Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-08-11, 21:32
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι δεν θα ντριφταρω ποτε σε αγώνα μονο σε πλατιές..:P
κάνω πολλά ταξίδια αυτό το καιρό και θέλω λίγο μακρύτερο μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα ξεκινήματα!πέρσι να καταλάβεις έκανα 40.000 χιλιόμετρα.
το αμάξι μου το έχω εξάτμιση από χταπόδι και τσιπάκι οποτε δεν νομίζω να με γονατίσει η διαφορα βήματος!
το δικό μου κοπανάει και με την ευκαιρία λέω να βάλω μπλόκε μιας και μπαίνω σε αυτή τι διαδικασία!
πιστεύω να μην το μετανιώσω!
βεβαια αυτό που βρήκα ο φίλος God λέει πως δεν μου κάνει!
Λοιπον τοτε θα βαλεις λιγο πιο μακρη βημα για οικονομια και βρες ενα εργοστασιακο μπλοκε γυρω στα 300 ευρω, προοδευτικο 25 με 40% δηλαδη μπλοκαρει μετα τα 80 90χλμ. και εισαι μια χαρα.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΠΑιΝΕΙ ΧΩΡΙΣ Ν'ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ.
Τα ημιαξονια ειναι στανταρ, το μικροκαβουκι εχει πιο μακρια ακρα για να εννοσουν με τα ημιαξονια, ενω το μεγαλο καβουκι εννονουν απευθειας.
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-08-11, 21:43
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
άρα αυτό που έχω βρει μπαίνει κανονικά σε μένα χωρίς καμια απόλυτος παντετα..
έχω ψάξει πολύ μην νομίζεις πως υπάρχουν και πολλά,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω!
βεβαια να του κατεβάσω και την τιμή λίγο γιατί από το τηλ μου είπε 600 ευρώ και έσκασα στα γέλια!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-08-11, 21:52
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Βρες κατι σε βημα απο 3,25 και μετα, θα βρεις και πιο φθηνω,
αλλα καλυτερα να στο βρει μηχανικος για να στο δωσει ετοιμο και με το αναλoγo service,
Εγω εχω ενα αλλα ειναι 3,07, πολυ μακρη για εσενα.
Σε ποια περιοχη μενεις?
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspap : 18-08-11 στις 21:59
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-08-11, 03:33
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
προοδευτικο 25 με 40% δηλαδη μπλοκαρει μετα τα 80 90χλμ.
Δεν ισχυει αυτο...μην μπερδευουμε τον κοσμο.....δεν στεκει τεχνικα η συγκεκριμενη προταση φιλε μου.
Υ.Γ. το εργοστασιακο μπλοκε σε Ε30-Ε36 ειναι 25% δισκατο και φυσικα οποιο καβουκι και να'ναι,168mm-188mm,ταιριαζει με τα ημιαξονια σου κανονικοτατα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-08-11, 03:35
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
άρα αυτό που έχω βρει μπαίνει κανονικά σε μένα χωρίς καμια απόλυτος παντετα..
έχω ψάξει πολύ μην νομίζεις πως υπάρχουν και πολλά,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω!
βεβαια να του κατεβάσω και την τιμή λίγο γιατί από το τηλ μου είπε 600 ευρώ και έσκασα στα γέλια!
Και φυσικα ειναι γελοιος και μονο που σκεφτηκε να βαλει αυτη την τιμη...Πες του οτι σ'αυτα τα διαφορικα τα βγαλανε τα χρυσα γραναζια πλεον...250-350 ευρω ειναι μια φυσιολογικη τιμη για ενα τετοιο μπλοκε σε πολυ καλη κατασταση φυσικα....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-08-11, 03:47
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ MikeT328E36 αν έχεις νευράκια φιλε μου μην απαντάς,εξάλλου δεν σε ρώτησε κανεις proton και δεύτερον εδώ είναι η "ζετακιδες",εσύ να πας στις τριάρες σας να ασχοληθείς.
φυσικά κάνω πλακα ο καθένας μπορεί να απάντηση όπως και όπου θέλει απλά μην γίνεσαι εριστικός δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος.
sorry για το έβρος του μηνύματος παίδες και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!
Εσυ ρωτησες κι εμεις σου απαντησαμε....τωρα αν εσυ κανεις πλακα με τις απαντησεις μας,αυτο δειχνει ελλειψη σοβαροτητας και δεν ειμαι(ουτε εγω,ουτε το forum φυσικα) υποχρεωμενος να το ανεχτω επειδη εσυ γουσταρεις....οποτε ειτε δεν καταλαβαινεις τιποτα απ'αυτα που σου γραψαμε(αποδεκτο και ετσι επρεπε να απαντησεις και οφειλουμε να σε βοηθησουμε),ειτε τα περιμενεις ολα στο πιατο,οποτε μην ζητας πληροφοριες αλλα ποσταρε μια αγγελια:''ζητειται διαφορικο μπλοκε για Ζ3''....φιλικα παντα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-08-11, 06:40
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
σας ευχαριστώ πολύ παίδες όλους σας για τις απαντήσεις σας..ok με κατατοπίσατε οποτε ξέρω και τι να ψάξω!
MikeT328E36 είπα πως κάνω πλακα λέγοντας εσένα να γράψεις στις τριάρες και όχι εδώ,κάνοντας πλακα και μονο για αυτο που λέω εδώ!
όσο για την έλλειψη σοβαρότητας που γραφεις πως έχω καταλαβαίνουμε τον ανισόρροπο χαρακτήρα σου οποτε έχεις ελαφρυντικά!!
σας ευχαριστώ και πάλι παίδες και όταν τελειώσω με το θέμα θα σας πω τι έκανα!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-08-11, 11:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παιδιά, μην το συνεχίσει κανείς αυτόν τον ηλίθιο τσακωμό και στείλω κανέναν για μπάνιο μέρες που είναι. Αμαρτία από τον Θεό, να'ταν και για κάτι άξιο λόγου πάει στα κομμάτια. Μία και μοναδική προειδοποίηση.

Στο θέμα, ο Mike έχει δίκιο, δεν υπάρχουν συμβατικά διαφορικά που να μπλοκάρουν προοδευτικά και ειδικά αναλόγως της ταχύτητας που κινείσαι. Το απλό συμβατικό μπλοκέ και με το χέρι όταν το γυρνάς για να δεις εάν είναι όντως μπλοκέ, μπλοκάρει.

Όσον αφορά τα ημιαξόνια, μπορεί να κάνω λάθος και να μπαίνει. Ίσως να πατάει και να βιδώνει και στην βάση του. Για τον κεντρικό άξονα όμως...άλλο καπέλο. Αν δεν κάνω λάθος το Ζ3 έχει ρουλεμανάτο σύνδεσμο με 6 βίδες, το Ε30 έχει κλασσικό με 4.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-08-11, 11:42
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
καλσικο με 4 βίδες έχει και το z3...οποτε μπαίνει κανονικά ίσως όμως θα πρέπει να καταργήσω τι ρεζέρβα!
δεν με πειράζει αυτό έτσι και αλλιώς ήδη την έχω κατάργηση με την διπλή εξάτμιση που φοράω!
οποτε καταλήξαμε πως μπαίνει..σωστά???
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-08-11, 11:58
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλσικο με 4 βίδες έχει και το z3...οποτε μπαίνει κανονικά ίσως όμως θα πρέπει να καταργήσω τι ρεζέρβα!
δεν με πειράζει αυτό έτσι και αλλιώς ήδη την έχω κατάργηση με την διπλή εξάτμιση που φοράω!
οποτε καταλήξαμε πως μπαίνει..σωστά???
Αν έχεις κλασσικό σύνδεσμο με 4 βίδες, λογικά ναι. Ρώτα για καλό και κακό και τον μηχανικό σου όμως. Εγώ όταν είχα πετύχει σε Ζ3 που πήγαν να βάλουν διαφορικό από Ε30 δεν έμπαινε, αλλά μπορεί να ήταν εντελώς διαφορετικά μοντέλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.