Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-03-12, 22:35
danos Ο χρήστης danos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 44
danos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα έχεις αύξηση επιδόσεων..
Και εγώ το σκέφτομαι, να το εγκαταστήσω για να έχω περισσότερα άλογα και ροπή..
Και μάλιστα ανώτερες επιδόσεις, αλλά και κρατήματα, γιατί η άυξηση του βάρους
(ειδικά στο χαμηλό σημείο όπου είναι ο εφεδρικός τροχός) βελτιώνει το κέντρο βάρους
του οχήματος, βελτιώνει το ζύγισμα του οχήματος και το κάνει 50-50, ενώ ως γνωστόν
το έξτρα βάρος βοηθάει στις καλύτερες επιδόσεις..
Για αυτό και στην φόρμουλα 1 περιορίζουν το βάρος, γιατί αν τα φόρτωναν και αυτά με
έξτρα βάρος, θα ήταν πολύ πιο γρήγορα και επικίνδυνα..

Οπότε θες με πμ στα νότια προάστια ευπροσδεκτος να το κάνεις βόλτα να αλλάζεις συνέχεια γκάζι βενζίνη να δεις ποιο τραβάει καλύτερα η 95 ΕΚΟ η το γκαζακι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-12, 22:39
danos Ο χρήστης danos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 44
danos is on a distinguished road
Επίσης για αυτους που εδω μέσα γελούν οι υγραεριοκινητοι συναντώνται συχνα πυκνα στο kitsen bar στη μαρίνα αλιμου οπότε οποίος γελάει μπορει να έρθει για δοκιμή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-12, 22:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω έβαλα σε x1 του 2011 καινουργιο μόνο 7 μηνών στην εγγύηση και ησυχάσε η τσέπη μου και το κεφάλι μου έχω αύξηση επιδόσεων και ροπης με αυτόματο κιβώτιο !! Δες εδω ****

Prins Vsi με keihin μπεκ και prins valve care
Συγγνωμη κιολας, δε συνηθιζω να κρινω επιλογες, ουτε να κανω κουμαντα σε τσεπες αλλων. Αλλα... Ενα καινουριο Χ1 στην Ελλαδα κανει γυμνο σχεδον 30.000€. Στις σημερινες εποχες, οταν διαθετει καποιος τετοιο ποσο να παρει ενα αμαξι, δε νομιζω να τον νοιαζει και τοσο η καταναλωση ωστε να παει να το 'χειρουργησει' καλα καλα δε το πηρε, και να του βαλει 'γκαζι'. Αλλιως ας επαιρνε ενα μικρο πολης μεχρι 1200 κυβικα, ή και το ιδιο ακομα αμαξι σε πετρελαιο που εχει καλη καταναλωση και καιει και πιο φτηνο καυσιμο απ τη βενζινη!

Εδω και σε παλιοτερα αμαξια αν δεν εμενα ικανοποιημενος με το ποσο καινε, θα τα δινα και θα παιρνα κατι πιο οικονομικο απο κατασκευης τους και δε θα ασχολιομουν με 'επεμβασεις', δινοντας χρημα που πιθανως να μη του εκανα ποτε αποσβεση και με το ρισκο παντα της αποτυχημενης 'επεμβασης'. Εχουμε διαβασει ακουσει ολοι για μουφες εγκαταστασεις γκαζιου που μετα για εγγυησεις κανουν τους Κινεζους οι εγκαταστατες...

Τελος παντων, προσωπικες αποψεις ειναι αυτες, δε θα κατσω να κρινω τις επιλογες του καθενος για τ αμαξι του. Και χωρις παρεξηγησεις ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-12, 07:35
danos Ο χρήστης danos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μηνύματα: 44
danos is on a distinguished road
Κοίτα απο 35 χιλιαρικα το πήρα 24500 με 530 χιλ απο τα τεστ drive του σπανου , και έδωσα ένα σμαρτ γι ανταλλαγή 12500 , βασίστηκα σε αυτα που έλεγε η BMW περι κατανάλωσης 8-9 λίτρα αλλα δεν έπεσε ποτέ στη πόλη κάτω σπο 14 ( αυτόματο ) οπότε το υγραεριο ήταν μονόδρομος δεν είχε απελευθερωθει και το diesel !!! Τώρα καίει 15,5 λίτρα σε γκάζι άρα σαν να καίει 8 λίτρα βενζινης σε χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-12, 08:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δηλαδή ποιά η διαφορά να άφηνες το 116 όπως είναι και να καίς 8-10lt/100km βενζίνη? Που γίνεται φυσικά.

Δε σου έπεσε κάτω από 14lt/100km το 116 με βενζίνη?
Θα μας τρελάνετε παιδιά....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-12, 13:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης για αυτους που εδω μέσα γελούν οι υγραεριοκινητοι συναντώνται συχνα πυκνα στο kitsen bar στη μαρίνα αλιμου οπότε οποίος γελάει μπορει να έρθει για δοκιμή
Ελα εσύ Θεσσαλονίκη, να σε πάω βόλτα με ένα 750, και αν ανεβάζει πάνω απο τις
5500 με υγραέριο θα σε κεράσω τον καφέ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-12, 16:15
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Επίσης για αυτους που εδω μέσα γελούν οι υγραεριοκινητοι συναντώνται συχνα πυκνα στο kitsen bar στη μαρίνα αλιμου οπότε οποίος γελάει μπορει να έρθει για δοκιμή
φιλε δεν ειρωνευομαι και δεν γελαω με κανεναν,απλα μου αρεσε η χιουμοριστικη απαντηση του ραπιντ.δικια σας επιλογη ειναι ,δικα σας τα αυτοκινητα βαλτε οτι θελετε πανω.αλλα δεν μπορω και εγω να καταλαβω καποιον που αγορασε ενα αυτοκινητο "πρινιουμ" και τον ενδιαφερει ποσο καιει.
εγω αν επαιρνα αυτοκινητο που ανηκει σε μια ακριβη εταιρεια ,ξερω απο πριν τι εξοδα εχει, αν ειναι λιγο παραπανω απο την τσεπη μου και αν δεν ειναι ,τοτε δεν με νοιαζει απλα.
με λιγα λογια αν εχω φραγκα να αγορασω μια μπεμπα τοτε δεν σκεφτομαι τιποτα αλλο,ουτε εξοδα συντηρησης ,ουτε καυσιμα τιποτε.αν δεν εχω πιασει την καλη και απλα ειμαι γκαυλωμενος και αγοραζω μια μπεμπα με την καρδια μου γνωριζοντας οτι ειναι λιγο πανω απο τις οικονομικες μου δυνατοτητες τοτε κανω ερευνα αγορας,κοστων συντηρησης,καυσιμα κ.λπ. και βλεπω αν με συμφερει.

εσεις ολοι δεν ξερατε οτι αγοραζετε ενα αυτοκινητο που καιει οσο καιει? α και αυτο που λες απο 8-9 λιτρα να παει 14 ,με τιποτε.!!συνηθως αν οδηγεις σωστα πας 1-2 λιτρα παραπανω απο αυτο που δινει ο κατασκευαστης...μαλλον οδηγεις πολυ λαθος,με πολυ βαρυ ποδι.η εταιρεια δινει αυτες τις τιμες σε συντηριτικη οδηγηση οχι με το γκαζι καγκελο.αλλα και αυτο επρεπε να το ηξερες πριν το παρεις.

το να εχεις ενα παλιο αυτοκινητο που να το φορτωθηκες και να μην θες να το πουλησεις αλλα να μην μπορεις να το συντηρησεις,ναι εκει το δικαιολογω.αλλα το να παιρνεις ενα αυτοκινητο 4ετιας και να του βαζεις τετοιες μετατροπες γιατι δεν το πουλας να παρεις ενα μικρο ντιζελ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-12, 17:44
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
@bimmerm: τι σημαίνει "πρίνιουμ" αυτοκίνητο όπως λες φίλε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 12-03-12 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-12, 00:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ποιά η διαφορά να άφηνες το 116 όπως είναι και να καίς 8-10lt/100km βενζίνη? Που γίνεται φυσικά.

Δε σου έπεσε κάτω από 14lt/100km το 116 με βενζίνη?
Θα μας τρελάνετε παιδιά....
Για Χ1 αναφερεται και οχι για 116
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-12, 00:24
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Ρε παιδια εχετε μπερδευτει.

Το αμαξι που καιει 14 λιτρα ειναι χ1 οχι 116.

πρινιουμ, προφανως ηθελε να γραψει πριμιουμ.

Το Γιατι το πηρε πως το πηρε κ.λ.π δεν μας αφορα. Για να παει να του βαλει υγραεριο καποιους λογους θα ειχε. Ουτε στην τσεπη του ειμαστε ουτε ξερουμε ποσα δρομολογια κανει.
Αλλωστε εδωσε και μια πολη λογικη απαντηση. Το πηρε φθηνα, Φανταζε ευκαιρια, και ηταν οντως ευκαιρια για την τιμη του, αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι καιει παραπανω απο οσο περιμενε, η απο οσο αντεχει οικονομικα να πληρωνει καθε βδομαδα στο βεζιναδικο.
ΚΑΙ ΝΑΙ. Ενα τετοιο αμαξι καιει σιγουρα αρκετα πιο πανω απο οσο λεει ο κατασκευαστης.!!

Εγω εχω και ενα Μitshubishi Outlander to 2.400 κυβικα και καταλαβαινω πως νιωθει ο φιλος.
Ηξερα εξ αρχης βεβαια ποσο θα καιει και καταφερα να το περιορισω αρκετα με εκνευριστικα ευλαβικη χρηση του γκαζιου και ελαφρωμα (7θεσιο + ρεζερβα και εβγαλα τα εξτρα καθισματα). Σε ολα σχεδον τα μεγαλα αμαξια θα δεις εργοστασιακη καταναλωση7- 8-9 λιτρα. και στην πραξη καινε 17-20!! Αν πιστεψεις τα τυποποιημενα αποτελεσματα που δινουν την εκατσες εκει που εχει φτασει η αμολυβδη σημερα

Σε 116 παντως δεδομενου οτι δεν καιει υπερβολικα σαν αμαξι δεν θα εκανα την κινηση , Θα προτιμουσα να παρω ενα μτχ μικροτερο αμαξι με 2-3 χιλιαρικα ή μια μηχανη να κανω τις δουλειες μου και να εχω το bmw για τις βολτες μου.

Απο εκει και περα ο καθε ενας συμφωνα με τις αναγκες κ τα γουστα του πραττει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.