Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-05, 19:50
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Talking Οδικη συμπεριφορα e-36 compact

Mε αφορμη ενα αλλο thread, θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που μπορει ομως και να μην ειναι και τοσο προβλημα (!)

Οπως βλεπετε και στο nick μου εχω ενα 316 compact και καθε πρωι οταν πηγαινω στη δουλεια, κανω αναποδα σε ολες τις στροφες.
Το ιδιο και οταν γυριζω το μεσημερακι.
Μαλιστα, εχω και ενα πλατυ χαμογελο στο προσωπο μου καθε φορα που καταφερνω να ειμαι με το τιμονι full locked.

Mηπως υπαρχει καποιο προβληματακι απο τα παρακατω ?

1. Το αυτοκινητο εχει κακη συμπεριφορα στο δρομο.

2. Ο οδηγος εχει κακη συμπεριφορα στο δρομο.

3. Ο οδηγος και το αυτοκινητο εχουν κακη συμπεριφορα στο δρομο.

4. Κανενας δεν εχει κακη συμπεριφορα στο δρομο - ολα ειναι μια χαρα.

5. Για ολα φταιει ο Chris Bangle (ασχετο αλλα διαχρονικο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 09-02-05 στις 08:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-05, 20:54
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Lightbulb ΠΡΟΒΛΗΜΑ...;

ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ, ΟΞΕΙΑ ΠΛΑΓΙΟΛΙΣΘΙΤΙΔΑ, ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΩΣΗ ΜΠΕΜΒΕΔΕΚΙΟΥΣ ΟΠΙΣΘΟΚΙΝΙΤΙΔΑΣ.. ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΟΠΟΥ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ:

ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ Ε36 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΕΙ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟΝΙΑ (ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΠΟΥ ΩΘΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΪ) ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΤΗ ΤΖΟΥΡΑ ΑΠΟ 2000Kgr ΜΕΡΣΕΝΤΙΟΥΣ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΠΛΑΓΙΩΣ. ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΕΝΩΝΙΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΝΤΑΓΜΕΝΟ ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΕΡΙΓΥΡΟ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ
ΔΡ. ΜΑΝΟΣ-Ε30

__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-05, 16:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
To E36 compact θεωρήθηκε από σύσσωμο τον ειδικό τύπο ως το πιο υπερστροφικό BMW των τελευταίων 15 ετών και μάλιστα επικίνδυνο κατά τα λεγόμενα τους στα χέρια αδαή.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!Καλύτερα έτσι παρά μούτρα στις στροφές!Και μετά από την βελτίωση στην ανάρτηση μπορώ να πω οτί μπαίνει πολύ ωραία.Νορμαλ δεν ξέρω πως έστριβε αφου ποτέ δεν το είχα νορμαλ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-05, 11:23
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Angry ΟΡΙΣΤΕ;;;;;;;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
To E36 compact θεωρήθηκε από σύσσωμο τον ειδικό τύπο ως το πιο υπερστροφικό BMW των τελευταίων 15 ετών και μάλιστα επικίνδυνο κατά τα λεγόμενα τους στα χέρια αδαή.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!Καλύτερα έτσι παρά μούτρα στις στροφές!Και μετά από την βελτίωση στην ανάρτηση μπορώ να πω οτί μπαίνει πολύ ωραία.Νορμαλ δεν ξέρω πως έστριβε αφου ποτέ δεν το είχα νορμαλ.
ΤΟ Ε36 COMPACT ΤΟ ΠΟΙΟ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΚΟ BMW 15-ΕΤΙΑΣ;;; ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ; ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ! ΤΟ ΠΙΟ ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΙΚΟ BMW ΑΠΟ ΤΟ 1983 ΚΑΙ ΔΩΘΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ Ε30. ΚΑΙ ΜΗ ΤΟΛΜΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΟΙΚΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΙΜΗΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΕΝΑΣ ΗΜΙ-ΥΣΤΕΡΟΥΝΤΑΣ ΒΡΑΧΙΟΝΑΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ

Υ.Γ. ΕΣΤΩ, ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Η Ε36 COMPACT ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΗΣ Ε30...
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosbmw318ie30 : 12-02-05 στις 11:26
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-05, 12:32
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Φίλε Compact
διαβάζοντας αυτά που έγραψες, και έχοντας 6 χρόνια εμπειρία από την compact E 36 του αδελφού μου μπορώ να σε βεβαι΄σω για τα εξής:
1- το αυτοκίνητο όντως έχει κακή συμεριφορά στο δρόμο.
2- Ο οδηγός έχει τη σωστή συμπεριφορά στο δρόμο δεδομένης της συμπεριφοράς του αυτοκινήτου του
3- Οδηγός και αυτοκίνητο κάνουν ότι καλύτερο μπορούν στο δρόμο
4- Ο Chriss Bangle δεν έχει να κάνει τίποτα με την περίπτωση.

Να πω και κάτι δικό μου. Νομίζω, πως το 1994 που φτιάξανε την compact, κάτσανε μερικοί γύρω από ένα τραπέζι και είπανε........
Τι έχουν τα ράφια μας που δε μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε?
Ένας είπε..... χμμμ πολλούς push pull διακόπτες φώτων από Ε 21
Αλλος είπε .... χμμμ πολλόύς πίσω άξονες από Ε 30
Ενας τρίπος είπε...... κάτι ταμπλώ από το σχεδιαστή Μαντζιαφάσουλα που περισέψανε
Ενας τέταρτος είπε .... περισεύουν κάτι φτερά, μάσκες και καπώ από Ε 36

Και τότε είπε το αφεντικό. Καλά, βάλτε τα όλα μαζί και φτιάχτε ένα αμάξι να το πουλήσουμε. Ότι σας λείπει πάρτε το από τα περισεύματα που έχουμε συνολικά στο μαγαζί. Ετσι λοιπόν τους βγήκε η compact E 36

Κλά μη βαράτε..... ένα αστείο είπα.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-05, 14:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
Φίλε Compact
διαβάζοντας αυτά που έγραψες, και έχοντας 6 χρόνια εμπειρία από την compact E 36 του αδελφού μου μπορώ να σε βεβαι΄σω για τα εξής:
1- το αυτοκίνητο όντως έχει κακή συμεριφορά στο δρόμο.
2- Ο οδηγός έχει τη σωστή συμπεριφορά στο δρόμο δεδομένης της συμπεριφοράς του αυτοκινήτου του
3- Οδηγός και αυτοκίνητο κάνουν ότι καλύτερο μπορούν στο δρόμο
4- Ο Chriss Bangle δεν έχει να κάνει τίποτα με την περίπτωση.

Να πω και κάτι δικό μου. Νομίζω, πως το 1994 που φτιάξανε την compact, κάτσανε μερικοί γύρω από ένα τραπέζι και είπανε........
Τι έχουν τα ράφια μας που δε μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε?
Ένας είπε..... χμμμ πολλούς push pull διακόπτες φώτων από Ε 21
Αλλος είπε .... χμμμ πολλόύς πίσω άξονες από Ε 30
Ενας τρίπος είπε...... κάτι ταμπλώ από το σχεδιαστή Μαντζιαφάσουλα που περισέψανε
Ενας τέταρτος είπε .... περισεύουν κάτι φτερά, μάσκες και καπώ από Ε 36

Και τότε είπε το αφεντικό. Καλά, βάλτε τα όλα μαζί και φτιάχτε ένα αμάξι να το πουλήσουμε. Ότι σας λείπει πάρτε το από τα περισεύματα που έχουμε συνολικά στο μαγαζί. Ετσι λοιπόν τους βγήκε η compact E 36

Κλά μη βαράτε..... ένα αστείο είπα.
Για τους push pull διακόπτες δεν ξέρω.
Για τους πίσω άξονες από Ε30 καμιά σχέση αφού οι βραχίονες είναι διαφορετικοί(τα Ε30 είναι τετραμπούλωνα κιόλας) ,τα διαφορικά καμία σχέση,οι αντιστρεπτικές καμία σχέση,και οι γέφυρες πάλι διαφορετικές.Οπότε το μόνο κοινό είναι τα... σινεμπλόκ.Απλά η αναρτήσεις έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.
Για την σχεδίαση του ταμπλό και εγώ έτσι έλεγα.Μετά όμως από πολύχρονη συμβίωση με 318iS coupe και το compact μου προτιμώ το ταμπλό του compact.
To 1994 μάλλον οι μάσκες,τα καπό και τα φτερά δεν περίσευαν αφού η παραγωγή της Ε36 τελείωσε το 1998.
Βέβαια δεν είναι η πιο ποιοτική BMW που υπήρξε ούτε και με την καλύτερη οδική συμπεριφορά.Όμως σε μια δοκιμή που είχε κάνει το drive όταν πρωτοξεκίνησε,που συνοδευόταναπό την αντιστοιχη βιντεοκασσέτα,το 316i compact κόντρα σε Peugeot 306GTi race,Ζ3 2.0,Corolla G6 κλπ είχε διαπρέψει σε ταχύτητες εισόδου και εξόδου στις στροφές και στις άλλες δοκιμασίες,στις Σέρρες.Και εντελώς εργοστασιακή χωρίς καν πίσω αντιστρεπτική!!!
Τέλος,αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-05, 15:05
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Για τους push pull διακόπτες δεν ξέρω.
Για τους πίσω άξονες από Ε30 καμιά σχέση αφού οι βραχίονες είναι διαφορετικοί(τα Ε30 είναι τετραμπούλωνα κιόλας) ,τα διαφορικά καμία σχέση,οι αντιστρεπτικές καμία σχέση,και οι γέφυρες πάλι διαφορετικές.Οπότε το μόνο κοινό είναι τα... σινεμπλόκ.Απλά η αναρτήσεις έχουν την ίδια αρχιτεκτονική.
Για την σχεδίαση του ταμπλό και εγώ έτσι έλεγα.Μετά όμως από πολύχρονη συμβίωση με 318iS coupe και το compact μου προτιμώ το ταμπλό του compact.
To 1994 μάλλον οι μάσκες,τα καπό και τα φτερά δεν περίσευαν αφού η παραγωγή της Ε36 τελείωσε το 1998.
Βέβαια δεν είναι η πιο ποιοτική BMW που υπήρξε ούτε και με την καλύτερη οδική συμπεριφορά.Όμως σε μια δοκιμή που είχε κάνει το drive όταν πρωτοξεκίνησε,που συνοδευόταναπό την αντιστοιχη βιντεοκασσέτα,το 316i compact κόντρα σε Peugeot 306GTi race,Ζ3 2.0,Corolla G6 κλπ είχε διαπρέψει σε ταχύτητες εισόδου και εξόδου στις στροφές και στις άλλες δοκιμασίες,στις Σέρρες.Και εντελώς εργοστασιακή χωρίς καν πίσω αντιστρεπτική!!!
Τέλος,αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!
καλά τα λες Νίκο. Γιαυτό έκλεισα το μήνυμα όπως το έκλεισα. Καλύτερα να μη παραθέσω τα ποιοτικά προβλήματα που είχε. Για την ανάρτηση έχεις δίκιο. Η φιλοσοφία της ήταν Ε 30 γιατί δε χόραγε το multiling πίσω. Δεν είχε χώρο.
Όμως, αν συγκρίνεις τη σχέση ποιότητας μεταξύ Ε 36 και Compact και Ε 46 και Compact θα δεις ότι τότε, η compact E 36 ήταν σημαντικά κατώτερη των περιστάσεων. Μπες στο garage του premium και δες αυτήν που είχαμε. Ήταν συντηρημένη άψογα. Την ίδια εποχή εγώ είχα την Ε 16 τετράπορτη και ποιοτικά ήταν η μέρα με τη νύχτα. ......
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.