Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 11-09-07, 13:40
Το avatar του χρήστη kavas
kavas Ο χρήστης kavas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Μηνύματα: 545
kavas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να δείς στο http://www.superchips.co.uk/models.php
που αναφέρει £299 για να σου δώσει 8 αλογα και επιλέγοντας μοντέλο E90/91 170bhp
το E92 δε το χει στη λίστα, dealer στην Ελλάδα η σελίδα είναι η R&S motorsport http://www.rsmotorsports.gr/


chalyps γιαυτο επελεξα Ε90.Για να σου ριχνω στα αυτια.χιχιχιχιχιχιχιχι
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 11-09-07, 18:19
Το avatar του χρήστη sportscoupe
sportscoupe Ο χρήστης sportscoupe δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-07-2007
Μηνύματα: 77
sportscoupe is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
α ωραία!
Βρήκα τι δώρο θα μου κάνει ο αδελφός μου για τα Χριστούγεννα!
Ποτέ!
(Πρώτα να βάλω το χταπόδι)
__________________
www.mbclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 14-09-07, 09:14
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Βενζίνη στο Ε92

Το manual για το συγκεκριμένο θέμα λέει επ΄ακριβώς τα εξής
¨Η βενζίνη πρέπει για ιδανική κατανάλωση να μην εμπεριέχει θείο ή να είναι κατα το δυνατόν φτωχή σε θείο.Επειδή ο κινητήρας ελέγχεται για κρουστική καύση (πειράκια) μπορείτε να χρησιμοποιήτε διάφορες ποιότητες...
SUPER PLUS,98 ROZ χρησιμοποιήτε αυτή την βενζίνη για να επιτυγχάνονται οι ονομαστικές τιμές επιδόσεων οδήγησης
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήτε βενζίνη super αμολυβδη 95 ROZ
H ελάχιστη ποιότητα είναι απλή αμόλυβδη 91 ROZ
Για την 335 η κατώτερη βενζίνη η 95 άρα....
Εγώ βάζω την 100 άρα επειδή θέλω να είμαι εκεί που αναφέρει η πρώτη παρατήρηση
Εσείς ?(για τους κατόχους του ίδιου κινητήρα-μοντέλου)
Επίσης ερώτημα.....σουπερ αμόλυβδη 95 άρα εννοεί την v-power,eko?
Επίσης η απλή αμόλυβδη έχει 91 RON? εγώ ήξερα 95
Εντάξει ξέρω για την 100 αρα οτι δεν είναι ακριβώς 100άρα αλλά και η 95 άρα δεν είναι ακριβώς 95 άρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 14-09-07, 09:49
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Το manual για το συγκεκριμένο θέμα λέει επ΄ακριβώς τα εξής
¨Η βενζίνη πρέπει για ιδανική κατανάλωση να μην εμπεριέχει θείο ή να είναι κατα το δυνατόν φτωχή σε θείο.Επειδή ο κινητήρας ελέγχεται για κρουστική καύση (πειράκια) μπορείτε να χρησιμοποιήτε διάφορες ποιότητες...
SUPER PLUS,98 ROZ χρησιμοποιήτε αυτή την βενζίνη για να επιτυγχάνονται οι ονομαστικές τιμές επιδόσεων οδήγησης
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήτε βενζίνη super αμολυβδη 95 ROZ
H ελάχιστη ποιότητα είναι απλή αμόλυβδη 91 ROZ
Για την 335 η κατώτερη βενζίνη η 95 άρα....
Εγώ βάζω την 100 άρα επειδή θέλω να είμαι εκεί που αναφέρει η πρώτη παρατήρηση
Εσείς ?(για τους κατόχους του ίδιου κινητήρα-μοντέλου)
Επίσης ερώτημα.....σουπερ αμόλυβδη 95 άρα εννοεί την v-power,eko?
Επίσης η απλή αμόλυβδη έχει 91 RON? εγώ ήξερα 95
Εντάξει ξέρω για την 100 αρα οτι δεν είναι ακριβώς 100άρα αλλά και η 95 άρα δεν είναι ακριβώς 95 άρα?

Στη χώρα μας δεν υπάρχει βενζίνη 91 οκτανίων. Οι απλές αμόλυβδες είναι 95 οκτανίων. Η VPower είναι επίσης 95, απλώς με πρόσθετα βελτιωτικά κινητήρα (όχι όμως οκτάνια). Η VPower Racing, η BP Ultimate, η EKO Kinitron 100 κλπ είναι 100 οκτανίων.

Καλά κάνεις και της βάζεις σούπερ αμόλυβδη αφού έτσι συστήνει η "Μαμά". Δες και κάποια σχόλια που κάναμε για το θέμα της βενζίνης πριν 2-3 μέρες σε αυτό το thread: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=7034&page=13 (Σελίδες 13+14).
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 14-09-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη χώρα μας δεν υπάρχει βενζίνη 91 οκτανίων. Οι απλές αμόλυβδες είναι 95 οκτανίων. Η VPower είναι επίσης 95, απλώς με πρόσθετα βελτιωτικά κινητήρα (όχι όμως οκτάνια). Η VPower Racing, η BP Ultimate, η EKO Kinitron 100 κλπ είναι 100 οκτανίων.

Καλά κάνεις και της βάζεις σούπερ αμόλυβδη αφού έτσι συστήνει η "Μαμά". Δες και κάποια σχόλια που κάναμε για το θέμα της βενζίνης πριν 2-3 μέρες σε αυτό το thread: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=7034&page=13 (Σελίδες 13+14).
Φίλε eliashan ,
Πρώτον να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.
απλά να αναφέρω οτι το forum το παρακολουθώ και είμουν γνώστης του λινκ σου.
Δεν θέλω να βγω off τοπίκιους και να στείλω το thread μου σε άλλη κατεύθυνση....απλά μου έκανε εντύπωση το manual του κατασκευαστή το οποίο αναφέρει ως σούπερ αμόλυβδη την 95 άρα και κάποιος μή γνώστης/ενημερωμένος ΄κάτοχος Ε 92 πει σουπερ δεν μου λέει ε σούπερ βάζω και να βάζει 95 άρα.
Τό κύριο σημειο του thread είναι για το τι βενζίνη βάζουμε εμεις οι κάτοχοι Ε 92 γιατι καταγράφουμε στο ημερολόγιο επιδόσεις/καταναλώσεις οι οποίες τυγχάνουν να έχουν μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους....έτσι άν δηλώσουμε τι βενζίνη βάζουμε θα αποκλείσουμε το θέμα βενζίνης....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 14-09-07, 10:15
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Ναι έτσι είναι, και στο manual του Άσσου σούπερ λέει και την 95άρα, προφανώς σε σύγκριση με την 91άρα. Η ονομασία είναι και θέμα χώρας, και θέμα marketing, αλλά βέβαια μόνο οι 98+ δίνουν τη σωστή απόδοση, αυτό είναι ξεκάθαρο στο manual.

Θεωρητικό off topic τέλος, συνεχίστε με τις πρακτικές εντυπώσεις από τον 2.0l να ψηνόμαστε και εμείς οι μικροί
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 14-09-07, 10:23
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Παιδιά εγώ δεν εμβαθύνω τόσο πολύ στο θέμα βενζίνης γιατί έβαζα, βάζω και θα βάζω σε οποιοδήποτε αμάξι έχω στην κατοχή μου super αμόλυβδη. Τουλάχιστον να περιορίσω τις πιθανότητες νωθείας αν και πιστεύω ότι αν η βενζίνη είναι σωστή κανένα σημερινό αμάξι δεν έχει πρόβλημα και με την απλή (πλην των αρχικών VAG FSI λόγω πολύ υψηλής συμπίεσης). Φυσικά οι επιδόσεις με την super είναι καλύτερες και πιστεύω και η κατανάλωση είναι μικρότερη.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 14-09-07, 10:25
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ 95αρας και 100αρας βενζίνης δεν εχω δει μεχρι στιγμής, μόνο στην απόκριση του κινητήρα έχω δει διαφορά. Η κατανάλωση πάντως μεσα στη κίνηση με πάτημα μου έχει φτάσει και πλέον των 11lt/100χλμ και με 100αρα βενζίνη. Η σχέση γκαζιού κατανάλωσης είναι εκθετική
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 14-09-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε eliashan ,
Πρώτον να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.
απλά να αναφέρω οτι το forum το παρακολουθώ και είμουν γνώστης του λινκ σου.
Δεν θέλω να βγω off τοπίκιους και να στείλω το thread μου σε άλλη κατεύθυνση....απλά μου έκανε εντύπωση το manual του κατασκευαστή το οποίο αναφέρει ως σούπερ αμόλυβδη την 95 άρα και κάποιος μή γνώστης/ενημερωμένος ΄κάτοχος Ε 92 πει σουπερ δεν μου λέει ε σούπερ βάζω και να βάζει 95 άρα.
Τό κύριο σημειο του thread είναι για το τι βενζίνη βάζουμε εμεις οι κάτοχοι Ε 92 γιατι καταγράφουμε στο ημερολόγιο επιδόσεις/καταναλώσεις οι οποίες τυγχάνουν να έχουν μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους....έτσι άν δηλώσουμε τι βενζίνη βάζουμε θα αποκλείσουμε το θέμα βενζίνης....
Στην Ευρώπη η βενζίνη είχε τις εξής ποιότητες
Απλή : 91 RON
Super : 95 RON
Super plus : 98+ RON

Επειδή στην Ελλάδα δεν υπήρχε η 91 RON , έλεγαν όλοι ''αμόλυβδη'' την 95 και ''σουπερ'' την 98.

Οι v-power 95 και οι 100άρες εμπίπτουν πάλι στις ίδιες κατηγορίες (super και super plus)
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 03-10-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Με απενεργοποιημένο το dtc το οποίο δεν απενεργοποιήται πλήρως ο κώλος πάει και έρχεται σαν πουτχχχας....
Βάζω πρώτη ξεκινώ κόβοντας αριστερά το τιμόνι σπινιάρει ελαφρά και γλυστρά δεξιά ισιώνω τιμόνι και διορθώνω με δεξιό βάζοντας την δευτέρα πάλι ο κώλος τα ανάλογα , ενεργοποιόντας (οχι εγώ ) όμως το dtc.....μετά θυμήθηκα ένα thread με το κόστος των run flat και μου κόπηκε η όρεξη.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.