Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-09-11, 21:53
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Σ'επιασα...!!!!
http://www.realoem.com/bmw/showparts...98&hg=11&fg=50
αριθμός 1
Θα το check-αρω και μάλιστα αύριο πρωί!!!!!!!!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
Θα σ'ενημερώσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-11, 09:28
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Καλημερα!!
Κακως σου ξυλωσε την εισαγωγη για να αλλαξει τα τσιμουχακια.. (νομιζω οτι πολυ σπανια εχεις διαρροη απο εκει) Μηπως εγινε για να πληρωσεις τα γ@μησι@τικ@..?? Μηπως δεν αλλαχτηκαν και καθολου..?? Ησουν απο πανω του..??
Τι ακριβως σου παρουσιαζει γιατι μπερδευτηκα.. Εχεις σφαλμα-check engine..??
Αν απο καπου ρουφας αερα θα ειναι απο εκει που σου λεει ο Παναγιωτης (rapid) ή απο σχισμενο κολαρο (τσεκαρε αυτο που παει απο το φιλτροκουτι στην πεταλουδα, ειναι πολυ συνηθισμενο να σκιζεται εκει).. Αν εχεις εκει σκισιμο και οντως ο μαστορας σου εβγαλε τη πολλαπλη θα το ειχε δει.. Καλο ειναι να βγαλεις το κολαρο εντελως να το παρεις στα χερια σου και να το ψαξεις προσεχτικα γιατι οπως ειπε και καποιο παιδι πιο πανω ενα μικρο σκισιμο ειναι αρκετο να προκαλεσει αρυθμιες..
Μπορεις να το κανεις και μονος σου.. Καλο ειναι και τα κολαρα της βοηθητικης αντλιας να τα βγαλεις και αυτα για να τα ψαξεις καλα.. Στη χειροτερη με ενα καθρεπτακι και φακο θα μπορεις να δεις την κατω τους πλευρα.. Αλλα καλυτερα να τα βγαλεις..
Μετα κοιτα για Μαφ κτλ που ειναι και ακριβοτερα.. Τα κολαρα ειναι φθηνοδουλεια..
Μακαρι να βρεις την ακρη και να ησυχασεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-09-11, 20:21
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ Ζαχαρία σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!Ήμουν από πάνω στα τσιμουχάκια και είδα προσεκτικά τί έκανε.Το θέμα δεν μ'ενοχλεί ότι έδωσα κάποια χρήματα, αλλά ότι ουσία μηδέν... Πριν 2-3 βδομάδες μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και μου έδειξε σφάλματα Ρ1160 & Ρ1158 και έλεγε για φτωχά μείγματα. Έσβησα το check engine με το DIS και δεν μου ξαναέβγαλε ένδειξη. Καθάρισα το MAF με σπρέυ επαφών και το αμάξι πήγαινε πάρα πολύ καλά για 2 βδομάδες και μετά πάλι τα ίδια... Γι'αυτό μου πάει το μυαλό στο MAF. Ήταν σήμερα να πάω να δοκιμάσω άλλο MAF σ'ενα φίλο,αλλά τελικά θα πάω αύριο γιατί δεν μπορούσε. Είναι μηχανικός ο φίλος και θα κάνουμε λεπτομερή έλεγχο. Ανυπομονώ να συνέλθει το βλαβο-tronic μου γιατί δεν την παλεύω....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-11, 10:06
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαυαρέ Ζαχαρία σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!Ήμουν από πάνω στα τσιμουχάκια και είδα προσεκτικά τί έκανε.Το θέμα δεν μ'ενοχλεί ότι έδωσα κάποια χρήματα, αλλά ότι ουσία μηδέν... Πριν 2-3 βδομάδες μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και μου έδειξε σφάλματα Ρ1160 & Ρ1158 και έλεγε για φτωχά μείγματα. Έσβησα το check engine με το DIS και δεν μου ξαναέβγαλε ένδειξη. Καθάρισα το MAF με σπρέυ επαφών και το αμάξι πήγαινε πάρα πολύ καλά για 2 βδομάδες και μετά πάλι τα ίδια... Γι'αυτό μου πάει το μυαλό στο MAF. Ήταν σήμερα να πάω να δοκιμάσω άλλο MAF σ'ενα φίλο,αλλά τελικά θα πάω αύριο γιατί δεν μπορούσε. Είναι μηχανικός ο φίλος και θα κάνουμε λεπτομερή έλεγχο. Ανυπομονώ να συνέλθει το βλαβο-tronic μου γιατί δεν την παλεύω....
Υπομονη θελει και θα τη βρεις την ακρη..
Μια χαρα αξιοπιστο μοτερακι ειναι το βλαβο-tronic..
Εφοσον εχεις φτωχο μειγμα ή απο καπου τραβαει αερα ή το Μαφ.. Το Μαφ που θα βαλεις αν εχεις το θαρρος με τον μηχανικο σου κρατα το μια ολοκληρη μερα και δουλεψε το αμαξι γιατι πρεπει να δουλεψει για να κανει adaptation, να προσαρμοστει, μη το βαλεις και κανεις μια βολτα και μετα το βγαλεις..
Τσεκαρε και τα κολαρα που σου ειπα.. Οταν εχουμε μια βλαβη οπου οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες, ξεκιναμε απο τα οικονομικα ανταλλακτικα.. Οποτε τσεκαρε πρωτα τα κολαρα και μετα δες το Μαφ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-09-11, 21:30
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω τους βαυαρούς!! Εχω νέα επί του θέματος και περιμένω βοήθεια...!Πήγα στο μηχανικό και αλλάξαμε προληπτικά το MAF και κάναμε clear adaptation σε όλες τις τιμές της DME και το αμάξι συνήλθε αρκετά θα έλεγα, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε... Ψάχνοντας μέσα στο DIS το έβαλα να κάνει Engine pressure control και μου βγάζει ότι ο εξαερισμός του κάρτερ δεν είναι σωστός και υπάρχει ή υποπίεση ή υπερπίεση. Μου γράφει ότι πιθανές αιτίες του προβλήματος είναι
1) η μηχανή έχει καταστραφεί
2) "φραξιμο" στον εξαερισμό του κάρτερ
3) ελαττωματική βαλβίδα ελέγχου της πίεσης (pressure control valve)
Φαντάζομαι ότι εννοεί τη βαλβίδα #1
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...oil_separator/
σωστά...??? η οποία αλλάχθηκε πριν 10 ημέρες περίπου!!
Καμία ιδέα περί του θέματος...???
Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω...
Άτιμοι οι Ν42 κινητήρες....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-09-11, 09:20
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω τους βαυαρούς!! Εχω νέα επί του θέματος και περιμένω βοήθεια...!Πήγα στο μηχανικό και αλλάξαμε προληπτικά το MAF και κάναμε clear adaptation σε όλες τις τιμές της DME και το αμάξι συνήλθε αρκετά θα έλεγα, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε... Ψάχνοντας μέσα στο DIS το έβαλα να κάνει Engine pressure control και μου βγάζει ότι ο εξαερισμός του κάρτερ δεν είναι σωστός και υπάρχει ή υποπίεση ή υπερπίεση. Μου γράφει ότι πιθανές αιτίες του προβλήματος είναι
1) η μηχανή έχει καταστραφεί
2) "φραξιμο" στον εξαερισμό του κάρτερ
3) ελαττωματική βαλβίδα ελέγχου της πίεσης (pressure control valve)
Φαντάζομαι ότι εννοεί τη βαλβίδα #1
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...oil_separator/
σωστά...??? η οποία αλλάχθηκε πριν 10 ημέρες περίπου!!
Καμία ιδέα περί του θέματος...???
Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω...
Άτιμοι οι Ν42 κινητήρες....
Τη βαλβιδα αναθυμιασεων ειπες οτι την αλλαξες με ολα της τα σωληνακια..??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-09-11, 09:45
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Τη βαλβίδα αναθυμιάσεων άλλαξα μόνο, δεν άλλαξα δυστυχώς τα σωληνάκια... μάλλον είναι το επόμενο βήμα... θα ενημερώσω σύντομα. Ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία για τη βοήθεια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-09-11, 12:00
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βαλβίδα αναθυμιάσεων άλλαξα μόνο, δεν άλλαξα δυστυχώς τα σωληνάκια... μάλλον είναι το επόμενο βήμα... θα ενημερώσω σύντομα. Ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία για τη βοήθεια!!!!
Τη βαλβιδα καλα εκανες και την αλλαξες.. καλο ειναι αμα εχει καμια 100σταρια χιλ χλμ το μοτερακι να αλλαζεται.. Και γω την αλλαξα..
Τα σωληνακια της ειναι πλαστικα και με το καιρο και τις θερμοκρασιες μεσα στο χωρο της μηχανης γινονται "κοκκαλο" και σπανε.. Στο δικο μου 3,0 (δεν θυμαμαι αν και ο Ν42 ειναι ετσι) υπαρχει σωληνακι το οποιο ειναι λαστιχενιο και ριχνει τα λαδια πισω στο καρτερ (συνδεεται πανω στο μεταλικο σωληνα που μπαινει το μετραρι του λαδιου).. Μπορει και αυτο να εχει σχιστει.. Εκει ομως θα εβλεπες και διαρροη λαδιου.. Τσεκαρε το..
Κανε και ενα σβησιμο σε οτι σφαλματα εχει κρατησει ο εγκεφαλος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-11, 09:21
enatos Ο χρήστης enatos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Μηνύματα: 17
enatos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Rapid βοήθαμε λίγο... ποια βοηθητική αντλία εννοείς...???
Καλημέρα είμαι νέος στο forum, αλλά έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα Τάσο. Φίλε Τάσο και γω έχω κάνει τα ίδια εκτός από την αντικατάσταση του διαχωριστή. Εχω και γω το DIS και μελετώντας ώρες και ώρες έχω συνέχεια φτωχα μείγματα μόνο στο ρελαντι.. Αλλαξα και του αισθητηρες παρακολουθησης λ μιας και ξεπερασα τα 160.000 χλμ αλλα διαφορά μηδεν...Αλλαξα μαφ καλύτερο γενικά το αυτοκίνητο αλλά τα ίδια...Τωρα θα τσεκάρω και γω το engine pressure control απο το DIS αλλά μπορείς να μου πεις σε ποιο μενου είναι?γιατί στο TIS λεει για ειδικό εργαλείο μέτρησης...Επισης η μέτρηση υποπίεσης και μενα παιζει απο 15mbar εως 660mbar...Που βρήκες ότι οι τιμες της ειναι αυτές που λες?Πάντως από ότι καταλαβαίνω είμαι ένα κλικ χειρότερα από σένα μιας και γω έχω θέμα με το σταμάτημα στα φανάρια φτάνω μέχρι 500rpm...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-11, 21:40
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βαλβίδα αναθυμιάσεων άλλαξα μόνο, δεν άλλαξα δυστυχώς τα σωληνάκια... μάλλον είναι το επόμενο βήμα... θα ενημερώσω σύντομα. Ευχαριστώ πολύ Ζαχαρία για τη βοήθεια!!!!
Τασο αντιμετοπισαμε κι εμεις το ιδιο προβλημα μ εναν φιλο μου τεληκα μετα απο πολυ ψαξημο βρηκαμε απο που τραβουσε αερα απο την ενωση του σωληνα δεικτη λαδιου με το καρτερ ειχε ενα o-ring.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.