Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-02-10, 09:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα ... χαχα

Λοιπόν ο S54 προφανώς και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΗΡΟΥ ΚΑΡΤΕΡ ... ΚΑΝΕΝΑ BMW δεν έχει σχεδιασμό ξηρού κάρτερ
Επίσης αυτό που περιγράφει ο Χάρης (δηλαδή μετακίνηση του λαδιού και στέγνωμα)

αφορά oil pan (δηλαδή μοτέρ ΜΕ ΚΑΡΤΕΡ) και επιλύεται

με τοποθέτηση ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ (που το Μ3 έχει από το εργοστάσιο)

Σιγά ΜΗΝ ΕΠΡΕΠΕ να είναι όλα τα αμάξια που δέχονται πλευρικές επιταγχύνσεις ξηρού καρτέρ !!!

Το csl που υπερβαίνει σε πλευρικές επιταγχύνσεις το 90% των αυτοκινήτων ΔΕΝ έχει ξηρό καρτερ (έχει ΟΛΟΙΔΙΑ λίπανση με το απλό Μ3) και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ... όσον αφορά αυτό το φαινόμενο

Επιπλέον αντίστοιχα συτήματα για την εξουδετέρωση προβλημάτων από πλευρικές επιταγχύνσεις έχει το Μ3 και σε άλλα σημεία (π.χ. ρεζερβουάρ)

Δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ στέγνωμα σε Μ3 από "drift ή σε παρατεταμένα g" ...

αυτό που αναφέρεται εδώ είναι σκουπιδάκια "=SWARF" που εμπόδισαν το λάδι να ανέβει στην κεφαλή με αποτέλεσμα τη βλάβη !!!

χααχαχ .χαχα χαχα γελάσαμε πάλι
Πως θυμαμαι πως καπου ειχα διαβασει οτι ο V10 των Μ5, Μ6 ειναι ξηρου καρτερ και μαλιστα με 4 αντλιες για λιπανση?..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-10, 10:03
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα ... χαχα




αυτό που αναφέρεται εδώ είναι σκουπιδάκια "=SWARF" που εμπόδισαν το λάδι να ανέβει στην κεφαλή με αποτέλεσμα τη βλάβη !!!

χααχαχ .χαχα χαχα γελάσαμε πάλι
και το φιλτρο τι ρολο παιζει;
Μη μου πεις οτι ο τυπος το αλλαξε καθε 29 Φλεβαρη.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-10, 10:13
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θυμαμαι πως καπου ειχα διαβασει οτι ο V10 των Μ5, Μ6 ειναι ξηρου καρτερ και μαλιστα με 4 αντλιες για λιπανση?..
http://www.realoem.com/bmw/showparts...84&hg=11&fg=10

το 1 είναι το oil sump = καρτερ = ελλαιολεκάνη του s85


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
και το φιλτρο τι ρολο παιζει;
Μη μου πεις οτι ο τυπος το αλλαξε καθε 29 Φλεβαρη.
Δε ξέρω αλλά έτσι γράφει στο quοte του 1ο ποστ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zed
... "oil pathway was blocked by swarf causing oil starvation to the head"...
swarf είναι το σκουπιδάκι

εδώ το κάρτερ του s54 που φαίνονται και τα διαφράγματα που λέω

http://www.realoem.com/bmw/showparts...&fg=10&lang=en

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 26-02-10 στις 10:17
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-10, 11:03
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Dude,

I know what swarf means. The reason why I copied the text in quotes was to make it easier for anybody to reply in case they were bored to read through the whole thread.

I do know though that the answers I got were not relevant.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-10, 11:27
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zed Εμφάνιση μηνυμάτων
Dude,

I know what swarf means. The reason why I copied the text in quotes was to make it easier for anybody to reply in case they were bored to read through the whole thread.

I do know though that the answers I got were not relevant.
Dude why r we speaking in english ?

in any case I didnt read the thread just the quote

any how I've never heard of anything revelant considering S54 failure due to lack of lubrication

καλά μιλάμε ούτε ο Βουτσας τέτοιο Αγγλικό ...

ντάντυ εκη εργοστασιος αυτοκίνητος Λονδίνος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-10, 11:36
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Ευαγγελε, μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο το συμβαν. 2 αυτοκινητα, και μονο στην Αγγλια, στην Αμερικη πρεπει να υπαρχουν εγγεγραμενα στα 3 μεγαλα φορουμς περι τα 2000 αμαξια, απο συνολικη παραγωγη 4275 ε86μ και 5040 ε85μ. Δεν εχω διαβασει να εχει συμβει σε κανεναν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-10, 12:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.realoem.com/bmw/showparts...84&hg=11&fg=10

το 1 είναι το oil sump = καρτερ = ελλαιολεκάνη του s85

Ευχαριστω για την πληροφορια. Μια ερωτηση μονο και σορυ για το οφτοπικ.
Εδω: http://www.realoem.com/bmw/showparts...03&hg=11&fg=30

φαινεται πως υπαρχει και μια ηλεκτροκινητη αντλια λαδιου εκτος της εξαρτημενης

http://www.realoem.com/bmw/showparts...26&hg=11&fg=30

Αυτη για ποιο λογο υπαρχει; Μηπως κανει προλιπανση πριν μπει μπροστα το μοτερ; Στελνει δηλαδη λαδι παντου στο δικτυο λαδιου πριν ξεκινησει αυτο ωστε να υπαρχει λιπαντικη μεμβρανη σε ολα τα κινουμενα μερη;..
Και παλι σορυ για το εκτος θεματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 26-02-10 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-10, 12:26
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Man δε ξέρω !!! ... δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ !!! ... θα το δω και αμα βρω άκρη θα σου πω !!! ...

Παράθεση:
Given the 45 degree cant (from vertical) of the cylinder banks and the M5's cornering capability of over 1g, natural return of oil to the sump might have been inadequate during extreme cornering. Thus the M engineers devised a unique system to ensure effective engine lubrication at all times. In addition to the main oil (pressure) pump, there are two scavenging (suction) pumps, one for each cylinder bank. In normal and light cornering conditions, oil from the heads and main bearings flow back into the semi-dry sump at the rear of the engine via the two suction pumps. In hard cornering (0.9g or more), the Dynamic Stability Control system's lateral-g sensor switches magnetic valves to reroute oil extraction points to alternate locationsthe outer sides of the heads and sump—preventing a backup of oil collecting in the outside of the head thus avoiding potential oil starvation. This system remains active even if the driver switches off the Dynamic Stability Control.
ίσως παίζει κάτι όπως και στον s62 όπως γραφει παραπάνω !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 26-02-10 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-10, 13:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατι τετοιο πρεπει να παιζει. Παντως αμα το ψαξεις και βρεις πληροφορια, ανοιξε νεο θεμα να μη χαλαμε και το θεμα του ανθρωπου.Ειναι αρκετα ενδιαφεροντα τετοια τεχνικα.
Εδω κλεινει το εκτος θεματος!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-10, 13:27
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Δεν είναι εκτός θέματος !!! είναι στο γενικό πλαίσιο της λίπανσης του S54 !!! ...

θα ερωτηθεί και ο πρόεδρας και ο άλλος Πάουερ ο Μήτσος ο τσιλιβίθρας !!! και αν βρούμε άκρη θα μεταφερθεί στο FAQ thread !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.