Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-06-12, 11:23
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Αγαπητε φιλε rapid_fast αν ειναι οπως τα λες (ελληνικες βενζινες κλπ) γιατι τα ιδια προβληματα αναφερονται κατα κορον και στα αγγλοφωνα forum που παρακολουθω; Ο admin εχει δικιο και παροτι αλλαζουν συνεχεια οι κωδικοι των προβληματικων εξαρτηματων τα προβληματα συνεχιζονται. Και το γεγονος οτι προκειται για θεμα σχεδιασης του κινητηρα εχει αναφερθει και σε μενα απο τεχνικο συμβουλο εξουσιοδοτημενου συνεργειου. Αν το θεμα οντως βρισκεται στη υψηλοτερη θερμοκρασια του θαλαμου καυσης αυτο ειναι πολυ πιθανον λογω των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων καυσης που εχει ο N43 (αμεσος ψεκασμος, υψηλη συμπιεση για βενζινοκινητηρα και λειτουργεια με φτωχο μειγμα που ως γνωστον το φτωχο μειγμα ανεβαζει τη θερμοκρασια για αυτο το λογο εχουμε και οξειδια του αζωτου που ειναι και ο λογος υπαρξης του αισθητηρα NOx).
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-06-12, 19:18
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Wink

Αλήθεια, έχει κανείς κάποιο γνωστό στον τομέα των καυσίμων (βενζίνη-πετρέλαιο) που να έχει συζητήσει μαζί του για τις μικροαπατεωνιές (λέμε τώρα) και την ελλειπή συντήρηση των δεξαμενών που συμβαίνει κάποιες φορές από ασυνείδητους επαγγελματίες?

Αλήθεια, έχει κανείς?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-07-12, 09:02
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το θέμα δεν είναι να δούμε ποιος έχει δίκιο αλλά να βρεθεί το πρόβλημα.

Η αρχική τοποθέτηση της BMW που ισχύει ακόμη και σήμερα είναι ότι όντως φταίει το Ελληνικό καύσιμο και το έχω γράψει και εγώ στο forum παλιότερα. Ο αντίλογος σε αυτό είναι πολύ απλός, γιατί δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα τα 6κύλινδρα?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-07-12, 09:13
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
1. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες λειτουργούν τα επιμέρους εξαρτήματα (πολλαπλασιαστές, μπουζί κλπ τάσεις, θερμοκρασίες, συμπίεση κλπ) των 6κύλινδρων και 4κύλινδρων είναι ίδιες?

2. Τα εξαρτήματα αυτά καθαυτά (πολλ/στες, μπουζί κλπ) σε 4κύλινδρους- 6κύλινδρους είναι ακριβώς τα ίδια?


^παρακαλώ απαντήστε στα παραπάνω αν πραγματικά γνωρίζετε (... .... ....)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-07-12, 10:27
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Ευχαριστώ BMW POWER για τα parts.

Προσπαθώντας να προσεγγίσουμε το θέμα με βάση τη λογική:


1. Τα μπουζί και οι πολλ/στές είναι ίδια, οι συνθήκες λειτουργίας τους όμως είναι οι ίδιες?
H τάση, η θερμοκρασία που αναπτύσσεται, ο χρόνος για τον οποίο λειτουργούν ανά κύκλο λειτουργίας, η συμπίεση του μοτέρ (γενικότερα η θερμοκρασία εντός και εκτός κυλίνδρων) είναι οι ίδιες ακριβώς?

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛ/ΣΤΕΣ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ 4ΚΥΛΙΝΔΡΑ?


παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που πραγματικά να γνωρίζει το θέμα - εδώ δεν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις - ας μιλήσουν οι αριθμοί καλύτερα


2. α. Αν παραδεχτούμε ότι τα 4κύλινδρα άμεσου ψεκασμού βγάζουν περισσότερα προβλήματα από τα 6κύλινδρα. -> ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ή μόνο στην ελλλάδα?


2. β. αν αυτό που αναφέρουμε στο 2.α. συμβαίνει περισσότερο στην Ελλάδα, τότε ποια είναι η λογική εξήγηση για το θέμα?


Παρακαλώ ακολουθείστε την παραπάνω αρίθμηση στην απάντησή σας.


Υ.Γ -> καλό μήνα σε όλους και βέβαια ξέρετε ότι δεν κάνουμε αντιπαράθεση (δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση άλλωστε), απλά συνεργαζόμαστε για να δούμε μήπως μπορέσουμε να απαντήσουμε στο θέμα που μας απασχολεί με βάση τη λογική

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 01-07-12 στις 10:30
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-07-12, 14:27
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα δεν είναι να δούμε ποιος έχει δίκιο αλλά να βρεθεί το πρόβλημα.

Η αρχική τοποθέτηση της BMW που ισχύει ακόμη και σήμερα είναι ότι όντως φταίει το Ελληνικό καύσιμο και το έχω γράψει και εγώ στο forum παλιότερα. Ο αντίλογος σε αυτό είναι πολύ απλός, γιατί δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα τα 6κύλινδρα?
Η τα 4κύλινδρα χωρίς e.d. (σαν τον Ν46Β20 που δεν έχει βγάλει κανένα τέτοιο θέμα).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-07-12, 14:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τα γραμματα 'ΖΚ' λογικα πρεπει να ειναι απ τη λεξη 'Zuendkerzen' που σημαινει μπουζι στα Γερμανικα ενω τα 'HTU' πρεπει να αναφερονται ισως κατι σε: 'High Temperature Upgrade' αν δε κανω λαθος, δηλαδη μπουζι που να αντεχουν υψηλες θερμοκρασιες ή κατι τετοιο..

Για βλαβες σε 6κυλ σε σχεση με 4κυλ διαβαζω σε φορα οτι βγαζουν και αυτα αντιστοιχα θεματα, απλα στην Ελλαδα ειδικα κυκλοφορουν πολυ λιγοτερα 6κυλ σε σχεση με 4κυλ για να βγει ασφαλες συμπερασμα στατιστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-07-12, 14:46
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Εμένα πάλι δεν μου λένε τίποτα όλα τα παραπάνω. Δεν θα κάτσω να ψάξω εγώ τί και πως. Δεν είδα πουθενά στο manual το αυτοκίνητο να βάζει βενζίνη μόνο από Γερμανία. Θεωρώ ότι η bmw βιάστηκε να βγάλει μια τεχνολογία πριν τη δοκιμάσει και δει ότι είναι απροβλημάτιστη. Εξάλλου αν η bmw πίστευε ότι οι κινητήρες της είναι εντάξει και είναι καθαρά θέμα καυσίμων δεν νομίζω να άλλαζε 2 κωδικούς σε μπουζί, μπεκ, τέσσερις σε πολλαπλασιαστές και να έκανε και good will και καμπάνιες για πολλά από αυτά. Δεν θέλω αν έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, απλά το σκεπτικό μου είναι ότι αγόρασα αυτοκίνητο από Ελλάδα για να το κυκλοφορώ στην Ελλάδα, αν δεν κάνει για αυτό να μη πουλάει άλλο σε αυτή τη χώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-07-12, 22:05
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάλι δεν μου λένε τίποτα όλα τα παραπάνω. Δεν θα κάτσω να ψάξω εγώ τί και πως. Δεν είδα πουθενά στο manual το αυτοκίνητο να βάζει βενζίνη μόνο από Γερμανία. Θεωρώ ότι η bmw βιάστηκε να βγάλει μια τεχνολογία πριν τη δοκιμάσει και δει ότι είναι απροβλημάτιστη. Εξάλλου αν η bmw πίστευε ότι οι κινητήρες της είναι εντάξει και είναι καθαρά θέμα καυσίμων δεν νομίζω να άλλαζε 2 κωδικούς σε μπουζί, μπεκ, τέσσερις σε πολλαπλασιαστές και να έκανε και good will και καμπάνιες για πολλά από αυτά. Δεν θέλω αν έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, απλά το σκεπτικό μου είναι ότι αγόρασα αυτοκίνητο από Ελλάδα για να το κυκλοφορώ στην Ελλάδα, αν δεν κάνει για αυτό να μη πουλάει άλλο σε αυτή τη χώρα.
Φίλε αυτά είναι παπάτζες της bmw.
Πολλοί ed κινητήρες έχουν κατασκευαστικό πρόβλημα και συνέχεια καίνε πολλαπλασιαστές, χαλάνε μπεκ κλπ.
Η βενζίνη ενδέχεται να επιδεινώνει το πρόβλημα, σε καμια περίπτωση δεν το προκαλεί όμως.
Ούτε τα 6κύλινδρα μοντέλα έχουν τέτοιο θέμα, ούτε τα 4κύλινδρα μη ed (το να τύχει να καεί ένας πολλαπλασιαστής μια στο τόσο δεν λέει κάτι, σε όλα τα αμάξια μπορεί να συμβεί).
Όλα τ'άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.