Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-09, 23:17
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
parktronik σε e92

Καλησπέρα παιδιά. Ανοίγω το thread γιατί θέλω να βάλω αισθητήρες και στην αναζήτηση δεν βρήκα κάποια απάντηση που να με καλύπτει σε ορισμένα θέματα, έχουμε και λέμε:
1 Τελικά οι απλοί προφυλακτήρες του e92 έχουν όντως τρύπες για αισθητήρες?
2 Οι τρύπες αν υπάρχουν κάνουν μόνο για τους αισθητήρες της αντιπροσωπείας ή και για aftermarket?
3 Οι αισθητήρες που βάζει η αντιπροσωπεία αφού έχουμε αγοράσει το αυτοκίνητο είναι οι ίδιοι με αυτούς που βάζουνε από όταν το παραγγέλνουμε?
4 Αισθήτικά πως είναι οι μαμά αισθητήρες. Έχουν μόνο ηχητική ειδοποίηση ή και οθόνη και αν ναι που είναι αυτή?
5 Η τιμή των μαμά είναι 400 μόνο για πίσω?
6 Σε aftermarket με οθονούλα ξηλώνουν ταμπλό για να μπεί και να μη φαίνονται καλώδια?
Με ενδοιαφέρει κυρίως να μη χαλάσει η αισθητική εικόνα της μπεμπας μου
sorry αν σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-09, 23:30
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Ανοίγω το thread γιατί θέλω να βάλω αισθητήρες και στην αναζήτηση δεν βρήκα κάποια απάντηση που να με καλύπτει σε ορισμένα θέματα, έχουμε και λέμε:
1 Τελικά οι απλοί προφυλακτήρες του e92 έχουν όντως τρύπες για αισθητήρες?
2 Οι τρύπες αν υπάρχουν κάνουν μόνο για τους αισθητήρες της αντιπροσωπείας ή και για aftermarket?
3 Οι αισθητήρες που βάζει η αντιπροσωπεία αφού έχουμε αγοράσει το αυτοκίνητο είναι οι ίδιοι με αυτούς που βάζουνε από όταν το παραγγέλνουμε?
4 Αισθήτικά πως είναι οι μαμά αισθητήρες. Έχουν μόνο ηχητική ειδοποίηση ή και οθόνη και αν ναι που είναι αυτή?
5 Η τιμή των μαμά είναι 400 μόνο για πίσω?
6 Σε aftermarket με οθονούλα ξηλώνουν ταμπλό για να μπεί και να μη φαίνονται καλώδια?
Με ενδοιαφέρει κυρίως να μη χαλάσει η αισθητική εικόνα της μπεμπας μου
sorry αν σας κούρασα!
Να σου πώ τι γνωρίζω, με κάθε επιφύλαξη, αφού πρόσφατα έβαλα PDC πίσω σε Ζ4 Ε85.

1. Όχι δεν έχουν, πρέπει να σου ανοίξουν τρύπες.
2. Εάν υπάρχουν κάνουν για όλους τους αισθητήρες.
3. Εάν σου βάλουν τους εργοστασιακούς (κως. Retrofit Kit: 66200418636) τότε ειναι ίδιοι. Εάν όχι, τότε είναι διαφορετικοί.
4. Εάν έχεις Navi τότε έχουν και ένδειξη στην οθόνη, αλλιώς μόνο ηχητικό σήμα.
5. Η τιμή κάπου εκεί είναι (ίσως λίγο παραπάνω), αλλά εάν υπολογίσεις ότι στο ETK αναφέρει 5 ώρες εργασία περίπου, τότε θα φτάσεις 800 Ευρώ περίπου.
6. Σε aftermarket η μόνη οθόνη είναι κατι led που ανάβουν και στην τοποθετούν όπου θές, με κρυμμένα τα καλώδια. Φυσικά έχει σχέση και με την ποιότητα του ηλεκτρολόγου.

Για aftermarket δές και εδώ: www.parkingsensors.co.uk είναι πολύ καλοί και σε λογικές τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-09, 00:03
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Φάνη ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Δηλαδή μόνο οι mpack έχουν τρύπες? Χμμμμ τώρα μπήκα σε σκέψεις...Από search με τον κωδικό μπήκα εδώ http://www.realoem.com/bmw/showparts...25&hg=66&fg=95. Εαν έχεις ραδιοcd BMW Professional τί διαφορά έχει?
οι oem αισθήτήρες σε fotos που έχω δει δεν είναι κυκλικοί σαν τους aftermarket ή κάνω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-09, 09:13
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
φίλε το δικό μου Ε92 έχει μαμά αλλά ανέλαβα να βάλω με χαμηλό κόστος σε Ε92 φίλου που δεν είχε. Πήγε 150 Ευρώ αγορά και τοποθέτηση για αισθητήρες OSIO. Τρύπες ανοίγει ο ηλεκτρολόγος με ειδικό εξάρτημα που έχουν οι συσκευασίες των αισθητήρων. Οθόνη δεν βάλαμε γιατί δεν θέλαμε. Τους αισθητήρες να πω ότι τους βάψαμε πρώτα κανονικά στο χρώμα του αμαξιού (χρώμα και βερνίκι σε μαγαζί με κόστος 10 Ευρώ παρόλο που μας έλεγαν μόνο ένα χέρι χρώμα να βάλουμε)

Αισθητικά οι μαμά είναι πιο ωραίοι. Οι OSIO είναι μεγάλοι σε μέγεθος. Όχι άσχημοι αλλά όχι και μαμά. Δουλεύουν πολύ καλά αλλά πάλι όχι σα μαμά. Δηλαδή όταν πέφτεις σε λακούβα και πας με πολλά κάνουν ένα χαμηλό μπιπ που δεν το καταλαβαίνεις καν αν δεν ξέρεις.

Επίσης, ο ήχος δεν είναι και τόσο προοδευτικός όσο πλησιάζεις. Δηλαδή ενώ πλησιάζεις μπορεί να σου πει για 1 δευτερόλεπτο ότι πας πιο μακριά αλλά πρέπει να πω ότι όταν είσαι πολύ κοντά δουλεύουν πάντα καλά
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-09, 09:28
νάσος Ο χρήστης νάσος δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Μηνύματα: 33
νάσος is on a distinguished road
Wink κάμερα οπισθοπορείας σε coupe E92

Καλημέρα παιδιά, το έψαξα πολύ με τους αισθητήρες γιατί δεν ήθελα να τρυπήσω προφυλακτήρα και τελικά την προηγούμενη Παρασκευή έβαλα κάμερα στο πίσω μέρος κατω από τον προφυλακτήρα με οθόνη στο ντουλαπάκι μέσα που βρίσκεται αριστερά από το τιμόνι. Λειτουργεί άψογα και δεν φέναιτε απολύτως τίποτα στο ταμπλό. Το κόστος είναι 180 ευρώ και το έβαλα σε ένα πολύ καλό ηλεκτρολόγο στο Κερατσίνι κατόπιν συστάσεως από φίλο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-09, 09:30
Το avatar του χρήστη joseph
joseph Ο χρήστης joseph δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Μηνύματα: 513
joseph will become famous soon enough
Φιλε καπου ειδα αισθητηρες οι οποιοι ειναι σαν ταινια αυτοκολλητο, μεσα απο τον προφηλακτηρα, πιστευω οτι ειναι καλη λυση για να μην ανοιξεις τρυπες στον προφυλακτηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-09, 09:51
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν έχεις ραδιοcd BMW Professional τί διαφορά έχει?
οι oem αισθήτήρες σε fotos που έχω δει δεν είναι κυκλικοί σαν τους aftermarket ή κάνω λάθος?
Καμία διαφορά δεν κάνει το RadioCD.

Κυκλικοί είναι και οι δύο, απλά οι aftermarket εξέχουν ελάχιστα από τον προφυλακτήρα (περίπου 1-2mm) ενώ οι εργοστασιακοί έρχονται πρόσωπο...τουλάχιστον στα νέα μοντέλα, γιατί στην δικιά μου Ζ4 και οι εργοστασιακοί εξέχουν το ίδιο. Γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει το κόστος να βάλεις original σαν μεταγενέστερη τοποθέτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-09, 15:28
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
παιδια στο δικο μου Ε92 οι αισθητηρες δεν φαινονται.ουτε τρυπες, ουτε φασαριες.για ψαχτε το!
__________________
πηγαινω αργα κ αριστερα. σιγουρα ειμαι καλος οδηγος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-09, 15:47
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια στο δικο μου Ε92 οι αισθητηρες δεν φαινονται.ουτε τρυπες, ουτε φασαριες.για ψαχτε το!
Έτσι ήταν και στην 120i μου παλιά. Υπάρχει κάτι που το λένε "ταινία" και μπαίνει από πίσω από το προφυλακτήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-09, 16:07
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
εγω εβαλα αυτην την ταινια και δουλευει καλα μεχρι τωρα

http://translate.google.com/translat...late.google.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αισθητήρες, parktronik

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.