Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #521  
Παλιά 15-09-12, 20:04
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Και επειδή έχω ψυχολογικά και για να μην πάθω κανένα πατατράκ, πήρα και αντλία λαδιού καινούρια, μάρκα MEYLE 200ευρώ Σε αναμονή για τι καινούριες βίδες μπιελών για να κλείσω το μοτέρ......
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Palaio Faliro-20120912-00367.jpg (201,2 KB, 54 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #522  
Παλιά 16-09-12, 08:53
Το avatar του χρήστη notis Motorsport
notis Motorsport Ο χρήστης notis Motorsport δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2011
Μηνύματα: 120
notis Motorsport is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή έχω ψυχολογικά και για να μην πάθω κανένα πατατράκ, πήρα και αντλία λαδιού καινούρια, μάρκα MEYLE 200ευρώ Σε αναμονή για τι καινούριες βίδες μπιελών για να κλείσω το μοτέρ......
Σοφη η κινηση σου φιλε.
Αυτο μου το ειχε επισιμανει καποιος γνωστης του s14 οτι τα συγκεκριμενα μοτερ θελουν προσοχη στην αντλια λαδιου.
Απάντηση με παράθεση
  #523  
Παλιά 17-09-12, 10:10
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
.......Lunatic!!! πήρα μπουζόκλειδο!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Kallithea-20120917-00370.jpg (178,2 KB, 80 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #524  
Παλιά 17-09-12, 11:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το πιο χρήσιμο εργαλείο για τον s14
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #525  
Παλιά 18-09-12, 17:34
rgv500 Ο χρήστης rgv500 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-12-2010
Μηνύματα: 5
rgv500 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή έχω ψυχολογικά και για να μην πάθω κανένα πατατράκ, πήρα και αντλία λαδιού καινούρια, μάρκα MEYLE 200ευρώ Σε αναμονή για τι καινούριες βίδες μπιελών για να κλείσω το μοτέρ......
Με αυτην την Νταβαρη τι θα γινει ποτε θα την παμε?

Αντε δες το που σου λεω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #526  
Παλιά 19-09-12, 12:51
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Απόψε θα είναι μια ωραία βραδιά, θα κλείψω το μοτεράκι επιτέλους. Ήρθαν και οι βίδες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Palaio Faliro-20120919-00372.jpg (167,6 KB, 64 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #527  
Παλιά 21-09-12, 20:33
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Επειδή μου αρέσει να κάνω ότι μπορώ από αυτά που λέει το manual της BMW, αποφάσισα να κάνω και έναν έλεγχο στα διάκενα του στροφάλου αλλά και των μπιελών για να δώ αν όντως τελικά είμαι μέσα στα specs που δίνει ο κατασκευαστής και όχι σε αυτά που μπορεί να σου πεί το κάθε συνεργείο και ρεκτιφιέ.
Η BMW δίνει δίνει για την ίδια διάσταση μετάλλων στροφάλου και μπιελών 2 χρώματα. Ο σκοπός είναι να πετύχεις μια ανοχή(διάκενο) μεταξύ 3 εώς 7/100 του χιλιοστού. Παραθέτω ένα διάγραμμα που εξηγεί πως επιλέγεις πιο χρώμα μετάλλου θα βάλεις.

Αφού λοιπόν βάλεις τα μέταλλα και μετρήσεις το διάκενο μπορεί να αλλάξεις κάποιο μέταλλο με ένα πιο χοντρό (μπλέ χρώμα στην προκειμένη περίπτωση) έτσι ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Το μέτρημα γίνεται με το plastigauge, ουσιαστικά είναι κάτι πλαστελίνες τις οποίες τοποθετείς στον άξονα του στροφάλου εκεί που πιάνουν τα μέταλλα και εφαρμόζεις τα καβαλέτα και σφίγγεις στα σωστά ΝΜ. Ύστερα ξεβιδώνεις τα καβαλέτα και μετράς το αποτύπωμα που έχουν αφήσει οι πλαστελίνες αφού έχουν συμπιεστεί. Όσο πιο μεγάλο διάκενο έχεις, τόσο πιο μικρό το αποτύπωμα και αντίστροφα. Αφού σιγουρευτείς ότι έεςι τα διάκενα που θές, τότε σφίγγεις με τις καινούριες βίδες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8037.jpg (211,9 KB, 61 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8038.jpg (282,2 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8039.jpg (269,4 KB, 65 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8040.jpg (301,8 KB, 60 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Χωρίς τίτλο.jpg (34,6 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8043.jpg (191,1 KB, 55 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8046.jpg (278,0 KB, 55 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8047.jpg (192,6 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_8054.jpg (202,9 KB, 53 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #528  
Παλιά 21-09-12, 20:39
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Τα διάκενα στα μέταλλα στροφάλου μου είναι από 0,038-0,050 και στις μπιέλες 0,045-0,050.
Και στις 2 περιπτώσεις είμαι μέσα στα όρια, τώρα θα μπορούσα να κάνω κάποιες αλλαγές στα μέταλλα ώστε να είναι όλα το ίδιο αλλά το μοτεράκι δεν πρόκειται να το έχω για αγώνες οπότε καλά είμαι και έτσι.

Όλα καλά ώς εδώ αλλά προέκυψε θέμα με την καδένα της τρόμπας λαδιού, είναι πολύ χαλαρή και χρειάζεται αλλαγή.....μπήκα στο χορό και θα χορέψω!! Πάμε για αλλαγή λοιπόν και για να την βγάλεις πρέπει να βγεί και η καδένα του εκκεντροφόρου.....φτούυυ!!! Πάλι φλάντζες...και επι τη ευκαιρία θα αλλάξω και την άλλη καδένα...................
Απάντηση με παράθεση
  #529  
Παλιά 22-09-12, 21:36
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διάκενα στα μέταλλα στροφάλου μου είναι από 0,038-0,050 και στις μπιέλες 0,045-0,050.
Και στις 2 περιπτώσεις είμαι μέσα στα όρια, τώρα θα μπορούσα να κάνω κάποιες αλλαγές στα μέταλλα ώστε να είναι όλα το ίδιο αλλά το μοτεράκι δεν πρόκειται να το έχω για αγώνες οπότε καλά είμαι και έτσι.

Όλα καλά ώς εδώ αλλά προέκυψε θέμα με την καδένα της τρόμπας λαδιού, είναι πολύ χαλαρή και χρειάζεται αλλαγή.....μπήκα στο χορό και θα χορέψω!! Πάμε για αλλαγή λοιπόν και για να την βγάλεις πρέπει να βγεί και η καδένα του εκκεντροφόρου.....φτούυυ!!! Πάλι φλάντζες...και επι τη ευκαιρία θα αλλάξω και την άλλη καδένα...................
Ξανα μπραβο Αλεξανδρε ολοκαρδα!

Το μονο που σκεφτομαι ειναι το γεγονος οτι με δεδομενη την επιθυμια σου για S54 ισως να μην αξιζε να προχωρησεις τοσο πολυ σε βαθος αν και απο οτι καταλαβα καποια πραγματα βγηκανε στην πορεια.Το κοστος ξεφυγε φανταζομαι αλλα παλι μπορω να σκεφτω καποιους απο εδω μεσα που θα θελανε ενα τετοιο μοτερακι αν το δωσεις αργοτερα.

Αν θες βαλε και τα τελευταια κοστη των τελευταιων καδενων αν και νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος μονο η BMW τις προμηθευει.

Για το μπουζοκλειδο τα ειπαμε και τηλεφωνικα εμεις,ελιωσα στο γελιο με την περιγραφη σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #530  
Παλιά 25-09-12, 11:24
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανα μπραβο Αλεξανδρε ολοκαρδα!

Το μονο που σκεφτομαι ειναι το γεγονος οτι με δεδομενη την επιθυμια σου για S54 ισως να μην αξιζε να προχωρησεις τοσο πολυ σε βαθος αν και απο οτι καταλαβα καποια πραγματα βγηκανε στην πορεια.Το κοστος ξεφυγε φανταζομαι αλλα παλι μπορω να σκεφτω καποιους απο εδω μεσα που θα θελανε ενα τετοιο μοτερακι αν το δωσεις αργοτερα.

Αν θες βαλε και τα τελευταια κοστη των τελευταιων καδενων αν και νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος μονο η BMW τις προμηθευει.

Για το μπουζοκλειδο τα ειπαμε και τηλεφωνικα εμεις,ελιωσα στο γελιο με την περιγραφη σου!

αυτο ειναι πολυ πιθανο ! ! ! ! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.