Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-08, 13:59
Το avatar του χρήστη yak.sky
yak.sky Ο χρήστης yak.sky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 20
yak.sky is on a distinguished road
κρυφό μενού για εμφάνιση θερμοκρασίας κινητήρα σε ΒΜ 116

Καλησπέρα σε όλους σας και συγχαρητήρια για το πολύ λειτουργικό φόρουμ σας!

Πριν 10 μέρες παρέλαβα το καινούριο μου αυτοκινητάκι (!) ένα ΒΜW 116i E87 LCI, δηλαδή το facelift με τους 122 ίππους.

Διάβασα κάπου στο φόρουμ ότι υπάρχει ένα κρυφό μενού σε αυτά τα αυτοκίνητα και ότι από εκεί μπορείς να δεις τη θερμοκρασία του κινητήρα (γιατί ως γνωστόν στις καινούριες σειρές έχει καταργηθεί ο δείκτης θερμοκρασίας).

Μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να δώσει ακριβείς οδηγίες για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-08, 14:03
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Καλως ηρθες φιλε μου.Καλη περιηγηση στο forum!
Που το διαβασες αυτο?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-08, 18:35
Το avatar του χρήστη yak.sky
yak.sky Ο χρήστης yak.sky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 20
yak.sky is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες φιλε μου.Καλη περιηγηση στο forum!
Που το διαβασες αυτο?
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=11230
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-08, 19:27
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
κ εμενα με ενδιαφερει.για ε92 320
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αν μπειτε στον "κοπο" να πατησετε το search επανω και να βαλετε "κρυφο μενου e90" ολο και κατι μπορει να σας βγαλει





















































































































http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...EC%E5%ED%EF%F4
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-08, 23:08
Το avatar του χρήστη yak.sky
yak.sky Ο χρήστης yak.sky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 20
yak.sky is on a distinguished road
Ο "κόπος" προφανώς έχει γίνει πριν γραφτεί το καινούριο thread, αν και δεν θεωρώ πολύ ευγενικό τον χαρακτηρισμό "κόπο" και το ύφος της απάντησης. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει σε ένα post εάν δεν το νιώθει πραγματικά. Ας απαντούν μόνο όσοι δεν το θεωρούν "κόπο" και θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά...

Πράγματι, υπάρχουν πολλές αναφορές (και οδηγίες) κυρίως όμως για το 3άρι, και πάλι όχι το τελευταίο (Ε90 νομίζω) αλλά το προηγούμενο (Ε46 νομίζω) ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΜ, το δηλώνω!

Για αυτό το λόγο λοιπόν, θεωρώ σκόπιμο να αναρτήσουμε τις οδηγίες για το κρυφό μενού αποκλειστικά και μόνο για τη σειρά 1 της ΒΜ, τόσο για την προ όσο και για τη μετά facelift έκδοση.

Επίσης δηλώνω με bold στο πρώτο μου post ότι θέλω να αναρτήσει τις σαφείς οδηγίες κάποιος ο οποίος το έχει κάνει στο δικό του ΒΜ και όχι κάποιος (όπως συμβαίνει με τα περισσότερα ήδη αναρτημένα) ο οποίος κάπου είδε/άκουσε/μύρισε/ψυλιάστηκε/φαντάστηκε.

Ελπίζω ότι τώρα έγινα σαφής.

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον χρήστη χωρίς να του είναι "κόπος" φιλοτιμηθεί να μου απαντήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-08, 23:25
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yak.sky Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο "κόπος" προφανώς έχει γίνει πριν γραφτεί το καινούριο thread, αν και δεν θεωρώ πολύ ευγενικό τον χαρακτηρισμό "κόπο" και το ύφος της απάντησης. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει σε ένα post εάν δεν το νιώθει πραγματικά. Ας απαντούν μόνο όσοι δεν το θεωρούν "κόπο" και θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά...

Πράγματι, υπάρχουν πολλές αναφορές (και οδηγίες) κυρίως όμως για το 3άρι, και πάλι όχι το τελευταίο (Ε90 νομίζω) αλλά το προηγούμενο (Ε46 νομίζω) ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΜ, το δηλώνω!

Για αυτό το λόγο λοιπόν, θεωρώ σκόπιμο να αναρτήσουμε τις οδηγίες για το κρυφό μενού αποκλειστικά και μόνο για τη σειρά 1 της ΒΜ, τόσο για την προ όσο και για τη μετά facelift έκδοση.



Ελπίζω ότι τώρα έγινα σαφής.

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον χρήστη χωρίς να του είναι "κόπος" φιλοτιμηθεί να μου απαντήσει.
Μαλιστα!Ωραια αρχη καναμε

Λοιπον,αν εριχνες μια προσεκτικοτερη ματια στο Link που σου εδωσα,θα εβλεπες οτι αυτα που εχει γραψει ο συμφορουμιτης μας,ειναι για Ε90,και λεει οτι υπαρχει κρυφο μενου και στο Ε46.Δεν θεωρησα σκοπιμο οτι επρεπε να βαλω και το λινκ για Ε46 που εχει γραφτει

Υπευθυνα λοιπον σου λεω οτι μεγαλο ποσοστο των μελων του forum το εχει κανει στο αμαξι του Ε46/Ε90/Ε86 και δεν το είδε/άκουσε/μύρισε/ψυλιάστηκε/φαντάστηκε

Μια προχειρη διαφορα που βλεπω και θυμαμαι απ'εξω ειναι οτι αυτα που δειχνει στην Ε90 στο μενου 8 (exact speed),τα δειχνει στην Ε46 στο μενου 7.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yak.sky Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δηλώνω με bold στο πρώτο μου post ότι θέλω να αναρτήσει τις σαφείς οδηγίες κάποιος ο οποίος το έχει κάνει στο δικό του ΒΜ και όχι κάποιος (όπως συμβαίνει με τα περισσότερα ήδη αναρτημένα) ο οποίος κάπου είδε/άκουσε/μύρισε/ψυλιάστηκε/φαντάστηκε.
Do you smell what Geo is cooking??
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 13-04-08 στις 23:27
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-08, 23:54
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Talking

Παράθεση:
Do you smell what Geo is cooking??

χαχχαχαχαχαχααχχααχαχα!!!!!!!Έγραψες πάλι με την ατάκα σου Γιώργο...μόνο αυτό...και σόρρυ και για το offtopic αλλά ακόμα θυμάμαι την ατάκα σου την άλλη "Ναι στην οδο Βόλου στην Ελευσίνα είναι η φωτό" αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-08, 00:06
Το avatar του χρήστη yak.sky
yak.sky Ο χρήστης yak.sky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 20
yak.sky is on a distinguished road
OK, συγνώμη απλώς δεν είχα δει το λινκ λόγω ενός τεράστιου κενού που εμφανίζεται στην οθόνη μου (δεν ξέρω αν είναι μόνο σε μένα) μεταξύ της τελευταίας σου λέξης και του λινκ, με αποτέλεσμα να μην δω το λινκ.

Τεσπα, η ουσία είναι αν μπορεί κάποιος υπεύθυνα να περιγράψει την διαδικασία στα ελληνικά, λέγοντας με σαφήνεια σε ποια θέση πρέπει να είναι το start button (και όχι γυρίστε το κλειδί όπως λένε κάποιοι άλλοι δεδομένου ότι το κλειδί δεν γυρνάει, μήπως να το γυρίσω και να το σπάσω? έλεος) πότε να πατήσεις το μηδενιστή του trip computer και ποιος ακριβώς είναι ο μηδενιστής - το κουμπάκι στο ταμπλό οργάνων ή το άλλο κουμπάκι στο λεβιέ των φλας που το κρατάς λίγη ώρα πατημένο για να μηδενίσεις μέση ταχύτητα κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-08, 00:36
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Κρατας μονιμα ματημενο το κουμπι μηδενισμου του μερικου χλμετρητη πατημενο μεχρι να σου βγαλει την ενδειξη TEST1

Μετα το αφηνεις απτο μονιμα πατημενο και αρχιζεις να το πατας διαδοχικα μεχρι να φτασει στο TEST 19.Εκει βρισκεται το ξεκλειδωμα του κρυφου μενου

Το αφηνεις στο TEST 19 λοιπον και 2 δευτερα μετα σου εμφανιζει την ενδειξη Lock off (καπως ετσι) οπου ξαναπατας παλι στιγμιαια το κουμπι ωστε να το ξεκλειδωσει.

Μετα ξαναξεκιναει απτο TEST 1 και αρχιζεις να πατας παλι διαδοχικα το κουμπι μεχρι να φτασεις στον αριθμο που θες,οπως γραφει και η λιστα στο λινκ που σου παραθεσα πριν.

Φτανοντας στο αριθμο του μενου που θες,το αγηνεις και 2 δευτερα παλι περιπου μετα σου εμφανιζει το υπομενου.
πχ.
TEST 7
-7.0
-7.1
-7.2 κτλ...

Στο κρυφο μενου μπαινεις ειτε με σβηστο το μοτερ,ειτε αναμμενο.
Καθε φορα που σβηνεις το μοτερ,το κρυφο μενου ξανακλειδωνεται και πρεπει να ακολουθησεις παλι την ιδια διαδικασια.

Σε περιπτωση που θελεις απο εκει που βρισκεσαι να το ξαναγυρισεις στην ενδειξη των χλμ,την αρχικη δηλαδη,κρατας το κουμπι παλι πατημενο ωστε να βγει απτο υπομενου,και να σε βγαλει στο μενου των TEST 1-2-3-4 κτλ,οπου εκει επιλεγεις το TEST 1

Ο γραφων δεν φερει καμια ευθυνη σε περιπτωση βλαβης ή καποιου reset.Συμβουλεψου το link για την ενδειξη καθε μενου-υπομενου.Η διαδικασια ειναι παιχνιδακι
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.