Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-15, 10:30
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Τριξίματα στο εσωτερικό e46 coupe

Καλημερα ομάδα. Διάφορους θορύβους ακούω όταν είμαι κυρίως σε δρόμους τραχύς η όταν πέφτω σε λακούβες. Κάποιοι νομίζω οτι προέρχονται απο το ταμπλό άλλοι απο την ηλιοροφή άλλοι απο τις πόρτες και γενικά εχω αρκετό θόρυβο μεςα στην καμπίνα. Πιστεύω οτι όλοι μας με τα 46 άρια κουπέ έχουμε παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί να γίνει κάτι για να το φτιάξω αυτο? επίσης ακούω πολυ θόρυβο που προέρχεται απο το πισω μέρος σαν να μην ειναι κάτι σφραγισμένο καλα.Ειναι πολυ σπαστικό όλο αυτο. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-15, 13:04
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα ομάδα. Διάφορους θορύβους ακούω όταν είμαι κυρίως σε δρόμους τραχύς η όταν πέφτω σε λακούβες. Κάποιοι νομίζω οτι προέρχονται απο το ταμπλό άλλοι απο την ηλιοροφή άλλοι απο τις πόρτες και γενικά εχω αρκετό θόρυβο μεςα στην καμπίνα. Πιστεύω οτι όλοι μας με τα 46 άρια κουπέ έχουμε παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί να γίνει κάτι για να το φτιάξω αυτο? επίσης ακούω πολυ θόρυβο που προέρχεται απο το πισω μέρος σαν να μην ειναι κάτι σφραγισμένο καλα.Ειναι πολυ σπαστικό όλο αυτο. Ευχαριστώ.
γεράσανε Σπύρο τα κακόμοιρα,τι να σου κάνουν?Στο ταμπλώ ο θόρυβος συνήθως προέρχεται από σπασμένα κλιπς στα διακοσμητικά τριμ.Στις πόρτες επίσης βρήκα στο δικό μου σπασμένα κλιπς στα τριμ των πίσω θυρών(sedan).O μεγάλος θόρυβος και εντελώς σπαστικός όμως είναι από τα λάστιχα στις πόρτες...Δοκίμασα μια φορά και έβαλα σπρέι σιλικόνης αλλά 1ον μαζεύει όλη τη σκόνη και 2ον γλιτσιάζει τόσο πολύ το λάστιχο που μακροπρόθεσμα πιστεύω πως κάνει μόνο ζημιά.Οπότε δεν ξαναέβαλα ποτέ σιλικόνη.Δοκίμασα ένα προιόν της sonax για τα λάστιχα αλλά δεν έχει αποτέλεσμα παρα για 2-3 μέρες.Το καλό είναι ότι δεν επηρεάζει το λάστιχο καθόλου αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες δεν είναι για συχνή χρήση.Από το πίσω μέρος για την ώρα δεν έχω θόρυβο,σφύριγμα ή οτιδήποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-15, 13:28
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Στα door panels ξεκολανε οι βασεις που πατανε τα κλιπς κ κουμπωνουν..ειχα το ιδιο προβλημα στο e36 σε ολες τις πορτες κ ετριζε ανελειτα!απλα κολλησα τις βασεις με κολλα δυο συστατικων κ το προβλημα λυθηκε κ δεν ξαναπαρουσιαστηκε 3χρονια μεχρι κ την προηγουμενη βδομαδα που το πουλησα..τα ιδια συπτωματα εχει κ το e46 που αγορασα..καποια στιγμη θα κανω την παραπανω διαδικασια κ τελος!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-15, 17:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω παντως με τα 15ρια δεν ακουω κιχ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-15, 17:18
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Τελικα ειναι μεγαλο νταβαντουρι η επισκευη των door panels στα e46..εβγαλα σημερα του οδηγου και εχουν ξεκολλησει κ οι 7 βασεις κ το πανω φιλετο (αυτο που κουμπουνει κοντα στο τζαμι) κ οι δυο θηκες που ειναι κ αυτες κολλητες..ανοιξα δουλειες κ ειναι κ του συνοδηγου ετσι!θελω δηλαδη 5-6 κολλες..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-15, 10:23
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Αυτα επειδή δεν το πολυεχω μπορεί να μου το δει ενας φανοποιος?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-15, 13:47
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Ειναι η ιδια διαδικασια ,κανετε αναζητηση το φορουμ εχει μεγαλη βαση δεδομενων που βοηθανε


http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=22834

Και το κατω λινκ για επισκευη γρυλλου σε 4πορτο Ε46 που
περιεχει παλι την αφαιρεση του πανελ.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=25458
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-15, 18:35
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μα αν χρησιμοποιησεις κολλα 2 συστατικων, πως θα μπορεσεις να την αφαιρεσεις ξανα για π.χ. επισκευη γρυλλου; ή εννοεις κολλα πανω στα κλιπς μονο; αλλα και παλι εαν σπασει καποιο πως θα το αντικαταστησεις εαν ειναι κολλημενο; κατι δεν καταλαβα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-15, 18:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
μα αν χρησιμοποιησεις κολλα 2 συστατικων, πως θα μπορεσεις να την αφαιρεσεις ξανα για π.χ. επισκευη γρυλλου; ή εννοεις κολλα πανω στα κλιπς μονο; αλλα και παλι εαν σπασει καποιο πως θα το αντικαταστησεις εαν ειναι κολλημενο; κατι δεν καταλαβα.
Νομίζω εννοεί άλλο..
Κάθε πάνελ πόρτας, έχει επάνω του κάποια κομμάτια, τα οποία κολλάνε με λιώσιμο και φούσκωμα.. Ας πούμε θήκη για μικροτεμάχια, θήκη για το ηχείο, μεσαία ταπετσαρία..
Νομίζω αυτά εννοεί, και όχι το πάνελ αυτό καθεαυτό όπως κουμπώνει στην πόρτα...
Ομοίως, επάνω στο καθεαυτό πάνελ, μπορεί να χρειαστεί να επισκευάσει τη φωλιά του
κάθε κλίπς...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-15, 22:57
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ακριβως αυτο εννοω!πανω στο πανελ εχει καποια κομματια που ειναι κολλημενα με μια κολλα κιτρινη..εγω εξησα την κολλα κ εβαλα δυο συστατικων!την πορτα του οδηγου την εφτιαξα ηδη!η πορτα παντως βγαινει κανονικα παντως..απλος ξεκουμπωνοντας τα κλιπς!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.