κατανάλωση, αν πάς με 130-140 έχεις γύρω στο 6,5 λίτρα σε συνδυασμό βέβαια με νορμάλ οδήγηση μέσα στην πόλη.Βέβαια οι επιδόσεις του μπορεί να μην είναι οι καλύτερες αλλά το audi σίγουρα το ξεπερνάς στην τελική και στην διάρκεια της μέγιστης ταχύτητας.Τα πλεονεκτήματα είναι λιγότερα τέλη κυκλοφορίας, χαμηλότερη κατανάλωση, λιγότερα ασφάλιστρα, και σίγουρα είναι ΒΜW.Τέλος να ξέρεις πως δεν υπάρχει πιο ποθητό αυτοκίνητο απο μια 3αρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-11, 10:02
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
αγαπητέ Dim 77 κοίτα τα κατά βάθος θέλω το bmw αλλά μήπως στο δρόμο είμαι σαν χελώνα γιατί απο τα 143 να πας στα 122 είναι μια ήττα...

απο την άλλη φίλε makenzi ισχύουν αυτα που λες και τα εχω σκεφτει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-11, 10:22
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Εγώ θα προτιμούσα το A4 γιατί κακά τα ψέμματα όπως συμβαίνει στις σχέσεις μας με τις γυναίκες όπου μετά απο ένα σημείο η ομορφιά τους δε μας λέει τόσα όσα η καρδιά τους, έτσι και στα αυτοκίνητα μετά απο λίγο καιρό ο κινητήρας και η ευκολία που αυτός μας προσφέρει μένει και δε θέλουμε να το στείλουμε.

*Επιπλέον επειδή τυχαίνει να έχει φίλος το Α4 ΄07, είναι ενα αξιόπιστο αυτοκίνητο που δε καταναλώνει τίποτα για τη δύναμη και τη ροπή που έχει, διαθέτει ωραίο μακρύ κιβώτιο για ταξίδια αλλά και πιο αποκομμένη αίσθηση του δρόμου σε σχέση με μια Ε90 (η οποία εμένα μου αρέσει στα αυτοκίνητα-μουλάρια).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-11, 10:40
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
επίσης μου έχει περάσει απο το μυαλό και το Α4 του 2008-2009 το οποίο αντικεμενικά είναι πολύ ωραίο και γρήγορο, ξέρετε αυτό με τα led ωστόσο είναι άπαιχτο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-11, 11:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης μου έχει περάσει απο το μυαλό και το Α4 του 2008-2009 το οποίο αντικεμενικά είναι πολύ ωραίο και γρήγορο, ξέρετε αυτό με τα led ωστόσο είναι άπαιχτο
Kαι σημαντικά ακριβότερο.

Το θέμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις εσύ. Δεδομένου ότι και τα 2 (3) είναι ποιοτικότατα αυτοκίνητα, το 316i έχει καλύτερη αίσθηση, ασφάλεια και οικονομία μα δεν έχει ισχύ, το A4 έχει ισχύ αλλά χάνει λίγο αίσθηση και δεν είναι το ίδιο οικονομικό. Εσύ τι προτιμάς;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-11, 11:42
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
και εγώ ψηφίζω Α4,καλή η χλιδή και οι ανέσεις αλλά να παίρνει λίγο και τα πόδια του,το audi τα συνδιάζει όλα και μένεις και σε χαμηλά τέλη-ασφάλειες αφού είναι κάτω απο 2000cc.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-11, 12:05
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
φιλε μου η γνωμη μου ειναι επειδη μιλαμε για οικογενειακο αυτοκινητο εγω θα προτιμουσα το bmw για πολλους και διαφορους λογους:
-καταναλωση( σε συνδιασμο παντα με τιμη βενζινης)
-συντηρηση λιγοτερο δαπανηρη για την τσεπη μου
-περισσοτερη ασφαλεια στο δρομο γενικα(στησιμο κ.λ.π.)
- ατμοσφαιρα Bmw
-η ιπποδυναμη ερχεται σε 2η μοιρα οταν μιλαμε για οικογενειακο.ισα ισα για τους καροδρομους που εχουμε τα 120 αλογα για οικογενειακο ειναι αρκετα πιστευω για ελλαδα παντα.οπως ειπε και o dim77 κανεις και την προσπεραση σου ανετα.

ολα αυτα βεβαια προσωπικες αποψεις.ο καθενας βαζει κατω δεδομενα,σκεφτεται,κρινει και αποφασιζει με δικα του κριτηρια.οποτε οτι και να αποφασισεις να ειναι καλοταξιδο και καλοριζικο και να το χαρεις μαζι με την οικογενεια.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-11, 12:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου η γνωμη μου ειναι επειδη μιλαμε για οικογενειακο αυτοκινητο εγω θα προτιμουσα το bmw για πολλους και διαφορους λογους:
-καταναλωση( σε συνδιασμο παντα με τιμη βενζινης)
-συντηρηση λιγοτερο δαπανηρη για την τσεπη μου
-περισσοτερη ασφαλεια στο δρομο γενικα(στησιμο κ.λ.π.)
- ατμοσφαιρα Bmw
-η ιπποδυναμη ερχεται σε 2η μοιρα οταν μιλαμε για οικογενειακο.ισα ισα για τους καροδρομους που εχουμε τα 120 αλογα για οικογενειακο ειναι αρκετα πιστευω για ελλαδα παντα.οπως ειπε και o dim77 κανεις και την προσπεραση σου ανετα.

ολα αυτα βεβαια προσωπικες αποψεις.ο καθενας βαζει κατω δεδομενα,σκεφτεται,κρινει και αποφασιζει με δικα του κριτηρια.οποτε οτι και να αποφασισεις να ειναι καλοταξιδο και καλοριζικο και να το χαρεις μαζι με την οικογενεια.....
Συμφωνώ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητέ Dim 77 κοίτα τα κατά βάθος θέλω το bmw αλλά μήπως στο δρόμο είμαι σαν χελώνα γιατί απο τα 143 να πας στα 122 είναι μια ήττα...

απο την άλλη φίλε makenzi ισχύουν αυτα που λες και τα εχω σκεφτει
Παιδια, ειλικρινά, με 122 άλογα μόνο χελώνα δεν είσαι...Το 316 έχει επιδόσεις (καλού)1.8- (μεσαίου)2λιτρου σεντάν της δεκαετίας του 90 (0-100 σε 11, 80-110 με 3η σε 6''), με τα οποία μπορούσες να κινηθείς ταχύτατα.

Απλά ξεφύγαμε λίγο και θεωρούμε ότι πρέπει να πατάμε το γκάζι με 4η-5η-6η, και να προσπερνάμε 5 αυτοκίνητα σε χρόνο dt... λές και αυτό είναι οδήγηση (και ασφάλεια...λές και ασφάλεια δεν είναι να ΜΗΝ προσπεράσεις χωρίς λόγο, ή να προσπεράσεις όταν...φτάνει ο δρόμος και η ορατότητα).

Απλά αν πάρεις το Audi ίσως ανακαλύψεις ότι τελικά δεν χρησιμοποιείς τόσο πολύ τα ...αλογα αλλά καις 20-30% παραπάνω.

Άλλα αυτοκίνητα δεν σκέφτεσαι?Θέλεις οπωσδήποτε Γερμανικό?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.