Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-10, 19:23
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Exclamation E36 σημαντικες αποριες! S.O.S

Καλησπεριζω ξανα την παρεα θελωντας να κανω μερικες ερωτησεις .Ηθελα να αποφυγω να ανοιξω καινουργιο τοπικ αλλα σε μια αναζητηση που εκανα δεν βρηκα απαντησεις.

1)Θα ηθελα να αλλαξω το γκρι oem σαλονι της μπεμπας (Ε36 4πορτη 316 M40),με καποιο αλλο πιο εμφανισιμο κ με καλυτερη πλευρικη στηριξη.
Υπαρχουν επιλογες απο καποιο αλλο μοντελο της εταιριας ?

2)Παρατηρησα οτι τα πρωτα Ε36 εχουν διαφορετικες γριλιες στη μασκα απο αυτα μετα το 1996.Στο τελευταιο οι γριλιες ειναι πιο "πεταχτες".

Το ερωτημα,μπορω να αλλαξω μονο γριλιες ή πρεπει να αλλαξω και μασκα απο Ε36 4door >1996

3)Στα φαναρια που ειναι με προτζεκτορα μπροστα οπως τα δικα μου μπαινουν τα aftermarket ccfl μιας κ βγαινουν τα τζαμακια απο οτι ειδα στο D.I.Y ?
Επισης υποθετω οτι μιας κ ειναι προτζεκτορατα περνουν αφοβα κιτ ξενον . Σωστα?

4)Οι ζαντες που φοραω ειναι 17αρες με λαστιχα 225/45/17 και ΕΤ 38 . Ελεγα να βαλω αποστατες να ερθουν λιγο πιο εξω οι τροχοι . Π.Χ 1cm .
Κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο ? Υπαρχουν προβληματα?

5)Λογικα θα προβω σε αλλαγη κινητηρα με καποιον μεταξυ του Μ42 η Μ44 . Ο μεν Μ42 μπαινει κουτι απο οτι ξερω ,ο δε Μ44 ειναι πιο καινουργιος και θα θελει μετατροπες στα ηλεκτρικα. Τι προτεινετε ??

Με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ αλλα δεν εχω μπορεσει να βρω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ απαντησεις ως τωρα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-10, 19:37
Το avatar του χρήστη PETROST
PETROST Ο χρήστης PETROST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 59
PETROST is on a distinguished road
καλησπερα αγγελε,

1.σαλονι απο μ3
2.αλαζεις μονο τις γριλιες
3.με τον προτζεκτορα ειναι καλυτερα για xenon
4.δεν θα εβαζα αποστατες,βαλε 245-40-17
5.γιατι δεν το κανεις 325 η 328?η ακομα καλυτερα m3 αν εχεις την δυνατοτητα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-10, 21:06
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Άγγελε σχετικά με το σαλόνι να ξέρεις οτι μόνο aftermarket bucket-semibucket θα σε κρατάει όπως πρέπει στην θέση σου. Έχω κάτσει και σε υφασμάτινο Μ και δεν ήταν αυτό που περίμενα..... γνώμη μου.

Στα αλλα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, εκτώς απο το 245-40-17 που μάλλον θα πέσει βαρύ στο Μ40. Ίσως οι αποστάτες να είναι μια λύση
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-10, 21:36
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπεριζω ξανα την παρεα θελωντας να κανω μερικες ερωτησεις .Ηθελα να αποφυγω να ανοιξω καινουργιο τοπικ αλλα σε μια αναζητηση που εκανα δεν βρηκα απαντησεις.

1)Θα ηθελα να αλλαξω το γκρι oem σαλονι της μπεμπας (Ε36 4πορτη 316 M40),με καποιο αλλο πιο εμφανισιμο κ με καλυτερη πλευρικη στηριξη.
Υπαρχουν επιλογες απο καποιο αλλο μοντελο της εταιριας ?
Η λύση από σαλόνι ///Μ3 εκτός από ακριβή είναι και δύσκολη, αφού σαλόνια ///Μ3 για τετράπορτα υπάρχουν λίγα στην αγορά. Προτείνω σαλόνι Μ-Pack που έχει καλύτερη πλευρική στήριξη από το δικό σου και ειναι γεματη η αγορά.

2)Παρατηρησα οτι τα πρωτα Ε36 εχουν διαφορετικες γριλιες στη μασκα απο αυτα μετα το 1996.Στο τελευταιο οι γριλιες ειναι πιο "πεταχτες".

Το ερωτημα,μπορω να αλλαξω μονο γριλιες ή πρεπει να αλλαξω και μασκα απο Ε36 4door >1996
Πρέπει να αλλάξεις και το μασκάκι γύρω τους, το ονομαζόμενο στην πιάτσα "μουστάκι".


3)Στα φαναρια που ειναι με προτζεκτορα μπροστα οπως τα δικα μου μπαινουν τα aftermarket ccfl μιας κ βγαινουν τα τζαμακια απο οτι ειδα στο D.I.Y ?
Επισης υποθετω οτι μιας κ ειναι προτζεκτορατα περνουν αφοβα κιτ ξενον . Σωστα?
Αν εννοείς με το άφοβα ότι θα φωτίζουν καλύτερα και δεν θα στραβώνεις τον κόσμο μπροστά σου και απέναντι, ναι ισχύει.


4)Οι ζαντες που φοραω ειναι 17αρες με λαστιχα 225/45/17 και ΕΤ 38 . Ελεγα να βαλω αποστατες να ερθουν λιγο πιο εξω οι τροχοι . Π.Χ 1cm .
Κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο ? Υπαρχουν προβληματα?
Είναι υπερβολή κάτι τέτοιο, δεν το έχει ανάγκη το αμάξι σου και με αυτό το συνδυασμό ζαντολάστιχου που έχεις θα βρίσκεις στη φόδρα των φτερών, ειδικά αν το αμάξι είναι χαμηλωμένο (το ίδιο θα συμβεί και μετα 245 που σου πρότειναν). Η ζάντα που φοράς σου έχει μεγαλώσει τα μετατρόχια ήδη αρκετά.

5)Λογικα θα προβω σε αλλαγη κινητηρα με καποιον μεταξυ του Μ42 η Μ44 . Ο μεν Μ42 μπαινει κουτι απο οτι ξερω ,ο δε Μ44 ειναι πιο καινουργιος και θα θελει μετατροπες στα ηλεκτρικα. Τι προτεινετε ?? Αντίστοιχα πράγματα περίπου θα χρειαστείς και για τα 2 μοτέρ αν κάνεις μετατροπή (μοτέρ, πλεξούδα, εγκέφαλο, καντράν οργάνων, σύστημα ανάφλεξης, μετρητή αέρα, ψυγείο, φρένα μπροστά, πίσω άξονα με δισκόφρενα, σύστημα εξαγωγής κλπ. Ο Μ44 θα έχει σίγουρα και immobilizer, o M42 ανάλογα την χρονολογία του.

Με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ αλλα δεν εχω μπορεσει να βρω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ απαντησεις ως τωρα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Νομίζω ότι δεν έψαξες αρκετά, είμαι σίγουρος ότι έχουν συζητηθεί αυτά κατά το παρελθόν. Σου απάντησα με κόκκινη γραμματοσειρά μέσα στο post σου.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-10, 21:50
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Οσον αφορα Μ42 κ Μ44 εχω σκουσει οτι ο Μ44 σαν πιο καινουργιος εχει χαμηλωτερη καταναλωση κ γενικως ειναι προτιμωτερος απο εναν Μ42 . Ισχυει αυτο ή οχι ?
Απλα για τον Μ44 μου ειπαν στο συνεργειο οτι ειναι μπλεξιμο τα ηλεκτρικα οταν ειναι να μπουν σε Μ40.
@fairytale : Ευχαριστω για τις απαντησεις ,με καλυψες πληρως,αυτο που θελω να διευκρινισω ειναι : Τα ccfl κιτ εφαρμοζουν κ λειτουργουν κανονικα κ στα προτζεκτορατα φαναρια ? Μιας και το DIY ηταν για τα HELLA .
Οσο για την αναζητηση,προς Θεου δεν εννοω οτι δεν υπαρχουν θεματα κ τοπικς,απλα δεν μπορεσα να βρω εγω αυτα που ηθελα.
Εχει καποιος φωτο στο γκαραζ του να δω πως ειναι το Μ-pack ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-10, 22:02
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Ψιλο-ισχύει αυτό της κατανάλωσης γιατί εχει βελτιωμένη καμπύλη ροπής ενώ ο Μ42 κάνει μια κοιλιά στις μεσσαίες στροφές. Αλλά δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορα κατανάλωσης. Και ο Μ44 φαντάζομαι θα ειναι ακριβότερος.
Μπλέξιμο είναι για να γίνουν "παντρέματα", αν η δουλειά γίνει σωστά και με όλα τα πράγματα... όλα δουλευουν σωστά. Αλλα θα στοιχίσει παραπάνω.
Τα ccfl κιτ μπαίνουν παντού, το θέμα είναι που και ποιούς "βαράνε". Χωρίς προτζέκτορα θα έχεις σίγουρα θέμα, ενώ με έχεις να ανησυχείς λιγότερο.
Tο σαλόνι που σου λέω είναι αυτό

C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-10, 22:04
Το avatar του χρήστη nikos12
nikos12 Ο χρήστης nikos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 82
nikos12 is on a distinguished road
ωραίο το σαλονάκι! από τιμές ξέρουμε τι κυκλοφορεί?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-10, 22:12
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψιλο-ισχύει αυτό της κατανάλωσης γιατί εχει βελτιωμένη καμπύλη ροπής ενώ ο Μ42 κάνει μια κοιλιά στις μεσσαίες στροφές. Αλλά δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορα κατανάλωσης. Και ο Μ44 φαντάζομαι θα ειναι ακριβότερος.
Μπλέξιμο είναι για να γίνουν "παντρέματα", αν η δουλειά γίνει σωστά και με όλα τα πράγματα... όλα δουλευουν σωστά. Αλλα θα στοιχίσει παραπάνω.
Τα ccfl κιτ μπαίνουν παντού, το θέμα είναι που και ποιούς "βαράνε". Χωρίς προτζέκτορα θα έχεις σίγουρα θέμα, ενώ με έχεις να ανησυχείς λιγότερο.
Tο σαλόνι που σου λέω είναι αυτό

C U out there
Εχω προτζεκτορες οποτε ολα οκ .

Αυτο το σαλονι ειναι για κουπε απο οτι ειδα στη φωτο,φανταζομαι οτι παρομοιο θα ειναι κ του 4door .
Ειναι πολυ ωραιο ,καμμια σχεση βεβαια με Μ3 αλλα κ αυτο ειναι ομορφο και σαφως καλυτερο απο αυτο που εχω .
Παντρεματα δεν δεχομαι πλεον , εχω χορτασει τοσα χρονια.
Στην ουσια το ερωτημα μου οσον αφορα τους κινητηρες εγγυται στο οτι αξιζουν τα παραπανω λεφτα εργασιας κ ταλαιπωριας για να βαλεις τον Μ44 απο πλευρας επιδοσεων-χαμηλης καταναλωσης,αξιοπιστιας(?) η οχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-10, 22:55
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Ναι, το σαλόνι είναι αντίστοιχο για τα 4d.
Οι επιδόσεις είναι ίδιες για την ακρίβεια είναι πάρα πολύ κοντά. Το ιδιο και η αξιοπιστία αν είχαμε μοτέρ των 2 τύπων με τα ίδια χλμ. Αλλά δυστυχώς τα Μ42 είναι παλιότερα μοτέρ και άρα με περισσότερα συνήθως χλμ.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-10, 23:01
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Στα χρηματα που θα δωσεις για να το κανεις m44(318is 1900cc),μπορεις ανετα να το κανεις 320i m52(με την αλουμινενια κεφαλη).Πολυ καλυτερος κινητηρας,πιο αξιοπιστος πιο αθορυβος κ α ι 6κυλινδρος...!!!το μονο που θα χρειαστεις επιπλεον αλλαγη (σε σχεση με μια μετατροπη 318is)ειναι ενα σετ ελατηρια στην αναρτηση (ΟΧΙ αμορτισερ)καθως και μαρκουτσια και κομπρεσερ A/C τα οποια δεν ταιριαζουν απτο 316 σου.Αλλα να σου πω και το αλλο...γιατι δεν το πουλας και να αγορασεις ενα ετοιμο???με τα λεφτα που θα δωσεις για ανταλλακτικα και περαστικα θα παρεις 328 ετοιμη.Οσον αφορα το σαλονι ψαξε απο m-pack Ε36 4πορτο η απο m3e36 τετραπορτο.ειναι ακριβως το ιδιο.για προσθηκες στους τροχους μην ασχοληθεις γιατι αλλαζεις τι γεωμετρια της αναρτησης με οτι αυτο συνεπαγεται....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
απορίες, e36, καθίσματα, κεφαλι καζανι


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.