Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-13, 21:22
condoros Ο χρήστης condoros δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Μηνύματα: 2
condoros is on a distinguished road
Κλώτσημα στις αλλαγές ταχυτήτων σε Mini Cooper S R56

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη. Ήθελα παιδιά τη βοήθειά σας.

Έχω ένα Mini Cooper S R56 με 60.000χιλ και αντιμετωπίζω το εξής: Το αμάξι κατά τις αλλαγές ταχυτήτων γύρω στις 2800-3500 στροφές, εμφανιζει ένα σαν κλώτσημα. Μόλις πατάω συμπλέκτη δηλαδή νιώθω ένα κλώτσημα μέσα από τον κινητήρα , το οποίο διαχέεται στο πάτωμα και πάνω στο πεντάλ.. κάτι δηλαδή κλωτσάει δεξια-αριστερά με ταλάντωση 1 sec. Είναι πιο εμφανές όταν ανεβάζω στροφές με μέτριο ρυθμό.

Έχω αλλάξει σινεμπλόκ εμπρός και τις 3 βάσεις μηχανής και έχει γίνει 2 φορές ευθυγράμμιση. Τα ελαστικά καινούρια. Γενικά ο δίσκος μου δεν είναι και στη καλύτερη κατάσταση και υποψιάζομαι ότι το κλώτσημα προέρχεται από πλατώ-δισκό-βολάν. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι εκεί?

Στο αμάξι η BMW έχει βολάν διπλής μάζας. Δίνει Σετ συμπλέκτη 400ευρώ και βολάν 900, άρα 1300 σύνολο+εργατικά. Το κόστος αυτό είναι πολύ μεγάλο και απαγορευτικό για μένα. Τα έχω βρεί στο εμπόριο σε LUK ή Sachs 550 euro (η BMW αυτά φοράει στα MINI). Η ποιότητα των aftermarket ανταλακτικών είναι η ίδια με αυτά της BMW?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-13, 21:25
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Από την περιγραφή σου ίσως να είναι από βολάν, αν μπορείς βρες κιτ aftermarket με βολάν μιας μάζας (συμπαγές) και δίσκο με ελατήρια, και κατήργησε το διπλής μάζας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-13, 22:31
condoros Ο χρήστης condoros δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Μηνύματα: 2
condoros is on a distinguished road
Νίκο στο δεύτερο ερώτημα τί έχεις να πεις σχετικά με την ποιότητα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-13, 22:39
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Για εμένα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα..
Αν δεις τους κωδικούς LUK ή SACHS αυτών που θα βγάλεις, θα δεις ότι είναι ίδιοι μ'αυτά που θα βάλεις αντίστοιχα...
Απλά δεν θα γράφουν κωδικό bmw επάνω τους.... Αυτά που σου γράφω αφορούν το δίσκο και το πλατό. Για το βολάν δεν γνωρίζω να σου πω... δεν ξέρω αν το "μαμά" βολάν είναι LUK, SACHS ή κάτι αντίστοιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-13, 00:33
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αν βάλεις επώνυμα πράγματα, η ποιότητα θα είναι μια χαρά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-13, 00:32
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Πλατωτεχνική στην σπύρου πάτση, όπως κατεβαίνεις την καβάλας προς κέντρο, κάνεις ΑΡΙΣΤΕΡΑ στην σπύρου πάτση και στα 200 μέτρα στο δεξί σου χέρι είναι το μαγαζί.

Δες το λίγο στο google και παρε τηλέφωνο με την άδεια στο χέρι για να σου πουν πότε θα είναι εκεί το ανταλλακτικό να πας να το πάρεις. Καλύτερες τιμές δεν έχω βρει. (εννοείται ότι δεν έχω καμία σχέση με το μαγαζί έτσι? απλά είναι καλοί επαγγελματίες και θέλω να βοηθήσω τον φίλο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.