Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-14, 19:12
iparout Ο χρήστης iparout δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-09-2009
Μηνύματα: 76
iparout is on a distinguished road
Επισκευή Ζάντας ?

Χαίρετε.

Ποιον θα προτείνατε για επισκευή-ρετούς ζαντών 5ετίας ? Βασικά, μία έχει ραγίσει εσωτερικά και στις άλλες υπάρχουν και ψιλογρατζουνίες-χτυπήματα από πεζοδρόμια κ.τ.λ. στην εξωτερική πλευρά, ενώ μάλλον όλες θέλουν λίγο ίσιωμα. Γενικά θα ήθελα κάποιον να κάνει τις ζάντες καινόυριες (δεν χρειάζονται βάψιμο)

Πρόκειται για καλές (βλ. ακριβές) ζάντες και θα ήθελα κάποιον αποδεδειγμένα καλό.

http://www.bmw.com/com/en/owners/acc...l?proDsId=4327

Πέττας (έφτιαξα μια ζάντα προ 3ετίας εκεί και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος αλλά διάβασα πως πλέον έχει ρίξει αρκετά την ποιότητα)- Στέργιος - Ζανιάς (με έχει εξυπηρετήσει άπειρες φορές για μπάλωμα σε λάστιχο κ.τ.λ., πολύ καλό παιδί), Τζόκας ή κάποιος άλλος ? Θα βοηθούσε κάποιος να μπορεί να μου κάνει και ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση μετά, αν χρειαστεί.

Thanks !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-14, 19:57
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέργιος - Ζανιάς (με έχει εξυπηρετήσει άπειρες φορές για μπάλωμα σε λάστιχο κ.τ.λ., πολύ καλό παιδί),
Εκεί έχω πάει κι εγώ 3 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-14, 20:08
iparout Ο χρήστης iparout δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-09-2009
Μηνύματα: 76
iparout is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί έχω πάει κι εγώ 3 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένος.
Σε ποιον από τους δύο αναφέρεσαι ? Τι ακριβώς δουλειά σου έκαναν ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-14, 20:20
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Στο Στέργιο.
Την πρώτη φορά ίσιωμα και κόλλημα στην άκρη της μια 7άρα, τη δεύτερη ίσιωμα, την τρίτη ίσιωμα με ζέσταμα και (πώς να το πω αυτό που έκαναν, τρίψιμο και γυάλισμα της πατούρας) σε μια 9άρα.
(16άρες Borbet Type A)
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-14, 22:37
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Εγω πηγα τις δικες μου στον Στεργιο για full refurbish και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-14, 18:31
iparout Ο χρήστης iparout δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-09-2009
Μηνύματα: 76
iparout is on a distinguished road
Πήγα στον Στέργιο.

Ευγενέστατο το αφεντικό αλλά πλήρης απογοήτευση από το αποτέλεσμα. Έφτιαξα μια "γρατζουνιά" από πεζοδρόμιο στην μπροστά ζάντα και ένα ράγισμα που είχε η πίσω και προκαλούσε στο ελαστικό απώλεια αέρα.

Στην μεν μπροστά ζάντα, την έτριψε για να φύγει η γρατζουνιά και επειδή, προφανώς, την έτριψε παραπάνω απ' όσο έπρεπε, πλέον το σημείο εκείνο έχει γίνει εντελώς επίπεδο και διαφέρει πολύ από το υπόλοιπο (η γρατζουνιά ήταν πάνω σε ένα "νεύρο" από τις ακτίνες της ζάντας). Παραθέτω φωτό μετά την επισκευή, αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο έντονη η διαφορά απ' ότι φαίνεται, και ασφαλώς πολύ πιο χτυπητό στο μάτι απ' ότι η γρατζουνιά που πήγα να διορθώσω.







Όσων αφορά το ράγισμα της πίσω ζάντας, δεν ξέρω τι δουλειά έκανε αλλά η ζάντα ξαναράγισε στο ίδιο σημείο σε 10 μέρες και έχανε πάλι αέρα το λάστιχο !! Την πήγα στον Ζανιά και την έφτιαξε εκ νέου, και μέχρι στιγμής δεν έχω καποιο πρόβλημα. Την μπροστά ζάντα (με την "επιδιορθωμένη" γρατζουνιά) την άφησε όπως ήταν γιατί μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Παρεμπιπτόντως, μιλάμε για ζάντες των 2000 ευρώ !

Ρωτώντας τριγύρω, μου είπαν πως πράγματι ο Μπιλίρης κάνει την καλύτερη δουλειά οπότε θα περάσω κάποια στιγμή κι από εκεί εντός του έτους για να κάνω ένα γενικό ρετούς στις ζάντες μου.

Συμπέρασμα : Δυστυχώς πολύ δυσαρεστημένος από τη δουλειά του Στέργιου. Κρίμα γιατί η ειλικρίνεια και η εξυπηρετικότητα του προσωπικού εκεί με σκλάβωσαν. Αρκετά ικανοποιημένος από τον ΖΑνιά, απ' όπου θα βάλω και καινούρια λάστιχα προσεχώς. Επιπλέον, ηθικό δίδαγμα : Όσο τελειομανείς ή τρελαμένοι κι αν είστε με το αμάξι, μην προσπαθείτε να φτιάξετε μικρά σημάδια-γρατζουνιές που βλέπετε μόνο εσείς, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο από το αρχικό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-14, 18:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα : Δυστυχώς πολύ δυσαρεστημένος από τη δουλειά του Στέργιου. Κρίμα γιατί η ειλικρίνεια και η εξυπηρετικότητα του προσωπικού εκεί με σκλάβωσαν. Αρκετά ικανοποιημένος από τον ΖΑνιά, απ' όπου θα βάλω και καινούρια λάστιχα προσεχώς. Επιπλέον, ηθικό δίδαγμα : Όσο τελειομανείς ή τρελαμένοι κι αν είστε με το αμάξι, μην προσπαθείτε να φτιάξετε μικρά σημάδια-γρατζουνιές που βλέπετε μόνο εσείς, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο από το αρχικό πρόβλημα.
Συμπέρασμα rapid...
Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, με αποτέλεσμα, το τέλειο για εμένα αποτέλεσμα,
να είναι απλά μη αποδεκτό απο εσένα..
Ηθικό δίδαγμα rapid...
Η επισκευή δεν φέρνει ποτέ το εξάρτημα στην προγενέστερη μορφή του, μπορεί όμως
να το καταστρέψει ολοσχερώς.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-14, 19:27
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα στον Στέργιο.

Ευγενέστατο το αφεντικό αλλά πλήρης απογοήτευση από το αποτέλεσμα. Έφτιαξα μια "γρατζουνιά" από πεζοδρόμιο στην μπροστά ζάντα και ένα ράγισμα που είχε η πίσω και προκαλούσε στο ελαστικό απώλεια αέρα.

Στην μεν μπροστά ζάντα, την έτριψε για να φύγει η γρατζουνιά και επειδή, προφανώς, την έτριψε παραπάνω απ' όσο έπρεπε, πλέον το σημείο εκείνο έχει γίνει εντελώς επίπεδο και διαφέρει πολύ από το υπόλοιπο (η γρατζουνιά ήταν πάνω σε ένα "νεύρο" από τις ακτίνες της ζάντας). Παραθέτω φωτό μετά την επισκευή, αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο έντονη η διαφορά απ' ότι φαίνεται, και ασφαλώς πολύ πιο χτυπητό στο μάτι απ' ότι η γρατζουνιά που πήγα να διορθώσω.







Όσων αφορά το ράγισμα της πίσω ζάντας, δεν ξέρω τι δουλειά έκανε αλλά η ζάντα ξαναράγισε στο ίδιο σημείο σε 10 μέρες και έχανε πάλι αέρα το λάστιχο !! Την πήγα στον Ζανιά και την έφτιαξε εκ νέου, και μέχρι στιγμής δεν έχω καποιο πρόβλημα. Την μπροστά ζάντα (με την "επιδιορθωμένη" γρατζουνιά) την άφησε όπως ήταν γιατί μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Παρεμπιπτόντως, μιλάμε για ζάντες των 2000 ευρώ !

Ρωτώντας τριγύρω, μου είπαν πως πράγματι ο Μπιλίρης κάνει την καλύτερη δουλειά οπότε θα περάσω κάποια στιγμή κι από εκεί εντός του έτους για να κάνω ένα γενικό ρετούς στις ζάντες μου.

Συμπέρασμα : Δυστυχώς πολύ δυσαρεστημένος από τη δουλειά του Στέργιου. Κρίμα γιατί η ειλικρίνεια και η εξυπηρετικότητα του προσωπικού εκεί με σκλάβωσαν. Αρκετά ικανοποιημένος από τον ΖΑνιά, απ' όπου θα βάλω και καινούρια λάστιχα προσεχώς. Επιπλέον, ηθικό δίδαγμα : Όσο τελειομανείς ή τρελαμένοι κι αν είστε με το αμάξι, μην προσπαθείτε να φτιάξετε μικρά σημάδια-γρατζουνιές που βλέπετε μόνο εσείς, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να είναι χειρότερο από το αρχικό πρόβλημα.
Γιατι περιμενες οτι θα φυγει η γρατζουνια και δεν θα φαινεται τιποτα χωρις να βαφτει η ζαντα;; Εφοσον εφαγε υλικο και δεν εβαψε απο επανω ειναι αναμενομενο να φαινεται η διαφορα με την υπολοιπη ζαντα που ειναι βαμενη και με βερνικι. Εγω στην περιπτωση αυτη θα εβαφα ζαντα.

Οσον αφορα το ραγισμα που ξαναεσπασε στο ιδιο ακριβως σημειο, του την πηγες πισω να του το πεις; Θα του ζητουσα να την επισκευασει χωρις χρεωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 11-11-14 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-14, 20:14
iparout Ο χρήστης iparout δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-09-2009
Μηνύματα: 76
iparout is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι περιμενες οτι θα φυγει η γρατζουνια και δεν θα φαινεται τιποτα χωρις να βαφτει η ζαντα;; Εφοσον εφαγε υλικο και δεν εβαψε απο επανω ειναι αναμενομενο να φαινεται η διαφορα με την υπολοιπη ζαντα που ειναι βαμενη και με βερνικι. Εγω στην περιπτωση αυτη θα εβαφα ζαντα.

Οσον αφορα το ραγισμα που ξαναεσπασε στο ιδιο ακριβως σημειο, του την πηγες πισω να του το πεις; Θα του ζητουσα να την επισκευασει χωρις χρεωση.
Με βάση αυτά που είχα δει από τον Πέττα προ 2ετίας περίπου (αντίστοιχο χτύπημα σε ίδιο ακριβώς σημείο που φτιάχτηκε χωρίς να φαίνεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε), περίμενα κάτι καλύτερο. Αν ήξερα ότι θα ήταν αυτό το αποτέλεσμα, δεν θα το έφτιαχνα. Απλώς δεν πήγα στον Πέττα αυτή τη φορά γιατί διάβασα παντού ότι έχει ρίξει αρκετά την ποιότητα.

Δεν του ξαναπήγα τη ζάντα που έσπασε εκ νέου μιας και δεν ήμουν ευχαριστημένος με την δουλειά του εξ' αρχής.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.