Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #32  
Παλιά 02-03-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ... χρειάζεται ! ΜΗΝ ακολουθείτε αυτή την οδηγία της BMW ! Αλλιώς το τι θα πάθει ο κινητήρας φαίνεται στα video. Κι εγώ θα ήθελα να μη δίνω το 70άρι κάθε 10χιλ χλμ, αλλα πρέπει. Και το 0-40 είναι επίσης approved και ποιοτικά καλύτερο λάδι απο το 5-30, και προτιμότερο για Ελλάδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Veldrin : 02-03-12 στις 13:33
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-03-12, 13:56
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Παράθεση:
Castrol edge 0W-30 :
a. All models with service indicator: oil change interval varies with driving conditions, typically 15000 - 18000 miles/24000 - 30000 km (Depending on year of manufacture)
Θελετε να μου πειτε τωρα δηλαδη οτι ο γερμανος ειναι μαλακας και βαζει 25Κ αλλα δεν αντεχει για τοσο..

Ο γερμανος αν βαζει 25, παει και 40...

τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα/αστοχιες 1 στις 100000.. τελος παντος εγω το κλεινω εδω...

Και βεβαια συχνοτερη αλλαγη , μονο καλο κανει δεν λεμε οτι βλαπτει...

Παράθεση:
Και το 0-40 είναι επίσης approved και ποιοτικά καλύτερο λάδι απο το 5-30, και προτιμότερο για Ελλάδα.
Αυτο το λαδι νομιζω ειναι για παλιοτερους κινητηρες με διαφορετικο ιξωδες (τα νουμερα οκ, αλλα αλλαζει η ρευστοτητα).
Νομιζω οτι ειναι επικυνδινο κατι τετοιο, μπορει να κανω και λαθος.
Το θεμα ειναι οι ΕΣΩ θερμοκρασιες του κινητηρα και το βετλτιστη καμπυλη ρευσοτητας για το καθε κινητηρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 02-03-12 στις 14:10
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-03-12, 15:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι λαδια αλλαγμα στα 12κ-15κ ρε παιδια στην 116 ?

Αφου το manual, η ιδια η ΒΜW και o ekgefalos λενε στα 25Κ....και 40Κ αντεχουν.

Μην σας πιανουνε κοτσο!!. ΕΛΕΟΣ

Εγω το εχω 5 χρονια το αμαξι με 20Κ χιλιομετρα και τα λαδια του ειναι σαν καινουργια !
.
Μπορεις να μας πεις που ειδες εσυ τα λαδια του μοτερ σου?.. Ανοιξες απλα την ταπα συμπληρωσης και εριξες μια ματια?.. Ή τα αλλαξες και τα ειδες την ωρα που στα αδειαζανε απ το μοτερ?..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-03-12, 18:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η διαφορά με τον ''γερμανό'' είναι ότι εκείνος παίρνει το αμάξι καινούριο, το πάει 4 φορές για σέρβις στα 5 χρόνια (και 100-130.000χλμ) και μετά το δίνει τσάμπα...αντέχει στον επόμενο λίγο μέχρι να γίνει χρέπι και να πάει είτε για απόσυρση, είτε σε καμιά χώρα ανατολική...

Όποιος αγαπάει το αμαξάκι του και το μοτεράκι του, αλλάζει κάθε 1 χρόνο λάδια ή 10-12000χλμ.
(Αν κάνεις πολλά χλμ και σε 7-8 μήνες κάνεις 20.000χλμ τότε τα full synthetic λάδια LL-01, 04 αντέχουν).

Αλλά στα 5 χρόνια πλέον το λάδι δεν κάνει τη δουλειά του και ας το έχεις 20.000χλμ. (όχι απλά δεν είναι σαν καινούρια....είναι κατεστραμμένα)

Επίσης φαντάζομαι ότι θα σου είναι φοβερό το να ακούσεις ότι έπρεπε στα 5 χρόνια να έχεις αλλάξει 3-4 φορές (για να μην πώ μια φορά το χρόνο) υγρά φρένων με πλήρη αλλαγή (εξαέρωση μέχρι να βγούν τα παλιά εντελώς, το καταλαβαίνεις όταν βάζεις άλλο χρώμα υγρά σε κάθε αλλαγή).

Πας και για λαστιχα στα 5 χρόνια επίσης
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-03-12, 18:32
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελετε να μου πειτε τωρα δηλαδη οτι ο γερμανος ειναι μαλακας και βαζει 25Κ αλλα δεν αντεχει για τοσο..

Ο γερμανος αν βαζει 25, παει και 40...

τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα/αστοχιες 1 στις 100000.. τελος παντος εγω το κλεινω εδω...

Και βεβαια συχνοτερη αλλαγη , μονο καλο κανει δεν λεμε οτι βλαπτει...


Αυτο το λαδι νομιζω ειναι για παλιοτερους κινητηρες με διαφορετικο ιξωδες (τα νουμερα οκ, αλλα αλλαζει η ρευστοτητα).
Νομιζω οτι ειναι επικυνδινο κατι τετοιο, μπορει να κανω και λαθος.
Το θεμα ειναι οι ΕΣΩ θερμοκρασιες του κινητηρα και το βετλτιστη καμπυλη ρευσοτητας για το καθε κινητηρα

Στο 116ι τουλάχιστον βάζεις είτε 5-30 είτε 0-40. Αυτά είναι εγκεκριμένα. Οτιδήποτε άλλο όχι. Αφού δεν ξέρεις απο ότι φαίνεται, γιατί επιμένεις σε τέτοιο ύφος ;

Τι πάει να πεί ο Γερμανός αν βάζει 25, πάει και 40 ; Δηλαδή ο Γιαπωνέζος αν λέει 50 εννοεί 100 ; Αν ψάξεις στα ξένα φόρουμ η BMW έφαγε μεγάλο κράξιμο γι αυτή την οδηγία και νομίζω κιόλας πως πλέον έχει αλλάξει το 25άρι στα νέα μοντέλα. (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Άλλαζε τα στα χιλιόμετρα που σου λέμε αλλιώς το κόστος επισκευής που θα χρειαστείς στο μοτέρ θα είναι πολλαπλάσιο των αλλαγών λαδιού και θα είναι κρίμα. Δεν μας τρέχουν απο τα μπατζάκια να τα σκάμε τσάμπα και βερεσέ αν δεν υπήρχε θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-03-12, 18:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Βαζει και 0-30 σε πολυ κρυα Βορεια κλιματα ομως... Φανταστειτε σε σερβις που εκανα στη Βορεια Γερμανια μου βαζανε 0-30 και στη Νοτια Γερμανια εκατσε ενα σερβις και μου βαλανε 5-30. Παντα σε επισημα εξουσιοδοτημενα Γερμανικα συνεργεια. Εδω στην Ελλαδα βαζω 5-30.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-03-12, 07:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελετε να μου πειτε τωρα δηλαδη οτι ο γερμανος ειναι μαλακας και βαζει 25Κ αλλα δεν αντεχει για τοσο..
Ο γερμανος αν βαζει 25, παει και 40...
Με την καμία όμως..
Καλύτερα ελαιόλαδο και αλλαγή κάθε 5.000 παρά το καλύτερο λάδι του κόσμου και 25.000
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-03-12, 14:35
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζει και 0-30 σε πολυ κρυα Βορεια κλιματα ομως... Φανταστειτε σε σερβις που εκανα στη Βορεια Γερμανια μου βαζανε 0-30 και στη Νοτια Γερμανια εκατσε ενα σερβις και μου βαλανε 5-30. Παντα σε επισημα εξουσιοδοτημενα Γερμανικα συνεργεια. Εδω στην Ελλαδα βαζω 5-30.
Ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη, δεν ήξερα οτι σε ψυχρότερα μπαίνει 0-30 γιατί απο του χρόνου με βλέπω να μετακομίζω Νορβηγία. Εγώ του βάζω 0-40 εδώ και ευτυχώς δεν έκαψε ποτέ τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.