Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-14, 22:50
takis95 Ο χρήστης takis95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-08-2014
Μηνύματα: 7
takis95 is on a distinguished road
BMW ή Audi;

Καλησπέρα σε όλο το forum και καλώς σας βρήκα. Εδώ και μερικούς μήνες σκέφτομαι τι αμάξι θα μπορούσα να αγοράσω ως το πρώτο μου αυτοκίνητο. Εδώ και 3 χρόνια οδηγώ το οικογενιακό αυτοκίνητο ένα bmw 316i 2002(1600cc) που βγάζει περίπου 105hp αν θυμάμαι καλά. Θα μπορούσα να πω ότι πια τα 105hp δεν μου φτάνουν και σκεφτόμουν τι θα ήταν πιο καλύτερο σαν αμάξι και τι απόδοση θα είχε; συζήτησα με αρκετό κόσμο και για τις 2 μάρκες και άκουσα γνώμες όπως "πάρε ένα 318 ή ένα 320 και δώσε τουρμπο,πρόγραμμα,εξάτμιση,εγκέφαλο" άλλος μου είπε "ψάξε κανένα έτοιμο audi tt 1,8T turbo quattro" άλλος ένας μου λέει "ψάξε για κάνα audi s3 1,8 turbo" ,αλλά επειδή δεν θέλω να πάρω κάποια απόφαση που μετά από ένα μήνα θα τραβάω τα μαλλά μου σκέφτηκα να γράψω εδώ ένα post αφού οι περισσότεροι από δω ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω από μένα. Ευχαριστώ όσοι κάνουν τον κόπο να απαντήσουν

Υ.Γ. Μιλάμε πάντα για sport coupe κατηγορία
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-14, 23:16
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Γεια σου φιλε μου και καλη διαμονη....οπως και να το κανεις και οι 2 κατασκευαστες Γερμανοι οποτε εισαι ''σιγουρος'' για καποια πραγματα αλλα το θεμα ειναι τι ζητας.Γουσταρεις παντιλικια,πατηματα,στροφιλικια?Απο audi παντως εμενα μ'αρεσε τρελα το S3 του 00' και μετα, αλλα εχουν ενα θαματακι με πολλαπλασιαστες απ'οτι ξερω..
__________________
No nitro,No turbo
simple
///M Power
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-14, 00:06
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
μια και θα ειναι το πρωτο σου αυτοκινητο, καλυτερα ξεκινα με μπροσθοκινητο...........
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-14, 01:27
takis95 Ο χρήστης takis95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-08-2014
Μηνύματα: 7
takis95 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.kwstas E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου φιλε μου και καλη διαμονη....οπως και να το κανεις και οι 2 κατασκευαστες Γερμανοι οποτε εισαι ''σιγουρος'' για καποια πραγματα αλλα το θεμα ειναι τι ζητας.Γουσταρεις παντιλικια,πατηματα,στροφιλικια?Απο audi παντως εμενα μ'αρεσε τρελα το S3 του 00' και μετα, αλλα εχουν ενα θαματακι με πολλαπλασιαστες απ'οτι ξερω..
Τα γερμανικά ότι μάρκα και να 'ναι έχουν αξιοπιστία δε το συζητάμε. Πιο πολύ γουστάρω πάτημα στο χιλιόμετρο αλλά δε λέω όχι άμα σε καμιά "καλή" στροφούλα,έχω "πειραματιστεί" αρκετές φορές σε στροφές μπορώ να πω ότι μου αρέσουν και οι στροφές αλλά πιο πολύ το πάτημα στο χιλιόμετρο. Το S3 που λες μετά του '00 έχουν τον 5V Turbo αν θυμάμαι σωστά αλλά για πολλαπλασιαστές δεν έχω διαβάσει/ακούσει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-14, 01:29
takis95 Ο χρήστης takis95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-08-2014
Μηνύματα: 7
takis95 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
μια και θα ειναι το πρωτο σου αυτοκινητο, καλυτερα ξεκινα με μπροσθοκινητο...........
Το σκέφτηκα αλλά μετά από 3 χρόνια οδήγησης σε πισωκίνητο δε μπορώ να πάω σε μπροστινοκούνα. Δοκίμασα πριν κάνα μήνα να οδηγήσω ένα μπροστακούνα,δε μπορούσα καθόλου να το πάω.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-14, 08:37
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Αν αντέχει η τσέπη σου, πάρε ένα 46άρι 325.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-14, 10:28
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
για AUDI σε βλεπω..... καλοριζικο
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-14, 10:58
Το avatar του χρήστη swstos330Ci318is
swstos330Ci318is Ο χρήστης swstos330Ci318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2006
Μηνύματα: 234
swstos330Ci318is is on a distinguished road
Αν σου εκτιμας τα καλα της πισωκινησης τοτε παρε αλλο BMW πιο δυνατο απο το δικο σου και κατα προτιμηση 6κυλινδρο για να εχει τη δυναμη που χρειαζεται. Αν θες ενα καλο και και γρηγορο αμαξι με δυνατοτητες βελτιωσης τοτε Audi τετρακινητο. Aν και η αισθηση τιμονιου και γενικοτερα της οδηγησης μεταξυ των δυο ειναι υπερ του BMW.
__________________
Bιmmer rules
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-14, 13:21
takis95 Ο χρήστης takis95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-08-2014
Μηνύματα: 7
takis95 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αντέχει η τσέπη σου, πάρε ένα 46άρι 325.
Με τις φορολογίες που παίζουν πάνω από 2λιτρα θα μου κάνουν τον κ*λο σουρωτήρι,δύσκολο να το συντηρήσω εκτός και αν βρω κάνα 46αρι Μ3 δηλωμένο 2λιτρο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
για AUDI σε βλεπω..... καλοριζικο
Δυστυχώς και εγώ για εκεί με βλέπω γιατί πιο λίγο θα μου κοστίσει ένα έτοιμο S3 η TT(έτοιμα) από το να πάρω ένα 318 η 320 και να μπλέξω με αλλαγες πρόγραμμα,τουρμπο,εξατμιση. Θα δω τι θα κάνω όμως,δε βιάζομαι....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από swstos330Ci318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου εκτιμας τα καλα της πισωκινησης τοτε παρε αλλο BMW πιο δυνατο απο το δικο σου και κατα προτιμηση 6κυλινδρο για να εχει τη δυναμη που χρειαζεται. Αν θες ενα καλο και και γρηγορο αμαξι με δυνατοτητες βελτιωσης τοτε Audi τετρακινητο. Aν και η αισθηση τιμονιου και γενικοτερα της οδηγησης μεταξυ των δυο ειναι υπερ του BMW.
Εφόσον μιλάμε για 6κύλινδρο 3λιτρο μιλάμε για 330 η Ε46 Μ3 που αυτά βγάζουν από 250hp μέχρι 343 από τη μάνα τους αν θυμάμαι καλά. Ούτε και εμένα μ'άρεσε ποτέ η τετρακούνα στο Audi πάντα γούσταρα την πισωκούνα του BMW. Το θέμα είναι όπως είπα και στον φίλο πιο πάνω με τις φορολογίες που παίζουν στα 3λιτρα δεν μπορώ να το συντηρήσω,αν το δήλωνα 2λιτρο η 1,8 ίσως και αν ήταν αμάξι 10ετιας+ για να μην υπάρχει φόρος πολυτελείας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-08-14, 13:29
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Και εγω για Audi σε κοβω...τετρακουνα και σανιδα παντου...
__________________
No nitro,No turbo
simple
///M Power
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.