Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-10, 22:22
kostasm3 Ο χρήστης kostasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-11-2008
Μηνύματα: 23
kostasm3 is on a distinguished road
κραδασμος στον κινητηρα σε μ3 ε46

εχω μ3 ε46 και εχω το εξης προβλημα:στο φασμα 2500-3500 στροφων οταν ειμαι με νεκρα ταχυτητα (σταματημενος) και μαρσαρω το αυτοκινητο στο παραπανω φασμα στροφων το αυτοκινητο εχει ενα κραδασμο σε ολοκληρη την κασα.παραλληλα οταν ανοιγω το καπω στισ ιδιες στροφες ακουγεται σε πολυ εντονο βαθμο η καδενα.
το παραπανω προβλημα το εχω εδω και 2 μηνες και σιγα σιγα η κατασταση επιδεινώνεται.
πριν μια βδομαδα ο κραδασμος (στην κασα) γινεται και στισ 1000 στροφες σε μικροτερο βεβαια βαθμο χωρις ομως να ακουγεται η καδενα.
εχω αλλαξει και βολαν-εχω αποσυμπλεξει και ολες τις τροχαλιες (για να δουλευει το μοτερ ελευθερο) αλλα το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.
να σημειωσω οτι σε αποδοση δεν εχω χασει καθολου.
αν μπορει καποιος να βοηθησει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-10, 22:29
kostasm3 Ο χρήστης kostasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-11-2008
Μηνύματα: 23
kostasm3 is on a distinguished road
καποιος που μπορει να βοηθησει??????????????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-10, 22:36
Το avatar του χρήστη e30 1984
e30 1984 Ο χρήστης e30 1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 378
e30 1984 will become famous soon enough
χρονια πολλα χριστος ανεστη μοιπος εχουν φθαρει οι λαστιχενειες βασεις της μηχανης?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-10, 22:57
jabar Ο χρήστης jabar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 40
jabar is on a distinguished road
to idio περιπου προβλημα εδω και 3 μηνες σε διλιτρο χ3 στις εκκινησεις ομως ,με απαισιο θορυβο, στιγμιαιο ευτυχως...μου ειπαν απ το mobile για τεντωτηρα μπροστα απ το ψυγειο και οτι θελει ηλεκτρολογο...αλλα ειναι μονο ακουστικο το θεμα και τ αφησα ετσι...στην αρχη που το πρωτοεκανε βεβαια,ο θορυβος ηταν <<απαισιοτερος>>σαν να σαραβαλιασε ξαφνικα,μαλιστα την πρωτη μερα που το κανε,πηγε να μονιμοποιηθει γι αυτο και καλεσα το mobile,το παληκαρι δεν ηταν σιγουρο απο που προηρθε,εβγαλε επιτοπου τον ιμαντα,ριξαμε νερο,προτεινε ρυμουλκηση,την αλλη μερα τελος παντων πηγαινωντας να το δειξω,10 μετρα πριν το συνεργειο ,εκανε ενα γντουπ με ελαφρυ κλωτσημα ξαφνικα,κατι μπηκε στη θεση του και εκτοτε το προβλημα ειναι μονο στην χαλαρη εκκινηση(χωρις ανεβασμα στροφων πρωτα...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-10, 19:06
kostasm3 Ο χρήστης kostasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-11-2008
Μηνύματα: 23
kostasm3 is on a distinguished road
οι βασεις μηχανης ειναι οκ. ειναι καινουριες. το προβλημα προφανως ειναι μπροστα στα γραναζια των εκκεντροφορων η στο vanos.. αν καποιος ειχε το ιδιο προβλημα ας μου πει τι βρηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-10, 19:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
φίλε μου δε γίνεται να τρέμει όλο το μοτέρ και να μη βγάζει κανένα σφάλμα !!! ... οι αισθθητήρες εκκεντροφόρων και το βάνος αν έχουν κάποιο θέμα αυτό καταγράφεται ως σφάλμα αμέσως !!!!

αυτό που λές πάντως (να τρέμει όλο το μοτέρ) συμβαίνει όταν γίνεται το τεστ βάνος !!!

πάντως αν δεν έχεις θέμα με βάσεις μηχανής και ΔΕ βγάζει κανένα σφάλμα δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε κάτι άλλο επό εδώ !!!

στο συνεργείο τι σου είπανε ?????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 13-04-10 στις 19:09
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-10, 19:23
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Στο φανάτικς έχουν τις εξής ιδέες

1. Ακουμπάει η εξάτμιση στο σασι

2. ξεβιδωμένες βίδες στροφάλου !!!!!! (χοντρό)

3. Έντονα πυράκια

βέβαια ΔΕ βρήκα κάπου να μιλάνε για ΕΝΤΟΝΟ ΚΡΑΔΑΣΜΟ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-10, 20:53
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ο τεντοτηρας της καδενας μηπως??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-10, 09:21
kostasm3 Ο χρήστης kostasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-11-2008
Μηνύματα: 23
kostasm3 is on a distinguished road
δεν το βαλαμε στο διαγνωστικο ακομα..αν οντος καταγραφει τη ζημια θα το δω την δευτερα που θα το ξαναπαω στη BMW.αν βρω κατι θα σας ενημερωσω..παντος ευχαριστω για τη βοηθεια και ειδικα τον EYANGELOS που απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα ξερει πολυ καλλα το Μ3 Ε46...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-10, 20:42
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Ελα αλαξε βασεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.