Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-10, 10:13
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Βενζίνη στον S50?

Καλημέρα παιδιά,
παρακαλώ τα φώτα σας να ξεμπερδευτούμε με ένα θέμα που έχω μπλέξει τα μπούτια μου ανάμεσα σε manuals, μηχανικούς και παντογνώστες. Με απασχολεί καιρό αλλά τώρα αναγκαστικά πρέπει να λυθεί για αυτονόητους λόγους κόστους
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (Ε36 Μ3 3.0 S50) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το δούλευε με 100άρα βενζίνη και όλα καλά. Διαβάζοντας το manual δεν γράφει πουθενά για 100άρα, οπότε δοκίμασα να βάλω 10 λίτρα απλή αμόλυβδη. Πειράκια, ΠΟΛΛΑ πειράκια, αντιληπτά και από τη γυναίκα που δεν ξέρει καν τι σημαίνουν. «Αγάπη κάτι ακούγεται..». Όχι στην ανηφόρα με 1500 στροφές και τέρμα γκάζι με τετάρτη, ακόμα με με 2500 στροφές και δευτέρα. Με 100άρα, όλα ΟΚ, πουθενά πειράκια ακόμα και σε ανορθόδοξη οδήγηση.
Το θέμα είναι πως θα ήθελα να βάζω απλή αμόλυβδη και η θεωρία μου δεν συμφωνεί με του μηχανικού μου που επιμένει να βάζω 100άρα γιατί «έτσι πρέπει». Αφού η Bmw δεν λέει για 100άρα, γιατί να μη δουλεύει σωστά?
Μήπως παίζει κάποιο θέμα με adaptation και θέλει το χρόνο του? Μήπως δουλεύοντας καιρό με επιθετική οδήγηση και 100άρα έχει ανεβάσει αβάνς και δεν μπορεί ποια να δουλέψει αμέσως σωστά με 95άρα? Παίζουν τέτοια θέματα σε αυτόν τον εγκέφαλο, είχε τέτοιες δυνατότητες? Γενικά τι μπορώ να κάνω για το θέμα? Υπάρχει κάποιος τρόπος για reset, πχ. Γύρνα το κλειδί στο on, κάνε τρεις στροφές γύρω από τον εαυτό σου κλπ?
Εννοείται πως στο διαγνωστικό δεν βγαίνει τίποτα (δεν είχα και ενδείξεις για κάτι τέτοιο εξάλλου) και πως το αυτοκίνητο είναι μαμά, όσο ξέρω τουλάχιστον, χωρίς πρόγραμμα μόνο με ένα φίλτρο και ένα τελικό, φυσικά άνευ σημασίας και τα δύο.
Φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να λέω βλακείες και όντως να πρέπει να βάζω 100άρα...
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-10, 10:49
Το avatar του χρήστη vagelisp
vagelisp Ο χρήστης vagelisp δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2005
Μηνύματα: 217
vagelisp is on a distinguished road
Έχω την εντύπωση οτι το αυτοκίνητο πρέπει να φοράει πρόγραμμα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη! Αν συμβαίνει αυτό είναι ρυθμισμένο για να δουλεύει με 100άρα λόγω αγριότερου αβάνς! Οπότε είσαι αναγκασμένος να το δουλεύεις με 100άρα, αλλιώς αλλάζεις τον εγκέφαλο με normal ή αφαιρείς το πρόγραμμα και να το επαναφέρεις στο αρχικό (δεν γνωρίζω αν γίνεται το τελευταίο)!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-10, 11:05
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
σε "επιθετικογενή" αυτοκίνητα καλό είναι να βάζουμε 100άρα...
όσο για τα οκτάνια στο Ελλαδιστάν έχουν ειπωθεί πολλά όπως ότι η 100αρα έχει στην πραγματικότητα κάτω από 96...
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-10, 11:07
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για τα 46 άρια που το έχω κάνει και ξέρω υπάρχει reset adaptation values μέσω της OBD. Θυμάμαι όμως ότι γίνονται reset και κάποια άλλα πράγματα αφήνοντας στην πρώτη σκάλα τη κλειδί για 10+ δευτερόλεπτα.

Να ξέρεις γενικά ότι αν είναι μαμά το πρόγραμμα εννοείτε πως δεν πρέπει να χτυπάει πειράκια με 95RON, αλλά γενικά στην Ελλάδα η βενζίνη δυστυχώς δεν είναι καλής ποιότητας.....
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-10, 11:47
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Το αυτοκίνητο ΕΙΧΕ πρόγραμμα το οποίο ξηλώθηκε πάραυτα με το σκεπτικό να καίει 95άρα (έφυγα από τα 100 άλογα και πήγα στα 300, δεν θα μου έλειπαν τα 5 παραπάνω), αλλά αποτύχαμε! Τώρα φοράει το "μαμά" τσιπ 100% γιατί το τοποθέτησα ξανά εγώ ο ίδιος στον εγκέφαλο.

Επειδή αυτά τα αστήρικτα "καλό είναι να βάζουμε 100άρα, αλλά δεν σου λέω το λόγο" είναι ακριβώς οι απαντήσεις που θα με τρελάνουν (no offence panos 316T και ευχαριστώ για το χρόνο σου), υπάρχει κάποιος με S50 να μας πει αν βάζει γενικά και απροβλημάτιστα απλή αμόλυβδη από όποιο πρατήριο βρει?

Για αρχή θα δοκιμάσω το κλειδί στην πρώτη σκάλα για 10"+ και βλέπουμε, αν και δεν έχω ακούσει ξανά κάτι παρόμοιο για Ε36. Πάντως δυσκολεύομαι να το πιστέψω, ακόμα και 46άρια μαμά βάζουν απλή αμόλυβδη όπου βρουν και δεν είχαν ποτέ τέτοια προβλήματα. Αφήστε που τώρα με το τελικό θα δυσκολευτώ να τα ακούσω και αγχώνομαι μήπως το βράδυ μαζί με τα σκουπίδια βάλω και τα πιστόνια στον κάδο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-10, 11:59
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δεν παίζει από πειράκια χαμηλά να το πάρεις στο χέρι το μοτέρ....το πρόβλημα είναι να μην δουλεύει σωστά ψηλά.

Επίσης αναφέρω ότι μιλάω για τα Ε46. Υποτίθεται ότι με τα Knock sensors δεν έχουμε πειράκια αλλά και σε 46 Μ3 έχω ακούσει ο ίδιος....
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-10, 16:11
Το avatar του χρήστη pilot_1000RR
pilot_1000RR Ο χρήστης pilot_1000RR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-02-2010
Μηνύματα: 137
pilot_1000RR is on a distinguished road
εγω παιδια βαζω 95αρα και στο Μ και στην μοτοσυκλετα και δεν ειχα ποτε προβλημα..βεβαια βαζω παντα απο στανταρ βενζιναδικα με ''καλη'' βενζινη. Προσωπικα πιστευω πως αν η βενζινη ειναι καλη και εχει στ'αληθεια 95 οκτανια και δεν ειναι νοθευμενη τοτε δεν υπαρχει προβλημα..
__________________
''we keep them up and safe!''
Association of Licensed Aircraft Engineers.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-10, 17:33
Το avatar του χρήστη stelioslf
stelioslf Ο χρήστης stelioslf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 85
stelioslf is on a distinguished road
κανονικά δεν έπρεπε να σου βγάζει αυτό το πρόβλημα..ψάξτο φίλε καλά κάνεις και ρωτάς,αν θές δοκίμασε 95άρα και συμπλήρωνε οκτάνια,αντί να βάζεις 100άρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-10, 18:09
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Αυτό ρε παιδιά πιστεύω και εγώ, με την όποια θεωρία κατέχω.. Το μοτέρ έπρεπε να δουλεύει κανονικά με 95άρα. Παρόλ' αυτά το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι?
Ας πούμε ότι ήταν δικό σας, το βάζατε στο διαγνωστικό και δεν έδειχνε τίποτα. Ο μηχανικός (γνώστης κατά τα άλλα, πραγματικός μηχανικός και όχι μαστοράκι της αρπαχτής -δεν έχω παράπονο από τις γνώσεις του- με δικό του ίδιο τουμπανιασμένο που το οδήγησα και πάει... βοήθεια Παναγιά καθώς και ένα γνωστό αγωνιστικό) ισχυρίζεται ότι πρέπει να βάζω 100άρα και εγώ απλά δεν το δέχομαι.
Οι γνώσεις μου, όσο περιορισμένες και να είναι, δεν μου επιτρέπουν να το δεχτώ και απ' ότι διαβάζω και εσείς το ίδιο υποστηρίζετε. Αλλά τώρα... τι κάνουν? σε 2-3 μέρες ξαναγεμίζω 100άρα και δεν έχω καμία όρεξη να συνεχιστεί αυτό εδώ που έχουμε φτάσει με τη βενζίνη..

Ποιό θα ήταν το επόμενο βήμα σας? Δυστυχώς ρωτώντας δεν έχω βρει κάποιον να απαντήσει υπεύθυνα περί adaptation, είναι μόνο μια πιθανή θεωρία στο μυαλό μου (αν υπάρχει σε αυτόν τον εγκέφαλο, αν θελει-γίνεται reset ή αν μπορώ να το γεμίσω απλή και να το κυκλοφορήσω χαλαρά για 100-200-300 χλμ να ρυθμίσει μόνο του όπως πρέπει.)

Θα χαιρόμουν να έγραφαν 4-5 "φίλε έχω S50, βάζω μόνο απλή και είναι όλα ΟΚ" ή "φίλε έχω S50 και μόνο με 100άρα δουλεύει σωστά". Θε ξεκαθάριζε το πρώτο βασικό ερώτημα για να προχωρήσουμε.

Περιμένω να διαβάσει και να συμμετάσχει και ο Mr. M του forum, μήπως βγάλει κανά λαβράκι όπως συνηθίζει Βαγγέληηηηηη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-10, 18:14
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Παιδια και γω στο Μ3 βαζω απλη 95roz και δεν ακουω τιποτα απο πειρακια!
Ολα δουλευουν μια χαρα...

Φιλε με το Ε36 ισως το αμαξι σου εχει προγραμμα... η? πρεπει να το δεις τεχνικα πλεον...

Dont worry παντως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.