Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-12, 16:17
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Αγορά μεταχειρισμένης BMW 118i (F20);

Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά το εξής θέμα:

Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποσύρω (με μεγάλη λύπη) την παλιά μου μπέμπα που πλέον ενηλικιώθηκε (και με το παραπάνω...σε λίγο γίνεται 20άρα!!!). Καθ' ότι κολλημένος και ερωτευμένος με την εν λόγω μάρκα, είπα να συμβουλευτώ έναν εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο σχετικά με την αγορά μιας BMW 118i (F20), αφού η αγορά 3άρας είναι πλέον για μένα όνειρο θερινής νυκτός...

Καθώς συζητούσαμε όμως, ο πωλητής μου "πέταξε" την εξής εναλλακτική: την αγορά μιας μεταχειρισμένης 118i (F20) σε πολύ δελεαστική τιμή, περίπου 30% φθηνότερη από την αντίστοιχη καινούργια! Αυτό που γνωρίζω προς το παρόν είναι ότι η συγκεκριμένη 118i:

- Είναι η έκδοση Sport Line
- Δεν έχει κλείσει χρόνο
- Έχει κάνει κοντά στα 10.000 χλμ
- Είναι αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν τα στελέχη της BMW Hellas (εάν κατάλαβα καλά) και όχι από ιδιώτη
- Θα έχει 2 έτη εγγύηση (σα να ήταν καινούργιο)

Πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο ή κάποιο λάκκο έχει η φάβα; Επίσης, πιστεύετε πως πρέπει οπωσδήποτε να το πάω στο μηχανικό μου να του ρίξει μια ματιά (αν με αφήσουν να κάνω κάτι τέτοιο) ή δεν χρειάζεται;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-12, 17:55
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Για τα εταιρικά αυτοκίνητα αυτό είναι αλήθεια.Τα δίνουν σε κάποια μεγάλα στελέχη και στο χρόνο τ'αλλάζουν.Ένας έλενγχος όμως δεν βλάπτει κανέναν?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-12, 18:24
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
οποιοδηποτε αυτοκινητο (εκτος συλλεκτικων εκδοσεων) βγαινει απο την αντιπροσωπεια...με το καλημερα, χανει περιπου 20% της τιμης του! με δεδομενο λοιπον πως το αυτοκινητο οδηγηθηκε για περιπου ενα χρονο...απο ατομο-α που δεν το ενιωθε δικο του...με τα γνωστα επακολουθα, θεωρω πως μια εκπτωση της ταξεως του 30%,,ειναι λιγη..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-12, 19:01
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Εγώ θα το πήγαινα για ένα γερό τσέκ, και αν όλα ήταν εντάξει θα το σκεφτόμουν. Το θέμα είναι πως ίσως να μπορείς να πιέσεις καταστάσεις στην τιμή καθότι δίλιτρο.

Απο την άλλη, όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας ! Οπότε ψάξου πρώτα γενικά σε όλα τα μεταχειρισμένα γιατί όλο και κάτι καλύτερο θα κυκλοφορεί απο τιμές και θα είναι και ιδιωτών.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-12, 19:30
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το πήγαινα για ένα γερό τσέκ, και αν όλα ήταν εντάξει θα το σκεφτόμουν. Το θέμα είναι πως ίσως να μπορείς να πιέσεις καταστάσεις στην τιμή καθότι δίλιτρο.

Απο την άλλη, όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας ! Οπότε ψάξου πρώτα γενικά σε όλα τα μεταχειρισμένα γιατί όλο και κάτι καλύτερο θα κυκλοφορεί απο τιμές και θα είναι και ιδιωτών.
Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118". Είναι 1600 κυβικά με 170 ίππους αντί του 116 με τους 136.

Τι εννοείς ότι όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας;

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimigr73 : 01-09-12 στις 19:32
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-12, 21:24
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Και πως ξέρεις ότι δεν ήταν για test drive?

Σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο από 30% και αφού ελεγχθεί εξονυχιστικά από τουλάχιστον 2 συνεργεία.. Ήδη στην Γερμανία κυκλοφορούνε 118 jahreswagen και ακούγεται ότι θα γίνει πάλι 50% στο τελωνείο σε λίγο καιρό.. Οπότε δες το από όλες τις μεριές..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimigr73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118". Είναι 1600 κυβικά με 170 ίππους αντί του 116 με τους 136.

Τι εννοείς ότι όλα τα F20 είναι ίδιας maximum ηλικίας;

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);
Ωπ δεν ήξερα οτι πάει έτσι με τα καινούρια 118 ! Καλό !

Θέλω να πώ οτι τα F20 δεν έχουν χρόνο που κυκλοφόρησαν στην αγορά, οπότε ότι αυτοκίνητο βρείς θα είναι τέτοιας ηλικίας το πολύ ! Προσωπικά θα προτιμούσα χίλιες φορές να πάρω αυτοκίνητο απο ιδιώτη παρά απο κάτασταση κατοχής "leasing" με την προυπόθεση οτι θα του γίνει καλός έλεγχος. Όταν κάτι είναι δικό σου το φροντίζεις πολύ περισσότερο.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-12, 15:47
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimigr73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο δεν είναι δίλιτρο. Μην σε μπερδεύει το "118".

Είναι προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο από ιδιώτη παρά από εταιρεία με το σκεπτικό ότι ο ιδιώτης το φροντίζει καλύτερα;

Επίσης, θα ήταν καλύτερα να πάω σε μια 3άρα κουπέ επταετίας παρά σε έναν άσσο μερικών μηνών (για τα ίδια λεφτά πάντα μιλάμε);
ειναι καλυτερα να παρεις ασσο γιατι καταλαβαινω οτι αυτη την στιγμη δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να συντηρεις μια 3αρα που θα ζηταει.

ειναι προτιμοτερο να παρεις ασσο απο ιδιωτη γιατι θα το ...φροντιζει!!!

μακρια απο εταιρικα ,ξερω τι σου λεω...εαν θες με εμπιστευεσαι.εαν ηταν πολυ γνωστος σου ο πωλητης και σου ελεγε τι τραβηξε και σου εκανε 50% ισως...αλλα να ξερεις τι εχεις παρει.

τωρα κοιτα εαν δεν σε νοιαζει να ειναι ασσος φ20, αγοραζεις ενα καινουριο ε87 στα ιδια λεφτα με τον ιδιο εξοπλισμο(εαν βρεις,υπαρχουν λιγα κομματια αποτι ξερω) και κανεις και καλυτερη τιμη.μπορεις να τον παρεις με 18000 σαυτην την εκδοση ,στο κουτι του.εχω δει...η' μεταχειρισμενο στα 13.000 με λιγα χιλιομετρα.εχει πολλες ευκαιριες,ψαξε...

αλλιως λεω να περιμενεις λιγο ακομα για περισσοτερους ασσους φ20 που θα βγουν.αν μπορεις βεβαια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-12, 16:56
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι καλυτερα να παρεις ασσο γιατι καταλαβαινω οτι αυτη την στιγμη δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να συντηρεις μια 3αρα που θα ζηταει.

ειναι προτιμοτερο να παρεις ασσο απο ιδιωτη γιατι θα το ...φροντιζει!!!

μακρια απο εταιρικα ,ξερω τι σου λεω...εαν θες με εμπιστευεσαι.εαν ηταν πολυ γνωστος σου ο πωλητης και σου ελεγε τι τραβηξε και σου εκανε 50% ισως...αλλα να ξερεις τι εχεις παρει.

τωρα κοιτα εαν δεν σε νοιαζει να ειναι ασσος φ20, αγοραζεις ενα καινουριο ε87 στα ιδια λεφτα με τον ιδιο εξοπλισμο(εαν βρεις,υπαρχουν λιγα κομματια αποτι ξερω) και κανεις και καλυτερη τιμη.μπορεις να τον παρεις με 18000 σαυτην την εκδοση ,στο κουτι του.εχω δει...η' μεταχειρισμενο στα 13.000 με λιγα χιλιομετρα.εχει πολλες ευκαιριες,ψαξε...

αλλιως λεω να περιμενεις λιγο ακομα για περισσοτερους ασσους φ20 που θα βγουν.αν μπορεις βεβαια...
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια...Νομίζω πως το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι είναι το τρίτο κατά σειρά στη λίστα αυτή: http://e4c2.bmwgroup.com/e4c/searchResults.jsf

Έχει τα εξής κοινά χαρακτηριστικά με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Είναι 118i Sport Line
- Είναι μαύρο
- Κοστίζει 22.500
- Βρίσκεται στην ίδια εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπία

Χαρακτηριστικά που διαφέρουν σε σχέση με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Έχει κάνει 15.000 αντί για 10.500 (εντάξει, μπορεί να "έπαιξε" το μάτι του πωλητή)
- Το αντίστοιχο καινούργιο μού είπε ότι κάνει 31.000 ενώ η αρχική τιμή καταλόγου για το μεταχειρισμένο (στο παραπάνω site) λέει 29.850
- Γράφει ότι είναι "ιδιωτικό", ενώ αυτός είπε ότι είναι ένα από τα εταιρικά της BMW Hellas

Επίσης, πρότεινε άλλα δύο 116 (σε περίπτωση που ενδιαφερόμασταν) κοντά στα 22.500 και όταν τον ρωτήσαμε γιατί δεν είναι φθηνότερα σε σχέση με την 118, μας είπε (μετά από σκέψη) ότι η 116 πουλάει περισσότερο...

Εάν το όχημα είναι ΟΚ από κοντά, λέω να του προτείνω να μου το αφήσει στα 17.000 - 18.000 με 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση και με τις ζάντες (17άρες) της επιλογής μου και άμα θέλει... αλλιώς ας το βάλει έμπλαστρο!

Ε87 δεν θέλω γιατί ήθελα τούρμπο κινητήρα.

Δεν ξέρω τι έξοδα συντήρησης έχει μια 3άρα... το πρόβλημά μου είναι τα έξοδα απόκτησης...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimigr73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια...Νομίζω πως το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι είναι το τρίτο κατά σειρά στη λίστα αυτή: http://e4c2.bmwgroup.com/e4c/searchResults.jsf

Έχει τα εξής κοινά χαρακτηριστικά με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Είναι 118i Sport Line
- Είναι μαύρο
- Κοστίζει 22.500
- Βρίσκεται στην ίδια εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπία

Χαρακτηριστικά που διαφέρουν σε σχέση με όσα ανέφερε ο πωλητής:

- Έχει κάνει 15.000 αντί για 10.500 (εντάξει, μπορεί να "έπαιξε" το μάτι του πωλητή)
- Το αντίστοιχο καινούργιο μού είπε ότι κάνει 31.000 ενώ η αρχική τιμή καταλόγου για το μεταχειρισμένο (στο παραπάνω site) λέει 29.850
- Γράφει ότι είναι "ιδιωτικό", ενώ αυτός είπε ότι είναι ένα από τα εταιρικά της BMW Hellas

Επίσης, πρότεινε άλλα δύο 116 (σε περίπτωση που ενδιαφερόμασταν) κοντά στα 22.500 και όταν τον ρωτήσαμε γιατί δεν είναι φθηνότερα σε σχέση με την 118, μας είπε (μετά από σκέψη) ότι η 116 πουλάει περισσότερο...

Εάν το όχημα είναι ΟΚ από κοντά, λέω να του προτείνω να μου το αφήσει στα 17.000 - 18.000 με 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση και με τις ζάντες (17άρες) της επιλογής μου και άμα θέλει... αλλιώς ας το βάλει έμπλαστρο!

Ε87 δεν θέλω γιατί ήθελα τούρμπο κινητήρα.

Δεν ξέρω τι έξοδα συντήρησης έχει μια 3άρα... το πρόβλημά μου είναι τα έξοδα απόκτησης...
Δεν το σκέφτεσαι καθόλου άσχημα. Θα σου έθετα μόνο το θέμα του οτι το τούρμπο ζητάει ακριβά service αλλα η αξιοπιστία της Efficient Dynamics E87 μόνο καλή δεν ήταν οπότε άκυρο.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.