Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-08, 11:51
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Red face Τι φταιει...??

Γεια σας παιδες..

Θελω τη βοηθεια σας σ'ενα θεματακι που εχω στο αυτοκινητο μου..

Εχω ενα 318ci E46 στο οποιο το καλοκαιρι εβαλα ζαντες ΟΖ 8x17 με λαστιχα 225/45 Cooper..

(Εγω βασικα πηγαινα για Continental SC3, αλλα επειδη ο ζαντολαστιχας μου επερνε τα δικα μου, μου εβγαλε μια τιμη που μου πεσαν τα αυτια...επιτηδες για να παρω αυτα που ηθελε εκεινος...Anyway, απο το Cooper, σαν λαστιχο, μεχρι στιγμης, δεν εχω κανενα προβλημα, το προβλημα ειναι αλλου..)

Το προβλημα που εχω ειναι οτι τραβαει το τιμονι πολυ εντονα στις διαφορες ανωμαλιες του δρομου..ειτε δεξια, ειτε αριστερα..και οταν πηγαινω με 100-140 σε μια μικρη ευθεια που εχει εδω στο νησι, το αμαξι σε κανει λιγο και νιωθεις...ανασφαλεια..

Εμενα το μυαλο μου παει στα λαστιχα μηπως ειναι τιποτα ελαττωματικα απο το εργοστασιο..
Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τις ζαντες??

Μεχρι στιγμης εχω κανει 2 ευθυγραμμισεις και 1 ζυγοσταθμιση.
Εχω κανει τραμπα τα μπρος πισω ζαντολαστιχα.
Δουλευω τις πιεσεις που δινει το εργοστασιο 2,0 μπροστα και 2,3-2,4 πισω..

Ο ζαντολαστιχας μου λεει, μηπως εχω κανενα σκασμενο αμορτισερ...
Δεν φαινεται παντως το αμαξι να θελει αμορτισερ. Φοραει M Pack αναρτηση μαμα και πριν το καλοκαιρι που περασα ΚΤΕΟ και το τσεκαραμε στο αμορτισερομετρο τα αμορτισερ ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση.

Την περασμενη βδομαδα περασα απο το μαγαζι που εβαλα τις ζαντες και ειδα να πουλαει ενα σετ μεταχειρισμενες, γνησιες 68Μ 17αρες με SC2 και εβαλα πανω τις μπροστινες μονο,βαλαμε τη σωστη πιεση και το εκανα βολτα.
Εχω δει σε ποια σημεια μου τραβουσε με τις ΟΖ (νησι βλεπετε..γυρω γυρω θαλασσα), οποτε, περασα για να δω τι γινεται με τις 68Μ.
Εκτος του οτι ηθελαν ζυγοσταθμιση οι 68Μ,κατα τ'αλλα καμια σχεση με τις ΟΖ..δηλαδη σε καποια σημεια αφηνα και εντελως τα χερια απο το τιμονι και το αμαξι πηγαινε καρφι, ευθεια..

Η διαφορα με τις ΟΖ ειναι οτι ειναι 8χ17 ενω οι 68Μ 7,5χ17 αλλα και οι 2 με 225/45 λαστιχο.

Να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα απο 7,5αρα ζαντα σε 8αρα??
Φταινε τα λαστιχα μου?
Υπαρχει περιπτωση να φταινε οι ζαντες μου?(Να εχει στραβωσει καμια?αν και προσεχω τις λακκουβες και επισης δεν μου τραβαει απο μια συγκεκριμενη πλευρα)

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-08, 12:00
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Γενικά όλα τα αμάξια όταν χαμηλώσεις το προφίλ και μεγαλώσεις την διάμετρο στη ζάντα σου περνάν πιο πολλές πληροφορίες στο τιμόνι, αλλα δεν θα έλεγα ότι σου προκαλούν ανασφάλεια...Είναι χαρακτηριστικό των αυτοκινήτων με μεγάλους τροχούς να στρίβει μόνο του το τιμόνι όταν περνάς απο ανωμαλίες αλλά και μέσα απο μια περιγραφή δεν μπορώ να καταλάβω τον βαθμό που σου το κάνει.Πάντως είναι πολύ περίεργο το ότι δεν στο έκανε με τις 2ες ζάντες που έβαλες...πιστεύω η διαφορά οφείλεται στο ότι τα ελαστικά σου έχουν πιο σκληρά πλαϊνά σε σχέση με τα sc2 τα οποία φιλτράρουν κάποιες ανωμαλίες του δρόμου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-08, 12:06
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Οσο χαμηλωνει το προφιλ του ελαστικου, τοσο πιο πολυ θα διαβαζει τις ανωμαλιες του δρομου.
Ειναι φυσιολογικο αυτο. Μπορεις να το "γιατρεψεις" λιγο στην ευθυγραμηση δινωντας λιγο συγκλιση μπροστα.
Οι πιεσεις που εχεις, κατα την γνωμη μου ειναι λιγες για αυτο το προφιλ. Εγω με 225/40/18 τωρα βαζω 32lb μπροστα και 34lb πισω. Το ιδιο εκανα και πριν με τα 215/45/17 μπροστα και 235/40/17 πισω.
Τωρα αν στα πολλα χλμ το νιωθεις να ψαρευει ή οτι ειναι σαν να παταει σε λασπη, ξεκινα απο το μηπως εχουν στραβωσει τα λινα των ελαστικων. Οποτε πρεπει να αλλαξεις λαστιχα.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-08, 12:41
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Το καταλαβαινω και ειναι απολυτως λογικο οταν θα χαμηλωσει το προφιλ του λαστιχου, να περναει περισσοτερο τις ανωμαλιες στο τιμονι.
Πριν φορουσα 16αρες γνησιες με 225/50 και οταν εβαλα τις 17αρες δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με το χτυπημα. Aπλα ειναι αυτο που κανει τωρα..

Λετε να ειναι πιο σκληρα τα πλαινα στα cooper?
Να παω να κανω τραμπα τα conti με τα δικα μου, στις δικες μου ζαντες?

Να ειναι ελαττωματικα και τα 4 λαστιχα?
Αν παιξω λιγο με τις πιεσεις τί να βαλω μπρος πισω?

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Mα και εσύ λάστιχα είναι αυτά που έβαλες;; Δε φταίνε οι ζάντες σε καμιά περίπτωση.
Για το φαινόμενο που περιγράφεις ευθύνεται εν μέρει το μεγαλύτερο offset των OZ αλλά τα λάστιχα μάλλον είναι ο σημαντικότερος παράγοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-08, 13:27
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
τα λαστιχα εχουν ενα ποσοστο ευθηνης,αλλα απο την περιγραφη ,φαινεται να εχουν μεγαλη διαφορα σε οφφσετ τα δυο ζευγαρια ζαντες.για τσεκαρε τα και ενημερωσε μας.πιθανοτατα ο λαστιχας ηθελε να ξεφορτωθει αυτες με το λαθος οφσετ ,και στις εδωσε μαλλον μη δινοντας την πρεπουσα σημασια σε αυτο το μικρο σημαντικο νουμερακι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Από την φωτό μια χαρά φαίνεται το offset, εξάλλου ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που άλλαξε το offset, σιγά το πράγμα. Ετσι κι αλλιώς το 5*120 καρέ είναι μόνο για BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-08, 16:09
Dark_Angel_ Ο χρήστης Dark_Angel_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Μηνύματα: 181
Dark_Angel_ is on a distinguished road
εγω που εχω διασταση 205/45/16 τι πιεση ειναι καλο να εχω στα λαστιχα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-08, 18:59
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω πυστευω οτι το τραβηγμα ειναι καθαρα θεμα ελαστικου
εχω δοκιμαση αρκετα λαστιχα και ιδιο αμαξη με ιδιες ζαντες και το ενα τραβαει ενω καπιο αλλο ειναι οκ
γενικα τα λαστιχα που στις ακριες ειναι πιο τετραγωνισμενα τραβανε και περισοτερο

για οδηγηκη απολαυση εχω καταληξη στα μισελεν πσ2
βεβαια την ακουνε πιο γρηγωρα στης ακριες και θελουν προσοχη στις πιεσης του αερα μιας και αν χασουν λιγο και κανεις μια γρηγωρη τα περνεις πισω μησοφαγωμενα στις ακριες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-08, 00:13
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..

Σκεφτομαι να αλλαξω τουλαχιστον τα μπροστα προς το παρον..(υπαρχουν καποιες επιλογες)

Θα τα ξαναπουμε οταν θα εχω νεα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.