Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-08-14, 11:57
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
σε αυτές τις περιπτώσεις ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να μην μας μείνει και ο δίσκος στο χέρι ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-08-14, 12:31
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Να μαθεις να ξεκινας σωστα σε ανηφορα με τις καταλληλες στροφες και στο σωστο σημειο το πενταλ του συμπλεκτη,ωστε ουτε να σπινιαρεις,ουτε να μυρισει ο δισκος
Ενα μικρο πατιναρισμα του δισκου παντως βοηθαει...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-08-14, 12:36
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ποτε δεν θα ξεχασω περιπτωση που δεν μπορουσα να ανεβω την 10 μετρων ραμπα απο σταματημενος,για να βγω απτο συνεργειο με ενα 316 Ε90....Η απροθυμια του μοτερ πολυ πολυ χαμηλα,το ψοφιο τελειως σε αποκριση ηλεκτρογκαζο και η κλιση της ραμπας,ειχαν σαν αποτελεσμα...να μου σβηνει.Τελικα πηρα φορα και την ανεβηκα!
P.S.-Βγαλανε τοτε καποιο update θυμαμαι και η αποκριση στο ηλεκτρογκαζο ηταν φανερα βελτιωμενη σε σχεση με πριν
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-08-14, 13:11
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Υπάρχει και η άλλη λύση που αδιαφορεί για το πόσο καλή αίσθηση έχουν τα χειριστήρια (συμπλέκτης-γκάζι) και γίνεται χωρίς βιασύνη.

Πατώντας φρένο, ρυθμίζεις με το τακούνι (ή το πλάι του ποδιού) το γκάζι τόσο μόνο στο σημείο που αποσυμπλέκεις, ώστε να ξεκινήσεις χωρίς άτσαλα συμπλεκταρίσματα και περιττό ''μαρσάρισμα'' που οδηγούν είτε σε σβήσιμο είτε σε σπινάρισμα.

Προϋποθέτει επίσης εξάσκηση ώστε να μην κάνεις τίποτα τραγικό (λάθος) με το δεξί σου πόδι.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-08-14, 21:16
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαθεις να ξεκινας σωστα σε ανηφορα με τις καταλληλες στροφες και στο σωστο σημειο το πενταλ του συμπλεκτη,ωστε ουτε να σπινιαρεις,ουτε να μυρισει ο δισκος
Ενα μικρο πατιναρισμα του δισκου παντως βοηθαει...
οκ αυτό ακριβώς έκανα και εγώ ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-08-14, 21:23
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και η άλλη λύση που αδιαφορεί για το πόσο καλή αίσθηση έχουν τα χειριστήρια (συμπλέκτης-γκάζι) και γίνεται χωρίς βιασύνη.

Πατώντας φρένο, ρυθμίζεις με το τακούνι (ή το πλάι του ποδιού) το γκάζι τόσο μόνο στο σημείο που αποσυμπλέκεις, ώστε να ξεκινήσεις χωρίς άτσαλα συμπλεκταρίσματα και περιττό ''μαρσάρισμα'' που οδηγούν είτε σε σβήσιμο είτε σε σπινάρισμα.

Προϋποθέτει επίσης εξάσκηση ώστε να μην κάνεις τίποτα τραγικό (λάθος) με το δεξί σου πόδι.
ωραία τεχνική βέβαια όντως θέλει εξάσκηση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-08-14, 12:53
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και η άλλη λύση που αδιαφορεί για το πόσο καλή αίσθηση έχουν τα χειριστήρια (συμπλέκτης-γκάζι) και γίνεται χωρίς βιασύνη.

Πατώντας φρένο, ρυθμίζεις με το τακούνι (ή το πλάι του ποδιού) το γκάζι τόσο μόνο στο σημείο που αποσυμπλέκεις, ώστε να ξεκινήσεις χωρίς άτσαλα συμπλεκταρίσματα και περιττό ''μαρσάρισμα'' που οδηγούν είτε σε σβήσιμο είτε σε σπινάρισμα.

Προϋποθέτει επίσης εξάσκηση ώστε να μην κάνεις τίποτα τραγικό (λάθος) με το δεξί σου πόδι.
Βασικές αρχές οδήγησης. Τις μαθαίνουν στη σχολή οδηγών (τουλάχιστον εγώ εκεί το έμαθα).
Αλλά νομίζω πως δεν πιάνει σε ανηφόρες που ούτε το χειρόφρενο δε μπορεί να κρατήσει το αμάξι.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-08-14, 16:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σου έμαθαν στη σχολή οδηγών να πατάς φρένο και γκάζι με το τακούνι?

Μήπως έμαθες στη Φιλανδία με τον Juha Kankunnen?

Εμένα δε με έμαθαν τίποτα στη σχολή....και επέμενε και ο πατέρας μου να κάνω και αρκετά μαθήματα ενώ ο δάσκαλος βαριόταν.

Ευτυχώς βρέθηκα κοντά σε έναν πολύ σπουδαίο οδηγό λόγω φιλίας σύντομα (μετά το δίπλωμα). (Αυτός με έμαθε άλλο πράγμα με το φρένο-γκάζι, αλλά δουλεύει ωραία και στις ανηφόρες).

Πιάνει πάντως.

Είσαι σταματημένος με φρένο (εννοείται).
Όπως πατάς αρκετό φρένο σηκώνεις τις rpm στις 1000-1200 (ανάλογα). Ήδη με το αριστερό φτάνεις στο ζύγισμα του συμπλέκτη. Αφήνεις φρενάκι, οι στροφές δεν προλαβαίνουν να πέσουν και ξεκινάς.
Ενώ αν δοκιμάσεις απευθείας άφημα φρένου και γκάζι κατευθείαν μπορεί η γκαζιά να μην φτάσει, ή αντίθετα να είναι πολύ πιο έντονη (εύκολα με τα ηλεκτρονικά γκάζια).
Τι να σου πώ, εγώ πάντως έχω βρεί ευκολία έτσι με αρκετά διαφορετικά αμάξια.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-08-14, 18:16
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έμαθαν στη σχολή οδηγών να πατάς φρένο και γκάζι με το τακούνι?

Μήπως έμαθες στη Φιλανδία με τον Juha Kankunnen?

Εμένα δε με έμαθαν τίποτα στη σχολή....και επέμενε και ο πατέρας μου να κάνω και αρκετά μαθήματα ενώ ο δάσκαλος βαριόταν.

Ευτυχώς βρέθηκα κοντά σε έναν πολύ σπουδαίο οδηγό λόγω φιλίας σύντομα (μετά το δίπλωμα). (Αυτός με έμαθε άλλο πράγμα με το φρένο-γκάζι, αλλά δουλεύει ωραία και στις ανηφόρες).

Πιάνει πάντως.

Είσαι σταματημένος με φρένο (εννοείται).
Όπως πατάς αρκετό φρένο σηκώνεις τις rpm στις 1000-1200 (ανάλογα). Ήδη με το αριστερό φτάνεις στο ζύγισμα του συμπλέκτη. Αφήνεις φρενάκι, οι στροφές δεν προλαβαίνουν να πέσουν και ξεκινάς.
Ενώ αν δοκιμάσεις απευθείας άφημα φρένου και γκάζι κατευθείαν μπορεί η γκαζιά να μην φτάσει, ή αντίθετα να είναι πολύ πιο έντονη (εύκολα με τα ηλεκτρονικά γκάζια).
Τι να σου πώ, εγώ πάντως έχω βρεί ευκολία έτσι με αρκετά διαφορετικά αμάξια.

Ωωωχχχ!!!! Χαχαχαχα! Σόρυ dim77! Άλλο πράγμα διάβασα κ άλλο κατάλαβα! Νόμιζα πως έλεγες ότι αφήνεις τον συμπλέκτη μέχρι που αποσυμπλέκει! Καμία σχέση! Ντάξει! Γράψε λάθος!
Θα κοιτάξω να μάθω αυτό που λες!
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-08-14, 16:04
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικές αρχές οδήγησης. Τις μαθαίνουν στη σχολή οδηγών (τουλάχιστον εγώ εκεί το έμαθα).
Αλλά νομίζω πως δεν πιάνει σε ανηφόρες που ούτε το χειρόφρενο δε μπορεί να κρατήσει το αμάξι.
Αυτό κάνω και εγώ μέχρι, πάντως στις σχολές οδήγησης δεν μαθαίνεις και πολλά (μάλλον πολύ λίγα θα έλεγα), θέλει πολύ ασχολία και πολλά λίτρα βενζίνης για να μπορείς να οδηγείς με ασφάλεια στον δρόμο για σένα αλλά και για τους γύρω σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.