Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-06, 19:12
Το avatar του χρήστη simgr
simgr Ο χρήστης simgr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 111
simgr is on a distinguished road
205/55/16 ή 225/50/16

Καλησπέρα σας,
χρειάζομαι επειγόντως την άποψη σας! Τι ελαστικό να βάλω σε 16άρα ζάντα για Ε46, 205/55 ή 225/50. Ποιές οι διαφορές πέραν του κόστους;
__________________

Έχω μια μπέμπα ασημί, κουκλίτσα αληθινή, την λένε 318i την αγαπώ πολύ!
Δύναμη δεν έχει και ούτε τελική, αλλά γράφουμε χιλιόμετρα με στυλ στην εθνική!!!
Τής άλλαξα εκκεντροφόρο και πρόγραμμα μαζί και τώρα την ζηλεύουνε ακόμη πιο πολύ!
Μωρό μου θα είμαστε για πάντοτε μαζί και άσε τις υπόλοιπες να ψάχνουν... αγοραστή!!!


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-06, 19:19
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Οι γνωστές νομίζω, το 205/55 θα συνεπάγεται λιγότερη κατανάλωση-θόρυβο κύλισης και αεροδυναμικούς θορύβους και καλύτερες επιδόσεις με περισότερη άνεση απ'το 225/50, το μόνο καλό που μπορώ να πω για αυτα είναι το καλύτερο Look λόγω μεγαλύτερου μεγέθους, κατα τ'άλα η επιλογή σου πρέπει να είναι με βάση την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου πιστέυω (λέω'γω τώρα που έχω 255/35 σε 316 )
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-06, 19:33
Το avatar του χρήστη simgr
simgr Ο χρήστης simgr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 111
simgr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels
Οι γνωστές νομίζω, το 205/55 θα συνεπάγεται λιγότερη κατανάλωση-θόρυβο κύλισης και αεροδυναμικούς θορύβους και καλύτερες επιδόσεις με περισότερη άνεση απ'το 225/50, το μόνο καλό που μπορώ να πω για αυτα είναι το καλύτερο Look λόγω μεγαλύτερου μεγέθους, κατα τ'άλα η επιλογή σου πρέπει να είναι με βάση την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου πιστέυω (λέω'γω τώρα που έχω 255/35 σε 316 )

Δηλαδή φίλε μου με το 225/50 θα έχω χειρότερες επιδόσεις;
Από κράτημα;
__________________

Έχω μια μπέμπα ασημί, κουκλίτσα αληθινή, την λένε 318i την αγαπώ πολύ!
Δύναμη δεν έχει και ούτε τελική, αλλά γράφουμε χιλιόμετρα με στυλ στην εθνική!!!
Τής άλλαξα εκκεντροφόρο και πρόγραμμα μαζί και τώρα την ζηλεύουνε ακόμη πιο πολύ!
Μωρό μου θα είμαστε για πάντοτε μαζί και άσε τις υπόλοιπες να ψάχνουν... αγοραστή!!!


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-06, 19:53
Το avatar του χρήστη silent
silent Ο χρήστης silent δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 246
silent will become famous soon enough
Λιγότερη επιτάχυνση αλλα καλύτερο κράτημα εως πολύ καλύτερο αναλογα με το οδόστρωμα. Πάντως αν δεν έχει καλή ανάρτηση καλύτερα να μπεί πρώτα ανάρτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-06, 20:34
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Το μεγαλύτερο σε φάρδος ελαστικό δε συνεπάγεται άμεσα και καλύτερο κράτημα! Μερικές φορές ίσως να συμβεί και το αντίθετο!!
__________________
www.billionaires-club.biz

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-06, 20:37
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Tα φαρδια λαστιχα κατα κανονα ειναι καλυτερα σε καλο στεγνο δρομο αλλα χειροτερα σε βρεγμενο.

Επισης κοβουν το αυτοκινητο αλλα δινουν καλυτερη προσφυση και φρενο.

Τελος, κανενα απο τα παραπανω δεν ειναι απολυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-06, 20:40
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silent
Λιγότερη επιτάχυνση αλλα καλύτερο κράτημα εως πολύ καλύτερο αναλογα με το οδόστρωμα. Πάντως αν δεν έχει καλή ανάρτηση καλύτερα να μπεί πρώτα ανάρτηση.
Αυτό ακριβός! Πρόσεξε, πέρυσι είχα την Compact 316 Sports ti όπου είχε σπορ ρύθμιση στις αναρτήσεις απ'τη μαμά Bmw και ελαστικά 205/50, κράταγε καλύτερα από την 316Ci που έχω τώρα με μαλακή ρύθμιση στην ανάρτηση και 255/35 ελαστικά, τα πάντα είναι θέμα σωστόν ισοροπιόν, όταν πας για την εμφάνιση μόνο τα γ@μας όλα! Τα μεγαλύτερα ελαστικά θέλουν και περισότερη ιπποδύναμη για να ζεσταθούν και να αρχίσουν να δουλέυουν σωστά. Σε μπέρδεψα? Απλά αν έχεις 316 προτίμησε τα 205.
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-06, 21:49
Το avatar του χρήστη simgr
simgr Ο χρήστης simgr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 111
simgr is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels
Αυτό ακριβός! Πρόσεξε, πέρυσι είχα την Compact 316 Sports ti όπου είχε σπορ ρύθμιση στις αναρτήσεις απ'τη μαμά Bmw και ελαστικά 205/50, κράταγε καλύτερα από την 316Ci που έχω τώρα με μαλακή ρύθμιση στην ανάρτηση και 255/35 ελαστικά, τα πάντα είναι θέμα σωστόν ισοροπιόν, όταν πας για την εμφάνιση μόνο τα γ@μας όλα! Τα μεγαλύτερα ελαστικά θέλουν και περισότερη ιπποδύναμη για να ζεσταθούν και να αρχίσουν να δουλέυουν σωστά. Σε μπέρδεψα? Απλά αν έχεις 316 προτίμησε τα 205.

Το μπεμβεδάκι μου είναι 318ί/Ε46 (1,9/118αλ.) και του έχω κάνει και κάποιες μετατροπές (bilstein/h&r ανάρτηση, εκκεντροφόρο-πρόγραμμα κ.α.).
Σίγουρα θα ήταν καλύτερα 225 λάστιχα με μια 17άρα, άλλα προς το παρόν αυτή η λύση αποκλείεται για οικονομικούς λόγους. Με αυτά τα δεδομένα τι προτείνετε; Έχει κάποιος εκεί έξω αλλάξει απο 205/55/16 σε 225/50/16 για να μου πεί την γνώμη του;
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.
__________________

Έχω μια μπέμπα ασημί, κουκλίτσα αληθινή, την λένε 318i την αγαπώ πολύ!
Δύναμη δεν έχει και ούτε τελική, αλλά γράφουμε χιλιόμετρα με στυλ στην εθνική!!!
Τής άλλαξα εκκεντροφόρο και πρόγραμμα μαζί και τώρα την ζηλεύουνε ακόμη πιο πολύ!
Μωρό μου θα είμαστε για πάντοτε μαζί και άσε τις υπόλοιπες να ψάχνουν... αγοραστή!!!


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-06, 13:59
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
φιλε μου και εγω τον ιδιο προβληματισμο ειχα πριν βαλω καινουργια λαστιχα.

Οι περισσοτεροι λαστιχαδες με απετρεπαν να βαλω στο 1.6 /225 για τους λογους που ανεφεραν οι προλαλησαντες. Ειχα ηδη /225 (ετσι το ειχα αγορασει δηλαδη) και με ειχαν σχεδον πεισει να πεσω σε /205. Δε πτοηθηκα και ξανα εβαλα 225 καθοτι τωρα φαινεται πολυ πιο ομορφο απο το /205.

Δεν νομιζω να εχεις ιδαιτερο προβλημα με κρατημα σε βρεγμενο οπως επισης και δεν θα ειναι τοοσοο μεγαλη η αισθηση οτι χανεις σε αποδοση και καταναλωση γιατι δεν πας σε extreme αλλαγη π.χ 235-255... Η διαμετρος ειναι η ιδια, αλλα το πατημα λιγο μεγαλυτερο.
Το κρατημα που εχω παντως (ειναι βεβαια σε συνδιασμο και με τα σπορ sachs που βαζει η BMW) ειναι πιστευω καλυτερο απο το να εβαζα 205/55 που εχει λιγακι μεγαλυτερο πλαϊνο.

Το θεμα ειναι ενα: επειδη ακουσα πολλες αποψεις,ο καθε λαστιχας ελεγε τα δικα του και με τρελαναν στη κυριολεξια εμενα μου αρεσε με 225 και το εβαλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-06, 15:06
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
εγω που εχω 225/45/17 δεν νιωθω παντος οτι το αμαξι δεν παει και σε συνδυασμο με τιν σπορ μαμα αναρτηση εχο παρα πολυ καλο κρατημα και σε βρεγμενο ακομη οδοστρωμα...τα λαστιχα να προσεξεις θα ελεγα πιο πολυ παρα το μεγεθος...το δικο μου ειναι 1.9ci με μισελεν pilot sport
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.