Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-17, 20:26
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Φρένα Ε46 - Αναβάθμιση με BMW parts

Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό ομολογουμένως.

Πρώτα από όλα να πω ότι έχω ψάξει και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ (-α) αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι τα μπροστινά είναι straight off τοποθέτηση ενώ για να μπει και το πίσω πρέπει να αλλάξει όλο το άκρο διότι ο δίσκος από το 330 έχει διαφορετική διάμετρο από τα υπόλοιπα.


Έχω βρει διάφορους σε ebay καθώς και εδώ που πουλάνε εμπρός δαγκάνες από 330 αλλά να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί λίγο με τους κωδικούς των calipers δίοτι σε ορισμένους μήνες το bmwfans.info δίνει ότι 330 και 325 φορούσαν τον ίδιο κωδικό. Ο δίσκος έτσι και αλλιώς στο 330 είναι 325mm και ίδιο πάχος (δε το έχω πρόχειρο τώρα) άρα τι παίζει με τις μπροστινές δαγκάνες;


Ξέρει κάποιος part numbers; έχει να προτείνει από που μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα ή έχει κάποιον έμπιστο πωλητή στο ebay;

Για το πίσω λογικά θα πάω σε πλήρες σετ γέφυρας οπότε θα προσπαθήσω να το βρω ολόκληρο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-17, 21:21
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό ομολογουμένως.

Πρώτα από όλα να πω ότι έχω ψάξει και εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ (-α) αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι τα μπροστινά είναι straight off τοποθέτηση ενώ για να μπει και το πίσω πρέπει να αλλάξει όλο το άκρο διότι ο δίσκος από το 330 έχει διαφορετική διάμετρο από τα υπόλοιπα.


Έχω βρει διάφορους σε ebay καθώς και εδώ που πουλάνε εμπρός δαγκάνες από 330 αλλά να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί λίγο με τους κωδικούς των calipers δίοτι σε ορισμένους μήνες το bmwfans.info δίνει ότι 330 και 325 φορούσαν τον ίδιο κωδικό. Ο δίσκος έτσι και αλλιώς στο 330 είναι 325mm και ίδιο πάχος (δε το έχω πρόχειρο τώρα) άρα τι παίζει με τις μπροστινές δαγκάνες;


Ξέρει κάποιος part numbers; έχει να προτείνει από που μπορώ να τα αγοράσω από Ελλάδα ή έχει κάποιον έμπιστο πωλητή στο ebay;

Για το πίσω λογικά θα πάω σε πλήρες σετ γέφυρας οπότε θα προσπαθήσω να το βρω ολόκληρο.
Για το 325 δε γνωρίζω το 330 φοράει όντως 325mm x25mm...Aν αλλάξεις εμπρός μουαγιέ-ρουλεμάν από Μ3Ε46 μπορείς να βάλεις δίσκους από αυτό που είναι μεν 325mm αλλά 28mm πάχος.Για πίσω ήξερα πως μπαίνει από το 330 στα υπόλοιπα 46άρια με κάποια τροποποίηση στις σιαγώνες του χειρόφρενου.Δεν το έχω κάνει και επιφυλάσσομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-17, 22:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ναι γνωρίζω τι παίζει με Μ φρένα σε μη Μ και δεν είμαι διατεθιμένος να μπω σε τέτοια πατέντα, γιαυτό και ψάχνω να δω τι ακριβώς ανταλλακτικά χρειάζονται για τα φρένα από το 330.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-17, 22:49
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Και συγκεκριμένα αυτό που με μπερδεύει είναι εδώ

http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...sor/#6765881_1

Αν πατήσει κανείς στο drop down menu θα δει ότι οι μπροστά δαγκάνες λέει ότι είναι ίδιες με το 325. Δλδ 325 και 330 φοράνε ίδια δαγκάνα με το 330 αλλά το μεν 330παίρνει δίσκο 325Χ25 ενώ το 325 παίρνει 300Χ22

Είναι δυνατόν η διαφορά μεταξύ των δύο να είναι μόνο ο δίσκος;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-17, 22:57
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
χλωμό το λογικό είναι να αλλάζει θέση και η δαγκάνα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-17, 23:03
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
H να έχει άλλο τακάκι πιθανώς; Γιατί αν αλλάζει θέση η δαγκάνα και από τη στιγμή που μιλάμε για την ίδια δαγκάνα (για 325 και 330) πρέπει να αλλάζει και η θέση της σε σχέση με το δίσκο λόγω, όμως, διαφορετικού καλαμιού ή γονάτου.

Τι στο καλό ρε γμτ, εγώ νόμιζα είναι straight up μετατροπή και ήμουν στο τσάκ να πάρω ένα σετ δαγκάνες.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-17, 23:59
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν αλλάζει η θέση που είναι και το πιο λογικό τότε αλλάζει φυσικά και το άκρο που βιδώνει πάνω, για άλλο τακάκι ούτε λόγος.
Στην καλύτερη περίπτωση να υπάρχει κάποιος αντάπτορας για να αλλάξει θέση αλλά αυτό θα υπήρχε μόνο όταν θα υπήρχε εργοστασιακό κιτ αναβάθμισης όπως έγινε με το μ3 που φόρεσε τα φρένα του csl, ίδια δαγκάνα άλλος δίσκος και ένας αντάπτορας για να ταιριάξουν μεταξύ τους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-17, 12:12
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Μην μπερδεύεσαι και ψάχνεις άδικα.

Στο ebay θα ψάξεις για "330 front calipers with carriers". H δαγκανα πρέπει να γραφει πάνω 57/25 για να είναι για τον 325mm δίσκο. Αυτούς ακριβώς πηρα εγώ. Περίπου 100 ευρω από Αγγλια. Μετά αμμοβολή και βάψιμο γιατί ότι πάρεις από Αγγλία θα έχει τόνους σκουριάς. Και τέλος ένα κιτ επισκευής.

ΠΡΟΣΕΞΕ από που θα πάρεις δίσκους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-17, 12:59
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ρε συ στέλιο ήμουν στο τσακ να ρίξω την παραγγελία για σετάκι μπροστινών και λέω για κάτσε να ψάξω τι παίζει από part numbers και βρέθηκα να πελαγώνω.

Εν τω μεταξύ τα χρειάζομαι σχετικά σύντομα γιατί αυτά που έχω τελειώνουν σιγά σιγά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-17, 13:11
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ στέλιο ήμουν στο τσακ να ρίξω την παραγγελία για σετάκι μπροστινών και λέω για κάτσε να ψάξω τι παίζει από part numbers και βρέθηκα να πελαγώνω.

Εν τω μεταξύ τα χρειάζομαι σχετικά σύντομα γιατί αυτά που έχω τελειώνουν σιγά σιγά.
Αν θέλεις μια ειλικρινή συμβουλή.

Αφού τελειώνουν τα φρένα σου, βάλε πάλι τα ίδια, γνήσια ΟΕΜ.

Για να βελτιώσεις με μπροστινά από 330 (Με του 325 δεν κάνεις τίποτα, η διαφορά είναι απειροελάχιστη), θέλεις και πίσω άκρα για να μπούν τα πίσω του 330.

Αν βάλεις πίσω από 325, κάτι θα κάνεις, αλλά είναι ταλαιπωρία και έξοδα χωρίς λόγο (το έκανα).

Αν βάλεις μόνο εμπρός τα πολύ μεγαλύτερα του 330 και αδυνατείς να καταλάβεις στην οδήγηση, το πρόβλημα από την κατανομή πέδησης που δημιουργείται, τότε απλά δεν χρειαζόσουν τίποτα παραπάνω από τα ''μαμίσια''.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω για αντοχή (γιατί όντως με την οδήγηση σου, ψιλομένεις από φρένα, τότε με τα ΟΕΜ και μεταλλικά σωληνάκια φρένων έχεις λύσει το πρόβλημα σου σωστά και με λίγο κόστος και ταλαιπωρία).

Είχα βάλει μεταλλικά σωληνάκια και είδα διαφορά στην αντοχή, εμφανή. Έβαλα μετά εμπρός δίσκους από 330 (γιατί παρασύρθηκα από άλλον). Από την πρώτη στιγμή, είδα πρόβλημα (όχι στην ευθεία φυσικά).
Βρήκα μια πρόχειρη λύση από 325 πίσω (όχι αυτό που ήθελα). Ήταν κάπως καλύτερα.
Παρόλα αυτά, ταλαιπωρήθηκα με τρέμουλα, και με άλλες ανοησίες που μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή. Μετά από διάφορες αλλαγές τακακιών κλπ, έφτιαξε, αλλά με αρκετή ταλαιπωρία.

Η βελτίωση από τα σωληνάκια ήταν 10% (ας πούμε) και η βελτίωση από όλα τα άλλα συμπράγκαλα ήταν 3% (ας πούμε).
Τα σωληνάκια ήταν 90 ευρώ και 10 λεπτά δουλειά στο συνεργείο και ήταν η καλύτερη βελτίωση στο BMW (+ μεταλλικό σωληνάκι συμπλέκτη γιατί είναι ενιαίο το κύκλωμα) με 2η το αμερικάνικο Shortshift+tranny mounts γιατί ο γνήσιος λεβιές της BMW είναι τραγικός...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 03-04-17 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e46 330 brakes, e46 brake upgrade, θέλεικφρέναοτσομπάνος, φρένα 330 ε46

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.