Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-01-13, 15:55
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisARIS Εμφάνιση μηνυμάτων
την καλησπερα μου σε ολους...διαβαζω τις αποψεις σας και αναρωτιεμαι αν ειχατε ποτε σας αυτοκινητο με μπροστιν κινηση...και δεν μιλαω να κανεις μια βολτα...αν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα....λοιπον σαν πρωην χρηστης γκολφ 4 μπορω να πω οτι το τιμονι με την μπροστινη κινηση εχει πολυ καλυτερη αισθηση...και η αποψη μου ειναι γιατι αλλο ειναι να εχεις ενα παθητικο τιμονι και αλλο ενα ενεργο....σκεφτειτε οτι το τιμονι στα BMW μας ειναι νεκρο...ενω σε ενα μπροστινο εντελος το αντιθετο,ζωντανο και αυτο το νιωθεις οταν πατας το γκαζι...
Με κάθε σεβασμό, μόλις έβγαλες άκυρη όλη τη φυσική του γυμνασίου.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-13, 16:16
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Νομίζω πρέπει να ξεπεράσουμε το συγκεκριμένο post, χαλάμε τη συζήτηση απαντώντας σε κάτι αυτονόητο.


Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Νεύτωνα, όλων των αρχαίων ελλήνων θετικών επιστημόνων, των σύγχρονων που έχουν ...αποδημήσει εις τόπον χλοερό, του Θεού (Ayrton Senna), του Enzo Ferrari κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-13, 17:09
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πρέπει να ξεπεράσουμε το συγκεκριμένο post, χαλάμε τη συζήτηση απαντώντας σε κάτι αυτονόητο.


Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Νεύτωνα, όλων των αρχαίων ελλήνων θετικών επιστημόνων, των σύγχρονων που έχουν ...αποδημήσει εις τόπον χλοερό, του Θεού (Ayrton Senna), του Enzo Ferrari κλπ...
λες ο Νευτωνας...και ολοι οι αρχαιοι...να ειχαν κανει δοκιμες..με μπροσθιοκινητες ή πισοκινητες αμαξες...????
αν ναι...τα στηναν στην ευθεια..ή στις στροφες???

ειπαμε καλη χρυση η πισω κιινηση...αλλα προσθετει βαρος...και με ενα μικρο μοτερ...ειναι ουσιαστικα ο ταφος των επιδοσεων...
για μενα...δεν μπορεις να χαρεις...ενα πισωκινητο με 1600kg και 120 αλογα...ειναι ανεπαρκες σε δυναμη...! με τα ιδια αλογα...και προσθιοκινητο ...θα ηταν ταχυτερο...και ασφαλεστερο...
οσο για το τιμονι...της bmw...ναι εχει αισθηση...αλλα υπαρχουν και αλλες μπροσθιοκινητες κατασκευες ,φθηνοτερες και συνχρονως πιο σπορ..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-13, 17:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήμουν 18 ίσως να τα κοιτούσα, αλλά τώρα τα βλέπω και γελάω.
Αρα, ανεξαρτήτου ηλικίας, τα κοιτάτε αγαπημένε μας admin...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-13, 17:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν κατάλαβα κάτι...
Προσπαθούμε να αναιρέσουμε το δεδομένο;;
Ασχέτως παραδειγμάτων...
Δεν υπάρχει γκρουπ βάγκ, το οποίο έχει τιμόνι ΚΑΝΕΝΑ
Δεν υπάρχει προσθιοκίνητο, που οι εμπρός τροχοί να στρίβουν και να επηρεάζουν
το στρίψιμο περισσότερες απο 15 μοίρες...
Δεν υπάρχει προσθιοκίνητο, που να μπορεί να ελιχθεί, ή με κύκλο στροφής πισωκίνητου.
Ο κύκλος στροφής ενός σούπερμίνι προσθιοκίνητου, είναι μεγαλύτερος απο τον
κύκλο στροφής τριαξονικού..
Γιατί είναι πιο βαρύ το πισωκίνητο, επειδή έχει έναν άξονα μετάδοσης της κίνησης παραπάνω;;
Τα εμπροσθιοκίνητα είναι χρέπια..
Φρενάρεις και δεν έχει ABS, σβήνει, χάνεις και τα φρένα.. Αίσχος, απαράδεκτα, ελεεινά,
κινητά φέρετρα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-13, 17:29
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι φανατικός οπαδός της πίσω κίνησης. (το μοναδικό μπροστοκίνητο που είχα τα τελευταία χρόνια αγοράστηκε καινούργιο και πουλήθηκε μέσα σε 3 μήνες από την αγορά του...)

Θα ήθελα να προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε μερικά χρόνια μετά.

Σήμερα η BMW έχει μεγάλο προβάδισμα με καλοζυγισμένα πισωκίνητα. Στο μέλλον όμως οι ηλεκτροκινητήρες θα συναντώνται όλο και πιο συχνά στα καθημερινά αυτοκίνητα.

Τα μπροστοκίνητα του σήμερα (κινητήρας και κίνηση μπροστά) θα διαθέτουν compact ηλεκτροκινητήρες πίσω. Υπό προϋποθέσεις (λίγα χλμ/περιορισμένη ιπποδύναμη αλλά ροπή από 0 στροφές) θα μπορούν να κινηθούν ως πισωκίνητα και σε άλλες συνθήκες ως τετρακίνητα. Όσο η τεχνολογία θα εξελίσσεται οι προϋποθέσεις αυτές θα γίνονται όλο και καλύτερες (περισσότερα χιλιόμετρα αυτονομίας και δύναμη)

Το να χωρέσεις μικρό συμβατικό μοτέρ μπροστά που να δίνει την κίνηση πίσω και ηλεκτροκινητήρες εμπρός είναι σαφέστατα δυσκολότερο (και ακριβότερο). H BMW λοιπόν φτιάχνει τα κουβαδάκια μπροστοκίνητα που θα βγάλει τώρα με σκοπό να αντλήσει γνώσεις και μπροστοκίνητα πατώματα για τα αυτοκίνητα του αύριο (με εξελιγμένους ηλεκτροκινητήρες πίσω).

Εταιρίες λοιπόν όπως η Alfa Romeo και οι λοιπές στις σπορ εκδόσεις άλλων εταιριών θα δίνουν δυνατότερους ηλεκτροκινητήρες πίσω και θα ξαναμπούν στο παιχνίδι της πισωκίνησης έστω και...πλαγίως. Η BMW θα χάσει το σημερινό πλεονέκτημα και το ξέρει βέβαια.


Χαζές σκέψεις? -Ίσως...
Τα παραπάνω καλύτερα θα κριθούν σε μερικά χρόνια.
επανερχομαι στο θεμα του ποστ,κατα καποιον τροπο αφηνωντας στην μεση την ολη συζητηση με ''τιμονια'' γιατι ουτε εχω πολυ εμπειρια σε δρομους μεγαλους και σε συνθηκες παραξενες,συν του οτι ειμαι ΒΜWδακιας οποτε και δεν μπορω να κρινω κατι που δεν χονευω τοσο,θα ειναι θολομενη σκεψη...εχω μπροσινοκινιτο αλλα για να πηγενω δουλεια και πισω...μεχρι εκει...
λοιπον επειδη ζουμε σε ''τρελες'' εποχες και πολλα εγιναν που δεν περημεναμε,μου κεντρισε το ενδιαφερον αυτο το ποστ του φιλου περι ηλεκτροκινητηρων...προσφατα σε μια εκπομπη ειδα το οπλο της Mercedes για το νεο ''αυριο'' με ενα σασι στιλ MC Laren με ηλεκτροκηνητιρα αποδωσεις 700 αλογων!!!πισω κινηση φυσικα και δεν θυμαμαι τι αλλα,παντως αρκετα σεναρια περασαν απο το κεφαλι και πολλες σκεψεις για το ''αυριο''...
Συγνωμη αν σας κουρασα απλος εχω αρχισει και δινω βαση στα τρελα σεναρια και στις πτωσεις κολοσων.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-01-13, 18:10
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Τα RS focus, megane, gti κλπ. προσπαθούν με τεχνάσματα να διορθώσουν το εκ γενετής λάθος, την κίνηση στον λάθος άξονα...
ναι για ολους εμας η μπροστινη κινηση φανταζει λαθος (και συμφωνω κ εγω με το front drove=wrong wheel drive αφου δεν υπαρχει "επαφη" μεταξυ μπροστινης και πισω κινησης κ δεν θα επρεπε καν να μπαινουμε στον κοπο να κανουμε την οποιαδηποτε συγκριση μεταξυ των δυο) αλλα δεν ειναι ακριβως ενα "λαθος" παρα μονο κατι οικονομικοτερο και απλοικοτερο της πισω κινησης...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-01-13, 20:39
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Εμένα γνωστός μου έχει αγοράσει την 116 εδώ και δύο χρόνια και νόμιζε ότι η κίνηση είναι μπροστά,και επειδή πιστέυω ότι μεγάλο μέρος των αγοραστών της είναι αντίστοιχου επιπέδου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το πιό δυνατό της χαρτί είναι το σήμα στο κάπο,και ότι ακολουθεί με αυτό(ποιότητα,ασφάλεια,κύρος κτλ).

Υ.Γ Θα συμφωνήσω με τον pagani,για να απολάυσεις την πίσω κίνηση πρέπει να παίρνει και λίγο τα πόδια του το όχημα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-01-13, 21:24
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
αν θες να κανεις παιχνιδι...αλλα η πισω κινηση προσφερει κιαλλα στην οδηγηση,αυτα που αναφερει ο πανος 2 ποστ πιο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-01-13, 23:38
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Εκτος απο τα αυτοκινητα που οι γελοιοι κατασκευαστες τους τα εκαναν προσθιοκινητα μπορειτε να μου αναφερετε ΕΝΑ οχημα με ροδες που να παιρνει κινηση απο τις μπροστινες;
Ακομα και τα ποδηλατα ειναι πισωκινητα...
Τα προσθιοκινητα για μενα ειναι ΟΛΑ κασονια...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.