Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-10-06, 14:51
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Panoz.
Χωρίς να έχω εμπειρία από Μ πιστεύω πως η εταιρεία αν υπήρχε κάτι καλύτερο να γίνει θα το έκανε σε 1 ειδική έκδοση σαν τη CSL (ακόμα και αν υποθέσουμε ότι μπορεί να έκανε συμβιβασμούς στην απλη (απλή???) Μ3)
Ευάγγελε, η Μ3 είναι τέλεια όπως είναι.
Τα υπέρογκα ποσά που απαιτούνται για τη μικρή βελτίωση της δεν τα κρατάς για το επόμενο μοντέλο??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-06, 15:04
Το avatar του χρήστη streetracing
streetracing Ο χρήστης streetracing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2006
Μηνύματα: 152
streetracing is on a distinguished road
το κακο ειναι οτι αν εχεις το μικροβιο της βελτιωσης δεν σταματας ποτε
__________________
Μ3 Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-06, 15:27
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά

...Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.
Tα έχω διαβάσει και σε παλιότερο thread σου και αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ (και το έγραψα και εδώ και στο Μ3forum).

http://www.m3forum.net/m3forum/showt...17#post1820517

Παράθεση:
It is NOT clever to believe that a n/a engine that is allready revving @ 8000rpm has a compression ratio of over 11 and more than 100 hp/lt can actually produce a lot MORE power with so little mods without endagering its durability.

Replacing the air intake , the exhaust and changing the software IN AN ENGINE LIKE THE S54 can give SOME power at the cost of emmisions , and A LOT OF MONEY.
The S54 is not your everyday BMW with a run of the mill exhaust and air intake, it is carefully designed for optimum (or near optimum) performance.

The only way to make a better M3 E46 is to buy an M3 CSL , if it could be done otherwise M GmbH would have done it , and trust me they know better than delage or any other tuner...

The only way to make a more powerfull M3 E46 (with a reasonable [money] per[ gained hp ratio]) is FORCED INDUCTION i.e supercharger (turbo is very difficult to install and make to work). However you will DESTROY the linearity of the motor and loose the n/a feel...

The only "needed" mods for the M3 E46 are larger brakes , stiffer susp and reduction of weight (if you are using it as a track day car)

To παρόν thread βασικά είναι ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ και το σκέφτηκα ώστε να το βρίσκει ο κάθε ενδιαφερόμενος σαν αφετηρία με συγκεντωμένα στοιχεία. Αντί να υπάρχουν σκόρπια info να τα μαζέψω όλα εδώ.

Στο θέμα μας τώρα :

1)H oem εξάτμιση και γενικά η oem εξαγωγή στα euro spec είναι κατά γενική ομολογία λίγο βελτιώσιμη και τελικά κανένας (aftermarket dealer) δεν έχει ισχυριστεί ότι κερδίζει σοβαρά από εκεί ισχύ.
Βέβαια κερδίζεις σε βάρος και αν πάς και στη csl (titanium) λύση κερδίζεις πάρα πολύ σε βάρος.

2)Όσον αφορά το suspension τι βλέπεις ρε Πάνο ??? (αν και θέλει πολύ διερεύνηση που θα γίνει στο μέλλον....) Τι θεωρείς best buy ??? ΑC , PSS9 , KW3 , TEIN , άλλο ???

3)Ναι φρένα είναι όντως θέμα και συμφωνώ η λύση - "πατέντα" του Στράτου είναι η καλύτερη που έχω ακούσει (σαν Value 4 money) , θα αποτελέσει σίγουρα και δική μου επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-06, 15:35
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
ποιος είναι ο υπερβολικός του φλόρουμ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θεωρείς best buy ??? ΑC , PSS9 , KW3 , TEIN , άλλο ???
Για εμένα best buy σε ανάρτηση είναι μόνο μία Ohlins.
Όλα τα άλλα απλά ημίμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-06, 15:40
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
1) Εξάτμιση. Όπως είπα, είναι το μόνο πράγμα που απέδωσε πραγματικά. Αλλά πρέπει να δώσεις γύρω στα €6-7000 για να πάρεις 15 άλογα στο τροχό. Επιπρόσθετα θα έχεις και πολύ φασαρία. Η επιλογή δική σου.

2) Ανάρτηση. Εδώ οι επιλογές είναι άπειρες. Θα σου πω τι είχα στο αυτοκίνητό μου και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Hamann ρυθμιζόμενη εμπρός, hamann αμορτισέρ πίσω με μαμά ελατήρια. Η ρύθμιση εμπρός ήταν 1 cm χαμηλότερα απο το εργοστασιακό πίσω ύψος.

3) Φρένα. Αυτό ακριβώς. Ένα upgrade σαν του Strax είναι μια χαρά. Βέβαια η καλύτερη (και σαφώς ακριβότερη) λύση είναι ένα κιτ φρένων (AP, Brembo, Stoptech) εμπρός-πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-06, 15:41
Το avatar του χρήστη streetracing
streetracing Ο χρήστης streetracing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2006
Μηνύματα: 152
streetracing is on a distinguished road
η οεm CSL eξατμιση ειναι τιτανιου?
__________________
Μ3 Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-06, 15:43
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από streetracing Εμφάνιση μηνυμάτων
η οεm CSL eξατμιση ειναι τιτανιου?
Όχι. Απλά η εξάτμιση του CSL έχει λεπτότερα τοιχώματα για εξοικονόμηση βάρους.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-06, 15:49
Το avatar του χρήστη streetracing
streetracing Ο χρήστης streetracing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2006
Μηνύματα: 152
streetracing is on a distinguished road
αυτο ξερω κ εγω...
__________________
Μ3 Ε46
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-10-06, 16:03
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Εξάτμιση. Όπως είπα, είναι το μόνο πράγμα που απέδωσε πραγματικά. Αλλά πρέπει να δώσεις γύρω στα €6-7000 για να πάρεις 15 άλογα στο τροχό. Επιπρόσθετα θα έχεις και πολύ φασαρία. Η επιλογή δική σου.
Πάνο supersprint με το χταπόδι και μεσάιο και καταλύτες και τελικό φόραγες ? Το +15 το είδες στο δικό σου ?

Πάντως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοια βελτίωση από την εξαγωγή , ενώ για εισαγωγή όλοι κάτι αναφέρουν από +10 έως + 20 (στρόφαλο).

Ο Dinan Π.χ. δεν την θεωρεί (την αλλαγή εξαγωγής) ούτε καν απαιτητή και μιλάει για τα us-spec που είναι και πιό "πνιγμένα"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-06, 16:08
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο supersprint με το χταπόδι και μεσάιο και καταλύτες και τελικό φόραγες ? Το +15 το είδες στο δικό σου ?

Πάντως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοια βελτίωση από την εξαγωγή , ενώ για εισαγωγή όλοι κάτι αναφέρουν από +10 έως + 20 (στρόφαλο).

Ο Dinan Π.χ. δεν την θεωρεί (την αλλαγή εξαγωγής) ούτε καν απαιτητή και μιλάει για τα us-spec που είναι και πιό "πνιγμένα"
Το αυτοκίνητό μου φορούσε Hamann χταπόδι, καταλύτες και x-pipe και τελικό Eisenmann. Η απόδοση αφορά το δικό μου αυτοκίνητο το οποίο ήταν US Spec. Απο την εισαγωγή δεν είδα τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.