Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-13, 19:06
///MARIOS Ο χρήστης ///MARIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-04-2013
Μηνύματα: 4
///MARIOS is on a distinguished road
Smile Μετατροπη Βmw 520 σε Μ3 απο Ε46

Καλησπερα σε ολους!!
Ειμαι νεος εδω στο φορουμ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις που εσεις σαν εμπειροι θα γνωριζετε, μιας και ειμαι για πρωτη φορα κατοχος μιας 5αρας e39.

Λοιπον, το αυτοκινητο ειναι νορμαλ 520 απ τα τελευταια που τα εβγαζε με το μοτερ που ειναι 2.200cc και αποδιδει 170 αλογα.

Η ερωτηση μου ειναι ΑΝ μπορει να τοποθετηθει μοτερ και γενικα μετατροπη απο το Μ3 Ε46.
Επισης, αν ειναι εφικτο, ποιο ειναι το κοστος?

Ευχαριστω προκαταβολικα και αναμενω νεα σας!!
  #2  
Παλιά 28-04-13, 21:18
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
καταρχην καλως ηρθες.περνα κ απο την ενοτητα γνωριμιας να μας πεις δυο λογια για την μπουμπου σου κ για σενα.δευτερον,η λογικη μου λεει οτι αν,αν ,αν μπαινει πρεπει να κανεις ενα καρο μετατροπες σε βασεις.σασμαν διαφορικα κεντρικους μηχανοστασιο αφου νομιζω οτι διαφερουν κ γενικα γιατι δεν το κανεις Μ5 αφου σκεφτεσαι για μετατροπη?
__________________
  #3  
Παλιά 29-04-13, 07:00
///MARIOS Ο χρήστης ///MARIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-04-2013
Μηνύματα: 4
///MARIOS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS M Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην καλως ηρθες.περνα κ απο την ενοτητα γνωριμιας να μας πεις δυο λογια για την μπουμπου σου κ για σενα.δευτερον,η λογικη μου λεει οτι αν,αν ,αν μπαινει πρεπει να κανεις ενα καρο μετατροπες σε βασεις.σασμαν διαφορικα κεντρικους μηχανοστασιο αφου νομιζω οτι διαφερουν κ γενικα γιατι δεν το κανεις Μ5 αφου σκεφτεσαι για μετατροπη?
Nαι φιλε Γιαννη και εγω για Μ5 προοριζοταν να το κανω απλα το Μ5 ειναι 5000cc ενω το Μ3 3.200cc και μιλαμε για κινητηρες //M.

Eπισης, υπαρχει και η λυση για 3λιτρο μαζι και κομπρεσσορα αλλα σαν το Μ3 πιστευω δεν θα παει...

Εμενα το προβλημα μου με το Μ5 ειναι οτι ειναι V κινητηρας και πλεον σημερα δεν αξιζει να χεις ουτε και 6κιλινδρο (αλλα καπως θα πρεπει να τη παλψουμε), λογικα θα καιει περισσοτερο απο τον μ3 και δεν θα μπορω να το περναω κτεο-αστυνομιες κλπ, μιας και δεν προκειται να τη δηλωσω τη μετατροπη.
Δε λεω το Μ5 ειναι αλλη φαση...απλα ψαχνω κατι σε 6κιλινδρο δυνατο μοτερ.

Εγω αν παρω ενα ολοκληρο Μ3 δεν τι κανω τη μετατροπη?
  #4  
Παλιά 29-04-13, 07:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εάν δεν έχει βρεθεί κάποιος πριν από σένα, που να έχει κάνει την μετατροπή (και κυρίως με το θέμα της πλεξούδας), και να έχει δαπανήσει ατελείωτες ώρες στο ή στα συνεργεία.... ΔΕΝ την κάνεις.

Θα ξοδέψεις και πολύ περισσότερα από όσα φαντάζεσαι αν κάνεις πειράματα.

Ότι κινητήρα έμπαινε στο Ε39 για σιγουριά, βάλε.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
  #5  
Παλιά 29-04-13, 10:23
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Από θέμα στο να μπει ο s54 δε θα χεις κανένα πρόβλημα ούτε οι βάσεις δε θα χρειαστεί να αλαχθούν μέχρι κ σασμαν μπορείς να κρατήσεις το ίδιο έχουν ίδια μπλοκ. για ηλεκτρικα δε γνωρίζω αλλά λογικα γίνεται εδώ σε ε30-ε36 έχουν βάλει αυτα τα μοτερ κ δουλεύουν μια χαρά με το μαμα εγκέφαλο δε μιλάμε για άγραφο
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
  #6  
Παλιά 29-04-13, 10:55
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν δεν έχει βρεθεί κάποιος πριν από σένα, που να έχει κάνει την μετατροπή (και κυρίως με το θέμα της πλεξούδας), και να έχει δαπανήσει ατελείωτες ώρες στο ή στα συνεργεία.... ΔΕΝ την κάνεις.

Θα ξοδέψεις και πολύ περισσότερα από όσα φαντάζεσαι αν κάνεις πειράματα.

Ότι κινητήρα έμπαινε στο Ε39 για σιγουριά, βάλε.
Σωστα..

Ολα γινονται αμα υπαρχουν λεφτα και μηχανικοι-ηλεκτρολογοι να στο κανουν να δουλευει..

Δεν αξιζει ομως..

Καλυτερα να πας σε 530 κομπρεσσορ ή Μ5..
__________________
  #7  
Παλιά 29-04-13, 11:45
///MARIOS Ο χρήστης ///MARIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-04-2013
Μηνύματα: 4
///MARIOS is on a distinguished road
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Εγω θελω να δουλεψει και να δουλευει το 39αρι μου οπως θα δουλευει μαμα μια μ3 ε46.
Τωρα, λογικα πρεπει να μπαινει το μοτερ...

Τι κοστος εχει?
  #8  
Παλιά 29-04-13, 21:00
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Εγω θελω να δουλεψει και να δουλευει το 39αρι μου οπως θα δουλευει μαμα μια μ3 ε46.
Τωρα, λογικα πρεπει να μπαινει το μοτερ...

Τι κοστος εχει?
Πάνω κάτω 5000 γιούρια μια κομπλέ μετατροπή χωρίς τοποθέτηση...
  #9  
Παλιά 29-04-13, 21:08
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αν το μοτερακι σου ειναι σε καλη κατασταση, κρατα το , ριξε πανω εναν κομπρεσσορα και ανεβασε πιεση οσο γουσταρεις ,,,με τις καταλληλες αναβαθμισεις στο μοτερ..
θεωρω οτι με ριξιμο συμπιεσης , σωστο προγραμμα και περιφερειακα...μπορεις να υπερδιπλασιασεις την υπαρχουσα ιπποδυναμη..με αρκετη αξιοπιστια και το κυριοτερο θα εισαι εξισου ταχυς αποτι με μοτερ μ3
δεν ειναι εποχη (και αργοτερα θα ειναι χειροτερα)...για αδηλωτες μετατροπες...
  #10  
Παλιά 29-04-13, 22:21
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι φιλε Γιαννη και εγω για Μ5 προοριζοταν να το κανω απλα το Μ5 ειναι 5000cc ενω το Μ3 3.200cc και μιλαμε για κινητηρες //M.

Eπισης, υπαρχει και η λυση για 3λιτρο μαζι και κομπρεσσορα αλλα σαν το Μ3 πιστευω δεν θα παει...

Εμενα το προβλημα μου με το Μ5 ειναι οτι ειναι V κινητηρας και πλεον σημερα δεν αξιζει να χεις ουτε και 6κιλινδρο (αλλα καπως θα πρεπει να τη παλψουμε), λογικα θα καιει περισσοτερο απο τον μ3 και δεν θα μπορω να το περναω κτεο-αστυνομιες κλπ, μιας και δεν προκειται να τη δηλωσω τη μετατροπη.
Δε λεω το Μ5 ειναι αλλη φαση...απλα ψαχνω κατι σε 6κιλινδρο δυνατο μοτερ.

Εγω αν παρω ενα ολοκληρο Μ3 δεν τι κανω τη μετατροπη?
μην υποτιμας ενα τριλιτο κινητηρα 6κυλινδρο κομπρεσσορατο.κ εγω σε παρομοια φαση ειμαι με σενα ειμαι αλλα δεν κοιταω να κανω μετατροπες που δεν εχουν γινει για να υπαρχουν ευκαιρες οι λυσεις.θα μπλεξεις κ δεν θα πηγαινεις οπως πανε τα 46αρια ή τα 36αρια τα Μ3 με τον S54.εισαι αλλη καροτσα!!!!!εγω κινουμαι για 3λιτρο με βλεψεις κομπρεσσορα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Εγω θελω να δουλεψει και να δουλευει το 39αρι μου οπως θα δουλευει μαμα μια μ3 ε46.
Τωρα, λογικα πρεπει να μπαινει το μοτερ...

Τι κοστος εχει?

σαν αγορα μετατροπης παιζει εκει που σου ανεφερε κ ο φιλος.σαν κοστος τοποθετησης δεν υπαρχει τιμη.....κ ετοιμασου να ματωσεις.
__________________
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.