Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-11, 10:47
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Z4 και υγραέριο???

Με την τιμή της βενζίνης να είναι στα ύψη όλους πιστεύω μας απασχολεί η οικονομία καυσιμου και η μείωση το πιο βασικου και καθημερινου κόστους συντήρησης!

Εδώ και αρκετό καιρό λοιπόν επικρατεί στην Ελλάδα η λύση της υγραεριοκίνησης.
Ωστόσο υπάρχουν πολλά ερωτηματικά!

1) Είναι συμφέρουσα η εγκατάσταση του;

Για να είναι συμφέρουσα απαιτείται η διατήρηση της υπάρχουσας τιμής του υγραερίου κίνησης! Θα αλλάξει λοιπόν η φορολόγηση του ή οχι?

2) Μειώνεται η κατανάλωση;

Σύμφωνα με τα διάφορα έντυπα αυτή παραμένει ίδια ή ελαφρώς αυξημένη(1 λίτρο/100χιλ) με τα καινούρια κιτ. Πάντα όμως μιλάμε για ίδια κατανάλωση με καύσιμο μισής τιμής!

3) Βασικό επίσης είναι η απόδοση του κινητήρα και εαν επηρρεάζεται;

Όσο έχω ψάξει αυτή η μείωση είναι της τάξης 1-2% πράγμα που δεν γίνεται αισθητό στον οδηγό. Τι έχω δηλαδή 200, τι 198, τι 195. Εμένα μου φαίνεται ίδιο!

4) Ακόμα πιο βασικό είναι αν καταστρέφει τον κινητήρα;

Εδώ πάλι όλοι υποστηρίζουν ότι λόγω καλύτερης κάυσης του υγραερίου δεν αφήνει κατάλοιπα και έτσι αυξάνεται η μακροζωία του κινητήρα και εδώ προσθέτεται και η αδυναμία νόθευσης του υγραερίου.

5) Ασφάλεια;

Υπάρχουν πολλά βίντεο και στο youtube που αποδεικνύουν ότι είναι ασφαλές όσο η βενζίνη ενώ τα κιτ έχουν κυκλώματα ασφαλείας και απομόνωσης σε περίπτωση σύγκρουσης.

6) Απόσβεση;

Εδώ λοιπόν παίζει ρόλο η επιλογή του κιτ και το πόσο κοστίζει καθώς φυσικά η χρήση του αυτοκινήτου και η μέση κατανάλωση του. Όσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση και η χρήση τόσο πιο γρήγορα γίνεται η απόσβεση.

7) Μόδα ή όχι;





Ας πάω τώρα και στα δικά μου δεδομένα. Με 9.5-10 μεικτή κατανάλωση και ελάχιστο ετήσιο κύκλο 20.000 χλμ και κανονική αυτονομία ας πούμε 400 χιλιόμετρα.

20.000/400=50 γεμίσματα των 50 λίτρων περίπου άρα 2500 λίτρα ετησιως

2500 λίτρα με 1.60 τιμή = 4000€

2500λίτρα με 0.80 τιμή υγραερίου = 2000€

Άρα εντός έτους κάνω απόσβεση της εγκατάστασης και του κιτ. Ωστόσο όλα αυτά θεωρητικά και όχι πρακτικά και με απαραίτητη προυπόθεση την διατήρηση της τιμής του υγραερίου.

Για να είμαι ειλικρινής σκέφτηκα την λύση ενός scooter αλλά δεν είμαι fan της μηχανής ειδικά με τους απρόσεχτους οδηγούς της Ελλάδας.

Αρκετά μεγάλο το δίλημμα μπορώ να πώ και σχεδόν αν ημέρα αλλάζω γνώμη για το αν θα προχωρήσω σε εγκατάσταση ή οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-11, 10:59
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Μεταφέρθηκε το θέμα στην κατάλληλη ενότητα (lpg και εναλλακτικά καυσιμα)

αν ρίξεις ένα βλέφαρο θα δεις διαφορα ενδιαφέροντα θέματα όπως αυτό

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=25613
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-11, 11:02
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Συγνώμη για το νέο thread δεν είχα πάει είδηση την δημιουργία νέας ενότητας στο φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-11, 18:29
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Αν δεν θες να παρεις scooter (εγω αυτο θα εκανα αν δεν ειχα εταιρικο), παρε ενα παμφηνο japanese καρο(starlet, micra κτλ)...εγω στο Ζ δεν θα εβαζα υγραεριο....πρωτον εκει που καθεται η φιαλη σιγουρα αλλαζει την κατανομη του βαρους και ειναι κριμα σε ενα sport ζυγισμενο αμαξι να το κανεις αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-11, 11:20
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Κοίτα δεν είμαι πιστάκιας ούτε κάνω 360 κάθε μέρα. Η κατανομή βάρους από εργοστάσιο φαντάζομαι είναι με γεμάτο ρεζερβουάρ, 70 κιλά οδηγό και άδειο αυτοκίνητο. Θές κατι τα πράγματα στο χώρο αποσκευών, θες κάτι ότι είμαι 100 κιλά κάτι από εδώ κάτι απο εκεί δεν είσαι ποτέ στα ίδια κιλά! Δεν πιστεύω ότι θα χάσει το στήσιμο του αυτοκινήτου από μία τέτοια μετατροπή! Εκτός αν κυνηγάς χρόνους που τότε όλα παίζουν το ρόλο τους!!!

Αν θα πήγαινα σε αυτοκίνητο δεύτερο θα πήγαινα σε ντίζελ και μάλλον smart αλλά εκεί μιλάμε για άλλο μπάτζετ. Αν είναι χαλάσω 1500-2000 θα προτιμούσα να πάω σε μηχανάκι που θα έβλεπα δραματική διαφορά στην κατανάλωση εκτός. Οπότε ψάχνω να δώ αν συμφέρει από οικονομικούς λόγους και φυσικά αξιοπιστίας το υγραέριο πάντα με το φόβο της Ελληνικής φορολογίας μέχρι να γίνει η απόσβεση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-11, 11:23
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θα πήγαινα σε αυτοκίνητο δεύτερο θα πήγαινα σε ντίζελ και μάλλον smart αλλά εκεί μιλάμε για άλλο μπάτζετ.
Δεν περιμένεις λίγο για το θέμα του πετρελαίου, τώρα που κάτι ακούγεται;

Αλήθεια, στη Z4, έχει χώρο για τη μπουκάλα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-11, 13:01
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Γρήγορες απαντήσεις:

1) Αν κάνεις χλμ ναι.
2) Η κατανάλωση όχι, το κόστος του καυσίμου όμως είναι μισό.
3) Μικροπράγματα, δεν θα καταλάβεις ποτέ την διαφορά.
4) Όχι, τουλάχιστον όχι τον δικό σου κινητήρα.
5) Είναι ασφαλέστερο της βενζίνης...
6) Εσύ ξέρεις τι χρήση κάνεις, εσύ μόνο μπορείς να υπολογίσεις την απόσβεση. Εγώ κάνω απόσβεση σε 6 μήνες.
7) Δεν θα το έλεγα μόδα, μάλλον ανάγκη των καιρών...

Αν βάλεις κιτ εσύ πλήρωσε κάτι παραπάνω και βάλε υγρής έγχυσης. Έτσι και λιγότερη κατανάλωση έχεις και καμία διαφορά στην απόδοση σε σχέση με την βενζίνη.

Το πρόβλημά σου είναι το που θα βάλεις την μπουκάλα βέβαια! Θα σκοτώσεις τελείως τον χώρο αποσκευών αν βάλεις "θερμοσίφωνο"!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-11, 22:13
Το avatar του χρήστη laantonios
laantonios Ο χρήστης laantonios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Μηνύματα: 129
laantonios is on a distinguished road
απαντώ και εγώ εν τάχει ως χρήστης e36 lpg

1) Εξαρτάται που θα κάνεις την εγκατάσταση
2) Αυξάνεται η κατανάλωση, μειώνεται κατα 40% το κόστος έως το ±2018
3) Πιστεύω πως πάει πιο ομαλά
4) Αποφεύγεις τις τελικές ...
5) Πιο ασφαλές απο τη βενζίνη & σίγουρα απο το πετρέλαιο.
6) Ανάλογα με τα χιλιόμετρα.
7) Θα το χαρακτήριζα σφάξιμο λαμαρίνας με σκοπό την μείωση της χασούρας. Σε καινούριο αυτοκίνητο δε θα το έκανα ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-11, 11:21
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Από όσο γνωρίζω βγαίνει η ρεζέρβα της βενζίνης και μπαίνει εκεί το ντεπόζιτο υγραερίου. Αν θές όμως μεγαλύτερο πάει στο χώρο αποσκευών. Εδώ λοιπόν θα ρωτήσω ένα συνεργείο αν μπορεί να φύγει η μπαταρία από αυτόν το χώρο( εκεί που άλλα αυτοκίνητα έχουν το έξτρα λάστιχο) και να έμπαινε εκεί μία μπουκάλα που δεν θα μου τρώει και χώρο αποσκευών!!!! Και η μπαταρία να πάει μπροστά!

Τέσπα απ' ότι διαβάζω δεν προκαλεί βλάβες οπότε θα πάω να ρωτήσω 3-4 εγκαταστάτες... Ίσως ανεβω και Αθήνα για εγκατάσταση!

@ laantonios όσο για το κόστος μην είσαι τόσο σίγουρος για το 2018... Ειδικά στην χώρα μας και με την κατάσταση που επικρατεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-11, 12:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο γνωρίζω βγαίνει η ρεζέρβα της βενζίνης και μπαίνει εκεί το ντεπόζιτο υγραερίου.
Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Ποτέ και με τίποτα. Η βενζίνη όχι απλά δεν φεύγει αλλά το αυτοκίνητο συνεχίζει και λειτουργεί με βενζίνη κάθε φορά που είναι κρύο και ώσπου να ζεσταθεί.

Η μπαταρία και να μετακινηθεί, ο χώρος είναι πολύ μικρός για να μπει ρεζέρβα άξια λόγου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.