Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-02-08, 14:13
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Θα διαφωνήσω μαζί σου Ντίνο...καθότι έχω ένα παρόμοιο μοτέρ και έχω κάνει κινήσεις παρεμφερείς και έχω δεί διαφορές. Μια εξάτμιση αξίζει και κάνει δουλειά.
Ιδίως το χταπόδι ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ όταν πάς σε τέτοια βελτίωση.
Όσο για το οικονομικό.. έ δεν κάνει και 2μισυ χιλιάρικα εκτός αν πάς για καμιά πολύ επώνυμη. Αν ψάξεις για εξάτμιση απο Μ3 θα σου κοστίσει το πολύ 1000 ευρώ ολόκληρη. Για ξανακοίτα το
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-02-08, 14:50
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Συμφωνω με τον Σπυρο,επισης λογο εκεντρων που φοραει ο Agrotis θα "δεσουν" τα κοματια της βελτιωσης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-02-08, 15:25
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Και αυτό που θέλεις ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ είναι ένα σωστό πρόγραμμα.
Ακόμα και με το παρόν setup ένα καλό πρόγραμμα θα "φανερώσει" 2-3 ακόμα αλογάκια και ένα πιο σωστό διάγραμμα ροπής.... Τώρα άν δείς και κανα κιλό ακόμα, μήν εκπλαγείς
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-02-08, 16:14
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
σπυρο τα Μ3 εχουν αλλη συμπεριφορα σε αυτες τις κινησεις... δεν μηλησα για το δικο σου μοτερ αλλα για το 320,325,328 που φορανε την ιδια εξαγωγη...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-08, 04:58
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Ντίνο ξεχνάς κάτι.... άλλο τα Ευρωπαικά Μ3 και άλλο το δικό μου που είναι USA. Για να μην ξεχνιόμαστε, δεν πρόκειται για 6πετάλουδο θηρίο,αλλα για ενα υπερκυβισμένο και εργοστασιακά βελτιωμένο 28άρι. Το έχεις δείς άλλωστε το μοτέρ μου...
Οι κινήσεις λοιπόν που αναφέρω είναι πάνω κάτω οι ίδιες και ιδίως με το 328.
Πιο συγκεκριμένα, εργοστασιακά φοράνε ίδια πολλαπλή εξαγωγής και την ίδια εισαγωγή (ΜΟΝΟ 328 και Μ3 USA 3.2).
Σαν πρώτη βελτίωση και στα δύο, προτείνεται να αλλαχτεί η εισαγωγή με αυτή του 325 καθότι έχει διπλάσια διάμετρο αυλών και διπλάσιο πλένουμ (όπως έκανα εγώ και ο φίλος ο αγρότης με θετικότατα αποτελέσματα).
Στη συνέχεια "πειράζεις" εξάτμιση η οποία είναι άψογη για τα εργοστασιακά άλογα και λίγο παραπάνω, αλλα όχι για τα 220+
Αν σκεφτείς οτι 325/328/Μ3 USA 3.0/M3 USA 3.2 φοράνε ίδια εξαγωγή, ίδιο μεσάιο αλλα διαφορετικούς καταλύτες και τελικό.... καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν διαφορές στην λειτουργία της εξάτμισης και οτι ΣΑΦΩΣ επιδέχεται βελτίωσης.
Δεύτερο βήμα λοιπόν στα 28άρια (και τα 3.2 USA) είναι να αντικατασταθεί η "μαμα εξαγωγή" με χταπόδι είτε φτιαχτό είτε απο Μ3. (Εγώ προτίμησα την λύση που δίνει η ///M-Division σε χταπόδι και τώρα περιμένω να βρώ και την υπόλοιπη εξάτμιση).
Αν θελήσουμε να πάμε παραπέρα, η επόμενη ενδεδειγμένη κίνηση είναι αλλaγή του air flow meter με αυτό απο M3 Euro 3.2 (321 κοινώς) και πρόγραμμα που εκμεταλεύεται πλήρως τα νέα δεδομένα που δίνει το "μεγαλύτερο" air flow.
Αν γίνουν αυτά, σε συνδιασμό με καλό πρόγραμμα και τους αγριεμμένους εκκεντροφόρους που έβαλε ο αγρότης... μάλλον θα δεί νούμερα που δεν θα πιστεύει στα μάτια του.
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-08, 07:33
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντίνο ξεχνάς κάτι.... άλλο τα Ευρωπαικά Μ3 και άλλο το δικό μου που είναι USA. Για να μην ξεχνιόμαστε, δεν πρόκειται για 6πετάλουδο θηρίο,αλλα για ενα υπερκυβισμένο και εργοστασιακά βελτιωμένο 28άρι. Το έχεις δείς άλλωστε το μοτέρ μου...
Οι κινήσεις λοιπόν που αναφέρω είναι πάνω κάτω οι ίδιες και ιδίως με το 328.
Πιο συγκεκριμένα, εργοστασιακά φοράνε ίδια πολλαπλή εξαγωγής και την ίδια εισαγωγή (ΜΟΝΟ 328 και Μ3 USA 3.2).
Σαν πρώτη βελτίωση και στα δύο, προτείνεται να αλλαχτεί η εισαγωγή με αυτή του 325 καθότι έχει διπλάσια διάμετρο αυλών και διπλάσιο πλένουμ (όπως έκανα εγώ και ο φίλος ο αγρότης με θετικότατα αποτελέσματα).
Στη συνέχεια "πειράζεις" εξάτμιση η οποία είναι άψογη για τα εργοστασιακά άλογα και λίγο παραπάνω, αλλα όχι για τα 220+
Αν σκεφτείς οτι 325/328/Μ3 USA 3.0/M3 USA 3.2 φοράνε ίδια εξαγωγή, ίδιο μεσάιο αλλα διαφορετικούς καταλύτες και τελικό.... καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν διαφορές στην λειτουργία της εξάτμισης και οτι ΣΑΦΩΣ επιδέχεται βελτίωσης.
Δεύτερο βήμα λοιπόν στα 28άρια (και τα 3.2 USA) είναι να αντικατασταθεί η "μαμα εξαγωγή" με χταπόδι είτε φτιαχτό είτε απο Μ3. (Εγώ προτίμησα την λύση που δίνει η ///M-Division σε χταπόδι και τώρα περιμένω να βρώ και την υπόλοιπη εξάτμιση).
Αν θελήσουμε να πάμε παραπέρα, η επόμενη ενδεδειγμένη κίνηση είναι αλλaγή του air flow meter με αυτό απο M3 Euro 3.2 (321 κοινώς) και πρόγραμμα που εκμεταλεύεται πλήρως τα νέα δεδομένα που δίνει το "μεγαλύτερο" air flow.
Αν γίνουν αυτά, σε συνδιασμό με καλό πρόγραμμα και τους αγριεμμένους εκκεντροφόρους που έβαλε ο αγρότης... μάλλον θα δεί νούμερα που δεν θα πιστεύει στα μάτια του.

Ρε λοκληρο βιβλιο μου εγραψες? πο πο...τα ματια μου
! εεεεεεχεχεχεχεχε ...

Λεπον κοιτα αυτο που λες περι αμερικανικου κλπ το ξερω και μαλιστα νωμιζω δεν ειμαι σιγουρος εχεις απο μαμα 240 αλογα σωστα? και φορας το ιδιο χταποδι με το 28αρι...το 28αρι εχει 192 η 193 αλογα οποτε να το κανει τι το χταποδι αφου χορανε αλλα 40+ αλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-08, 19:53
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Ok... ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Πάντως όσοι κάνουν βελτίωση σε 28άρι πειράζουν ΚΑΙ εξάτμιση (χταπόδι και καταλύτες).
Το αν "χωράει τα παραπάνω άλλογα είναι άλλο θέμα.
Στο Μ3 USA, μπήκε εισαγωγή & εξαγωγή απο 328 ευρβωπαικό για 2 λόγους.
1. Μειωμένες εκπομπές ρύπων
2. Μεγαλύτερο backflow καυσαερίων και μεγαλύτερη συμπίεση στα χαμηλά.

Δε λέω, ωραία ήταν με τη μαμά εξαγωγή που ξεκίναγα με δετέρα και έγραφα....αλλα πάνω απ τις 6400 ψόφαγε.
Οπότε όλα σχετίζονται με το τί ζητάς απ αυτό που οδηγείς
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-08, 13:03
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Επειδή η διαφορά απόψεων με τον Ντίνο με έβαλε σε σκέψεις, τα κιτάπια ανοίχτηκαν και διαπίστωσα οτι έκανα λάθος.
Δεν φοράνε την ίδια εξαγωγή τα 2 μοτέρ. Σαν κωδικούς η bmw δίνει τελείως διαφορετικούς (πράγμα που είναι λογικό - το κουλό θα ήταν να δίνει το ίδιο για μοτέρ με 50+ άλογα διαφορά).
Οπότε πλέον, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι για τα πλαίσια στα οποία κινείτα ο αγρότης δεν επαρκεί η μαμά εξαγωγή του 328 που σχεδιάστηκε για τα 193 άλογα, ή ακόμα και άν..οριακά επαρκεί, κάτι πιο ελεύθερο θα έδινε άλλο αέρα στο μοτέρ και σαφώς ανετότερο στροφάρισμα στα ψηλά που ούτως ή άλλως αναμένεται, λόγω εκκεντροφόρων.

Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιές οι διαφορές των 2 εξαγωγών σε διάμετρο και λειτουργικότητα. αυτό ίσως να μπορούσε να μας το πεί κάποιος πιο γνώστης γιατι εγώ ώς εκεί φτάνω...

Αν π.χ. οι διαφορές είναι μικρές, ίσως να ήταν μια καλή κίνηση, αντί για aftermarket χταπόδι, να μπεί η ελαφρώς μeγαλύτερη (αλλα εργοστασιακή λύση) εξαγωγή του M3 USA.

Για την ιστορία, οι κωδικοί (part-numbers) έχουν ώς εξής :

328i M52
11621740730
11621740731

M3 S52 USA
11621744250
11621744251

Για κάθε μοντέλο δίνονται δύο κωδικοί, καθώς η εξαγωγή χωρίζεται σε 2 τμήματα, ένα ανα τριάδα κυλίνδρων.
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-08, 13:41
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Σπυρο δεν ειναι ιδιες.........!!!!!!!!!!!!!
Σε 28αρι μοτερ...οι κινησεις ειναι απλές..........
Μ50 εισαγωγη....χταποδι Usa Μ3.....καταλυτες....και προγραμμα.....!!!!!!!!!!!
Αυτο ειναι το πακετο....

Εχω δει και 28αρι με χταποδι....καταλυτες και εξατμα να φλερταρει τα 210 αλογα.....!!!!!
Χωρις να εχει εισαγωγη Μ50....με εισαγωγη θα ειχε σιγουρα παραπανω.....!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-08, 13:48
Το avatar του χρήστη spirosg
spirosg Ο χρήστης spirosg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 598
spirosg will become famous soon enoughspirosg will become famous soon enough
Αν διαβάσεις το thread απ την αρχή... θα δείς για πόσα μιλάμε. Εδώ ο φίλος αγρότης πέρασε τα 220. Στα 210 είσαι εσύ ακόμα?
Απλά επειδή έχω κάνει εκτενή έρευνα για tunning σε Μ3 USA 3.2 που είναι σχεδόν το ίδιο μοτέρ με 28άρι.. είπα να δούμε μήπως βρεθουν κοινές εφαρμογές
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.