Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-08, 20:07
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ DIESEL

Επειδη ειμαι νεος στους κινητηρες πετρελαιου θα ηθελα να μου πειτε οτι χρειαζεται να ξερω σχετικα με την συντηρηση η ακομη και με την βελτιωση..πχ καθε ποτε αλλαζω φιλτρο πετρελαιου τι παιζει με τις νεροπαγιδες..ποιες οι διαφορες τους, αν εχω προβλημα το καλοκαιρι με τις μεγαλες θερμοκρασιες , το τουρμπο αν θελει καποια ιδιαιτερη συντηρηση, τι παιζει με το βιοντιζελ, αν βαλω κοκκινο τι διαφορα θα εχει και γενικα οτι εχει να κανει με το πετρελαιο.
Ευχαριστω!
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-08, 22:03
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Αν και δεν είμαι ειδικός στα BMW ακόμη, καθότι ειδικός στα diesel (ταρίφάκι ) μπορώ να σου πω τα εξής που ισχύουν για όλα τα αυτοκίνητα diesel νέας γενιάς.

Τα φίλτρα τα αλλάζεις όποτε σου λέει ο κατασκευαστής. Ενα πολύ βασικό φίλτρο που ξέχασες να αναφέρεις είναι του αέρα, το οποίο δε φυσάμε ποτε, (όπως κακώς κάνουν σε κάποια συνεργεία) το πετάμε!

Πρόβλημα με τις θερμοκρασίες δεν υπάρχει. Φαντάσου πως όλα τα ταξί βγάζουν καλοκαίρια χωρίς να σβήσουν τις μηχανές τους, και με ανοικτό κλιματισμό.

Το τούρμπο δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη συντήρηση. Παρόλα αυτά όταν το αμάξι προέρχεται απο μεγάλο ταξίδι και έχουν αναπτυχθεί μεγάλες θερμοκρασίες στον κινητήρα οι κατασκευαστές προτείνουν να μην σβήσεις αμέσως τον κινητήρα μόλις σταματήσεις αλλα να περιμένεις λίγο. (Αποθέρμανση)

Το βιοντίζελ θα αργήσουμε πολύ να το δούμε στα αυτοκίνητά μας...

Κόκκινο... μακρυά! Στα αυτοκίνητα με κινητήρες common rail απαγορευεται αυστηρώς όχι απλά το κόκκινο πετρέλαιο, αλλα και το diesel κακής ποιότητας. Έτσι και πάθουν κάτι τα μπέκ ψεκασμού... την έβαψες! Ενδεικτικά αναφέρω σε Toyota Avensis 2004 μοντέλο συνάδελφοι που έψαχναν το πιο φτηνό πετρέλαιο να βάζουν αναγκαστήκανε να πληρώνουν 2500 ευρώ για αντικατάσταση των μπέκ, ενώ το δικό μου και άλλοι με τα ίδια αυτοκίνητα που δεν βάζουμε ότι και ότι, με τα διπλάσια χιλιόμετρα δεν έχουμε πρόβλημα!

Επίσης επειδή έχω παραγγείλει το 320d και το έχω διαβάσει στα χαρακτηριστικά του, η BMW εφοδιάζει τα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητά της με ένα φίλτρο σωματιδίων που η ζωή του εξαρτάται απο την ποιότητα του καυσίμου που χρησιμοποιείς όπως μου είπαν απο την αντιπροσωπία...

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

Φιλικά
Κώστας
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-08, 11:24
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Κώστα μπράβο!!! Ευγε!!
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-08, 18:15
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Επίσης....
Ξέχασα να το αναφέρω ίσως επειδή το θεωρώ δεδομένο αλλα αρκετοί που δεν είχαν ποτέ diesel αυτοκίνητα δε το γνωρίζουν, ένα πράγμα που είναι απαραίτητο περισσότερο απο τις βενζινομηχανές είναι το ζέσταμα του κινητήρα όταν είναι κρύος. Πολύ βασικό αν σε ενδιαφέρει η μακροζωία του. Το σωστό ζέσταμα γίνεται με χαλαρή οδήγηση και όχι με σταματημένο το αυτοκίνητο και αφημένη την μηχανή σε λειτουργία. Αφού ζεσταθεί, άλλαξέ του τα πετρέλαια !
Επίσης, είναι απαραίτητο συχνό "ξεμπούκωμα" γιατι η πολλαπλή γεμίζει καπνιές και αν δε το πιέζεις σύντομα θα χρειαστεί καθάρισμα. (Αν και το θεωρώ περιττό να στο πώ, τι στο καλό, δε πιστευω πως υπήρχε περίπτωση να το αφήσεις να μπουκώσει )
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-08, 20:14
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
τα βασικα για ζεσταμα κτλ τα ξερω..οσο για το ξεμπουκωμα μην ανησυχεις...μπορει ολα τα αλλα να μην τα κανω που λεει ο λογος αλλα αυτο γινεται σχεδον καθε μερα..με την καταληλη προθερμανση φυσικα...θα ηθελα να μου πεις αν ξερεις τι παιζει με τις νεροπαγιδες.
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-08, 20:53
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Δυστυχώς σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω...
Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να την ελεγξω. Eίναι σε σημείο που δεν φτάνεις αν δεν είσαι τιραμόλας στα avensis, αν θυμάμαι καλά πρέπει να αφαιρέσεις το φίλτρο του πετρελαίου...
Πάντως αν προσέχεις την ποιότητα του πετρελαίου που βάζεις, δε θα χρειαστεί να το ψάξεις ούτε εσύ.
Προσωπικά προτιμώ το V-Power diesel της Shell (τρομερή διαφορά στην απόδοση που όμως θα την δείς απο το 2o - 3o φουλάρισμα) μετά το Diesel Extra πάλι της Shell (πιο οικονομικό) και της BP (όπως και της Shell).

ΥΓ Καλό θα ήταν να μεταφερθεί στην συντήρηση καθώς εκεί μπορεί να τα δουν και άλλοι που ενδιαφέρονται
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-08, 22:00
Το avatar του χρήστη kostase28
kostase28 Ο χρήστης kostase28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2007
Μηνύματα: 417
kostase28 is on a distinguished road
Με ενα απλο προγραμματακι εχεις για πλακα 25-30 ιππους,χωρις καμμια επιπτωση στην αξιοπιστια.Αλλα ακομα στην Ελλαδα ειναι νωρις να βρεις καλο προγραμματιστη για πετρελαια.Να βαζεις ΠΑΝΤΑ κορυφαια ποιοτητα πετρελαιου!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-08, 14:26
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
το τσιπακι το γνωριζω και ειναι στα μελλοντικα σχεδια μου..υπαρχει καποιος που τα βαζει στη βορεια ελλαδα.Το φοραει ενα ακομη ντιζελ του φορουμ και ειναι αρκετα αξιοπιστο και αποδοτικο.
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-08, 14:09
Το avatar του χρήστη georgiou
georgiou Ο χρήστης georgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 1.015
georgiou has a spectacular aura aboutgeorgiou has a spectacular aura about
εγω εχω ενα Ε46 320d και ενα Ε90 320d
ο,τι σου ειπε ο skatzoxeiros σωστότατος!!!
απλα να ξερεις επεισης οτι αν το αφησεις ακινητοποιημενο για καιρο (εγω το ειχα για πουλημα και την πατησα..) 8α πρπει να το βαζεισ να δουλεθει το μοτερ κα8ε τοσο..
διοτι εμενα μου μαμη8ηκε η τουρπινα και εβαλα καινουργια...!!!!

το μονα αρνητικα που εχουν ειναι

1) δεν μπορεις να μπεις στον νομο αττικης και 8εσσαλονικης αλλα κατι μ εχουν πει οτι παιζει αν εισαι απο επαρχεια και κατι τετοια... αλλα τπτ ακομα επισημο!!

2) το περισσοτερο γκαζι και ροπη που εχει απο ενα βενζινης με συναμα πολυ μικροτερη καταναλωση..!(αρνητικο για τους κατόχους 320i)


καλα και πολλα χιλιομετρα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-08, 17:14
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
φιλε μου καλοταξιδα και τα δυο...αυτο που μου λες με την τουρμπινα λιγο περιεργο μου ακουγεται...μηπως ο μαντρας το βραδυ το εβγαζε στα λιμανακια η κατι τετοιο? δεν νομιζω να χαλαει αν μενει καιρο ακινητοποιημενο...οσο για τα υπολοιπα μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο καταναλωση και απο γκαζια!
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.