Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-09, 15:58
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
να το παρω ? (οχι το κοριτσι)

Καλησπερα σε ολους
Διαβαζοντας το παρακατω thread

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=8150

με επιασε η ψυχη μου
εψαχνα εδω και αρκετο καιρο ενα 116, και διαβαζοντας οσα γραφουν τα παιδια, πραγματικα με βλεπω να κανω στροφη 180 μοιρων (και να στρεφομαι σε καποια λυση εξ ανατολων, το starletακι μου το οποιο κλεινει 16 χρονια ζωης και καμια 160αρα χιλιαδες χλμ, μου εχει ζητησει στα 9 χρονια που το εχω μονο ενα ψυγειο και εναν δισκο - συνολικου κοστους 300 € )
για να προλαβω σχολια του στυλ αλλιως ηταν τα αυτοκινητα προ 15ετιας, να πω οτι εχω φιλους με civic 08 (40.000 km), corolla 07 (60.000 km), almera 04 (120000 km) και κανεις τους δεν εχει αντιμετωπισει το παραμικρο
θεωρωντας το bmw πιο ομορφο απο ολα τα γιαπωνεζικα της κατηγοριας (οχι οτι φυσικα το συγκρινω με almera και corolla) και γενικα οντας οπαδος της εταιριας (εστω και μεσω του 2τροχου bmw που διαθετω) ειχα καταληξει οτι θα ηταν το επομενο αυτοκινητο μου
διαβαζοντας ομως για τη συχνοτητα εμφανισης αρκετων (και σιγουρα δαπανηρων) προβληματων, ειμαι στο παρα 5 να "στριψω"

υπαρχουν καποιες αποψεις επι του θεματος ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aristidis : 12-11-09 στις 16:02
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-09, 16:09
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
αν το κυριοτερο που ζητας απο ενα αυτοκινητο ειναι η αξιοπιστια, τοτε κρατα το αμαξι σου....η αξιοπιστια πλεον ειναι σχεδον η ιδια παντου(χαμηλη). Δεν συμφερει πια καμια (αυτοκινητο)βιομηχανια να παραγει προιοντα που δε χαλανε....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-09, 16:14
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
ελεος με αυτο το threat...τρομαζουν τον κοσμο...αν θες μια γνωμη ακου στην...αλλιως πετα την

1.θες αμαξι οικονομικο,φθηνο,service φθηνα,να μην σε νοιαζει αν στο χτυπησουν η οχι?!και δεν σε νοιαζει τπτ αλλο περα απο αυτο?! μην παρεις bmw

2.θες ασφαλή οδηγικη απολαυση με ένα μικρο κοστος παραπάνω και έχεις χωρο να το βαζεις και εκει που το πηγαινεις εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο χτυπησουν παρτο(ειδικα αν μενεις επαρχια παρτο)

απο κει και περα...το αμαξι οπως το φερεσε σε φερετε...εγω εχω το facelift...για τα προηγουμενα δεν ξερω...2-3 ατομα να ειχαν προβλημα αλλοι 2-3 να υπερβαλαν και αλλοι 2-3 να ειπαν ψεματα...μην ακους πολλα...αμα εβγαινε προβληματικο κανεις δεν θα το επαιρνε...
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-09, 16:42
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το κυριοτερο που ζητας απο ενα αυτοκινητο ειναι η αξιοπιστια, τοτε κρατα το αμαξι σου....η αξιοπιστια πλεον ειναι σχεδον η ιδια παντου(χαμηλη). Δεν συμφερει πια καμια (αυτοκινητο)βιομηχανια να παραγει προιοντα που δε χαλανε....
φυσικα και το starlet θα μεινει εντος των τειχων της οικογενειας
απλα πλεον κρινεται απαραιτητο και 2ο αυτοκινητο, οποτε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεος με αυτο το threat...τρομαζουν τον κοσμο...αν θες μια γνωμη ακου στην...αλλιως πετα την

1.θες αμαξι οικονομικο,φθηνο,service φθηνα,να μην σε νοιαζει αν στο χτυπησουν η οχι?!και δεν σε νοιαζει τπτ αλλο περα απο αυτο?! μην παρεις bmw

2.θες ασφαλή οδηγικη απολαυση με ένα μικρο κοστος παραπάνω και έχεις χωρο να το βαζεις και εκει που το πηγαινεις εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο χτυπησουν παρτο(ειδικα αν μενεις επαρχια παρτο)

απο κει και περα...το αμαξι οπως το φερεσε σε φερετε...εγω εχω το facelift...για τα προηγουμενα δεν ξερω...2-3 ατομα να ειχαν προβλημα αλλοι 2-3 να υπερβαλαν και αλλοι 2-3 να ειπαν ψεματα...μην ακους πολλα...αμα εβγαινε προβληματικο κανεις δεν θα το επαιρνε...
μενω Πειραια, αλλα εχω γκαραζ να το βαζω. Ειναι αλλο πραγμα να εχεις μια μικρη επιβαρυνση στα service και γενικοτερα στο κοστος συντηρησης (και φυσικα στο κοστος αγορας, και μαλιστα οχι μικρη, απλα προφανως για να φτασω εως εδω το εχω αποδεχτει) και αλλο να παρεις ενα αυτοκινητο με ενα σκασμο προβληματα (οπως παρουσιαζεται) που προφανως συνεπαγονται και ενα ΜΕΓΑΛΟ κοστος παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-09, 16:48
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
φίλε μου θα πω και εγώ τη γνώμη μου, αφού ήμουν αυτός που αντιμετώπισε τα περισσότερα προβλήματα με τον άσσο, και είχα στην κατοχή μου και το προ fl με 70.000 χλμ και το τωρινό με 35.000 χλμ.
δεν ξέρω αν θα το πάρεις μτχ ή καινούργιο.
αν πας για καινούργιο πάρτο με κλειστά μάτια. δεν έχει καμία παιδική ασθένεια, είναι βελτιωμένο σε σημεία που το προηγούμενο πονούσε, και είναι πιο ποιοτικό.
αν πας για μτχ προσπάθησε να μην είναι από τα πρώτα που βγήκαν. τα συγκεκριμένα δεν ήταν χρέπια, αλλά είχαν κάποια στάνταρ προβλήματα που αργά ή γρήγορα τα έβγαζαν.
Από εκεί και πέρα η απόφαση δική σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-09, 17:05
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου θα πω και εγώ τη γνώμη μου, αφού ήμουν αυτός που αντιμετώπισε τα περισσότερα προβλήματα με τον άσσο, και είχα στην κατοχή μου και το προ fl με 70.000 χλμ και το τωρινό με 35.000 χλμ.
δεν ξέρω αν θα το πάρεις μτχ ή καινούργιο.
αν πας για καινούργιο πάρτο με κλειστά μάτια. δεν έχει καμία παιδική ασθένεια, είναι βελτιωμένο σε σημεία που το προηγούμενο πονούσε, και είναι πιο ποιοτικό.
αν πας για μτχ προσπάθησε να μην είναι από τα πρώτα που βγήκαν. τα συγκεκριμένα δεν ήταν χρέπια, αλλά είχαν κάποια στάνταρ προβλήματα που αργά ή γρήγορα τα έβγαζαν.
Από εκεί και πέρα η απόφαση δική σου
δυστυχως λογω οικονομικης στενοτητος μιλαμε για μτχ
οταν λεμε πρώτα που βγήκαν εννοουμε τη σειρα με τα 115 αλογα ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-09, 17:14
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Να το πάρεις,.......μη το παιδεύεις ....(όχι το κορίτσι.)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-09, 17:33
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
[QUOTE=Aristidis;340068]δυστυχως λογω οικονομικης στενοτητος μιλαμε για μτχ
οταν λεμε πρώτα που βγήκαν εννοουμε τη σειρα με τα 115 αλογα ?[

Θα σου έλεγα να ψάξεις για μοντέλο 02/07 και μετά. Μάλιστα το f/l υπήρχε για ένα τετράμηνο περίπου και με τον κινητήρα με τα 115ps. Μετά μπήκε ο efficient dynamic με τα 122.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-09, 17:51
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
[QUOTE=veliopou;340081]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristidis Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως λογω οικονομικης στενοτητος μιλαμε για μτχ
οταν λεμε πρώτα που βγήκαν εννοουμε τη σειρα με τα 115 αλογα ?[

Θα σου έλεγα να ψάξεις για μοντέλο 02/07 και μετά. Μάλιστα το f/l υπήρχε για ένα τετράμηνο περίπου και με τον κινητήρα με τα 115ps. Μετά μπήκε ο efficient dynamic με τα 122.
ενδειξη ασχετοσυνης, αλλα μια και σε πετυχα:
το f/l δηλαδη αφορα και σε αλλα θεματα περαν του προφανους (δηλαδη εξωτερικων αλλαγων)
δηλαδη ενα αυτοκινητο του Α εξαμηνου 07 115 hp f/l ειναι διαφορετικο μηχανικα απο το αντιστοιχο του 06 ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-09, 22:15
Το avatar του χρήστη kapetanios
kapetanios Ο χρήστης kapetanios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 111
kapetanios is on a distinguished road
Φίλε άρη τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις,σίγουρα με τόσα λεφτά που θα σκάσεις για τη μπέμπα παίρνεις κι άλλα αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας,ποιο γρήγορα ...ότι θες τέσπα. Η μπέμπα πάντως είναι αλλού....Προβλήματα όλα τα αμάξια βγάζουν είναι να μη σου κάτσει...Αν το πάμε έτσι όμως άστο καλύτερα.Πριν 3 μήνες προχώρησα και εγώ στην αγορά μιας 116 , 2ο αυτοκίνητο μου μετά από φιέστα 2005. Είχα φαγωθεί προσωπικά να πάρω φορντ πάλι, αλλά ο γέρος μου είχε φαγωθεί καβουρδιστίρι θα πάρεις πάλι ';;;; μου λεγε συνέχεια και τα βαλα κάτω και λέω Νικόλα μάλλον έχει δίκιο ο γέρος.Λοιπόν να μην τα πολυλογώ μετά απο 3 μήνες και 10000χλμ με τη μπέμπα δεν το χω μετανιώσει καθόλου
(κράτημα θες-τιμόνι-θέση οδήγησης που δεν θες να κατέβεις-βλέμα των ξένων όταν περνάς και σε βρίζουν!!!!!-ειδικά απ το σόι όταν το πήρα μόλις το έβλεπαν έλεγαν το ασάκι πήρες???????-Ολοκληρώνοντας αυτο που έχω να πω να μην φτάσεις μετά από λίγο καιρο και πεις τι μ....κία έκανα που δε μπήρα τη μπέμπα και πήρα το ,,,,.Τα λέμε και περιμένουμε φωτογραφίες...

Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00423.JPG (97,5 KB, 41 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.