Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-14, 19:24
MARIOS! Ο χρήστης MARIOS! δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Μηνύματα: 33
MARIOS! is on a distinguished road
Προβλημα εσωτερικων πλαστικων

Γεια χαρά σε ολους σας, πριν μια βδομάδα προσπάθεισα να καθαρίσω την χειρολαβή της πόρτας του συνοδηγού (Ε90 μπέζ χρωμα) γιατί είχε μαυρίσει, χρησιμοποίησα λίγο σπρευ καθαρισμού δερμάτινων επιφανειών της BMW,καθάρισε βέβαια αλλά ξαφνικά άρχισε να μαλακώνει και να κολλάει η επιφάνεια του εσωτερικού μέρους της χειρολαβής το πλαστικό μέρος δηλαδή, (για όσους δεν γνωρίζουν είναι μισή δερματίνη μισή πλαστική) σε σημειο που κόλλαγε και το πανί απάνω του, από τότε έχω χρησιμοποιήσει γαλάκτωμα , σαπούνι , νερό ,εχει περάσει και μια εβδομάδα και ακόμα κολλάει λιγότερο βέβαια αλλά ακόμη κολλάει. Γνωρίζει κάποιος κατι ; παρακαλώ την βοηθοια σας.

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-14, 09:10
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Γιατί πολύ απλά είναι η χειρότερη BMW ποιοτικά που έχει βγει ποτέ!

το ίδιο αμάξι έχω και εγώ με μπεζ εσωτερικό όπως κ σένα και όποτε έχω προσπαθήσει να καθαρίσω πλαστικά πολύ απλά φεύγει το μπεζ σαν μεμβράνη πανω απο τα πλαστικά.
μόνη λύση είναι να αλλάζεις όλα τα πλαστικά οταν πια έχει φύγει το χρώμα τους
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-14, 17:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τα πλαστικα σε σειρες 1 και 3 Ε8Χ και Ε9Χ, ειδικα τα παλιοτερα μοντελα, δεν τα λες και τοσο ανθεκτικα και ειναι θα λεγα κι ευαισθητα σε χημικα καθαριστικα.
Η μοναδικη ουσιαστικη λυση ειναι η αντικατασταση των φθαρμενων μερων.
Ολα τ αλλα ειναι ημιμετρα με επισφαλη αποτελεσματα. Πχ αλλα καθαριστικα, βερνικια, βαψιμο με σπρευ κλπ ισως να τα κανουν και χειροτερα. Εγω παιζει να εχω αλλαξει και σχεδον ολα τα πλαστικα τριμ τουλαχιστον μπροστα, σε χειρολαβες, ταμπλω, καλυμα του καντραν, εως και τους διακοπτες των παραθυρων οδηγου συνοδηγου.
Δεν αντεχα να τα βλεπω ετσι ξεφλουδισμενα.
Επομενα που θα θελα να αλλαξω καποια στιγμη ειναι οι αεραγωγοι και ξανα καποια τριμακια που εχουν σημαδια εντονης φθορας. Απλα δεν το κανω γιατι παιζει ακομα η προοπτικη να φυγει τ αμαξι και ακομα και να το κρατησω, προς το παρον φραγκα γιοκ, οποτε απλα εχω μαθει να ζω με αυτα και δεν τους πολυδινω σημασια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-14, 22:02
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Να τα καθαριζετε με ενα νοτισμενο πανακι χωρις τρελο τριψιμο.
Εγω βαζω και γαλακτωμα χωρις θεματα αλλα γενικα και ενα πανι μικροινων με λιγο νερο μια χαρα δουλεια κανει.
Γενικα δεν συμφωνω οτι το ταμπλο των Ε9Χ δεν ειναι ποιοτικο. Ιδιως συναρμογη εχει κορυφαια. Αλλα πραγματι καποια κομματια ξεφλουδιζουν πολυ ευκολα και χαλανε τη γενικη εικονα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-14, 00:58
MARIOS! Ο χρήστης MARIOS! δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Μηνύματα: 33
MARIOS! is on a distinguished road
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. ψάχνοντας εδώ στο δικό μας φόρουμ είδα DIY ότι το συγκεκριμένο αντικαθίσταται σχετικά ευκολα.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=31615
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.