Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-09, 18:13
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Exclamation ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ?

Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 06-11-09 στις 18:18
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-09, 18:17
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Τα υγρά του συμπλέκτη? Τρόμπα? Εξαέρωση? Διαρροή? Λογικά δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό, αλλά θέλει ψάξιμο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 06-11-09 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-09, 18:19
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-09, 18:21
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά
Αν έχεις αέρα ή κολλάει το εμβολάκι της τρόμπας δεν θα δεις υγρά πουθενά.. κάνε ένα check-up στο κύκλωμα να δεις. Τα υγρά φρένων τα έχεις τσεκάρει καθόλου? Από τακάκια φρένων πως πας? Είναι στα τελευταία τους? Ίσως να έχει πέσει πολύ η στάθμη των υγρών και να έχει μπει αέρας στο κύκλωμα (είναι κοινό)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 06-11-09 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-09, 18:23
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Χμμμ...Θα πάω Δευτέρα να το δει και ο μηχανικός μου...Απλα μου κάνει περιέργια που ξεκόμπλαρε κατ'αυτόν το τρόπο (και πως κόμπλαρε βέβαια...)

Υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει?Σήμερα έγραψα περί τα 70 χιλιόμετρα απροβλημάτιστα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-09, 18:34
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Φυσικά και υπάρχει.. αλλά αν δεν νιώθεις δυσλειτουργία, το πρόβλημα πρέπει να είναι στην τρόμπα του αμπραγιάζ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-09, 18:36
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
H αλήθεια φίλε Νίκο είναι οτι το αμπραγιάζ μου δεν πατάει και πολύ καλά...
Δηλαδή δεν είναι απόλυτη η διαδρομή...Αν τύχει και το πατήσεις λίγο στραβά πατιέται πιο πλάγια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-09, 18:39
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης....αλλα δεν κομπλαρε το σασμαν...με σβηστο το μοτερ...το σασμαν δουλευε μια χαρα.....!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-09, 19:18
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης
Δεν έχω κάνει κάποια εργασία στο αμάξι στο θέμα δίσκος/πλατό,συμπλέκτης...

Είναι δυνατόν το κύκλωμα να χρειάζεται εξαέρωση?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-09, 19:25
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης
Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.

Δε ακούγονται καλά αυτά που γράφεις. Μπορεί τώρα να είναι όλα καλά...αλλά έχεις κάνει κάποια ζημιά...και σαν να μην έφτανε αυτό...συνεχίζεις να το σκίζεις.

Φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι όπως πας θα το πάρεις αγκαλιά...οπότε πρόσεχε, χαλαρά και τη Δευτέρα στο μηχανικό σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.