Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-16, 10:51
theolouk Ο χρήστης theolouk δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-12-2016
Μηνύματα: 4
theolouk is on a distinguished road
αισθητηρας λαμδα

καλημερα παιδιά, εχω ενα bmw 116 και πριν ναπο 2 μηνες αλλαξα τον αισθητηρα λαμδα και μετα απο 2-3 εβδομαδες μου ξαναναψε η κίτινη ενδειξη στο καντραν ,
πήγα στο συνεργειο που μου τον ειχαν αλλαξει και μου ειπαν πως μου ειχαν βαλει αισθητηρα της Bosch ο οποιος κοστισε γυρω στα 100 ευρω αλλά δυστυχώς μου ειπαν πως τελικα θελει
παλι αλλαγη με νέο αισθητηρα αυτη τη φορα γνησιο καθως τον ιμιτασιον δε το ''σηκωνει'' το αυτοκινητο ή δε το δεχεται εν πασι περιπτωση..Υπαρχει περιτωση να υφισταται κατι τετοιο?
[theolouk] 9:44 am: Σημειωση πως το αυτοκινητο ολο αυτο το διαστημα έχει υψηλη καταναλωση και ''κλωτσαει '' ο κινητηρας τις περισσοτερες φορες κατα την εκκινηση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-16, 16:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλησπερα και καλωσηρθες στο φορουμ.
Μου φαινεται πως το συνεργειο σου δε 'σηκωνει' τ αμαξι που τους πας, δεν ξερουν και τοσα πολλα και λενε τις γνωστες αρλουμπες των γκαραζιερηδων.
Αν διαβασεις λιγο στο section προβληματα σειρας 1 ισως και να βρεις ακρη με το θεμα σου.
Για αρχη θα σου προτεινα να αλλαξεις και συνεργειο να παρεις μια ακομα γνωμη απο κανα αλλο πιο σοβαρο, καθως επισης να ριξεις και μια ματια σε οσα εχουν γραφτει για τα θεματα της σειρας 1, θα βρεις νομιζω αρκετες απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-16, 10:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πέρα απο το αστείο της υπόθεσης...
ο λ συνεργάζεται με τον αισθητήρα ελέγχου μάζας αέρα...
Συνεπώς το πρόβλημα σου είναι ο MAF και όχι ο λ..
Και προφανώς επειδή δεν διόρθωνε ο MAF ο λ έπαιρνε τιμές εκτός ορίων.
Με την αλλαγή, προφανώς έκαναν reset και όχι adaptation, οπότε μετά απο λίγο περπάτημα
που έκανες, οι τιμές είναι εκτός της χαρτογράφισης και έχεις πάλι λαμπάκι..
Λέω προφανώς, γιατί αν έκαναν reset και adaptation θα είχες αμέσως λαμπάκι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-16, 14:28
theolouk Ο χρήστης theolouk δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-12-2016
Μηνύματα: 4
theolouk is on a distinguished road
Παιδιά , ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντησεις σας , κάπου εκει προσανατολιζομουν κι εγω (οτι δηλαδη δε ξέρουν τι τους γινεται)! Ευχομαι Καλά Χριστούγεννα με υγεία!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-16, 14:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τσεκαρε μια και τα πμ σου σχετικα με τον ΜΑΦ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-16, 14:55
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Ποιο μοτερ φορας;Υπαρχει και η περοπτωση να θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-16, 23:59
theolouk Ο χρήστης theolouk δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-12-2016
Μηνύματα: 4
theolouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο μοτερ φορας;Υπαρχει και η περοπτωση να θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος σου.

1600 116hp
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-16, 00:01
theolouk Ο χρήστης theolouk δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-12-2016
Μηνύματα: 4
theolouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε μια και τα πμ σου σχετικα με τον ΜΑΦ...
Πάντως μου τη τριτη φορα που πηγα μου είπαν πως καθαρισαν τον MAF
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-16, 09:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
To MAF δεν καθαρίζεται, αλλάζεται.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-12-16, 17:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα συμφωνησω με το πιο πανω σχολιο.
Και για να καταλαβεις για το τι λεμε. Οι αισθητηρες αυτοι εχουν ενα νημα το οποιο ειναι αντισταση. Οσο πιο γρηγορα κινειται τ αμαξι, αρα τοσο πιο πολυς αερας εισερχεται απ την εισαγωγη προς καυση στο μοτερ, τοσο πιο γρηγορα ψυχεται αυτη η αντισταση. Ο εγκεφαλος καταλαβαινει ετσι τον ογκο του αερα που μπαινει και αναλογα ρυθμιζει και το καυσιμο. Πολλες φορες, ειδικα αμα εχουμε βαλει κανα καγκουροφιλτρο ελευθερας, σωματιδια σκονης πιανουν πανω σε αυτο το νημα. Οι συνεργειατζηδες επισης πολλες φορες τον βγαζουν και του ριχνουν σπρευ καθαρισμου ηλεκτρικων επαφων. Ισως να δουλεψει λιγο ακομα, ισως και να ψιλοφτιαξει αμα εχει ηδη ξεκινησει να κανει κολπα, ομως καποια στιγμη θα ψοφησει σιγουρα. Τα σπρευ καθαρισμου τις περισσοτερες φορες κακο του κανουν, οχι καλο.
Γι αυτο αμα εχει αρχισει να κανει κολπα θελει αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.